Më të mirat e verës, 5 ushqimet me pak kalori që nuk ju shëndoshin

35

Vera është stina ideale gjatë të cilës mund të hiqni kilet e tepërta, njëkohësisht të merrni dhe të gjitha vlerat ushqyese të nevojshme për organizmin. Ngrënia e këtyre frutave të sezonit, me pak kalori mund të bëjë mrekulli për qëllimet e tuaj për humbje peshe:

1. Luleshtrydhet

Ato mund të përdoren qoftë në sallata, tërshërë, smoothie. A e dini se njëqind gramë luleshtrydhe përmbajnë vetëm 33 kalori?! Ata janë të pasura me antioksidantë që ndihmojnë në rritjen e shëndetit dhe imunitetit të lëkurës.

2. Mjedrat

Njëqind gramë mjedra kanë vetëm 53 kalori.

3. Shalqinjtë

Ky frut është gjithë ujë dhe lëndë ushqyese. Rreth 94% e një shalqirit është ujë.100 gram shalqi ka vetëm 30 kalori.

4. Pjeshkët

Njëqind gram pjeshkë vetëm 39 kalori. Ato kanë “komponime fenolike që dihet se kanë veti kundër mbipeshës, anti-inflamatore dhe antidiabetike, dhe përbërja e rregullt e pjeshkës mund të ndihmojë në sindromën metabolike”.

Pjeshka është pa dyshim një nga frutat më të shëndetshëm që mund të shtoni në dietën tuaj me kalori të ulët

5. Papaja

Një porcion 100 gram papaja ka vetëm 43 kalori. Përveç mbajtjes nën kontroll të peshës, ndihmon gjithashtu në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të rregulluar dhe sistemin tuaj imunitar të fortë.