Sot më 21 mars shënohet “Dita Ndërkombëtare e Pyjeve”

Sot më 21 mars shënohet “Dita Ndërkombëtare e Pyjeve”, ditë me rëndësi ndërkombëtare e caktuar me rezolutë të posaçme ng...

Lumi Vjosa, Parku Kombëtar unik për Shqipërinë dhe Europën

Vjosa, lumi i fundit i egër në Europë është shpallur Park Kombëtar (Kategoria II e zonave të mbrojtura mjedisore), në ba...

FOTOT/ Kafshët e egra që jetojnë në Shqipëri, shihni fotot e kapura nga kamerat kurth

Shqipëria është parajsa e kafshëve të egra. Vendosja e kamerave kurth në zonat e mbrojtura ka për qëllim vrojtimin e fau...

Lumi Vjosa shpallet Park Kombëtar

Lumi i Vjosës, si lumi i fundit i egër në Europë, u shpall sot nga qeveria shqiptare “Park Kombëtar”, kategoria e dytë e...

Parku i Shebenikut mbulohet nga dëbora edhe në pranverë

Megjithëse zyrtarisht jemi në pranverë, dëbora vijon të jetë e pranishme në Parkun Kombëtar të Shebenikut, duke ofruar n...

Buni (burimi) i Jezercës, mrekullia e Alpeve

Është liqeni më i madh i kompleksit të liqeneve akullnajore të Jezercës. Gjendet në lartësinë 1794 metra mnd. Ka një ...

FOTOT/ Zambaku shqiptar, që njihet në gjithë botën

Zambaku shqiptar (Lilium albanicum Griseb.) është një lule shumë e bukur që rritet në shumë zona të vendit tonë. Ngjy...

VIDEO – Pelikani kaçurrel shfaqet në Lagunën e Vilunit, Velipojë

Pelikani kaçurrel është parë edhe në Lagunën e Vilunit në Velipojë. Lajmi bëhet i ditur nga Administrata e Zonave të Mbr...

Shifra befasuese, shkencëtarët zbulojnë sa zogj ka në botë

Sipas një studimi të ri, në botë ka të paktën 50 miliardë zogj të egër. Referuar një artikulli të BBC, vetëm harabelë...

Karavastaja, laguna me rëndësi ndërkombëtare

Laguna e Karavastasë është pjesë e rëndësishme e projekteve të iniciativës “MedWet”. Kjo është një iniciativë që bashkon...

FOTOT/ Nga Vermoshi në Valbonë, magjia e vjeshtës në veriun e Shqipërisë

Pasi ditët e nxehta të verës ia lënë vendin vjeshtës së freskët, vjen edhe një nga transformimet e mrekullueshme të naty...

Udhëtim në pyllin e gështenjave shekullore të Reçit, ku vjeshta është ulur këmbëkryq

Nga Tirana janë 102 kilometra që mund të përshkohen me makinë. Rrugët janë përmirësuar ndjeshëm dhe udhëtimi është më se...

Liqenet e Jezercës, mali që shkëlqen nën madhështinë e qiellit (FOTOT që do ju lënë pa frymë)

Në gjithë Alpet shqiptare gjenden 30 liqene akullnajore, por grupi i liqeneve të Jezercës është i pa krahasueshëm. Gj...

FOTOT/ A keni dëgjuar për pyllin e Fazanëve në Maliq? Shihni pamjet e mrekullueshme

Pylli i Fazanëve në Maliq, është një tjetër destinacion ku vizitorët mund të shijojnë natyrën dhe të shohin shpendë të n...

Liqeni i Xhemës në Valbonë, pamje magjike në dimër

Shqipëria ofron për turistët e huaj dhe vizitorët vendas atraksione mjaft interesante dhe gjatë sezonit dimëror. Liqe...

Vijon ringritja e sistemit kullues të tokave bujqësore në Fier

Një nga investimet e rëndësishme të qeverisë në mbështetje të bujqësisë është edhe garantimi i ujitjes së tokave bujqëso...

Këshillat/ Si t’i mbroni lulet dhe bimët e shtëpisë dhe kopështit nga ngrica

Ngricat dhe acari mund të kenë efekt shkatërrues për disa bimë të caktuara që mbahen në shtëpi, ballkon apo kopësht. Mbr...

Shihni FOTOT/ Rrёqebulli i Ballkanit fotografohet për herë të parë nё Pogradec

Rrëqebulli i Ballkanit është fotografuar për herë të parë në zonën e mbrojtur Guri i Nikës, në Pogradec. Kamerat e ku...

Zbulohen rrënojat e një vendbanimi të lashtë në Divjakë

Në Babunjë të Divjakës janë zbuluar rrënojat e një vendbanimi të lashtë. Arkeologe shqiptare dhe gjermane po punojnë pre...

