Ushqimet që ju duhen në dimër, mbrojnë lëkurën nga i ftohti

19

Me ardhjen e të ftohtit lëkura shfaqet më e thatë dhe e irrituar, por disa ushqime mund t’i sigurojnë lëkurës vitaminat, mineralet dhe lëndët ushqyese që i nevojiten për t’u rigjeneruar.

Salmoni

Ai përmban omega 3S, e cila vepron në nivelin qelizor, këto acide yndyrore ekuilibrojnë membranën lipide, duke ndihmuar kështu lëkurën të ruajë lagështinë.

Për të mos u nënvlerësuar është edhe kontributi i vitaminës D, vetitë anti-inflamatore të së cilës mbrojnë epidermën në rast të akneve, ekzemave, skuqjes dhe acarimit.

Farat e lulediellit

Sasia e jashtëzakonshme e vitaminës E që gjendet në farat e lulediellit forcon membranat e lëkurës, duke i mbajtur ato me elastike dhe të hidratuara mirë dhe në të njëjtën kohë mbron epidermën nga radikalet e lira dhe dëmtimet e shkaktuara nga rrezet ultravjollcë.

Nuk mjaftojnë, këto farëra të vogla garantojnë gjithashtu sasinë e duhur të acideve yndyrore omega 6, të cilat sigurojnë rinovimin e lëkurës dhe selenin, i cili ndihmon në luftimin e infeksioneve.

Arrat

Acidi alfa-linolik i pranishëm në këtë frut mbron membranat qelizore të lëkurës, duke mos lejuar që kjo e fundit të humbasë hidratimin.

Arrat përmbajnë gjithashtu gati dy herë më shumë antioksidantë sesa frutat e tjerë , gjë që i bën ata shumë të dobishëm në luftën kundër radikalëve të lirë dhe plakjes së lëkurës.

Agrumet

Portokallet, limonët, mandarinat  janë të pasura me vitaminë C, një antioksidant i fuqishëm që mund të bëhet një eliksir autentik i jetës për lëkurën.

Siç kemi parë gjatë studimit në American Journal of Clinical Nutrition, vitamina C promovon prodhimin e kolagjenit, mbron fytyrën dhe ndihmon për të minimizuar pikat e errëta të epidermës dhe për të eliminuar dëmet e shkaktuara nga dielli.

Veza

Veza përmban shumë lëndë ushqyese dhe  janë një ushqim i vërtetë i plotë për lëkurën.

Në fakt, ato përmbajnë vitaminë A dhe E, të dyja thelbësore për rinovimin e lëkurës, përveç vitaminës B5 ose panthenol, e cila kontribuon në prodhimin e keratinocytes, qelizat që garantojnë një lëkurë të shëndetshme të mbrojtur nga agjentë të jashtëm, deri tek Omega 3, që favorizojnë një çehre të ndritshme, me vitaminë D, e cila lufton inflamacionin dhe squfurin, i cili është i dobishëm për sintezën e kolagjenit.

Lakra kale

Mos u mashtroni nga pamja e rrudhur e kësaj perimeje me gjethe jeshile, në fakt efekti i saj në lëkurë është e kundërta dhe një pjesë është e mjaftueshme për të mbushur çdo ditë me vitaminë A, thelbësore për rinovimin e lëkurës dhe vitaminë C,  i cili rrit kolagjenin dhe e bën lëkurën më të fortë.

Një studim i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition tregoi se ata që ndjekin një dietë të pasur me vitaminë C kanë më pak lëkurë të rrudhur dhe të thatë.

Patatja e ëmbël

Kjo perime është e përshtatshme për në dimër, pasi përkatësisht vitamina A dhe beta-karoteni e mbrojnë lëkurën e stresuar nga i ftohti.

Vitamina A ndihmon në riparimin e lëkurës së dëmtuar nga agjentët atmosferikë ndërsa beta-karotina forcon pengesën e saj mbrojtëse, duke favorizuar hidratimin.

Shega

E pasur me polifenole antioksiduese që mbrojnë kundër dëmtimit të rrezeve ultravjollcë, luftojnë inflamacionin dhe nxisin qarkullimin e gjakut, ky frut i çmuar me cilësi të panumërta të mira përmban dhe një antioksidant të fuqishëm që zvogëlon degradimin e kolagjenit, duke zvogëluar rrudhat.