114 nga lindja e Mitrush Kutelit, themeluesi i pro...

Më 13 shtator 1907 lindi në Pogradec Dhimitër Pasko, i njohur në botën letrare si Mitrush Kuteli, një ndër prozatorët më...

Placido Domingo dhe Ermonela Jaho, dy yje do të pe...

Në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit do të mbahet një mbrëmje gala më 15 shtator, në kuadër të rikonstruktimit të g...

Perla që mbrohet nga UNESCO, mozaiku i Linit i hap...

Mozaiku i Linit në Pogradec tashmë i restauruar ka tërhequr vëmendjen e publikut. Kjo copëz trashëgimie e mbrojtur ng...

Monument kulture i kategorisë I, miratohet projekt...

Kisha e Manastirit të Shën Marisë së Athalit, e ndërtuar në malin e Athalit, një ndër objektet më të rëndësishme të kult...

Tre virtuozët shqiptarë që kanë “pushtuar...

Një muzikë prekëse, magjepsëse, e kënduar sublimisht nga një diva. Një piano për të ndjerë vetëm shpirtin tuaj. Një viol...

Zbulohet vendbanimi neolitik në Liqenin e Ohrit, d...

Një vendbanim antik në brigjet e Liqenit të Ohrit është mijëra vite më i vjetër nga sa mendohej më parë. Zbulimi ësht...

Pogradec, muzika klasike dhe qytetare “josh” publi...

Mbrëmjen e djeshme në Odeonin e qytetit të Pogradecit orkestra e harqeve performoi për publikun e pranishëm materiale të...

Filmi shqiptar “Zgjoi”, kandidat për “Filmi më i m...

Një tjetër sukses për filmin “Zgjoi”. Filmi me regji të Blerta Basholli është përzgjedhur si kandidat për trofeun “Filmi...

Parku Arkeologjik i Bylisit, ka mbi 1000 m² mozaik...

Parku Kombëtar Arkeologjik i Bylisit është një nga sitet me intensitet të lartë monumentesh brenda mureve fortifikuese t...

Rikthehet Mural Fest Tirana, marrin pjesë artistë ...

Nga 24 gushti, artistë nga e gjithë bota do të udhëtojnë drejt Tiranës për artin e magjishëm të ngjyrave murale. Pjes...

FOTOT/ Biblioteka e Natyrës, një ide brilante nga ...

Një ide të bukur kanë krijuar të rinjtë korçarë për adhuruesit e librit. Në rrugët e qytetit të Korçës janë vendosur ...

I fundit i eposit të kreshnikëve, ‘magjistar...

Jonuz  Delaj është lahutari më i rrallë në Malësinë e Madhe. Ai është një trashëgimtar i vërtetë  i traditës, historisë ...

Thesar i gjithë botës/ Gjirokastra 16 vjet në UNES...

Më 15 korrik 2005 Gjirokastra u përfshi në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, e vlerësuar për arkitekturën, his...

FOTOT/ Ura e Kamarës, monumenti 400-vjeçar që pret...

Nëse udhëton në rrugën nacionale Elbasan-Librazhd, një ndër objektet më interesante që mund të të zënë sytë është Ura e ...

Pasuri botërore/ Berati, 13 vjet pjesë e trashëgim...

Më datën 8 korrik të vitit 2008, 13 vite më parë, qyteti i lashtë dhe i bukur i Beratit u fut në listën e thesareve të r...

FOTO/ Ura e Glinës, monument kulture i kategorisë ...

Punonjësit e mirëmbajtjes në Gjirokastër kanë nisur punën për kujdesin dhe pastrimin e monumenteve të kulturës për sezon...

FOTO/ Vera gjallëron Kalanë e Beratit, nis fluksi ...

Kalaja e Beratit, një nga monumentet më të mëdha historike të Ballkanit, në ditët e para të muajit korrik ka nisur të gj...

FOTOT/ Busti i Gjergj Kastriotit – Skënderbe...

Në parkun qendror të kryeqytetit hungarez, Budapestit, u vendos sot busti i Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastr...

Irma Kurti fiton çmimin e parë me poezinë kushtuar...

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Picàturi de suflet” , në seksion...

Ylli shqiptar i skenave të botës, Ermonela Jaho me...

Ylli shqiptar i skenave të botës, Ermonela Jaho është nderuar me çmimin e muzikes vokale për vitin 2021, nga Internati...

