KOMENT – Dieta fituese kundër lodhjes

3
green shakshuka of spinach, leeks, green onion, crumbled feta cheese in pan on dark wooden table with toasts, horizontal view from above, horizontal view from above, flat lay

Teprica e radikaleve të lira në trupin tonë është përgjegjëse për shfaqjen e stresit oksidativ, rrjedhimisht edhe të lodhjes, e cila në disa raste mund të kthehet në kronike.

Në librin e mjekut Francesco Garritano, “Fibromialgjia është një sfidë, mund ta fitosh”, autori flet për kura konkrete dhe të vlefshme për të mposhtur sindromën, por gjithashtu paraqet indikacione për mirëqenien, për të luftuar stresin dhe lodhjen.

Pse radikalet e lira të tepërta shkaktojnë lodhje?

Radikalet e lira, nëse prodhohen në sasi të vogla, kanë një rol pozitiv, për shembull, ata bashkëpunojnë me sistemin imunitar, por nëse prodhohen në sasi të mëdha dhe nuk kundërshtohen nga sistemi ynë i lindur antioksidues detoksues, ato bëhen të dëmshme për trupin.

Pse? Nëse ka shumë prej tyre, ato fillojnë të godasin të gjitha strukturat qelizore, nga membrana te ADN-ja, duke nxitur më tej inflamacionin.

Duke iu referuar rastit të fibromialgjisë, mungesa e sasisë së duhur të oksigjenit në trup çon në asimilimin e dobët të substancave ushqyese nga ushqimet, dhe një akumulim të substancave të dëmshme, toksinave, në trupin tonë.

Prania e një numri të tepërt të radikalëve të lira çon në paraqitjen e simptomave të tilla si, dobësi dhe lodhje e përgjithshme, por edhe marramendje, depresion, humbje të kujtesës, plakje të parakohshme, nervozizëm, probleme të qarkullimit të gjakut, tretje të dobët, dhimbje dhe çrregullime të muskujve, artrit dhe komplikime bronkiale.

Si të reduktoni radikalet e lira, dieta kundër lodhjes

Mbetet e rëndësishme të kuptoni se si të ndërhyni me një dietë të mirë, të pasur me vitamina dhe minerale antioksidante.

Ndër vitaminat, ne kujtojmë veçanërisht vitaminën A dhe vitaminën C.

Termi “Vitaminë A” identifikon një numër të madh substancash me efekte biologjike të ngjashme me retinolin, në veçanti komponimet me origjinë shtazore, të quajtura retinoidë dhe me origjinë bimore, të quajtura karotenoidë.

Një burim i rëndësishëm i vitaminës A është e verdha e vezës, ndërsa për perimet ka përqendrime të mira në perimet me gjethe jeshile dhe frutat dhe perimet me portokalli të kuqe (karota, kungulli, kajsitë, specat, domatet etj.), burimet e karotenoideve dhe beta-karotenit.

Në vend të kësaj, vitaminën A e gjejmë si retinoid, si dhe në vezë, në ushqime me origjinë shtazore (mish, peshk, të brendshme).

Vitamina C është një nga mikronutrientët që bashkëpunon në funksionimin e duhur të trupit tonë, veçanërisht efektet e saj antioksidante dhe imunostimuluese janë të njohura.

Ndër ushqimet me përmbajtjen më të lartë të vitaminës C, kujtojmë disa fruta si (rrushi, rrushi pa fara, papaja, ananasi, luleshtrydhet, pjepri, mango, mjedrat, boronicat, kivi) dhe agrumet e famshme (portokall, mandarina, limon).

Ndër perimet me përmbajtjen më të lartë të vitaminës C, janë speca, brokoli, lakra, lulelakra, spinaqi, rrepa, perimet me gjethe jeshile, kungulli, domatet.

Përqendrim i mirë i vitaminës është edhe tek patatet, veçanërisht ato të rejat, dhe tek disa erëza si majdanozi.

Vitamina C është e ndjeshme ndaj oksidimit, prandaj ushqimet e përmendura nuk ruhen për një kohë të gjatë dhe preferohet që ato të konsumohen të papërpunuara ose të papërpunuara.

Mineralet

Zinku është një mineral që luan një rol shumë të rëndësishëm në trupin tonë dhe i cili, për fat të keq, shpesh na mungon.

Përqendrimet e larta të zinkut janë të pranishme në ushqimet e detit, dhe kontributi i marrë nëpërmjet ushqimeve me origjinë shtazore (mish, disa peshq si harenga, vezët) është gjithashtu i mirë.

Për sa i përket perimeve, zinku është i pranishëm në drithërat, perimet me gjethe të gjera (spinaq) dhe në disa fara, si farat e kungullit, susamit dhe lulediellit.

Gjithashtu ndër ushqime të tjera janë, kërpudhat, fëstëkët, bajamet, arrat, kikirikët, kuinoa, meli, shqemet, arrat e pishës. Përqendrimi në bishtajore është gjithashtu i mirë.

Seleni është një mikroelement, veçanërisht “mikro”, sepse trupi ynë kërkon një sasi shumë të vogël të tij. Është një nga elementët kryesorë të mbrojtjes nga dëmtimet nga radikalet e lira dhe veprimi i tij është sinergjik me atë të vitaminës E.

Seleni është i pranishëm në drithërat dhe në ushqimet me origjinë shtazore, si mishi, peshku dhe vezët (veçanërisht e verdha).

Ndër burimet e tjera ushqimore janë, embrioni i grurit (gjithashtu të pasur me vitaminë E), frutat e thata (bajamet, lajthitë, arra, veçanërisht ato braziliane), farat e lulediellit dhe hudhra.

Bakri është i përfshirë në mënyrë aktive në mirëqenien e trupit tonë dhe në luftën kundër radikalëve të lirë.

Ndër ushqimet e pasura me bakër, janë gaforret dhe karavidhe dhe molusqet (sidomos gocat e detit), të brendshmet (mëlçia, veshkat), farat e vajit dhe frutat e thata, embrioni i drithërave (veçanërisht gruri dhe thekra) dhe bishtajoret (veçanërisht fasulet dhe thjerrëzat).

/ata.gov.al