Mediat në New York: Shija e “Biftekut Skenderbeg” në restorantin shqiptar

28

Portali eater.com në New York i ka dedikuar një artikull restorantit shqiptar “Çka ka qëllue” i fokusuar te gatimet mesdhetare dhe ato tradicionale shqiptare.

“Ju ndoshta keni provuar ushqim të gatuar nga shqiptarët, por nuk e keni ditur.

Kur erdhën në New York, shqiptarët shpejt ngritën bizneset e tyre, piceri ose ushqime të shpejta dhe më pas për tú transformuar në restorante të mirëfilltë.

E tillë është edhe historia e biznesit “Çka ka qëllue”. Pronar i këtij biznesi është Ramiz Kukaj. Shefi i kuzhinës, gjithashtu është nga Kosova, Afrim Kalgini. Dhe nuk do t’ju befasojë të dëgjoni se fituesja e Grammy Dua Lipa, prindërit e së cilës janë nga Kosova, ka darkuar herë pas here atje.

Ramiz Kukaj me guxim ka hapur një degë të re në shpatin lindor të Murray Hill. I vendosur në një ujë të rrallë në Manhattan, i cili duket më shumë si qyteti në vitet 1960, vendi mbush katin përdhes të një shtëpie madhështore të qytetit, me tre dhoma ngrënieje fund-për-fund dhe një tarracë gurësh në formë L në pjesën e pasme. (Ekziston një shtëpi ngrënie dimërore përpara restorantit.) Në brendësi është dekoruar me thika të thurura të shekullit 18 dhe 19 që përfshijnë jakë kali dhe shata, enë kuzhine antike, instrumente me tela, kostume fshatare dhe kokrra të zeza foto të bardha. Në të vërtetë, muret janë një kënaqësi për ata që kënaqen me bazën historike, diçka që ofron edhe vetë menuja.

Merrni biftekun Skenderbeg (25 dollarë). Gjergj Kastrioti, i njohur si Skenderbeg (ose Skënderbeu), ishte një fisnik i shekullit të 15-të që luftoi për të dëbuar Perandorinë Osmane nga Shqipëria. Vëzhgimi i kësaj historie më tej varet nga ju, pasi ajo ndërlikohet vërtet, por mjafton të themi se Rembrandt i bëri një portret, dhe tani bifteku Skenderbeg është një nga gjërat më të shijshme dhe më interesante në menunë e “Çka Ka Qëllu”.

Një biftek i butë i tymosur, i prerë hollë, është mbështjellë rreth një bërthame djathi të bardhë. I formuar si një puro shumë e gjatë, është e pjekur dhe e skuqur, dhe një salcë me krem ​​gati të pastër, tubohet përgjatë gjatësisë së saj. Më në fund, një seri shiritash speci të marinuar vendosen pingul. Rezultati vizual është po aq magjepsës sa pjata, është e shijshme, dhe kur e prisni në të, djathi i bardhë del jashtë.  Në menu nuk do të gjeni byrek, sepse ato zakonisht shiten në vende të tjera. Për shembull, në Bronx, ju mund të merrni këto byrekë të mbushur në kafenenë “Dukagjini Burek” në Pelham Parkway.

Ka, megjithatë, gatime tradicionale të Turqisë, sepse përkundër konfliktit shekullor midis Turqisë dhe shteteve të ndryshme të Ballkanit, këto të fundit i detyrohen për pasurimin e menusë së gatimit.

Nëse flasim për bukën, një nga kënaqësitë më të mëdha për të ngrënë në “Çka Ka Qëllu” është buka e quajtur somun, një pita e fryrë e bërë vete. Një bukë që vjen e ngrohtë dhe mund ta shoqëroni në skeca të kuq dhe kos, i njohur si tarator.

Somun është gjithashtu shoqërimi i paepur i kebap (15 dollarë), suxhuket e vegjël pa lëkurë të njohur në gjuhët sllave si “cevapi”. Bërë nga mishi i viçit si rezultat i trashëgimisë myslimane të shumë shqiptarëve të Kosovës (në të vërtetë, nuk ka mish derri në menunë e restorantit), cilindrat e pjekur në skarë janë të lidhur me qepë dhe hudhër, pa kultivuar kripë. Ata janë aq të mirë, sa është e vështirë të mos i gëlltisni shpejt, duke tundur kafshatat e bukës së ngrohtë ndërsa shkoni.

Përveç artikujve të tjerë të pjekur në skarë që përbëjnë një pjesë të madhe të menusë së “Çka Ka Qëllu” (suxhuk, pulë, shish kebab, etj.), Shumica e mishit shfaqet në pjesën e menusë kushtuar tavës – gatimet e pjekura në një enë balte të zbukuruar. Në një goulash klasik (16 dollarë) të bërë edhe një herë nga mishi i viçit, mishi kthehet jashtëzakonisht i butë në supën e tij të lidhur me piper, pothuajse më shumë supë sesa mish. Nëse doni diçka më të trashë dhe më ngjitëse në brinjë, zhytuni në një enë fasule fasule, të bardha marine të gatuara në një lëng aromatik me zgjedhjen tuaj të mishit të tymosur ose suxhukut.

Për të pirë, ka verëra, kryesisht nga Italia dhe Kalifornia, dhe birra gjithashtu, por ende nuk ka pije të përziera. Përfundimi i zgjedhjes së ëmbëlsirave – ka rreth tre të ofruara çdo ditë – ju ndoshta do të zbuloni se bakllavaja është opsioni më i njohur, por nuk ndryshon nga bakllavat e tjera që keni provuar, me arra. Kështu që me këtë rast unë dhe një mik zgjodhëm trilece, pa asnjë ide se çfarë ishte. Provoi të ishte një tortë e lagur me qumësht me një majë karamel që dukej çuditërisht e njohur.

Më në fund e kuptuam se ishte torte “tres leches”, një element kryesor i restoranteve latine që thuhet ndryshe se kishin origjinën në Nikaragua ose Meksikë.