Kisha në Bënjë, monument kulture me vlera të veçan...

Kisha e Shën Mërisë në Bënjë, Përmet, monument kulture i kategorisë së I-rë, është një objekt me vlera të veçanta, ndërt...

Ermonela Jaho shkëlqen në “Musique en Fete” në Fra...

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho ka shkëlqyer në edicionin e 10-vjetorit të spektaklit “Musique en Fet...

FOTOT/ Nis restaurimi i banesave “monument kulture...

Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Berat vijon punën për ruajtjen e trashëgimisë kulturore. Specialistët e Drej...

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin “Le...

Një tjetër vlerësim prestigjioz për poeten dhe shkrimtaren shqiptare me banim në Itali Irma Kurti: nderohet me çmimin “L...

Aktori Kastriot Çaushi feston 67-vjetorin, ja karr...

Aktori i teatrit dhe kinematografisë shqiptare Kastriot Çaushi sot feston 67-vjetorin e lindjes. Lindi në Tepelenë më 14...

Dy diva shqiptare/ Ermonela Jaho vlerëson performa...

Të shumtë janë sopranot shqiptare që na përfaqësojnë denjësisht në skenat botërore. Së fundmi Elbenita Kajtazi ka mbajtu...

PROFIL/ Erli Gurra, mjeshtri që bën drurin të nxje...

Erli Gurra, është një nga të rinjtë më të veçantë në kryeqytet për shkak të zanatit të tij, që lidhet me krijimin e inst...

Restaurohet “Porta me Kulla”, një atraksion më shu...

Restaurimi i objektit “Porta me Kulla” në Butrint ka përfunduar. Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore bën me dije...

FOTOT/ Opera “Vjosa”, vepra tërësisht shqiptare e ...

Opera shqiptare “Vjosa” zë një vend të rëndësishëm në repertorin e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, si një nga ve...

FOTOT/ Sezoni turistik, Berati i kulturës i rikthe...

Mbrëmjen e djeshme qyteti i Beratit është ndezur nga atmosfera festive, ku qytetarët e shumtë kanë shijuar koncertin me ...

Muzeumet e Krujës, tashmë ofrohen falas për t’i vi...

Muzeumet e Krujës tashmë ofrohen falas për t’i vizituar online përmes aplikacionit “Muzeumet e Krujës”. Kudo që të je...

PROFIL/ Pjetër Gaci, kolosi i muzikës dhe violinës...

-Pjetër Gaci, një ndër kompozitorët më të njohur që kanë bërë edhe historinë e muzikës profesionale shqiptare përkujtohe...

Njihuni me 28-vjeçarin krutan që ruan me besnikëri...

Kruja një vend që mban aromën e identitit kombëtae, e mahnitshme mënyra se si ndjesitë e së shkuarës dhe të tashmes bash...

Italia vlerëson Inva Mulën me titullin e rëndësish...

Ambasadori i Italisë në Tiranë, Fabrizio Bucci i dorëzoi dje Titullin e Nderit “Urdhri i Yllit të Italisë” në gradën Ofi...

5 muzeumet unike në Korçë tërheqin interesin e tur...

Korça është kthyer në një destinacion turistik të rëndësishëm, si dhe një nga shembujt më domethënës të qyteteve shqipta...

Nata e shqiponjave! Kush është shqiptari që u rend...

Shqipëria ishte një nga 26 shtetet finaliste të festivalit europian “Eurovision 2021”, ku ka performuar e dyta në radhë....

FOTOT/ Një objekt i rrallë kulti i vitit 1749

Kisha e “Shën Marisë” në Niçë është një objekt kulti i rrallë i ndërtuar në vitin 1749 mbi gurthemelin shekullor të një ...

Muzeu Historik Kombëtar prezanton audioguidën

Në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, Muzeu Historik Kombëtar prezantoi aplikacionin e audioguidës së pavioneve të tij. ...

Njihuni me 6 ishujt privatë që kushtojnë më lirë s...

Ndërsa bota përgatitet të rihapet për udhëtime, është koha që të gjithë po mendojmë të organizojmë pushimet dhe mundësit...

Muzeu Historik Kombëtar rihapet për vizitorët

Muzeu Historik Kombëtar u rihap sot për vizitorët, pas një periudhe mbylljeje për shkak të pandemisë. Aksesi për publiku...

“Ti Shqipëri, më jep nder…”/ 135...

Shkrimtari rilindas Naim Frashëri ka publikuar veprën e tij “Bagëti e Bujqësi” më 6 maj 1886, e cila për herë të parë do...

Çfarë duhet të dini për banesat karakteristike me ...

Banesat karakteristike me tipet dhe format që përfaqësojnë zënë vendin kryesor në kompozimin urbanistik dhe arkitekturor...

Redi Hasa, violonçelisti shqiptar që mori pjesë në...

Violonçelisti shqiptar Redi Hasa ishte pjesë e Oscar-it 2021. Muzika e dy filmave, “Nomadland” të Chloe Zao dhe  “The Fa...

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrës...

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e...

FOTO E RRALLË/ Ismail Qemali me diplomatë europian...

Një foto e rrallë e Ismail Qemalit e bërë më 1871 me përfaqësuesit e Fuqive të Mëdha të kohës, diplomatë nga më të shqua...

Sugjerime librash/ Kryeveprat botërore që duhen le...

Më poshtë do të gjeni një listë me autorë dhe libra të tyre që duhen lexuar të paktën një herë në jetë, për të kuptuar d...

Antonio Stradivari, historia e mjeshtrit që krijoi...

Antonio Stradivari, krijoi instrumentin që konsiderohen ende më i miri i bëra ndonjëherë. Stilet e reja të violinave dhe...

FOTO/ Nis puna për restaurimin e kullës-simbol n...

Në Kalanë e Krujës ka nisur puna për restaurimin e kullës simbol, së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Projekt...

FOTOT/ Albana, qëndistarja duarartë e Beratit

“Qëndistari Berati” të tërheq vëmendjen menjëherë. Një dyqan i vogël në lagjen Mangalem, ndërtuar sipas strukturës të sh...

14 prill 1966, kur arkeologët shqiptarë zbuluan Am...

Më 14 prill 1966, arkeologët shqiptarë zbuluan Amfiteatrin e Durrësit, të ndërtuar 19 shekuj më parë. Për ekzistencën e ...

“Lahuta e Malcisë”, 84 vite nga botimi i kryeveprë...

Më 8 prill 1937 u botua kryevepra letrare monumentale shqiptare e At Gjergj Fishtës, “Lahuta e Malcisë”. Fishta fillo...

VIDEO/ A e dini si bëhet tradicionalisht një plis ...

Faqja shumë e njohur e zbulimit të krijimtarisë dhe festave që lidhet me bukurinë, modën, ushimin dhe traditat ka folur ...

Margarita Xhepa, aktorja e mbi 150 roleve

Sot është datëlindja e aktores së madhe shqiptare, Margarita Xhepa. Ajo lindi indi më 2 prill 1932 në Lushnje të Shqipër...

FOTOT/ Vazhdon puna për rinovimin e Muzeve në Qyt...

Pas përfundimit me sukses të rehabilitimit të infrastrukturës dhe restaurimit të kalldrëmeve, në pazarin e Gjirokastrës,...

Rusi/ Pianistja shqiptare triumfon në ‘Internation...

Pianistja shqiptare Melisa Ibrahimi është shpallur fituese e vendit të parë në garën ‘International Music Competition Mo...

FOTO/ Përfundon restaurimi i çatisë së Kishës R...

Në Gjirokastër ka përfunduar puna për restaurimin e sprethit të çatisë së Kishës së Shën Gjergjit në Nokovë (Monument Ka...

Atdheut

N’ty mendoj kur agon drita, Kur bylbyli mallshem këndon N’ty mendoj kur soset dita Terri botën kur e mblon. Veç se...

Shpëtohet një tjetër monument, miratohet projekti ...

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale ka miratuar projektin për kryerjen e ndërhyrjeve konsoliduese – res...

Shpëtohet një tjetër thesar i trashëgimisë sonë ku...

Shpëtohet një tjetër thesar i trashëgimisë sonë kulturore. Shpella me piktura në fshatin Kostar, Mesopotam Finiq, pjesë ...

Si sot, 467 vjet më parë, nisi rrugën e vet fjala ...

“U doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, tue u kujtuom shumë herrë se gluha jonë nukë kish gj~ të ëndigluom ën së shkruomit s...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek