Ja efektet pozitive të konsumimit të mollëve

0
193

Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush. Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar.

Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

 • Zvogëlon kolesterolin
 • Parandalon sëmundjen e Alzheimerit
 • Parandalon sëmundjen e diabetit
 • Parandalon kancerin e zorrëve
 • Rrit sistemin imunitar
 • Parandalon sëmundjet e syve
 • I jep shkëlqim lëkurës suaj
 • Mbron dhëmbët tuaj
 • Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm
 • Parandalon sëmundjet e frymarrjes
 • Parandalon sëmundjen e Parkinsonit
 • Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut
 • Ju ndihmon të humbni kilogramët e tëpërt
 • Mbron eshtrat
 • Është frut i mirë për trurin tuaj
 • Trajton aneminë