​Bullgari me zemër dhe veshkë të transplantuar shpallet kampion botëror i notit

0

Georgi Peev nga Haskovo, Bullgaria jugore, u shpall kampion botëror i notit në Lojërat Botërore 2023 për Personat që kanë kryer transplant në Perth, Australi.

Peev është i vetmi bullgar me zemër dhe veshkë të transplantuar.

Ai fitoi medaljen e artë në garën prej 100 metrash stili bretkosë, në kategorinë e meshkujve 40-49 vjeç.

Peev dhe shoku i tij i skuadrës Ognyan Gançev u kualifikuan dhe arritën në finale në disiplinat e tyre.

Gançev doli i pesti në garën prej 500 metrash me shpinë në kategorinë e meshkujve 60-69 vjeç.

Peev dhe Gançev janë përfaqësuesit e vetëm bullgarë në forum.

Të mërkurën, Peev do të marrë pjesë në garën prej 50 metrash në stilin bretkose dhe 50 metra në stilin e lirë, ndërsa Gançev në garën prej 100 metrash me shpinë.

/ata.gov.al