Vlorë, nis puna për ndërtimin e impiantit të përpunimit të ujërave të zeza

Në Vlorë ka nisur puna për ndërtimin e impiantit të përpunimit të ujërave të zeza.  Projekti në pyllin e Sodës kushto...

Lezhë, sistem i ri për menaxhimin e mbetjeve

Një sistem tërësisht i ri për menaxhimin e mbetjeve po zbatohet në çdo fshat në çdo njësi Administrative të bashkisë Lez...

Projekt 3-vjeçar për mbrojtjen e biodiversitetit në Parkun Detar Karaburun-Sazan

Parku Detar Karaburun-Sazan, zona e parë dhe e vetme e mbrojtur detare e Shqipërisë, është përfshirë në një projekt 3 vj...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja, kamerat kurth surprizojnë sërish

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

FOTOT/ Nga Vermoshi në Valbonë, magjia e vjeshtës në veriun e Shqipërisë

Pasi ditët e nxehta të verës ia lënë vendin vjeshtës së freskët, vjen edhe një nga transformimet e mrekullueshme të naty...

“E bukura e dheut” e pranishme në Parkun Natyror “Korab-Koritnik”

“E bukura e dheut”, emri shkencor i të cilës është Salamandra është dokumentuar në natyrën e bukur të Parkut Natyror “Ko...

Parku Kombëtar i Prespës, një udhëtim mes natyrës, historisë dhe kulturës

Parku Kombëtar i Prespës është një nga parqet natyrorë më të mëdhenj të Shqipërisë me një sipërfaqe prej 27.500 ha. K...

FOTOT/ Mbillen qindra fidanë pishë në Shkodër dhe Malin e Dajtit

Disa aksione për pyllëzimin e vendit po zhvillohen në zona të ndryshme të vendit Agjencia e Zonave të Mbrojtura. 200 ...

Aksion pastrimi tek Syri i Kaltër

Në Syrin e Kaltër, Sarandë ka nisur aksioni i pastrimit pas një situate emergjente të denoncuar nga vizitorë dhe turistë...

Shtegu Alarup-Pllaja e Pusit në Korçë, destinacion për të apasionuarit e alpinizmit

Imazhe mbresëlënëse vijnë nga shtegu Alarup-Pllaja e Pusit, pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Ujor/Tokësor në Korçë. Shte...

Liqeni i Xhemës në Valbonë, pamje magjike në dimër

Shqipëria ofron për turistët e huaj dhe vizitorët vendas atraksione mjaft interesante dhe gjatë sezonit dimëror. Liqe...

Në shtigjet e dhisë së egër, në Parkun Kombëtar të Prespës

Dhia e egër (Rupicapra rupicapra balcanica) është një lloj i mbrojtur me shumë rëndësi në ekosistem, duke ndikuar në bim...

Pamjet nga Bjeshkët e Kukësit bëhen virale në rrjet

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro ka postuar në rrjetet sociale një video të filmuar në “Shtegun e ngjyr...

Lumi i Gashit në Tropojë, pasuri botërore e mbrojtur edhe nga UNESCO

Lumi i Gashit në Tropojë është shndërruar në një destinacion të preferuar nga vizitorët vendas dhe të huaj. Lumi i Ga...

Syri i Sheganit, pikturë natyrore ekoturistike

Syri i Sheganit, pjesë e zonave të mbrojtura, xhevahir i Malësisë së Madhe buzë liqenit të Shkodrës është një prej atrak...

Laguna e Nartës, oaz i shpendëve migratorë

Turizmi i vëzhgimit të shpendëve ujorë po tërheq gjithnjë e më shumë vizitorë në zonat e mbrojtura në Shqipëri. Ky ll...

Hiqen qeset nga përdorimi, në treg veç trasta

Ditën e mërkurë, Qeveria miratoi një vendim për importimin, përdorimin dhe tregtimin e qeseve plastike, që parashikon el...

INSTAT: Sipërfaqja e zonave të mbrojtura u rrit me 16%

Fondi i zonave të mbrojtura ka shënuar zgjerim të mëtejshëm vitin e kaluar, me rreth 84 mijë hektarë, ose 16 % më shumë....

Mbrojtja e biodiversitetit: Shqipëria bën progres

Shqipëria ka bërë progres të dukshëm për arritjen e objektivit global për mbrojtjen e biodiversitetit. Vlerësimi...

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel dhe atij rozë në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta, Shkodër, Prespë, Vlorë, Kune-Vain ...

Dita kombëtare e Pelikanit Kaçurrel, një prej specieve simbol të vendit

Sot është Dita Kombëtare e Pelikanit Kaçurrel (Pelecanus crispus), popullata më e madhe e të cilit gjendet në lagunën Ka...

VIDEO/ Flamingot ‘pushtojnë’ Divjakën, tërheqin mijëra vizitorë

Flamingot, zogjtë me qafën e hollë dhe të harkuar dhe me këmbët e hijshme, kanë “pushtuar” lagunën e vogël në pjesën jug...

FOTO/ Gjendet vendgrumbullimi i parë i skifterit kthetraverdhë në veri të Shqipërisë

Gjatë muajve korrik-shtator, në Shqipëri, ndodh grumbullim në numër të madh i skifterit kthetraverdhë (Falco naumanni), ...

FOTOT/ Pas Karavastasë, flamingot rikthehen edhe në Lagunën e Nartës

Pamje të rralla vijnë nga Laguna e Nartës në Zvërnec, aty ku qindra flamingo janë rikthyer në “habitatin” e tyre natyral...

Delta e Bunës, një perlë e Shkodrës

Lumi Buna është një nga destinacionet më të preferuara të turistëve vendas dhe të huaj. Peizazhet fantastike që ofron...

FOTOT/ Liqeni akullnajor i Dushkut në Gramsh, një mrekulli e natyrës shqiptare

Liqeni akullnajor i Dushkut, Gramsh, ndodhet në afërsi të fshatit Lenie, në rrëzën veriperëndomore të malit të Komianit,...

Vizitorët e rrallë/ Flamingot shfaqen në Pogradec, ndodh për herë të parë (Foto)

Dhjetëra Flamingo kanë pushtuar liqenin e Pogradecit, diçka e rrallë për juglindjen pasi nuk janë parë asnjëherë më parë...

Pylli Orbital i Tiranës, Rajoni i Pulias dhuron 3 mijë pemë

Rajoni i Pulias i bashkohet Bashkisë së Tiranës në nismën e saj ambicioze për krijimin e Pyllit Orbital, një brez i gjel...

Bukuria e fshatit Prush në Tiranë

Liqeni i fshatit Prush është një liqen artificial, i cili është pozicionuar në një ambient të rrethuar me kodra të pyllë...

FOTOT – Thethi i artë, destinacioni absolut i vjeshtës

THETH- Thethi është padyshim destinacioni më fantastik i vjeshtës në Shqipëri. Nëse merrni rrugën për Parkun Kombëtar...

Bovilla, destinacion turistik shumë pranë Tiranës

Liqeni i Bovillës është pjesë e Parkut Kombëtar të Dajtit, Tiranë ofron për vizitorët një peizazh të veçantë dhe është n...

Foto/ Gjendet kolonia e re e dallëndyshes së detit në Divjakë-Karavasta

Një koloni e re e dallëndyshes së detit ‘Glareola pratincola’ është gjetur nga vullnetarët gjatë ditëve të fundit, në sk...

“Syri i kaltër”, mbi 78 mijë vizitorë vetëm në gusht

Parku natyror “Syri i kaltër” vazhdon të jetë një nga destinacionet më të preferuara edhe për këtë vit, ku një numër gji...

“Zagoria”, 5 vjet nga shpallja Park Natyror

Administrata e Zonave të Mbrojtura Gjirokastër bëri të ditur disa detaje interesante ndërsa bëhen 5 vjet nga shpallja e ...

FOTOT/ Edhe laguana e Vainit në Lezhë, kthehet në një oaz për pelikanët kaçurrelë

80 individë pelikanë kaçurrel gjenden ne lagunën e Vainit në Lezhë. Administrata e Zonave te Mbrojtura Lezhe njofton ...

Guri i Kamjes, një prej destinacioneve turistike malore më të veçanta të Pogradecit

Guri i Kamjes, monument natyre tërheq nga viti në vit gjithnjë e më shumë turistë, gjatë verës dhe sezonit të dimrit. ...

Bova ankoruese për anijet turistike në Parkun Detar Karaburun-Sazan

Në Parkun Detar Karaburun-Sazan u bë vendosja e 5 bovave ankoruese për anijet turistike. Këto bova janë vendosur në d...

Vetëm “Trash Tag” mund të pastrojë Shqipërinë

Një ndër nismat më të famshme të momentit në të gjithë botën, "Trash Tag" sapo ka mbërritur edhe në vendin tonë. Që p...

Në “Ishullin e Pelikanit”, krijohet infrastruktura ku zogjtë ngrenë foletë e tyre

Punonjësit e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura Fier, në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta po rregullojnë ishull...

FANTASTIKE! Lumi i Vjosës dhe i Shalës, Alpet dhe Munella shpallen zona të mbrojtura

Lumi i Vjosës, lumi i Shalës, Alpet e Shqipërisë dhe Mali i Munellës janë shpallur sot Parqe Kombëtare nga Ministria e M...

Ariu i murrmë dokumentohet në parkun natyror “Mali me gropa-Bizë-Martanesh”

Ariu i murrmë (Ursus arctos) është dokumentuar nga rojet mjedisore të Administratës së Zonave të Mbrojtura Tiranë. Si...

Turizëm mes pishave, ujit dhe ajrit të pastër në Funar

Dikush duke bërë ecje në natyrë dhe të tjerë duke lundruar, një grup të rinjsh nga Elbasani kanë zgjedhur që këtë fundja...

Dallëndyshja e detit faqebardhë surprizon sërish nga Liqeni i Shkodrës (FOTOT)

Ekipi i përbashkët i AdZM Shkodër dhe Shpendëve të Shqipërisë realiozoi ekspeditën e dytë të monitorimit të folezimit të...

FOTOT/ Mrekullia e Tatzatit, një qoshk piktoresk për adhuruesit e natyrës

Fshati Tatzat në Delvinë është një qoshk piktoresk, edhe pse pak i njohur, por që vizitohet rregullisht nga adhuruesit e...

“Tulipa Albanica” – A e dini se tulipani i kuq më i rrallë në botë gjendet në Shqipëri (FOTO)

Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme...

Pastrohen rreth 3200 m² sipërfaqe në Vilun

Aksioni i pastrimit i nisur të shtunën nga Velipoja në Shkodër, i përqendruar në zonën e Vilunit, dha rezultate të duksh...

Momente të mrekullueshme të jetës së egër në Parkun e Tomorit

Moratoriumi për ndalimin e gjuetisë vitet e fundit ka bërë të mundur mbrojtjen dhe shtimin e faunës së egër në parqet ko...

Shqipëria e bukur

Liqeni i Tiranës mbetet një nga destinacionet më të frekuentuara nga qytetarët në çdo ditë të vitit. Investimet e kan...

FOTOT/ Nis puna për mbjelljen e 10 mijë fidanëve pishë në Divjakë-Karavasta

Stafi i AdZM Fier ,në bashkepunim me grupin Vullnetarë per Atdhe të Paster, organizuan sot nje aksion pyllezimi në nën/z...

Flamingot në Kune të Shëngjinit

Flamingot janë rikthyer në habitatin e tyre të preferuar në lagunën e Kune-Vainit të Lezhës. Laguna e Kune-Vainit në ...

FOTO/ Rosa e detit e veriut, shpendi dimërues i rrallë në Shqipëri

Rosa e detit e veriut (Somateria mollisima) është një prej llojeve pjesë e listës së shpendëve të Shqipërisë, për të cil...

Ariu i murrmë, rrëqebulli…/Moratoriumi i gjuetisë, shton faunën e egër në Shebenik-Jabllanicë

Moratoriumi për ndalimin e gjuetisë ka bërë të mundur vitet e fundit mbrojtjen dhe shtimin e kafshëve në parkun kombëtar...

‘Krijohet’ Parku Kombëtar “Lurë-Mali i Dejës”; Ja sa do të jetë sipërfaqja e tij

Pas zgjerimit të Parku Kombëtar të “Malit të Tomorrit”, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka vendosur të zgjerojë edhe P...

Shihni FOTOT/ Rrёqebulli i Ballkanit fotografohet për herë të parë nё Pogradec

Rrëqebulli i Ballkanit është fotografuar për herë të parë në zonën e mbrojtur Guri i Nikës, në Pogradec. Kamerat e ku...

“Tulipa Albanica”, bimë 100% endemike shqiptare

Qeveria shqiptare ka shpallur para pak ditësh “monument natyre”, një specie të veçantë që bën pjesë në speciet e rreziku...

FOTO/ Perla natyrore e Shqipërisë, 54 vite nga shpallja e Thethit Park Kombëtar

Sot, 54 vite nga shpallja e Thethit Park Kombëtar, zakonet, traditat, mitologjia me heronj dhe zana janë ato që ende e p...

Dita e Tokës/ Nxënës nga Tirana e Prishtina pastrojnë Dajtin

Në Ditën e Tokës, gjimnazistët e dy shkollave në Prishtinë dhe në Tiranë kanë zhvilluar një aksion pastrimi në malin e D...

FOTOT/ A keni dëgjuar për pyllin e Fazanëve në Maliq? Shihni pamjet e mrekullueshme

Pylli i Fazanëve në Maliq, është një tjetër destinacion ku vizitorët mund të shijojnë natyrën dhe të shohin shpendë të n...

FOTO/ Vjosë-Narta, aty ku shpendët e rrallë gjejnë ‘parajsën’

Njeriu dhe natyra, një simbiozë e vjetër sa vetë jeta, por që në ditët e sotme kërcënohet nga shumë faktorë. Megjithatë,...

Krilla me çafkë, shpendi më i ri në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta (FOTO)

Një lloj i ri shpendi për Shqipërinë, krilla me çafkë apo zonja krillë (Anthropoides virgo), u vrojtua ditët e fundit pr...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek