Pse akullorja është më pak e shijshme nëse pas shkrirjes ringrin sërish?

4

Përgatitet me qumësht, krem, vezë dhe sheqer. Dhe më pas përpunohet dhe futet në frigorifer derisa të përftohet një konsistencë kremoze: këto janë akulloret, ëmbëlsira verore me një mijë shije nga të cilat është e pamundur të heqësh dorë, shkruan focus.it.

Por a e keni vënë re se kur akullorja është shkrirë pak dhe më pas ngrin sërish, nuk është më e mirë si më parë?

Këtu është përgjigja shkencore: kjo ndodh sepse, kur akullorja shkrihet, ajo humbet pjesën më të madhe të përmbajtjes së saj në ajër dhe gjithashtu ndryshon konsistencën e kristaleve të akullit, të cilat modifikojnë densitetin e tyre.

Në fakt, akullorja tundet, duke përfshirë ajër: ngrirja dhe ngrirja e brumit ndodhin njëkohësisht dhe masa rritet në vëllim. Flluskat e ajrit dhe kristalet e akullit që krijohen në akullore gjatë ngrirjes janë mikroskopike (20-50 mikron) dhe i japin akullores një strukturë prej kadifeje.

Në të njëjtën kohë, flluskat e ajrit mbulohen me yndyrna, të cilat tërheqin proteinat. Kur akullorja shkrihet, struktura e saj molekulare ndryshon.

/ata.gov.al