Njihuni me 10 hotelet më të pazakonta në botë. Çfarë i bën ato ndryshe nga të tjerët ?

15

Koncepti i “një hoteli si një vend për të kaluar natën” ka qenë prej kohësh një e kaluar: gjithnjë e më shumë te hotelet janë tërheqjet në vetvete. Një nga portalet më të mëdha të udhëtimit, pasi ka analizuar vlerësimet e përdoruesve të tij, ka identifikuar dhjetë vendodhjet dhe hotelet më të pazakonta në botë.

  1. Patagonia Ecocamp – Parku Kombëtar Torres del Paine, Kili

Ky hotel kombinon luksin me ndikimin minimal mjedisor. Çdo dhomë është një tendë e veçantë kubi, ndërsa mysafirëve u ofrohet strehim i rehatshëm dhe të gjitha lehtësitë e nevojshme. Hoteli është i ndërtuar nga materiale miqësore me mjedisin dhe përdor burime të rinovueshme të energjisë.

  1. Marques de Riscal – Komuna e Elciego, Spanjë

Është krijuar në vitin 2006 nga projekti i Frank Gary, një nga arkitektët më të mëdhenj të kohës sonë, një mjeshtër i njohur në stilin e dekonstruktivizmit. Përveç formave të guximshme arkitekturore, “kulmi” i hotelit është kuzhina e lartë dhe kantina e saj.

  1. Shtrati dhe mëngjesi i shpellës Kokopelli – Farmington, SHBA

Kjo është një dhomë 158 m² e gdhendur në shkëmb, ku përveç disa dhomave të gjumit, kishte një kuzhinë dhe një banjo me xhakuzi. Temperatura +20 – + 23 ° С mirëmbahet në shpellë, dhe prej saj ka një pamje të lumit La Plata dhe shkretëtirës së pafund. Administrata e hotelit kujdeset jo vetëm për mysafirët, por edhe për zogjtë dhe kafshët që jetojnë në afërsi, duke i ushqyer ata.

  1. Kalaja Malmaison Oxford – Oksford, Britani e Madhe

Ky hotel britanik (një lloj hoteli që reklamohet si veçanërisht luksoz) është vendosur në një burg të konvertuar. Në ish-qelitë e burgut, përveç një vendi të rehatshëm për gjumë, ka një dush, TV satelitor, ndriçim, DVD dhe CD-player, dhe brenda mureve të vetë hotelit ka edhe një restorant dhe bar.

  1. Resorti Seaventures Dive – Ishulli Sipadan, Malajzi

Hoteli është i pajisur në një ish-platformë nafte. Këtu mund të zhyteni pa dalë nga hoteli: gjithçka që duhet të bëni është të shkoni nën ujë në ashensor.

  1. Icehotel – Jukkasjärvi, Suedi

Ky është hoteli i parë i akullit në botë. Që nga viti 1990, ajo është ndërtuar çdo vit për periudhën nga dhjetori deri në prill. I gjithë hoteli është i bërë me dëborë dhe blloqe akulli të marra nga lumi Tournai Elv. Edhe detajet e brendshme janë bërë nga akulli, me përjashtim të vendeve të fjetjes.

  1. Hoteli i Mirëseardhjes në Bruksel – Bruksel, Belgjikë.

Filloi si një restorant luksoz dhe më vonë u zhvillua në një hotel po aq luksoz. Hoteli ishte aq i popullarizuar sa dikur nuk kishte hapësirë ​​të mjaftueshme për të gjithë, dhe më pas në qytetin e Gentit u hartuan dhe montuan dy kate shtesë, të cilat u sollën dhe u shtuan në mënyrë harmonike të ndërtesës historike të shekullit XIX.

  1. Jumbo Stay – Stokholm, Suedi.

Ky është një Boeing 747-200 i kthyer në një hotel. Këtu mund të kaloni natën, për shembull, në kabinë, e cila është e pajisur me një suitë me pamje panoramike të Aeroportit Stokholm-Arlanda.

  1. Palacio de Sal – Uyuni, Bolivi.

Ndodhet në kufirin me kënetën e kripës Uyuni në një lartësi prej rreth 3650 metra. Palacio de Sal është ndërtuar tërësisht nga blloqe kripe. Rregulli më i rëndësishëm për mysafirët nuk është të lëpijnë muret dhe të kujdesen mirë për sendet e brendshme të bëra nga kripa.

  1. Hoteli me kapsula – Tokio, Japoni.

Këto janë kapsula të vogla gjumi të vendosura njëra mbi tjetrën. Ato po ndërtohen pranë stacioneve të trenit dhe aeroporteve. Akomodimi në to nuk është shumë komod , por kërkohet më shumë ndërsa prisni udhëtimin. Hoteli Capsule në Tokio Green Plaza Shinjuku Capsule, megjithëse nuk është i pari, është më i madhi në llojin e tij në botë: ka 660 dhoma./Scan