Syri i Sheganit, pikturë natyrore ekoturistike

Syri i Sheganit, pjesë e zonave të mbrojtura, xhevahir i Malësisë së Madhe buzë liqenit të Shkodrës është një prej atrak...

Vendi magjik në Evropë ku dielli nuk perëndon për katër muaj!

Ditët nuk mbarojnë kurrë në këtë vend evropian, të paktën për një pjesë të vitit. Në Norvegji, dielli nuk perëndon në di...

“Inventarizim” i faunës së parkut të Prespës me kamerat kurth

Kamerat e kurthit të vendosura në Parkun Kombëtar të Prespës, të mundësuara falë bashkëpunimit të hershëm me Parkun Komb...

Flamingot “pushojnë” në Pogradec

Flamingot, zogjtë lozonjarë po tërheqin vëmendjen e vizitorëve prej disa vitesh në liqenin e Pogradecit. Tashmë, flaming...

Foka mesdhetare, vlerë e shtuar e biodiversitetit të parkut Sazan-Karaburun

Prej vitesh tashmë, Administrata e Zonave të Mbrojtura Vlorë po monitoron nëpërmjet kamerave kurth prezencën e species n...

Biologë holandezë vizitojnë parkun kombëtar Divjakë-Karavasta

Parku Kombëtar i Divjakë-Karavasta është kthyer në një atraksion turistik për vëzhgimin e florës dhe faunës së veçantë t...

Bjeshka e Hinoskës, ndër destinacionet turistike më tërheqëse në Korab

Bjeshka e Hinoskës, e pozicionuar rrëzë malit të Velivarit me lartësi 2369 m, është një nga destinacionet turistike më t...

Alpet shqiptare, destinacion i turizmit gjithëvjetor

Alpet Shqiptare janë një destinacion i turizmit gjithëvjetor, i cili ka zënë vend në mediat më të ndjekura botërore duke...

Parku i Liqenit të Paskuqanit

Parku i Liqenit të Paskuqanit ka tashmë pedonalen e re, ndërsa infrastruktura e parkut përfshin sheshpushime dhe korsi b...

Syri i Gjonit në Malësinë e Madhe, destinacion ekoturistik

Syri i Gjonit në Malësinë e Madhe është një tjetër atraksion mjaft i veçantë turistik dhe atraktiv. Syri i Gjonit me ...

Sot më 21 mars shënohet “Dita Ndërkombëtare e Pyjeve”

Sot më 21 mars shënohet “Dita Ndërkombëtare e Pyjeve”, ditë me rëndësi ndërkombëtare e caktuar me rezolutë të posaçme ng...

Parku i Shebenikut mbulohet nga dëbora edhe në pranverë

Megjithëse zyrtarisht jemi në pranverë, dëbora vijon të jetë e pranishme në Parkun Kombëtar të Shebenikut, duke ofruar n...

Lumi Vjosa, Parku Kombëtar unik për Shqipërinë dhe Europën

Vjosa, lumi i fundit i egër në Europë është shpallur Park Kombëtar (Kategoria II e zonave të mbrojtura mjedisore), në ba...

“Tulipa Albanica”, bimë 100% endemike shqiptare

Qeveria shqiptare ka shpallur para pak ditësh “monument natyre”, një specie të veçantë që bën pjesë në speciet e rreziku...

Zona e Steblevës në Librazhd, atraksioni turistik në çdo stinë

Zona e Steblevës në Librazhd, si pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, është një nga zonat më të bukura të Shqipë...

Tulipani shqiptar shpallet “monument natyre”

Qeveria shqiptare shpalli sot “monument natyre” një specie të veçantë që bën pjesë në speciet e rrezikuara që quhet ‘Tul...

Lumi Vjosa shpallet Park Kombëtar

Lumi i Vjosës, si lumi i fundit i egër në Europë, u shpall sot nga qeveria shqiptare “Park Kombëtar”, kategoria e dytë e...

Laguna e Kune Vain, një prej oazeve më të rëndësishme të biodiversitetit

Laguna e Kune Vainit, përveç se një nga asetet turistike të veriperëndimit të vendit, është një atraksion i përhershëm d...

Vijon ringritja e sistemit kullues të tokave bujqësore në Fier

Një nga investimet e rëndësishme të qeverisë në mbështetje të bujqësisë është edhe garantimi i ujitjes së tokave bujqëso...

FOTO/ Bredhi i Hotovës, një mrekulli natyrore

Rreth 30 km në verilindje të qytetit të Përmetit shtrihet masivi i bredhave, i njohur ndryshe si Bredhi i Hotovës, një m...

IPARD II, 326 kontrata investimesh të përfunduara me sukses

Drejtoresha e përgjithshme e Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, Eranda Selmanaj zhvilloi një takim me fermerët...

Dita Botërore e Jetës së Egër, aktivitete në parkun Divjakë- Karavasta

Administrata e Zonave të Mbrojtura Fier me mbështetjen e projektit JICA realizuan disa aktivitete në parkun kombëtar D...

FOTOT/ Model frymëzimi, gjimnazistët e Pezës mbjellin 500 pemë

Pezës i shtohen  500 pemë të reja. Kanë qenë vetë gjimnazistët e Pezës që kanë ndërmarrë këtë aksion këtë fillim marsi d...

Laguna e Kune Vainit, ndër oazet e biodiversitetit në Europë

Laguna e Kune Vainit, përveç se një nga asetet turistike të veriperëndimit të vendit, është një atraksion i përhershëm d...

Shkëmbinj artificialë nënujorë në Porto Palermo, për zhvillimin e popullatës së peshqve

Për herë të parë në det në Porto Palermo, Vlorë po vendosen 20 shkëmbinj artificialë nënujorë. Administrata Rajonale ...

Agro Iliria – Kompania shqiptare me prodhime të certifikuara sipas standarteve ndërkombëtare

Nuk ka rëndësi nëse jeni një shitës apo një blerës, nëse po kërkoni një produkt cilësor në treg, ajo çfarë ju intereson ...

FOTO/ Reportazh nga Laguna e Karavastasë, mrekulli e natyrës dhe “shtëpia e pelikanit kaçurrel...

Laguna e Karavastasë është në afërsi të Lushnjës dhe në qendër të Ultësirës Perëndimore. Është laguna më e madhe në S...

Emiratet mbjellin grurë në shkretëtirë

Këta rrathë në mes të shkretëtirës së Sharxhahut janë hektarë të tërë me grurë. Kjo fermë është pjesë e një nisme të ...

FOTOT/ Bukuroshja e liqenit artificial Tiranë

“Rosa Mandarinë” (Aix galericulata), që vlerësohet nga vëzhguesit e zogjve si një nga shpendët më të bukur në botë është...

Shebenik-Jabllanicë, tërheq aventurierët e dëborës

Parku Kombëtar “Shebenik-Jabllanicë”, është kthyer vitet e fundit në një prej destinacioneve më të preferuara të turistë...

Shqipëria, vendi i 50-të anëtar i Organizatës Ndërkombëtare të Verës dhe Vreshtarisë

Shqipëria do të jetë vendi i 50-të, anëtar i Organizatës  Ndërkombëtare të Verës dhe Vreshtarisë (OIV). Lajmin e bëri...

Isopolifonia, pjesë e listës së pasurive botërore të mbrojtura

Isopolifonia shqiptare është pjesë në listën e pasurive botërore të mbrojtura. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mir...

Pamjet nga Bjeshkët e Kukësit bëhen virale në rrjet

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro ka postuar në rrjetet sociale një video të filmuar në “Shtegun e ngjyr...

Guri i Kamjes, destinacion turistik për të gjitha moshat

Një mundësi për ta diversifikuar jetën turistike të rajonit të Korçës, vjen nga një destinacion i cili ka filluar të fre...

Shebenik-Jabllanicë, destinacioni turistik për vizitorët e natyrës dhe aventurës

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, i mbuluar nga dëbora, fton të pasionuarit pas alpinizmit, ta vizitojnë atë. Agjen...

Pista e skive në Dardhë, atraksion turistik kryesor gjatë dimrit

Vetëm 18 km në juglindje të Korçës, pista e skive në Dardhë vizitohet në këto ditë të ftohta nga qindra turistë vendas e...

FOTOT/ Pamje që të lënë pa frymë nga Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta

Këto pamje magjike vijnë nga Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta, nga objektivi i fotografit Hektor Pustina. Përveç natyrë...

FOTOT/ Shebenik-Jabllanicë, kthehet në një destinacion magjik

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, i mbuluar nga dëbora, fton të pasionuarit pas alpinizmit, ta vizitojnë atë. Agjenci...

Flamingot në Karavasta, spektakël për vizitorët

Flamingot, zogjtë me qafën e hollë dhe të harkuar dhe me këmbët e hijshme, vijojnë të jenë të pranishme prej 13 vitesh n...

Shtimi i kafshëve të rralla në Parkun e Prespës

Monitorimi i jetës së egër përmes kamerave kurth është një proces i rëndësishëm për t’u dokumentuar përgjatë sezonit dim...

Liqeni i Xhemës në Valbonë, pamje magjike në dimër

Shqipëria ofron për turistët e huaj dhe vizitorët vendas atraksione mjaft interesante dhe gjatë sezonit dimëror. Liqe...

FOTOT/ A keni dëgjuar për pyllin e Fazanëve në Maliq? Shihni pamjet e mrekullueshme

Pylli i Fazanëve në Maliq, është një tjetër destinacion ku vizitorët mund të shijojnë natyrën dhe të shohin shpendë të n...

Magjia e dëborës në malin e Korabit

  Korabi, një nga malet më të larta të Europës Juglindore, i cilësuar edhe si zemra e Alpeve Shqiptare është mbu...

Ujërat termale të Bënjës, destinacion i preferuar dhe gjatë dimrit

Vizitorë të shumtë zgjodhën qytetin e Përmetit dhe thesaret natyrore të tij për të kaluar fundjavën e fundit të janarit....

“Të përafërta me diamantet”/ Faqja e njohur botërore rendit 10 verërat më të mira shqipt...

Vitet e fundit, një numër gjithnjë në rritje i enologëve dhe kultivuesve që mendojnë për të ardhmen, kanë përmirësuar po...

Sipërfaqja e pyllëzuar në 2022-shin u shtua me 396.84 hektarë

Në kuadër të Javës së Pyjeve, Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura bëri të ditur shifrën e 2022-shit për sipër...

Maja e Qorres në Llogora, ç’do gjë për turistët

Maja e Qorres, një prej majave më të larta në Parkun Kombëtar të Llogorasë, këto ditë dimri ofron peizazhe mahnitëse. ...

Alpet Shqiptare tërhoqën rreth 240 mijë turistë në vitin 2022

Parku Kombëtar i Alpeve gjatë vitit të kaluar ka qenë një ndër destinacionet më të vizituara në vendin tonë. Administ...

FOTOLAJM/ Tiranës i shtohet një tjetër hapësirë pedonale

Mes rrugëve “Kont Urani” dhe “Mihal Duri” në njësinë 10, apo siç njihet ndryshe zona pas Ministrisë së Arsimit, sapo ësh...

Panariti: Mbështetje financiare për prodhuesit e vajit të ullirit

Anëtari i kryesisë së Partisë së Lirisë, Edmond Panariti kërkoi sot që të mbështeten fermerët financiarisht në ruajtjen ...

Gjirokastër, qeveria japoneze donacion për menaxhimin e mbetjeve

Flotës së mjeteve për pastrimin e qytetit të Gjirokastrës iu shtuan mjete motorike dhe pajisje për menaxhimin e mbetjeve...

Tokio e bën të detyrueshme me ligj vendosjen e paneleve diellore në shtëpitë e reja

Autoritetet e Tokios kanë miratuar një vendim për ta bërë të detyrueshëm instalimin e paneleve diellore për shtëpitë e r...

FOTOT/ Nis puna për mbjelljen e 10 mijë fidanëve pishë në Divjakë-Karavasta

Stafi i AdZM Fier ,në bashkepunim me grupin Vullnetarë per Atdhe të Paster, organizuan sot nje aksion pyllezimi në nën/z...

“Rosa Mandarinë” fotografohet në Liqenin e Tiranës

“Rosa Mandarinë” (Aix galericulata), një specie e veçantë është fotografuar në Liqenin e Tiranës.  “Rosa Mandarinë” ësht...

FOTOT/ Inaugurohet “Parku i Aventurave” në Shishtavec, nxitje turizmit dhe zhvillimit ekonomik...

Inaugurohet me sukses projekti “Parku i Aventurave në Shishtavec”! Projekti u zbatua nga Bashkia Kukës në partneritet me...

Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni e Veriut, marrëveshje për parkun më të madh ndërkufitar në Evropë

Parku Natyror Korab-Koritnik në Shqipëri, Parku Kombëtar Sharri në Kosovë, Parku Kombëtar i Mavrovës dhe Parku Kombëtar ...

Belshi në programin “Green Destinations” për zhvillimin e turizmit në rajon

Bashkia e Belshit është angazhuar me Green Destinations, një program ndërkombëtar për menaxhimin dhe zhvillimin e qëndru...

AdZM Vlorë mbjell dhjetëra pisha në zonën PishëPoro-Nartë

AdZM Vlorë ka nisur fushatën e mbjelljevenë zona të mbrojtura, përkatësisht në Peizazhin e Mbrojtur PishëPoro-Nartë, ku ...

Reuters publikon fotot e vitit, mes më të mirave edhe një foto e bërë në Vlorë

Agjencia e lajmeve Reuters ka publikuar fotot e vitit për kategorinë e peizazheve. Mes tyre është zgjedhur edhe nj...

Kosha për mbeturina të diferencuara, qytetarët në Durrës mbështesin projektin

Prej rreth një jave, në rrugët kryesore të Durrësit dhe në zonën e plazhit janë vendosur 300 kazanë plastikë për diferen...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek