Çmimi Nobel për Paqen shkon për demontimin e armëv...

Një fitues surprizë ka rezultuar fituesi i çmimit Nobel për Paqen, e ndërsa favorizoheshin emra si ministri i jashtëm i ...

“Open Cinema” në Gjirokastër, ja filmat që do shfa...

Në Gjirokastër zbriti eventi i rradhës i “Open Cinema”. Ngjarja që vjen për të dytin vit rradhazi është çelur në odeonin...

Nëse kalon nga Lini, të pret edhe mozaiku i Bazili...

Këtë vit turizmi kulturor ka marr më shumë përparësi pasi turistët e huaj nuk po vizitojnë më vetëm bregdetin por dhe si...

Festivali Ndërkombëtar Operistik “Marie Kraja”, ni...

Çelet sonte edicioni i 17-të i Festivalit Ndërkombëtar Operistik “Marie Kraja”. Konkurrentët pjesëmarrës në këtë Fest...

Filmat shqiptarë së shpejti në Wikipedia

Qendra Kombëtare e Kinematografisë ka nënshkruan marrëveshjen me Open Labs për pasqyrimin në Wikipedia te të gjithë info...

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, bileta falas pë...

TIRANE– Skena e re “arTurbina” do të hapë dyert për të mirëpritur artistët dhe publikun për Festivalin Mbarëkombëtar të ...

Harta e rrallë/ Shqipëria europiane e 1548, identi...

Shqipëria është e lashtë, po aq sa kontinenti europian, zot i tokës së saj përjetë. Një hartë e vitit 1581, e quajtur...

Tirana International Film Festival 2018, zhvillohe...

Tirana International Film Festival 2018 është eventi më i rëndësishëm kinematografik që zhvillohet në Shqipëri, cel sipa...

Pogradec, kthim në identitet banesave monument kul...

Ministria e Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe Drejtoritë Rajonale të Kulturës Kombëtare në të gjithë ven...

Ora e poezisë bën bashkë poetët e të gjithë trevav...

Poetë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi u bënë  bashkë në qytetin e Bajram Currit për edicionin e tetë të O...

Arkiva: Dosjet mund të aksesohen online

2 milionë tituj dosjesh të Drejtorisë së Arkivave do të mund të aksesohen online përmes një katalogu që i ofrohet çdokuj...

Kanë, “The van” i Ernik Beqirit mes 11 më të mirëv...

Erenik Beqiri preku Kanën me filmin “Furgoni”. Atij iu desh të kalonte plot 4240 realizime, për të qenë pjesë e 11 filma...

4.500 vizitorët patën mundësi të shijonin ushqimin...

Ambasada e Shqipërisë në SHBA  të shtunënën (4 maj), u bë atraksioni i rreth 4.500 qytetarëve të Uashington DC, ...

Hapet muzeu i “mjeshtrit të dritës”, f...

Është hapur në Korçë muzeu “Gjon Mili”, një galeri e cila i dedikohet tërësisht ‘mjeshtrit të dritës’, fotografit që ka ...

2 Korriku, Dita e Liqenit të Shkodrës

Me rastin e Ditës së Liqenit të Shkodrës, Bashkia Shkodër ka organizuar një sër aktivitetesh sportive e kulturore. Pjesë...

Krujë, edicioni i dytë i “Rock the Castle” mblodhi...

Kalaja e Krujës është destinacion kulturor, por së fundi po kthehet edhe në hapësirë arti për të rinjtë. Kjo falë gru...

FOTOT/ Busti i Gjergj Kastriotit vendoset edhe në ...

Bulevardi ‘Nicolae Iorga’ i qytetit Craiova të Rumanisë flet shqip dhe vishet me ngjyrat e flamurit kuqezi Busti i he...

Zbulohet mozaiku 5 mijë vjeçar në Apoloni, i hapur...

Monumentet e kulturës dhe parqet arkeologjike në vendin tonë tashmë janë kthyer në atraksione turistike për turistët e h...

Sahati i Beratit po rindërtohet

Në lagjen e vjetër të Beratit, që dikur njihej me emrin “Murat Çelepia” ka filluar puna për  rindërtimin e  “Kullës së S...

Koreografi i famshëm, Angjelin Preljocaj, premierë...

Ai ka mbërritur në Tiranë. Së bashku me trupën e tij të balerinëve, të cilët mbrëmjen e 4 sotme do të ngjisin në skenën ...

Aktorja e famshme: Nuk mund ta lë këtë botë pa thë...

Irene Papas është një ndër aktoret më të famshme në botën e industrisë së filmave. Aktorja ka qenë në vëmendjen e med...

Portat e shtëpive tradicionale në Gjirokastër përf...

Portat e shtëpive tradicionale në Gjirokastër nuk janë vetëm elementë unikë të arkitekturës së banesave, por edhe përcak...

Një tjetër bibliotekë dinjitoze për të apasionuari...

Të rinjtë e kryeqytetit, studentët, por edhe çdo i apasionuar pas librit, ka një strehë të re për t’iu përkushtuar lexim...

Teatër: Të Gjithë me huqe

Teater Park Kame në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar dhe Teatrin Eksperimental, ju fton të shijoni ndryshe fundjavat e kë...

“Syri i Binhait”, hapet biblioteka me 1.2 mln libr...

Hapet biblioteka e quajtur “Syri i Binhait”. Biblioteka marramendëse është pesë katëshe dhe ka formën e një syri, me aud...

Me 11 maj Shqipëria ekspozon në Bienalen e Venecia...

“Ndoshta kozmosi nuk është aq i jashtëzakonshëm”. Ky është titulli i veprës së artistit Driant Zeneli, i cili prezanton ...

Skënderbeu ‘shkon’ në Budapest, shfaqe...

Në kuadër të “Vitit të Skënderbeut” është shfaqur në Budapest dokumentari “Skënderbeu ynë”. Ambasada e Shqipërisë në ...

Ekspozita ”Flas Shqip” e fotografit Ro...

Në Galerinë Kombëtare të Arteve, pasditen e të shtunës, më 12 nentor 2016, u zhvillua ceremonia e përurimit të ekspozitë...

Durrës, punime mirëmbajtëse në Amfiteatër për sezo...

Pastrimi i mureve rrethuese dhe Amfiteatrit nga vegjetacioni janë angazhime parësore të DRKK Durrës gjatë të kësaj periu...

“Za Fest” rikthehet në Theth, artistë shqiptarë e ...

Është e vërtetë që arti flet në çdo gjuhë, po aq sa arti sensibilizon. Për të tretin vit, “Za Fest”, do të shkoje ser...

Turistët e huaj dhe shqiptarët i rikthehen Muzeut ...

Muzeu Historik Kombëtar i cili synon të nxisë mirëkuptimin dhe vlerësimin e historisë së Shqipërisë tek publiku vendor, ...

Vithkuq, nis restaurimi i kishës së Shën Gjergjit

Në kishën e Shën Gjergjit në Vithkuq, ka filluar restaurimi i çatisë, i financuar nga kompania Favina. Drejtoria Rajo...

Rehabilitimi i Manastirit të Shën Marisë në Parkun...

Vazhdojnë punimet e projektit “Rehabilitimi i Manastirit të Shën Marisë dhe peisazhit në Parkun Arkeologjik të Apolonisë...

Korçë, mbyllet Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë

Prej pesë vitesh, përmes "KoKo Fest",  i paraqiten Korçës dhe publikut korçarë, veprat më të bukura të komedisë. Tetë...

Shpëtohen 118 bobina filmike

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave nënshkroi një marrëveshje me Arkivin Qëndror të Filmit për Digjitalizimin të gjitha ...

Letërsia arrin kulmin, njihuni me librarinë më të ...

Shtëpia botuese Feltrinelli, e themeluar në vitin 1954 nga Giangiacomo Feltrinelli, hap librarinë më të lartë në Europë,...

Kantautori shqiptar, Ermal Meta, kalon në naten fi...

Kantautori shqiptar Ermal Meta kaloi në natën finale të festivalit italian të këngës, Sanremo. Ai u klasifikua mes e...

”Të dua baltë shqiptare…’/ Në pë...

Sot shënohet 111-vjetori i lindjes së korifeut të prozës moderne shqipe, Mitrush Kutelit. Sidomos për brezin e ri, ve...

Një ndër romanet më të bukura në botë vjen si seri...

Rrjeti global televiziv i internetit ”Netflix” njoftoi sot se do të përshtasë librin e vitit 1967 në një serial në gjuhë...

“100 vjet pikturë”, ekspozitë për 100-vjetorin e s...

“100 vjet pikturë” është një ekspozitë e veçantë, e cila shënoi çeljen e kalendarit të festimeve me rastin e 100-vje...

28 Vlorat nga Kosova, zbresin në qytetin e Pavarës...

Një vit më parë erdhën Sarandat. Sot vijnë Vlorat. Bëhet fjalë për 28 vajza nga Kosova të cilat mbajnë që lindja emrin d...

Përmet, përfundon restaurimi i kishës “Fjetja e Sh...

Përfundon restaurimi i Kishës “Fjetja e Shën Mërisë”, e dyta për nga vjetërsia në Ballkan. Që nga viti ’80 ky është p...

Drejt fundit rikonstruksioni i bibliotekës “Musine...

Shumë shpejt të apasionuarit pas librit do të kenë një ambient dinjitoz leximi. Bashkia e Tiranës është drejt përfundimi...

Trashëgimia kulturore, restaurohet afresku i kishë...

Restaurimet dhe mirëmbajtja e ikonave fetare, si pjesë e trashëgimisë kulturore e cila tregon dhe njëherë në sytë e turi...

Kadare zgjidhet anëtar i Akademisë së Shkencave të...

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është zgjedhur anëtar i huaj i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi. Lajmi...

Ura e Golikut, vepra e rrallë inxhinierike merret ...

Ura e Golikut në rrethin e Pogradecit, një vepër e rrallë inxhinierike, merret në mbrojtje nga Instituti i Monumenteve t...

FOTOT/ Art në natyrë, parqet arkeologjike nën R...

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Drejtoria Rajonale e Trashë...

Ermonela Jaho, koncert bamirësie në Tiranë

Sopranoja e madhe kthehet në Tiranë për t’iu bashkuar zërit të vajzave dhe grave shqiptare në një koncert bamirësie.  Fi...

Gjuha shqipe, program i rregullt në shkollat e Zar...

Gjuha shqipe tashmë mësohet në program të rregullt në shkollat e Zarës, ku jetojnë shqiptarë dhe arbëneshë. Shkol...

Zbulohen rrënojat e një ure 2200 vjeçare në Sulzot...

Stina e thatë dhe mungesa e reshjeve ka ndikuar në rënien e nivelit të lumit Shkumbin. Ku për pasojë në sipërfaqe kanë d...

Nis investimi, një bibliotekë moderne edhe për Kuç...

Biblioteka e qytetit të Kuçovës do të pësojë një transformim total të ambienteve të saja, falë investimit të Programit t...

“Romeo & Xhulieta”, si kurr më pa...

Qendra Xhonatan, një organizatë jofitimprurëse që punon me komunitetin e përsonave me Sindromën Down, do të organizojë s...

Parku i Butrintit nominohet për çmimin e madh brit...

Parku i Butrintit është përzgjedhur nga studentë të Universitetit të Bristolit në Mbretërinë e Bashkuar për të zhvilluar...

Çelet panairi i librit të ri dhe të përdorur, libr...

Këtë fundjavë është çelur në Tiranë panairi i librit të ri dhe të përdorur. Në mjediset e Logut të Shkëndijes janë li...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, ndër ndërtesat më...

  Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, edhe pse ka vetëm 4 muaj që ka hapur dyert për vizitorët, është renditur ...

Korçë, çelet Shkolla Verore ”Miqesia”

Çelet për të disatin vit radhazi Shkolla Verore “Miqësia”, organizuar nga Bashkia Korçë në bashkëpunim me OSBE, World Vi...

Britanikët, film të animuar për Skënderbeun

Një dokumentar i ri për Skënderbeun është publikuar këtë javë në kanalin më të madh të videomaterialeve, në Youtube. Ësh...

“The Brave”, një produksion shqiptaro-amerikan i p...

“The Brave” është filmi i frymëzuar nga ngjarjet e Lazaratit dhe që nga e premtja po shfaqet në të gjitha kinematë e Tir...

VIDEO/ Njihuni me koleksionin e rrallë me instrume...

Ermal Sela, është muzikant dhe koleksionist i veglave muzikore të të gjitha trojeve shqiptare. Ai deri tani ka grumbu...

Ekspozita Retro Time në Pogradec

Pogradec, u çel ekspozita kolektive e 20 artistëve të rinj nga e gjithë Shqipëria me koordinatore Meri File dhe kuratore...
24,249FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek