Carla Bruni në Butrint për koncertin e parë në Shq...

https://www.facebook.com/Agjencia.Telegrafike.Shqiptare/videos/849198168788678/?t=32 Carla Bruni ka zgjedhur Shqipëri...

Festivalit Folklorik Kombëtar, Kavaja mikpriti 300...

Qyteti i Kavajës, për dy netë me radhë, mikpriti edicionin e parë të Festivalit Folklorik Kombëtar të Shoqatave Kulturor...

Projekt rijetëzimi 18 banesave në Gjirokastër

Rreth 18 banesa në qytetin e Gjirokastrës do t’i nënshtrohen së shpejti procesit të restaurimit! Ky është vendimi i marr...

Kultura dhe tradita shqiptare shkon në Panairin Di...

Shqipëria dhe shqiptarët u promovuan përmes kulturës, traditave, prodhimeve dhe artifakteve në Panairi VIII Diplomatik i...

FOTOT/ Xhubleta, veshja e vjetër shqiptare bën bas...

Tipologjia e Xhubletës si veshje, konsiderohet si nga më të vjetrat. Studiues, etnografë dhe të apasionuar të etnografis...

Koreografi shqiptar zgjidhet anëtar i Akademisë Fr...

Me një karrierë të çmuar ndërkombëtare, koreografi me origjinë shqiptare Angjelin Preljocaj, zgjidhet anëtar i Akademisë...

Gjuha shqipe tashmë në programin arsimor në Turqi

Ministria turke e Arsimit Kombëtar ka vendosur në programin arsimor për vitin e ardhshëm gjuhën shqipe dhe boshnjake si ...

Kalaja e Lezhës pjese e projektit për “ringjalljen...

Kureshtja në mbarë botën për monumente kulture është rritur vitet e fundit dhe përmes një granti të ofruar nga Këshilli ...

Vallja e Tropojës drejt UNESCO-s

Vallja e Tropojës është një nga kercimet më të çmuara të traditës shqiptare️. Një grup koreografesh po përgatisin dos...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, ndër ndërtesat më...

  Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, edhe pse ka vetëm 4 muaj që ka hapur dyert për vizitorët, është renditur ...

Mirëpritet në Itali folklori lezhjanë

Lezha ka përfaqësuar Shqipërinë në festivalin e 72-të botëror të folklorit “Mandorle in Fiore” që u zhvillua në Agrigent...

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit, rikonstruksi...

Pas më shumë se 60 vitesh nga ndërtimi, godina e TKOB-së do t’i nënshtrohet për herë të parë rikonstruksionit. Pr...

“Rrno vetëm për me tregue”, At Zef Pllumi “kthehet...

Ikona e qëndresës atikomuniste, At Zef Pllumi ka bërë bashkë qytetarë të Lezhës në ditën e përmoçme të ndarjes së tij ng...

“Ditëlindje në teatër”, risia që sjell...

"Ditëlindje në teatër" është risia që sjell Teatri Metropol për publikun kryeqytetas. Çdo grupëmoshë duke filluar nga ko...

Njësoj si droga, edhe pornografia dëmton trurin

Mos u çuditni, porno ndryshon fizikisht trurin tuaj. Një nga zhvillimet më interesante në të kuptuarit tonë rreth  tr...

Portret/ Bekim Fehmiu, “Uliksi” shqiptar i filmit

Me rrënjë nga një familje gjakovare, më 1 qershor të vitit 1936 në Sarajevë, lindi Bekim Fehmiu, djali i një familjeje a...

Filmi shqiptar “Streha mes reve” fiton një tjetër ...

Filmi “Streha mes reve” i regjisorit Robert Budina ka fituar çmimin Global Vision Award në Cinequest Film Festival. N...
video

“Dea Open Air 6”, filmi “Arbëria” merr...

Në “Dea Open Air 6” çmimi i publikut shkoi për një film ndryshe, të parin në gjuhën arbëreshë dhe që quhet “Arbëria”...

Kalaja e Kaninës pritet t’i nënshtrohet rest...

Kalaja e Kaninës, një objekt historik dhe turistik, 6 km larg Vlorës, pritet t’i nënshtrohet së shpejti restaurimit. ...

Përmet, përfundon restaurimi i kishës “Fjetja e Sh...

Përfundon restaurimi i Kishës “Fjetja e Shën Mërisë”, e dyta për nga vjetërsia në Ballkan. Që nga viti ’80 ky është p...

Me 11 maj Shqipëria ekspozon në Bienalen e Venecia...

“Ndoshta kozmosi nuk është aq i jashtëzakonshëm”. Ky është titulli i veprës së artistit Driant Zeneli, i cili prezanton ...

Skënderbeu mes 100 kapedanëve më të shquar, një po...

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “P...

Muzika austriake dhe shqiptare, bashkë me 13 shtat...

Grupet muzikore të mirënjohura austriake dhe shqiptare do perfomojnë bashkë në një koncert live në Tiranë. Ambasada a...

Lezhë, përkujtohet Fishta në 146 vjetorin e lindje...

Në 146 vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës, në një aktivitet të organizuar nga Bashkia Lezhe, shkolla e Troshanit dh...

Restaurohet Muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut është restauruar muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës. Projekti i ha...

“Internimi”, filmi më i mirë i huaj në Arizona

Filmi “Internimi” i regjisorit Kast Hasa u shpall filmi më i mirë i huaj në “Arizona International Film Festival”. Në...

Muzeu Kombëtar, ekspozohen kostumet shekullore të ...

Dy kostume tradicionale të zonës së Strugës janë tashmë pjesë e koleksionit të Muzeut Historik Kombëtar, një dhuratë buj...

“Syri i Binhait”, hapet biblioteka me 1.2 mln libr...

Hapet biblioteka e quajtur “Syri i Binhait”. Biblioteka marramendëse është pesë katëshe dhe ka formën e një syri, me aud...

Armando Balla, shqiptari që krijon maska për karna...

Karnavalet e njohura të Venecias janë në kulmin e tyre dhe njerëzit e shijojnë me kostume të bukura dhe maska të jas...

Irma Kurti, poetja shqiptare, vlerësohet me çmim t...

Poezia “E zakonshme”, e Irena Kurtit, nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Scriptura” në Nola...

Historia e Urës së Tabakëve

Ura e Tabakëve është një monument kulture i ndërtuar në Tiranë në shekullin e XVII – XVIII-të. Ura ka një lartësi rreth ...

Pianistja me aftësi të kufizuar, koncert recital n...

https://youtu.be/lA_dR7z4t5I Asnjë pengesë nuk është aq e fortë sa të mposhtë ëndrrat. E ëndrra e Vasilikës tashm...

“Streha mes reve”, shfaqet sonte në festivalin e f...

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina, është pjesë në garën zyrtare të çmimit Fipresci në TIFF C...

Lidhja e Prizrenit, përjetësohen baballarët e komb...

Tre baballarët e kombit shqiptar janë përjetësuar jo vetëm në zemrat e shqiptarëve, por edhe në bronz, pikërisht në qyte...

Tradita shqiptare/ Botohet një libër i veçantë për...

Një libër i veçantë për flinë. Arsim Canolli ka botuar librin me titull ‘Flija’, për ushqimin e shijshëm i cili shijo...

Kolosi i skenës, Ndriçim Xhepa feston 62-vjetorin!...

Aktori shqiptar Ndriçim Xhepa feston sot 62-vjetorin e lindjes së tij. Xhepa u lind në Tiranë, më 21 janar 1957, ai ësht...

‘Moti i Madh’, Kosovë-Shqipëri ekspozi...

Muzeu i Kosovës hap sot ekspozitën “Moti i Madh” kushtuar Heroit të Kombëtar të shqiptarëve Gjergj Kastrioti-Skënderbeu....

Kinematografia shqiptare shkon në Romë, ja 9 filma...

Në Romë nis sot festivali i filmit ”Albania, Si Gira”. Festivali, që sjell javën e kinemasë shqiptare në Romë do të zhvi...

Pellazgët ose Ilirët/ Enigma e popullit më të lash...

Pellazgët, popull i lashtë, paraardhësit e të gjithë popujve indo-europianë, ky është populli që mendohet se ka iluminua...

Bëhuni gati! Panairi i Librit çel siparin më 14 në...

Panairi i 21 i Librit “Tirana 2018” çel siparin në datë 14 nëntor. Rreth 100 shtëpi botuese nga mbarë trevat shqipfolëse...

Filmi shqiptar “Delegacioni” fiton çmim në ‘...

“Delegacioni“ me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani është shpallur fitues në kategorinë “Best Feature...

Vuno, restaurim shtëpisë së Odise Kasnecit

Shtëpia e Odise Kasnecit, aktivistit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, pinjoll i një prej familjeve më të njohura të Vun...

Udhëtimi fantastik i 2500 të rinjve nga gjithë Shq...

Gjatë dy muajve maj- qershor 2018, Teatri Metropol në bashkëpunim me World Vision Albania, organizuan një turne në qytet...

Rikonstruksion pas 5 dekadash, teatri “Bylis” në F...

Fillimi i muajit mars pritet ta gjejë teatrin Bylis në Fier me një pamje të re. Godina është në fazën pëfundimtare të...

Lezhë, tashmë një kinema e dedikuar për fëmijët dh...

Pas shumë vitesh, Lezha ka një kinema të dedikuar për fëmijët dhe të rinjtë, në ambientet e Qendrës Kulturore të Fëmijëv...

Nis rikonstruksioni i Amfiteatrit te Parkut i Liqe...

I lënë në harresë prej shumë vitesh, më së fundi Amfiteatri te kodrat e Parkut të Liqenit po merr vëmendjen e bashkisë d...

Për të gjithë të interesuarit, salla e studimit pr...

Salla e studimit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave do të jetë e hapur edhe gjatë pasditeve dhe të shtunën për...

FOTOT/ Voskopoja magjike, një perlë e Kulturës Bal...

Voskopoja mbetet një nga qendrat më të rëndësishme kulturore, artistike e historike të Ballkanit, një perlë e Kulturës B...

Shëngjin, nis Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Ele...

Në Shëngjin duket se çdo gjë është bërë gati për të startuar në mbrëmje Festivalin Ndërkombëtar të Muzikës elektroni...

Qyteti i Prizrenit është gati për “Dokufest”

Qyteti i Prizrenit është gati për festivalin e filmit dhe të dokumentarit “Dokufest”, festivali më i madh kinematografik...

Elvin Hoxha, një tjetër violinist shqiptar me famë...

Elvin Hoxha, një djalosh rreth të 20-tave, me baba nga Shkodra dhe nënën nga Azerbaxhani është prej vitesh “xhevahir...

550-vjetori i vdekjes së Skënderbeut/ Ja ngjarjet ...

Shtëpitë diplomatike të Shqipërisë në të gjithë botën kanë hapur dyert me aktivitete të shumta në 550-vjetorin e vdekjes...

Saimir Pirgu në garë për Grammy Awards

Një lajm i mirë sjell sërish në qendër të vëmendjes Saimir Pirgun, një nga tenorët më të njohur sot në arenën botëro...

Amfiteatri i Tiranës, muzikë shkodrane me “K...

Zërat e mëdhenj të Shkodrës vijnë në skenën e Amfiteatrit të Tiranës më 23 gusht, me koncertin “Karajfilat e Shkodrës”. ...

Restaurohet shtëpia e Marigosë që qëndisi flamurin...

Pas më shumë se 100 vjetësh shtëpia e patriotes Marigo Posio, e cila qëndisi shqiponjën në flamurin që u ngrit në Vlorë ...

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka...

Shqiptarë që kanë mbetur në histori/ Gjon Gazulli,...

Gjon Gazulli ishte vëllai i Pal Gazullit dhe Andrea Gazullit. Në dokumentet e kohës : “Johannes Gini Gazulo, artium doct...

Libri “Skanderbeg, Princi i Epirit” është promovua...

Libri në gjuhën shqipe “Skanderbeg Princi i Epirit” është promovuar në Koper të Sllovenisë Veprimtaria u organizua ng...

Sarandë, 2-8 shtator zhvillohet Festivali Ndërkomb...

Edicioni i pestë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “DEA OPEN AIR” do të ngrejë siparin më 2-8 shtator në qytetin bregd...

Nderohen kolosët e kinematografisë shqiptare

Sandër Prosi, Kadri Roshi Violeta Manushi, Ndrek Luca vazhdojnë të jetojnë nëpërmjet frymëzimit që i kanë dhënë dhe ...
23,523FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek