Xhudistja shqiptare nënkampione e Europës

Laura Fazliu është kurorëzuar me medaljen e bronztë në kategorinë deri në 63 kilogramë. Xhudistja shqiptare ka garuar në...

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni në nëntor...

Nëntori sjell shumë produkte, që nga lakra gjithë vitamina që na vjen nga zona e Lushnjës, tek ullinjtë e Beratit, Tiran...

Pse mollët konsiderohen si fruti i pazëvendësueshë...

Mollët kanë vitamina A, B, C dhe minerale të shumta, prandaj konsiderohen si një nga frutat më të vlefshme për organ...

Shtatë përfitime për organizmin, vlerat e jashtëza...

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë,...

KËSHILLA/ Si të ruani shëndetin dhe të qëndroni të...

Njeriu mund të marrë disa masa të thjeshta për t’i shpëtuar kthetrave të gripit dhe të ftohurës. Në këtë artikulldo t...

Superfruti shqiptar, 10 arsye pse boronicat janë s...

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes ...

Stina e lajthive, 4 arsye të rëndësishme përse duh...

Lajthitë janë ndër arrorët më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Popullariteti i tyre nuk shuhet kurrë si pasojë e...

Xhudistja Distria Krasniqi fiton medaljen e artë

Xhudistja, Distria Krasniqi ka shënuar edhe një sukses në sport. Krasniqi është shpallur fituese e medaljes së artë n...

Ushqimet që duhet të konsumoni për një zemër të sh...

Një dietë e ekuilibruar është “çelësi” për një shëndet të mirë. Zgjedhja e ushqimeve të duhura ju ndihmon ta mbani zemrë...

Gjashtë përfitimet e jashtëzakonshme që merrni duk...

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat ...

Regjimi ushqimor që u duhet grave për një zemër të...

Vajzat dhe gratë të cilat duan të kenë një zemër të shëndetshme, duhet të konsumojnë shumicën e kalorive ditore brenda p...

Maskat prej tekstili mbrojnë njësoj si kirurgjikal...

A funksionojnë maskat prej pëlhure për të zvogëluar gjasat e transmetimit të viruseve të tilla si SARS-CoV-2? Po, por...

Ilaç natyral, njihuni me përfitimet e jashtëzakons...

Çaji jeshil është më shumë sesa thjesht një pije. Mund të konsiderohet si një ilaç natyral i vërtetë. Japonezët e Japoni...

Pse shega është një nga frutat më të dobishme në b...

Shega me të vërtetë mund të ”mburret” për përfitimet që u jep njerëzve, që janë të panumërta, dhe mund të konsiderohet s...

Xhudistja shqiptare fiton medaljen e artë në Kroac...

Pas kampiones olimpike Majlinda Kelmendi, një tjetër shqiptare nga Kosova po shkëlqen në Xhudo. Laura Fazliu ka fituar m...

Vlerat e jashtëzakonshme për organizmin, pse duhet...

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk...

Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni për të lu...

Në rast gripi, ilaçet e ndryshme natyrore mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme duke kundërveprua...

Këto janë 5 ushqimet e duhura për pastrimin rrënjë...

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të zbuloni ushqimet më të mira që kanë veti pastruese të gjakut. Brokoli Brokoli ës...

Cilat janë ushqimet më të pasura me vitaminë C, pë...

Vitamina C, e njohur si acidi askorbik, është një element i nevojshëm për rritjen, zhvillimin dhe riparimin e indeve të ...

Stina e frutave/ Njihuni me vlerat e jashtëzakonsh...

Rrushi konsiderohet një nga frutat më të shëndetshëm. Ai është një burim i shkëlqyer vitaminash, mineralesh, fibrash dhe...

Ekspertët: Ja kur është koha e duhur për fëmijët q...

Gjumi është thelbësor për shëndetin e mirëqenien e njeriut. Kur vjen puna tek të vegjëlit, rëndësia e gjumit dyfishohet,...

Sa hapa duhet të bëni në ditë dhe ndikimi që ka ec...

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik p...

Punoni në kompjutër? Ja si të parandaloni lodhjen ...

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme.  Ju kaloni një numër të mirë orësh ...

Në vend të kafesë, ja ushqimet që japin shumë ener...

Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e ima...

5 ushqimet e duhura për pastrimin e organizmit dhe...

Një trup në formë, ushqyerja e shëndetshme dhe shëndeti i mirë janë ndër prioritetet që secili duhet të ketë parasysh ku...

Si ndikon ngrënia e mëngjesit tek aktiviteti i tru...

Një studim i fundit të cilit ka zbuluar se ngrënia e mëngjesit ka një ndikim domethënës në shëndetin e trurit. Ky vakt n...

Punoni në zyrë? Ushqimet që duhet të konsumoni për...

Mungesa e stërvitjes, ushqimi jo i shëndetshëm dhe qëndrimi ulur për orë të gjata bën që të ndiheni gjithmonë të rraskap...

Shkencëtarët: Ja pse duhet të ecim zbathur, përfit...

Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme. Dikur fëmijë e të r...

Këshillat e dietologëve: Ja çfarë duhet të hamë pë...

Të gjithëve na është folur që në fëmijëri për rëndësinë e të ushqyerit në mëngjes. Madje, ekspertët e ushqyerjes thonë s...

Manaferra dhe boronica/ Cilat janë vlerat e rralla...

Manaferra dhe Boronica janë padyshim në listën e frutave më superiorë dhe më ushqyes në historinë e njerëzimit. Këto dy ...

Bima mjekësore që ju duhet për shëndetin e stomaku...

Gjethet e mentes konsiderohen si një barishte aromatike për pije të caktuara ose për qetësimin e stomakut. Në të vërt...

Shkencëtarët entuziastë: Helmi i bletëve vret kanc...

Studiuesit njoftojnë së fundmi se helmi i thumbit të bletëve vret me shpejtësi qelizat e dy tipeve të kancerit të gj...

Studimi: “Terapia blu”, ilaç për shpirtin, trurin ...

Shëtitjet e shkurtra dhe të shpeshta pranë hapësirave blu, siç janë plazhet, liqenet, lumenjtë ose burimet, mund të kenë...

Rritet në malet shqiptare/ A keni dëgjuar për rrus...

A keni dëgjuar ndonjëherë për një frut pylli që ngjan si një shalqi i vogël dhe ka shijen e një rrushi të athtë? Po f...

Këshillat e mjekëve: Ja çfarë duhet të konsumoni p...

Konsumimi i lëngjeve në darkë ndihmon edhe për një gjumë të rehatshëm. Ekspertët e shëndetit pranojnë se pijet në mbrëmj...

Çfarë fshihet pas një buzëqeshje – Mesoni si reago...

E qeshura është një dhuratë e fuqishme komunikimi që ndikon në mënyrë të pamohueshme tek ndërveprimet personale. Kate...

Përfitimet shëndetësore/ Lajthitë e njoma dhe të f...

A e sillni ndërmend fëmijërinë dhe shijen e mrekullueshme të lajthive të njoma? Ju kujtohet teksa mundoheshit t’i zhvish...

Ja pse dieta Mesdhetare është më e shëndetshme

Ka shumë dieta. Jo një, jo dy, por një tërësi. Dieta mesdhetare qëndron mbi të gjitha. Pse e themi këtë? Ne kemi të drej...

Kolla, ftohja, infeksionet/ Studimi: Mjalti më i m...

Mjalti është më e mirë për kollën ​​dhe ftohjen sesa ilaçet pa recetë, thotë një studim. “Ilaçi natyror” u zbulua gjitha...

Arrat e njoma shqiptare/ Ushqimi i mrekullueshëm i...

Momentet e fëmijërisë të kaluara tek gjyshja ose të afërmit në fshat mbeten më mbresëlënëset. Pjesë e këtyre momente...

Këto janë 4 pijet më të shëndetshme që duhet të pi...

Gjithçka që hamë dhe pijmë ka një ndikim të fortë në çdo organ të trupit. Më poshtë do të lexoni për pijet më të rëndësi...

Përfitimet shëndetësore nga vitamina E, ja ushqime...

Vitamina E është një antioksidant i fuqishëm që mbron qelizat nga dëmet e ndryshme. Ky ushqyes thelbësor për shëndet...

Lëngjet e gjelbra më të shëndetshme për njeriun, j...

Lëngjet më të shëndetshme janë ato që kombinojnë perimet dhe frutat. Në këtë mënyrë ofrohet një ekuilibër shumë i nevojs...

Si të ushqeheni shëndetshëm për trurin dhe zemrën

A keni dëgjuar për Dietën e Trurit? Bëhet fjalë për një regjim ushqimor të shëndetshëm për trurin dhe zemrën. Tre vje...

Njihuni me 10 qytetet më miqësore në planet për bi...

Qyteti holandez i Utrechtit është qyteti më miqësor për biçikleta në botë. Ky është përfundimi i Bicycle Cities Index 20...

Gjithçka që duhet të dini/ Zbuloni si të mbroni ve...

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia...

Njihuni me ushqimet me vitaminat C, D, E që funksi...

Kur përballemi me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga bakteret, antibiotikët janë të parët që na rekomandohen nga mje...

Luleshtrydhet, ja 7 përfitimet e jashtëzakonshme p...

Qofshin të freskëta apo të ngrira, luleshtrydhet kanë vlera të mëdha ushqyese për trupin tonë. Ato jo vetëm që përdor...

Sot është dita e mëngjerashëve, çfarë duhet të din...

Mëngjarashët festojnë sot Ditën e tyre Ndërkombëtare. 13 gushti është dita e të majtëve dhe këtë e feston 10% e popullsi...

Këto 3 ushqimet më të mira për shëndetin e gojës d...

Ushqimet luajnë një rol kyç në shëndetin e dhëmbëve dhe për buzëqeshjen. Larja dhe pastrimi në imtësi i dhëmbëve, por...

Njihuni me 5 ‘super ushqimet’ që forcojnë sistemin...

Ndërsa larja e duarve, higjena e mirë dhe stërvitja mund të ndihmojnë shumë në zvogëlimin e rrezikut për t’u sëmurur, po...

Këshilla për kujdesin e lëkurës gjatë stinës së ve...

Dermatologët kalojnë verën nën të njëjtin diell si pjesa tjetër e jona, por lëkura e tyre arrin të menaxhojë për të qënd...

Gjethet e manaferrave/ Si t’i përdorni për zemër d...

Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare j...

9 ushqimet më të mira të verës, që duhet t’i...

Balanca mes hidratimit dhe djegies së kalorive është mëse e nevojshme të ruhet rregullisht, sidomos në stinën e verës. ...

Çokollata ju bën të lumtur dhe ndikon pozitivisht ...

Çokollata, përveç që e bën një person të lumtur, është gjithashtu shumë e dobishme për shëndetin e zemrës, kanë konfirmu...

Eskpertët: Pse mëngjesi është vakti më i rëndësish...

Të gjithë e kujtojmë fëmijërinë kur nëna na ndiqte nga pas derisa ne të hanim mëngjesin, e më pas nuk na lejonin të shko...

Njihuni me 4 përfitimet e rëndësishme që merr trup...

Noti në det mundet të përmirësojë humorin dhe shëndetin në përgjithësi. Efektet shëruese të ujit të detit u përmblodhën ...

Muskuj të fortë për imunitet më të fuqishëm, hapat...

Si masa muskulore dhe ajo dhjamore e duhur, arrin të mbrojnë trupin dhe ta bëjnë atë më të fortë? Duke patur muskuj t...

STUDIMI/ Frutat më të mira për të rënë në peshë, v...

Studimet kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë. Flavonoidet janë subst...

Ekspertët e shëndetësisë: Ja ushqimet që forcojnë ...

Imuniteti ynë është aleat në luftën ndaj virusit COVID-19. Ekspertët e Shëndetësisë rekomandojnë dietën ushqimore mes...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek