Qeveria akordon shpëblim për festat e fundvitit, ja sa është shuma sipas kategorive

284

maxresdefault

6 mijë lekë është shpërblimi që do të marrin nga qeveria shqiptare për festat e fundvitit 643 mijë pensionistë. Lajmin e bëri të ditur vetë kryeministri Edi Rama në një dalje për gazetarët.

Kreu i qeverisë shpjegoi në detaje Fondin e Solidaritetit dedikuar pensionistëve dhe familjeve në nevojë, sikurse edhe dëshmshpërblimin e fermerëve apo familjeve të prekura nga përmbytjet.

“Për kategorinë e personave me aftësi të kufizuar apo familjet me ndihmë
ekonomike, do të jepet për çdo familje 20 mijë lekë të vjetra. Fond 3 milionë dollarë për fermerët për të kompensuar kokë për kokë çdo lopë të humbur. Për 2498 familje të përmbytura në vite në 8 qarqe dhe 18 bashki do të bëhet dhënia e dëshmpërblimit të plotë”, sqaroi Rama.

Burimi: Top Channel