Skënderbeu shkon në Puglia, ekspozohen shpata dhe ...

Përkrenarja dhe shpata e Skënderbeut kanë ardhur të riprodhuara në ekspozitën "Skënderbeg", në kuadër të vitit të heroit...

Vaçe Zela “rikthehet” në vendlindje, n...

Këngëtarja e njohur Vaçe Zela, muzika e së cilës do të jetojë përgjithmonë me ne, këtë vit është "rikthyer" në vendlindj...

Check-in Fest në Gjirokastër/ 3 ditë art, muzikë d...

Fundjava në Gjirokastër ka mbledhur njerëz të të gjitha moshave e profesioneve si rrallëherë, pasi festa e përgatitur pë...

Golden Globe: ”La La Land” dominon me ...

Muzikali i hollivudit “La La Land” ka thyer rekordet për numrin më të madh të çmimeve “Golden Globe”, duke fituar pl...

Harta e rrallë/ Shqipëria europiane e 1548, identi...

Shqipëria është e lashtë, po aq sa kontinenti europian, zot i tokës së saj përjetë. Një hartë e vitit 1581, e quajtur...

Korçë, dezinfektim të gjitha ikonave në Muzeun e A...

Në Muzeun e Artit Mesjetar në Korçë, inaguaruar vetëm pak kohë më parë është instaluar tashmë pajisja e cila do të d...

5 libra nga nobelisti Gabriel Garcia Marquez që du...

Si sot, para  92 viteve në Aracataca të Kolumbisë ka lindur nobelisti Gabriel Garcia Marquez. Marquez ka lënë pas një pa...

Monumentet e kulturës u vizituan nga mbi 62 mijë p...

Muzetë, parqet arkeologjike dhe kalatë në vendin tonë u vizituan gjatë vitit 2020 nga turistë vendas dhe të huaj, ed...

Arkiva: Dosjet mund të aksesohen online

2 milionë tituj dosjesh të Drejtorisë së Arkivave do të mund të aksesohen online përmes një katalogu që i ofrohet çdokuj...

28 Vlorat nga Kosova, zbresin në qytetin e Pavarës...

Një vit më parë erdhën Sarandat. Sot vijnë Vlorat. Bëhet fjalë për 28 vajza nga Kosova të cilat mbajnë që lindja emrin d...

Mirëpritet në Itali folklori lezhjanë

Lezha ka përfaqësuar Shqipërinë në festivalin e 72-të botëror të folklorit “Mandorle in Fiore” që u zhvillua në Agrigent...

Çmimet/ Festivali Mbarëkombëtar i Teatrove, triumf...

Mbrëmjen e kësaj të diele u ndanë çmimet e Festivalit Mbarëkombëtar të Teatrove. Pas prezantimit në skenë nga data 23...

Familja Qerimaj, tre breza artistësh performojnë s...

Amfiteatri i Liqenit të Tiranës do të mirëpresë si rrallëherë në skenën e tij tre breza artistësh brenda së njëjtës fami...

FOTOT/ Voskopoja magjike, një perlë e Kulturës Bal...

Voskopoja mbetet një nga qendrat më të rëndësishme kulturore, artistike e historike të Ballkanit, një perlë e Kulturës B...

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrës...

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e...

Njihuni me kullen e Sahatit 200-vjeçare në Kavajë,...

Kulla e Sahatit në Kavajë e cila është një nga monumentet kulturorë më të vjetër me moshë rreth 200 vjet, tashmë ka një ...

Sopranoja shqiptare fiton çmimin e dytë në garën p...

Dioklea Hoxha është shpallur fituese e çmimit të dytë në edicionin e dhjetë të Garës Ndërkombëtare të Këndimit për Opera...

“Aeroporti je ti”, nisma që mikpret me art turistë...

Të gjthëve ju ka rënë rasti që të prisni në aeroport për fluturimin e radhës, apo të vini nga një destinacion. Është ...

Legjenda shqiptare Bekim Fehmiu dhe filmi “Odiseja...

Aktori i njohur shqiptar Bekim Fehmiu “rikthehet” në televizioni publik italian RAI në interpretimin e filmit “Odiseja”....

Çelet panairi i librit, 95 autorë dhe 100 shtëpi b...

U hap sot panairi i librit “Tirana 2018”. Ky është edicioni i 21 i këtij eventi që ka nisur të mbahet prej vitit 1991. ...

“The Van”, filmi shqiptarë pjesë e Fes...

Shqipëria do të jetë  pjesëmarrëse në Festivalit e Filmit në Kanë në kategorinë e filmave me metrazh të shkurtër me prod...

“Folk Fair”, Shqipëria pjesë e panairit ndërkombët...

Tradita dhe folklori shqiptar prezantohen në SHBA. “Folk Fair” është panairi ndërkombëtar folklorik, i cili do të zhvill...

Mirëmbajtje monumenteve të kulturës në Parkun Arke...

Punonjësit e mirëmbajtjes po kujdesen çdo ditë për përgatitjen e parqeve arkeologjike dhe aseteve të trashëgimisë tonë k...

Fotot/ Del në dritë një tjetër thesar

Në laboratorin e restaurimit të veprave të artit, pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës, specialistët e sektorit t...

Thesari i Ballkanit, Muzeu kombëtar “Marubi” drejt...

Dosja “Marubi në Unesco” është gati. Puna dy vjeçare është finalizuar dhe muzeu kombëtar i fotografisë, synon që bren...

38 vjet nga inaugurimi i Muzeut Historik Kombëtar,...

Si sot, 38 vjet më parë u inaugurua Muzeu Historik Kombëtar, për ngritjen e të cilit u mblodh një ekip me specialistët m...

‘Marubi’, i vetmi muze i fotografisë në Ballkan

Në  mesin e 50 muzeve nga vende si Britania e Madhe, Franca, Holanda etj, Muzeu Kombëtar I Fotografisë “Marubi”, në Shko...

Itali klasifikon shqiptaren Irma Kurti si një nga ...

Poetja shqiptare Irma Kurti është klasifikuar si një nga poetet më të mira bashkëkohore sipas Enciklopedisë Italiane, Wi...

Ylli shqiptar i skenave të botës, Ermonela Jaho me...

Ylli shqiptar i skenave të botës, Ermonela Jaho është nderuar me çmimin e muzikes vokale për vitin 2021, nga Internati...

“Scdanderbeg”/ Parma shpall nëntorin m...

Muaji nëntor është shpallur muaji i kulturës shqiptare në qytetin e Parmës në Itali. Shoqata "Scdanderbeg" e emigrant...

Ruajtja e trashëgimisë, ekspertë europianë për res...

Ekspertë nga “Europa Nostra”, organizata kryesore e trashëgimisë në Europë dhe Instituti i Bankës Europiane të Investime...

Shkrimtari Ismail Kadare fiton një tjetër çmim të ...

Çmimin ”Prozart” të cilin Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë “PRO-ZA Ballkan” ia jep një autori të shquar për kontributi...

Armando Balla, shqiptari që krijon maska për karna...

Karnavalet e njohura të Venecias janë në kulmin e tyre dhe njerëzit e shijojnë me kostume të bukura dhe maska të jas...

FOTO/ Shtatorja Skënderbeut do vendoset vitin e ar...

Një nga këto projekte ne miniature do të kthehet në shtatore Bronzi dhe më 2 mars 2019, vepra kushtuar Gjergj Kastri...

Ekspedita shqiptaro-amerikane zbulon 22 amfora të ...

Një projekt i përbashkët arkeologjik shqiptaro-amerikan thotë se ka gjetur amfora që janë të paktën 2,500 vjeçare në det...

Lleshanaku me librin “Negative space”, kandidate p...

Libri “Negative space” është përmbledhje e dy librave me poezi “Pothuajse dje” dhe “Homo Antarcticus”, të botuara në ori...

FOTO/ Vera gjallëron Kalanë e Beratit, nis fluksi ...

Kalaja e Beratit, një nga monumentet më të mëdha historike të Ballkanit, në ditët e para të muajit korrik ka nisur të gj...

Ismail Kadare feston sot 84-vjetorin, gjeniu i let...

Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare ka lindur në Gjirokastër më 28 janar 19...

Dy sopranot shqiptare, gjysmëfinaliste të konkursi...

Dy soprano shqiptare përzgjidhen si gjysmëfinaliste në konkursin botëror të operas, OPERALIA, në Lisbonë. Para disa d...

Festivali “Talia e Flakës 2019”, nderohet me dy çm...

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” me dramën shqiptare “Kreolët e Ballkanit” u përfaqësua në festivalin “...

FOTOT/ Art në natyrë, parqet arkeologjike nën R...

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Drejtoria Rajonale e Trashë...

Përurohet një tjetër shtatore e Gjergj Kastriotit,...

Një tjetër shtatore është realizuar në nderim të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu Në kuadër të përmb...

FOTOT/ Biblioteka e Natyrës, një ide brilante nga ...

Një ide të bukur kanë krijuar të rinjtë korçarë për adhuruesit e librit. Në rrugët e qytetit të Korçës janë vendosur ...

Tiranë, vijon edicioni i gjashtë i ”Dea Open Air” ...

Në Tiranë po vijon edicioni i gjashtë i ”Dea Open Air” 2019 në sallën Black Box të Universitetit të Arteve në Tiranë. ...

Parku Arkeologjik i Bylisit, ka mbi 1000 m² mozaik...

Parku Kombëtar Arkeologjik i Bylisit është një nga sitet me intensitet të lartë monumentesh brenda mureve fortifikuese t...

Revista prestigjioze holandeze “Archeologie” shkru...

Gazetarët holandezë të revistës prestigjioze “Archeologie” me qendër në Holandë, ndodhen në Shqipëri që prej datës 1 gus...

Si funksionon certifikimi i gjuhes se huaj sipas n...

Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), Kuadri i Perbashket Europiani  Refereces per Gjuhet CEFR...

FOTO/ Sako pa mëngë, njihuni me veshjen më elegant...

Veshjet popullore janë padyshim një pasuri e madhe e kombit shqiptar. Një ndër veshjet më elegante, e përgatitur nga mje...

”Argjiro Feste 2016” shëndërroi Gjirok...

Gjirokastra u shëndërrua  në kryeqendrën e folklorit, trashëgimisë, kulturës e argëtimit. Për tre ditë me radhë 30 shato...

Krijohet Muzeu i Diasporës

Në mbrëmjen gala të samitit të Diasporës u lançua dhe projekti i ri i Muzeut të Diasporës. Në pritje të konkretizimit të...

Në Paris çelet “Shtëpia e Shqipërisë”

Për herë të parë në kryeqytetin francez çelet “Shtëpia e Shqipërisë”, një institucion tërësisht në shërbim të njohjes dh...
video

Koncert pas 22 vitesh, rikthehet “Ritfolk...

https://youtu.be/i6QE6Oh7i84 Janë sërish bashkë, të paktën kjo është e sigurt në koncertin e Ritfolk-ave më 8 qershor...

Dy filma shqiptarë, në “Eastern Neighbours Film Fe...

Dy filma shqiptarë po konkurojnë në Eastern Neighbours Film Festival në Hollandë. Lajmi bëhet i ditur nga Drejtoresha e ...

Sevasti Qiriazi, ikona e përpjekjeve për arsimin e...

Sevasti Qiriazi-Dako ishte njëra prej femrave atdhetare shqiptare dhe nismëtare e organizimit të arsimit kombëtar për fe...

Shqiptarët mbushin kinematë, rritja më e lartë e p...

Kinematë shqiptarë raportojnë rritjen më të madhe të numrit të shikueshmërisë në Europë gjatë vitit të kaluar, me rreth ...

Francezë, polakë, çekë…/ Rritet ndjeshëm num...

Muaji gusht shënon një rritje të numrit të turistëve që kanë  zgjedhur të vizitojnë muzeun e Ikonografisë Onufri dhe muz...

Dokumentar për 40-vjetorin e filmit “Rocky”

https://www.dailymotion.com/video/x75nf8u Për tre ditë ai shkroi historinë e filmit “Rocky”, historinë e jetës së tij...

Aktorja Hajrie Rondo vlerësohet me ”Medaljen...

Personazhi i njohur i Tanës në filmin “14 vjeç dhëndër” është një nga dhjetëra rolet e mrekullueshme që Hajrie Rondo...

DRKK Vlorë, punime mirëmbajtëse në rrënojat e qyte...

DRKK Vlorë në kuadër të sezonit turistik të vitit 2016 ka kryer pastrimin e mureve rrethuese të qytetit antik të Oplympe...

“Tok së bashku për Skënderbeun”, artis...

Artistë si Inva Mula, Dua Lipa, Ramë Lahaj, Erza Muqolli, Genc Tukiçi, Eno Peçi, Olen Çezari, Elhaida Dani dhe Ermal Met...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek