Ja pse duhet te hani çdo ditë nga një mollë

4
Sistemi juaj imunitar forcohet
Mollët janë të pasura me vitaminë C dhe përmbajnë shumë komponime dytësore që janë të dobishme për shëndetin tuaj. Kjo forcon sistemin tuaj imunitar dhe ju bën më pak të ndjeshëm ndaj infeksioneve.
Niveli juaj i kolesterolit dhe rreziku i diabetit mund të fundoset
Mollët përmbajnë shumë pektinë. Pektina jo vetëm që siguron që salca e mollës të marrë konsistencën e saj, por gjithashtu mund të ulë nivelin e kolesterolit në gjak: E rëndësishme: Pektina është në guaskë. Kjo është një nga arsyet pse duhet të hani gjithmonë të gjithë mollën.
Tretja juaj përmirësohet
Mollët përmbajnë shumë fibra. Këto kanë një efekt pozitiv në tretjen tuaj dhe sigurojnë që lëvizjet e zorrëve të jenë të këndshme dhe të njëtrajtshme. Kapsllëku është një gjë e së kaluarës me konsumimin e rregullt të mollëve. Nëse hani një mollë në mëngjes, ajo do të përmirësojë tretjen për tërë ditën.
Në rastin më të mirë, ju humbni peshë
Studimet kanë treguar se gratë humbin peshë më lehtë nëse hanë një mollë për mëngjes.
Kjo mund të lidhet me përqindjen e lartë të fibrave dietike, e cila nxit ndjenjën e ngopjes.
Shëndeti juaj dentar përmirësohet
Ngrënia e një molle stimulon prodhimin e pështymës. Kjo shkon paralelisht me një reduktim të prodhimit të baktereve në gojë. Rreziku juaj personal për një atak në zemër dhe goditje në tru zvogëlohet
Sipas studimeve ndërkombëtare
Ngrënia e dy mollëve në ditë redukton rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Për këtë është përgjegjës përbërja e polifenolit, proantocianidina.