FOTOT/ Zambaku i ujit të Lurës, lulja e miteve dhe legjendave

Zambaku i bardhë i ujit (Nymphaea alba L.) dhe zambaku i verdhe (Nuphar lutea L.) janë dy lule të rralla dhe shumë të hi...

FOTOT/ Parajsa e zogjve, një lloj i ri shpendi i shtohet Shqipërisë

Në Ditën Ndërkombëtare të Larmisë Biologjike, shoqata Shpendët e Shqipërisë ka ndarë një lajm të mirë të gjetjes së një ...

“Tulipa Albanica”, bimë 100% endemike shqiptare

Qeveria shqiptare ka shpallur para pak ditësh “monument natyre”, një specie të veçantë që bën pjesë në speciet e rreziku...

Magjia e dëborës në malin e Korabit

  Korabi, një nga malet më të larta të Europës Juglindore, i cilësuar edhe si zemra e Alpeve Shqiptare është mbu...

FOTOT/ Njih Shqipërinë! Rehova, fshati i gurtë që të lë pa frymë

Vetëm dy kilometra larg Ersekës ndodhet Rehova, një fshat magjik që të lë pa frymë. Rehova me shumë kisha shtrihet në rr...

IPARD II, 326 kontrata investimesh të përfunduara me sukses

Drejtoresha e përgjithshme e Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, Eranda Selmanaj zhvilloi një takim me fermerët...

7 bimët “qetësuese” që duhet të mbahen në shtëpi

Të kujdesesh për lulet sidomos ato me gjethe jeshile ndihmon për të larguar stresin dhe mërzitjen. Të paktën kështu thot...

FOTOT/ “Censusi” i zogjve, regjistrohen të gjithë shpendët në parkun Divjakë-Karavasta

Tufa të shumta shpendësh shtegtarë kanë emigruar në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Numri i madh i tyre ka bërë që nj...

Agro Iliria – Kompania shqiptare me prodhime të certifikuara sipas standarteve ndërkombëtare

Nuk ka rëndësi nëse jeni një shitës apo një blerës, nëse po kërkoni një produkt cilësor në treg, ajo çfarë ju intereson ...

Porto Romano, një mushkëri të gjelbër për Durrësin

Porto Romano në Durrës, nga një fushë mbetjesh është transformuar në një mushkëri të gjelbër për qytetin bregdetar. P...

290 lloje shpendësh autokton në Shqipëri

Shqipëria ka një perspektivë brilante për të zhvilluar turizmin e biodiversitetit prej shumëllojshmërisë së shpendëve au...

(FOTO) Macja e egër, kaprolli, derri i egër/ Kamerat kurth fotografojnë kafshët e egra në Luginën e ...

Lugina e Lumit të Gashit, e mbuluar nga pyjet e vjetër të ahut, është një zonë e mrekullueshme malore ku gëlon jeta e eg...

FOTOT/ Divjakë, në folenë e pelikanit kaçurrel

“Pelikani Kaçurrel” është një shpend i rrallë që gjendet edhe në vendin tonë. Ai rritet e zhvillohet vetëm në laguna dhe...

FOTOT/ Shafrani i Sharrit, bima e trojeve shqiptare

Shafrani i Sharrit (Crocus scardicus Kosanin) është një bimë endemike që gjendet vetëm në disa zona të kufizuara në Shqi...

FOTO/ Si po kthehet Parku Kombëtar Divjakë Karavasta në destinacionin e preferuar të pushuesve

Parku Kombëtar Divjakë Karavasta është shndërruar në një destinacion të preferuar për argëtim, qetësi dhe pushim gjatë f...

FOTOLAJM/ “Banori” simpatik i Liqenit të Shkodrës

Me anë të kësaj fotoje, duam që t'ju prezantojmë me Pelikanin Dalmat, një nga banorët më simpatik të Liqenit të Shkodrës...

FANTASTIKE! Lumi i Vjosës dhe i Shalës, Alpet dhe Munella shpallen zona të mbrojtura

Lumi i Vjosës, lumi i Shalës, Alpet e Shqipërisë dhe Mali i Munellës janë shpallur sot Parqe Kombëtare nga Ministria e M...

Laguna e Kune Vain, një prej oazeve më të rëndësishme të biodiversitetit

Laguna e Kune Vainit, përveç se një nga asetet turistike të veriperëndimit të vendit, është një atraksion i përhershëm d...

Quhet “ari i kuq”/ Erëza më e shtrenjtë në botë që rritet edhe në Shqipëri

Dy mijë lekë të reja për një gram. Quhet ari i kuq. Është erëza më e shtrenjtë në botë dhe ndër tre ushqimet më të shtre...

Projekt, fusha e Porto Romanos do shndërrohet në Eco Park

Fusha e Porto Romanos së shpejti do të kthehet në një park të ri për banorët e Durrësit, duke e transformuar atë në një ...

Berat, nxënësit e shkollës së Mesme Roshnik mbjellin 300 fidan pisha

Organizata CNVP, me ekspertizë në pylltari, në bashkëpunim me Bashkinë Berat, Njësinë Administrative Roshnik dhe nxë...

Lajmi i mirë/ Gjeli i egër rikthehet në parkun kombëtar të Tomorrit

Gjeli i egër është një specie e kërcënuar nga zhdukja që jeton pak në numër në pyjet e dendura halore në Europë nga vend...

Vrojtimi i parë i gjelacit të vogël këmbëverdhë në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta

Vrojtohet për herë të parë gjelaci i vogël në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Ky vrojtim përfaqëson vrojtimin e tretë...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja, kamerat kurth surprizojnë sërish

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

FOTOT/ Hapet Kopshti Zoologjik i Tiranës, shihni se si duket

Fëmijëve të kryeqytetit iu rikthye sërish kopshti zoologjik, por me një hapësirë ndryshe, jo vetëm për t’u njohur me kaf...

Sqepbiza- Lugina e Nartës “parajsë” e shpendëve të rrallë (FOTOT)

Toka dhe natyra e pasur shqiptare na sjell sërisht mesazhe jete. E kësaj rradhe bëhet fjalë për shpendin Sqepbiza i cili...

FOTOT/ Në 1 qershor hapet Kopshti Zoologjik i Tiranës, shihni ambientet e reja

Kopshti i ri Zoologjik i Tiranës, do të hapet më 1 qershor, në ditën e fëmijëve. Fëmijët do të kenë këtu, jo vetëm nj...

‘Krijohet’ Parku Kombëtar “Lurë-Mali i Dejës”; Ja sa do të jetë sipërfaqja e tij

Pas zgjerimit të Parku Kombëtar të “Malit të Tomorrit”, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka vendosur të zgjerojë edhe P...

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel dhe atij rozë në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta, Shkodër, Prespë, Vlorë, Kune-Vain ...

FOTOT – Nga rosa e madhe e zezë tek lauresha me brirë, çfarë zbuloi vrojtimi ornitologjik i fu...

Gjatë monitorimit mujor të shpendëve ujor dimërues në liqenin e Prespës dhe atë të Ohrit, ekipi i PPNEA arriti të vrojto...

FOTO/ Dhia e egër shfaqet në Malin e Tomorrit

Moratoriumi i gjuetisë në Shqipëri ka bërë që të shtohen numri i dhive të egra në Shqipëri dhe kryesisht në Parkun Kombë...

Avokado, pema e re e parcelave shqiptare. Ja përfitimet e jashtëzakonshme

Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme po kthehet në një kulturë të mirëfilltë për kopshtarët e Shqipërisë....

FOTOT/ Vjosa, lumi i fundit i egër i Evropës

Lumi Vjosa në Shqipëri është një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës. Në rrugën e saj mbi 270 km, Vjosa rrjedh e pa...

Landfilli i Maliqit, gati në qershor

Të gjitha mbetjet e Bashkisë së Korçës do të transferohen dhe përpunohen në Landfillin e Maliqit. I shtrirë në një sipër...

FOTOT/ Një mrekulli 300 vjeçare, vizitoni përmes këtyre imazheve Urën e Vashës

Gjendet mbi lumin Mat,dhe bashkon brigjet e tij në dalje të kanionit të ngushtë që zbret nga mali i Dishit dhe ai i Vrri...

VIDEO fantastike/ Mësuesi nga fshati Zapod filmon rreqebullin e Ballkanit

Të shohësh rrëqebullin e Ballkanit (Lynx lynx balcanicus) në natyrë konsiderohet shumë e rrallë. Kushdo që arrin t’a shi...

FOTOT/ Liqenet e Balgjajt, mrekullia natyrore që të lë pa fjalë

Balgjaj është mal me lartësi 2101 m dhe ndan bazenin e Drinit në lindje me atë të Matit në perëndim. Balgjaj është pjesë...

FOTO/Filloi mbulimi i sipërfaqes me filizëri të reja i masivit pyjor në Dibër

Ndajmë së bashku lajmin e mirë që përcjellin specialistët e AdZM Dibër, mbi ripërtëritjen e masivit pyjor mbi fshatrat V...

FOTO – Evidentohet prania e lundërzës në 28 pika në liqenet e Prespës

Përmbyllet për këtë vit monitorimi me tri faza i lundërzës në liqenet Prespë e Madhe dhe Prespë e Vogël. Lajmi bëhet ...

“Parajsa e shpendëve”/ Divjaka, destinacioni unik që po tërheq mijëra vizitorë

Divjaka është kthyer në një prej destinacioneve më të bukura në Shqipëri. Deti, mikpritja dhe çmimet e lira e bëjnë tërh...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek