Mbi 3,2 milionë turistë në zonat e mbrojtura

Më shumë se 3,2 milionë vizitorë frekuentuan zonat e mbrojtura natyrore gjatë periudhës janar-gusht 2023. Në Ditën Bo...

“Syri i kaltër”, mbi 78 mijë vizitorë vetëm në gusht

Parku natyror “Syri i kaltër” vazhdon të jetë një nga destinacionet më të preferuara edhe për këtë vit, ku një numër gji...

16 shtatori, Dita Ndërkombëtare e Pastrimit të Bregdetit

16 shtatori shënon Ditën Ndërkombëtare të Pastrimit të Bregdetit. Duke sjellë në vëmendje rëndësinë e kvsaj dite, Agj...

INSTAT: Sipërfaqja e zonave të mbrojtura u rrit me 16%

Fondi i zonave të mbrojtura ka shënuar zgjerim të mëtejshëm vitin e kaluar, me rreth 84 mijë hektarë, ose 16 % më shumë....

Ishulli i Maligradit në Prespë ofron eksperiencë të mrekullueshme

Ishulli i Maligradit në Liqenin e Prespës, 20 minuta me varkë nga fshati Pustec, është një destinacion shumë i veçantë i...

“Tre Çukat e Gllavës” në Memaliaj, pasuri natyrore me bukuri të rrallë

Bukuritë natyrore në Bashkinë Memaliaj janë thesare të fshehura që zgjojnë kurdoherë kureshtjen e çdo vizitori për t’i e...

Dhia e egër shfaqet në tufa në Malin e Tomorit

Kamerat kurth të vendosura nga specialistët e Administratës së Zonës së Mbrojtur Berat, kanë fiksuar dhinë e egër, një n...

Parqet kombëtare, habitate të qeta dhe atraksione ekoturistike

Parqet natyrore konsiderohen si pika të forta të zhvillimit të qëndrueshëm turistik dhe ekonomik, ndaj parandalimi i gju...

Kepi i Rodonit, një thesar në Adriatik

Kepi i Rodonit është një tjetër perlë e Adriatikut që fton të gjithë pushuesit për të shijuar jo vetëm plazhin e mrekull...

Laguna e Orikumit, një oaz i mrekullueshëm pranë Karaburunit

Laguna e Orikumit është një thesar i fshehur i natyrës që ofron një pamje spektakolare të kombinuar me historinë dhe bio...

Liqeni i Shkodrës, mes dhjetë parqeve më të bukura natyrore të Evropës

Media gjermane “Deutsche Welle” ka vendosur liqenin e Shkodrës mes dhjetë parqeve më të bukura natyrore të Europës. N...

“Rana e hedhun”, magjia e natyrës që frymëzon turistët

Në bregdetin e bukur të Shqipërisë, midis ujit kristaltë të Detit Adriatik dhe mrekullive të natyrës, qëndron një ndër a...

Zogaj, thesari turistik i Shkodrës

Fshati Zogaj, 3-4 km përtej Shirokës, Shkodër, është i njohur prej shekujsh për peshkimin, bimët mjekësore, natyrën e vi...

Vermoshi, mahnitja e motoristëve nga Greqia

Fshati turistik i Vermoshit në Shkodër vitet e fundit është kthyer në një prej destinacioneve më të preferuara për turis...

Parku Kombëtar i Prespës, një udhëtim mes natyrës, historisë dhe kulturës

Parku Kombëtar i Prespës është një nga parqet natyrorë më të mëdhenj të Shqipërisë me një sipërfaqe prej 27.500 ha. K...

Liqenet e Jezercës, atraksion turistik me bukuri të rrallë

Alpet Shqiptare, me bukuritë magjepsëse të tyre, tërheqin gjithnjë edhe më shumë vëmendjen e turistëve vendas dhe të hua...

Kanioni i Holtës në Gramsh, një dhuratë magjike e natyrës

Kanioni i Holtës në Gramsh është një atraksionet turistike më të vizituara në vend. Me shpatet e luginës 100-150 m dh...

Misteret e “Shpellës së Pëllumbasit”, atraksion turistik

Turizmi speleologjik, vijon të tërheqë vizitorët vendas dhe huaj kuriozë të natyrës dhe historisë në Shqipëri, që është ...

Parku i Tomorit, rritje e konsiderueshme e individëve të dhisë së egër

Dhia e egër, një nga kafshët më të rralla në Parkun Kombëtar Mali i Tomorit, është dokumentuar sërish nga banorët e zonë...

Dita Botërore e Ruajtjes së Natyrës, AKZM sjell 5 fakte pse duhet mbrojtur natyra

Dita Botërore e Ruajtjes së Natyrës rikujton më 28 korrik të çdo viti, se një shoqëri është e shëndetshme dhe e qëndrues...

Shtegu Alarup-Pllaja e Pusit në Korçë, destinacion për të apasionuarit e alpinizmit

Imazhe mbresëlënëse vijnë nga shtegu Alarup-Pllaja e Pusit, pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Ujor/Tokësor në Korçë. Shte...

Liqenet e Valamarës në listën e destinacioneve të preferuara nga turistët

Dhjetëra liqene akullnajore gjenden në malin e Valamarës që bashkon Pogradecin, Gramshin dhe Korçën në lartesinë mbi dy ...

Bjeshka e Hinoskës në Dibër, një rrugëtim i pasur me peizazhe të larmishme

Bjeshka e Hinoskës, e pozicionuar rrëzë malit të Velivarit (2369 m), vetëm 1 orë larg qytetit të Peshkopisë, cilësohet n...

Dita Ndërkombëtare Pa Qese Plastike

3 korriku është Dita Ndërkombëtare Pa Qese Plastike. Kjo është një iniciativë në nivel global, që synon të eliminojë për...

Ujëvara e Bogovës, ndër atraksionet më të vizituara nga turistët

Ujëvara e Bogovës, monument natyre në Parkun Kombëtar të Tomorit, gjithmonë e më shumë po renditet si një ndër atraksion...

Lumi i Shalës fluks vizitorësh, rreth 12 mijë vetëm në qershor

Lumi i Shalës, që derdhet në liqenin e Komanit, po tërheq çdo vit një numër të lartë turistësh vendas e të huaj, për shk...

Dallëndyshja e detit faqebardhë, 670 individë në Liqenin e Shkodrës

Në brigjet e Rezervatit Natyror të Menaxhuar “Liqeni i Shkodrës”, u zhvillua censi i dallëndyshes së detit faqebardhë (C...

Dita e Liqenit të Pogradecit, dhurata më e bukur që na ka falur natyra

Në Pogradec festohet sot Dita e Liqenit, një pasuri natyrore e pazëvendësueshme. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, M...

Divjakë-Karavasta, unazohen pelikanët e rinj

Në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta u zhvillua ditët e fundit unazimi i disa prej pelikanëve të ri. “I gjithë operac...

Funari, destinacioni i të apasionuarve pas sporteve të aventurës

Funari, 20 kilometra larg qytetit të Elbasanit, është kthyer vitet e fundit në destinacionin e të apasionuarve pas sport...

Flamingot pushtojnë rezervatin natyror të Pishporos

Në imazh pasqyrohen qindra flamingo, të cilat zbukurojnë edhe më shumë rezervatin natyror, që tashmë është kthyer në një...

Liqeni i Degës, ndër atraksionet e shumta të zonës së Dumresë

Liqeni i Degës, është një ndër liqenet më të bukur në Dumre, i njohur ndryshe edhe si “Liqeni i luleve”. Ai shtrihet ...

Ariu i murrmë dokumentohet në parkun natyror “Mali me gropa-Bizë-Martanesh”

Ariu i murrmë (Ursus arctos) është dokumentuar nga rojet mjedisore të Administratës së Zonave të Mbrojtura Tiranë. Si...

Pastrohen rreth 3200 m² sipërfaqe në Vilun

Aksioni i pastrimit i nisur të shtunën nga Velipoja në Shkodër, i përqendruar në zonën e Vilunit, dha rezultate të duksh...

Dita Ndërkombëtare e Rrëqebullit, AKZM: Prania e tij në Shqipëri dëshmi e ekosistemeve cilësore

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Rrëqebullit, i njohur në gjuhën shkencore si Lynx. Agjencia Kombëtare e Zonave të M...

Dita Botërore e Oqeanit

Në kalendarin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara 8 Qershori njihet si Dita Botërore e Oqeanit. Oqeanet mbulojnë mb...

Lugina e Tropojës, oaz i shumë mrekullive natyrore

Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura solli pamje nga Lugina e Tropojës, pjesë e Parkut Kombëtar “Alpet e Shqipërisë”...

Dita Botërore e Mjedisit

Dita Ndërkombëtare e Mjedisit u caktua 50 vjet më parë nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Qëllimi i këtij vendimi...

Alpet, mbi 1600 lloje bimësh në habitatet e pasura me pyje e livadhe

Flora e Parkut Kombëtar “Alpet e Shqipërisë” karakterizohet nga një larmi bimësh, që arrijnë një shifër prej rreth 1500 ...

Turistët apasionohen pas bimëve endemike të Llogorasë dhe Karaburunit

Shtigjet mjedisore në Parkun Kombëtar Llogora dhe Rezervatin e Menaxhuar Karaburun vijojnë të tërheqin vëmendjen e turis...

Liqeni akullnajor i Gramozit në Kolonjë, ngjitje alpine mes mrekullisë së natyrës

Të pasionuarit pas alpinizmit vizituan fundjavën që lamë pas liqenin akullnajor në malin e Gramozit në Kolonjë. Bashk...

Nis censi i pelikanëve, bashkëpunim me ekspertë dhe vullnetarë

Nis dje “Censi i Pelikanëve” në 7 drejtoritë rajonale të Zonave të Mbrojtura, në bashkëpunim edhe me ekspertë ornitologë...

Dita Botërore e Breshkave, përpjekje për mbrojtjen nga zhdukja

23 maji njihet ndryshe edhe si Dita Botërore e Breshkave. Fillimisht kjo ditë u kremtua në vitin 2000, pas përpjekjev...

Lumi i Bunës në Shkodër

Lumi i Bunës përbën një peizazh nga më të bukurit në vend, ndërsa ka potenciale ende për t’u zbuluar sa i takon turizmit...

Ujërat Termale të Elbasanit – Mrekullitë Kurative për Shëndetin

Llixhat e Elbasanit janë ndër më të njohurat në vend. Elbasani është ndër të vetmet qendra që prej dekadash me radhë ...

Momente të mrekullueshme të jetës së egër në Parkun e Tomorit

Moratoriumi për ndalimin e gjuetisë vitet e fundit ka bërë të mundur mbrojtjen dhe shtimin e faunës së egër në parqet ko...

Dita Ndërkombëtare e Zogjve Shtegtarë

Sot është Dita Ndërkombëtare e Zogjve Shtegtarë. Fokusi i Ditës Botërore të Zogjve Shtegtarë për këtë vit është fusha...

Dita kombëtare e Pelikanit Kaçurrel, një prej specieve simbol të vendit

Sot është Dita Kombëtare e Pelikanit Kaçurrel (Pelecanus crispus), popullata më e madhe e të cilit gjendet në lagunën Ka...

Funari, një prej mrekullive natyrore të Elbasanit

Funari, një prej mrekullive natyrore të Elbasanit, është pjesë e programit “Elbasani 2030” për ta kthyer në një prej des...

Manushaqja e Kerauneve, lulja endemike e vargmaleve të Llogorasë e Karaburunit

Manushaqja e Kerauneve (Viola acroceraunensis) është një bimë endemike, e përhapur kryesisht në vargmalet e Kerauneve (P...

“Zagoria”, 5 vjet nga shpallja Park Natyror

Administrata e Zonave të Mbrojtura Gjirokastër bëri të ditur disa detaje interesante ndërsa bëhen 5 vjet nga shpallja e ...

Funari, destinacion i preferuar për vizitorët

Funari, një prej perlave natyrore të Elbasanit, vit pas viti po vizitohet nga turistë të shumtë. Rreth 20 kilometra l...

Barriera koralore e grykës së djallit në Sazan, monument natyror

Barriera koralore e grykës së Djallit, Monument Natyre, ndodhet në jugperëndim të ishullit të Sazanit, midis tij dhe Kar...

5 çifte folezues të Kalit të Qyqes rikthehen në Parkun Kombëtar “Lumi i Vjosës”

5 çifte folezues të Kalit të Qyqes janë rikthyer tashmë në territoret e tyre të folezimit, në Parkun Kombëtar “Lumi i ...

Sot, Dita Ndërkombëtare e Tokës

Dita e Tokës është vendosur në datën 22 prill të vitit 1970. Në këtë datë 20 milionë amerikanë morën pjesë në demonstrat...

Pamje të faunës së egër në parkun “Bredhi i Hotovës-Dangëlli”

Vendosja e kamerave kurth në zonat e mbrojtura ka për qëllim vrojtimin e faunës së egër që ndodhet në këto zona. Agje...

Bovilla, destinacion turistik shumë pranë Tiranës

Liqeni i Bovillës është pjesë e Parkut Kombëtar të Dajtit, Tiranë ofron për vizitorët një peizazh të veçantë dhe është n...

Pamje të pulëbardhave kokëzezë në liqenin e Shkodrës

Pulëbardhat kokëzezë (Chroicocephalus ridibundus) ofrojnë imazhe të mrekullueshme, përgjatë fluturimit të tyre në rezerv...

Bredhi i Sotirës, destinacion unik në çdo stinë

Parku Bredhi i Sotirës është një destinacion unik në çdo stinë, pasi ofron një panoramë të plotë të të gjitha kateve të ...

Kamerat kurth dokumentojnë ariun e murrmë në Parkun Kombëtar të Tomorit

Vendosja e kamerave kurth në zonat e mbrojtura ka për qëllim vrojtimin e faunës së egër që ndodhet në këto zona. Agje...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek