Google Family Link, aplikacioni që bën të mundur kontrollin prindëror ndaj fëmijëve

Shumë platforma sociale ndalojnë krijimin e një profili për personat që nuk kanë mbushur moshën 13 vjec. Shumë adoleshen...

Zhurmat mund të shëndërrohen në muzikë, ja aplikacioni

Cilat janë zhurmat që përbëjnë përditshmërinë tuaj? Regjistroni dhe nisni përmes Whatsapp apo emailit për të marrë p...

Teknologji: Sony, karikim telefon-telefon

Sipas një patente aplikacioni të publikuar së fundmi, kompania japoneze Sony, duket të jetë duke punuar në një funks...

Gmail: Tashmë mund të merrni dhe dërgoni para

Google bëri të ditur një përditësim për Gmail për Android, që pritej prej shumë kohësh; mundësia për të dërguar apo ...

ADISA: Konkurs për aplikacion mobile

Në kuadër të Javës së Inovacionit 13-21 Maj, ADISA organizon një konkurs për aplikacionin më të mirë në lidhje me sh...

Shpiket pajisja që monitoron nivelin e glicemisë në gjak në 24 orë

Një sistem i ri  hi-tech në ndihmë të diabetikëve, për të evituar krizat e hipoglicemisë është shpikur së fundmi. La...

Kurseni kohë në përgjigjen e emaileve

A nuk është humbje kohe të shpenzosh gjithë ditën duke shkruar email? Mjafton të shohësh statistikat e Adobe në një ...

Volkswagen, makinë pa shofer

Ajo është përshkruar si një kryqëzim midis “një tosteri dhe Apple iMac me rrota”, por pavarësisht formës së çuditshm...

Fairphone, një smartphone ekologjik

Fairphone është një kompani që ndërton dhe projekton smartphone ekologjik, ose më mirë me një ndikim të vogël në mjedis ...

Shpiket ora që kontrollon makinën

Audi në Panairin e Teknologjisë CES në Las Vegas, ka prezantuar “orën e mençur”, përmes së cilës mund të kontrollohe...

7 aftësitë që ju duhen për të fituar një punë tek Google, Apple apo Microsoft

Ju nevojiten aftësi të veçanta nëse doni të fitoni një vend pune në kompanitë Google, Apple dhe Microsoft. Përfun...

YouTube tenton në televizion

Në SHBA është lançuar shërbimi “YouTube TV”, një shërbim online dhe on demand prej 35 dollarësh. Abonentët do të ...

Nokia 3310 rikthehet pas 17 vitesh. Ja ndryshimet

Kompania finlandeze Nokia ka shitur më shumë se 126 milionë telefona Nokia 3310 që kur ai bëri debutimin e parë në s...

Google sjell Allo-n për kompjuter

Allo, çati i Google për smartphone që shfrytëzon inteligjencën artificiale, do të vijë dhe në kompjutera duke konkur...

Tre produktet e reja të Apple, në mars

Një linjë e re iPad Pro, një iPhone 7 me kasa të kuqe zjarr dhe një version i iPhone SE me më shumë memorie të brend...

Teknologji: Tabletë me ekrane që tërhiqen

Tabletë mjaft të hollë që mund të tërhiqen për të kaluar nga përmasa e vogël në përmasa të mëdha. Monitorë të ngjash...

Sensori i ri fotografik i “Sony” realizon video me 960 frekuenca në sekondë

Biznesi i telefonave të “Sony” është një hije e vetvetes e kjo nuk do të thotë se kompania nuk po përfiton asgjë nga...

Kampusi i ri i Apple: 18 fakte interesante rreth tij

Kur Steve Jobs i prezantoi Këshillit të qytetit Cupertino, në vitin 2011, idenë e tij për një kampus të ri të Apple, a...

“CRISPR”, e ardhmja e mjekësisë

Një botë ku ADN mund të rishkruhet për të shëruar sëmundje vdekjeprurëse mund të bëhet realitet më shpejtë nga sa me...

Kapet “bumi sonik” i dritës

“Bumi sonik” quhet fenomeni i shkaktuar në momentin kur një objekt tejkalon shpejtësinë e zërit. Por si mund të krij...

GoPro këtë vit do të sjellë Hero 6

GoPro është duke kaluar një periudhë të vështirë kohëve të fundit, kjo pasi droni i saj i parë, Karma, i lansuar në sh...

“Instagram” mund të krijoni edhe albume

Rrjeti më popullor sot në botë sa i përket fotografive, “Instagram” është shumë pranë shpalosjes së një risie sa i p...

Privacy App, në Ditën e Privatësisë së të Dhënave Përsonale

Tashmë çdo qytetar që mund të ketë një ankesë për shkeljen e të dhënave personale, mund ta adresojë atë nëpërmjet te...

Messenger nuk do ju shkarkojë më baterinë

Facebook bën të ditur se ka rregulluar një anomali në aplikacionin e Messenger për Android, i cili shkaktonte dhe sh...

Shock Wheel, rrota që revolucionarizon botën e biçikletave

Rrota, megjthëse një shpikje e lashtë, vazhdon të evulojë. Dhe bëhet fjalë për rrotën e biçkletës, e cila duket se d...

Prezantohet Nintendo Switch

Nintendo do të prezantojë tastjerën e re, të shumëpritur, Nintendo Switch, më 3 mars. Ajo do të kushtojë 299.99 doll...

Leka, lodra inteligjente që ndihmon fëmijët me aftësi të kufizuara

Leka është si një sferë magjike me ngjyra të ndezura, e cila ndihmon fëmijët me nevoja të veçanta të përmirësojnë af...

KE forcon sigurinë online

Komisioni Europian ka propozuar rregulla të reja për të përforcuar sigurinë në komunikimet elektronike, rregulla që ...

10 vite nga prezantimi i iPhone: Ja si ka evoluar

Një telefon, një lexues muzike, një pajisje për të bërë kërkime në internet dhe për të kontrolluar emailin. Të gjitha kë...

Një agjenci e dedikuar për sigurinë kibernetike

Komunikimet elektronike do të mund të sigurohen nga një autoritet i dedikuar dhe kjo falë ndryshimeve që janë bërë n...

Risitë teknologjike të vitit 2016

Gjatë vitit 2016, teknologjia njohu disa përparime të rëndësishme por edhe pengesa. Makinat me vet-ngarje filluan të...

Risi, droni ambulancë

Në disa zona rurale, njerëzit nuk mund të presin për orë të tëra për mbërritjen e ndihmës mjekësore. Por një dron...

Korçë, dezinfektim të gjitha ikonave në Muzeun e Artit Mesjetar

Në Muzeun e Artit Mesjetar në Korçë, inaguaruar vetëm pak kohë më parë është instaluar tashmë pajisja e cila do të d...

Aplikacioni e-Albania, thjeshtohet proçedura e njësimit të diplomave

Njësimi i diplomave dhe çertifikatave të lëshuara nga institucionet e huaja të arsimit të lartë ka qënë një proçes i...

Mbulimi me 4G, Shqipëria lë mbrapa Britaninë

Shqipëria ka mbulim më të mirë me celularë sesa Britania e Madhe. Ky është përfundimi i arritur nga raporti i hartuar ng...

Aplikacion për shëndetin mendor

Të gjithë ne mund të përdorim të paktën një rregull të vogël në jetë. Terapi, trajnime, meditime, libra vetëndihmues...

Prezantohet aplikacioni OSHEE Mobile

OSHEE prezantoi aplikacionin OSHEE Mobile, një risi teknologjike për të ndihmuar qytetarët të kryejnë shërbimet onli...

Rikthehet Super Mario: Super Mario Run debuton në iOS më 15 Dhjetor

iPhone-t e rinj nuk ishin aq surprizues dhe në aktivitetin madhor të Apple mbajtur gjatë Shtatori, ishte lançimi i l...

Kavajë, tashmë me qendër shërbimesh publike me një ndalesë

Qytetarët e Kavajës që prej një jave mund të përfitojnë 205 shërbime publike, duke u drejtuar vetëm në një zyrë. ADISA k...

Google Street View tashmë edhe në Shqipëri

Google njoftoi lançimin e Street View për Shqipërinë, duke i lejuar përdoruesve të shikojnë dhe të navigojnë 360° rr...

Ja si mund të shmangni trafikun në Tiranë

Për të gjithë qytetarët e Tiranës, të cilët herë pas here gjenden në trafik ndërkohë që mund ta kishin evituar atë përme...

Risia teknologjike, 11 makina elektrike për Policinë e Shtetit

11 makina elektrike do të jenë në përdorim të Policisë së Shtetit. Këto makina elektrike janë blerë prej Operatorit të S...

Durrës, zbulohet Mozaiku dy mijë vjeçar

Në Ditën Ndërkombëtare të Trashëgimisë Kulturore, në Durrës është zbuluar për publikun një mozaik i rrallë, i cili p...

Ballkani së shpejti pa tarifa roaming

Qytetarët e rajonit të Ballkanit pritet që së shpejti të mund të komunikojnë me njëri tjetrin pa tarifa roaming. Ndë...

Shqiptarët të cilët kanë patenta ndërkombëtare për shpikjet e tyre

Ka disa shqiptarë, të cilët ne mund të mos i njohim por që janë njohur për shpikjet e tyre. Më poshtë po përmendim 5 pre...

Ministria e Punëve të Jashtme prezanton aplikacionin E-Konsullata

Shkarkojeni aplikacionin E-Konsullata nga Appstore dhe Playstore dhe në të do të gjeni kontaktet e sakta dhe koordinatat...

Të rinjtë inovativë kosovarë, shpikin dorën protetike të printuar 3D – për të ndihmuar përsonat në n...

Kishin dëgjuar se protezat protetike kanë çmime të larta, nga 700 euro e më shumë – varësisht nga kualiteti i protezës. ...

Sion, makina e së ardhmes me energji diellore

Makina që udhëton me anë të diellit. Dhe natyrisht, çlirimi i gazit është i barabartë me zero. Një motor elektrik dh...

Lançohet sistemi elektronik për aplikimin e lejeve të ndërtimit

Që prej ditës së sotme asnjë aplikim shkresor nuk do të pranohet nga bashkitë dhe asnjë leje ndërtimi nuk do të shqy...

Muzeu Virtual Marubi, një histori suksesi që vazhdon

Një ndër projektet më të rëndësishme të dixhitalizimit, implementuar nga Ministria e Kulturës dhe UNDP Albania, Muze...

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës. Të shtunën që shkoi, u realizua koronarog...

177 vjet fotografi, ja kush është fotografia e parë në botë

Dita Botërore e Fotografisë festohet me 19 gusht çdo vit, për të festuar pasionin e fotografëve në mbarë botën. Kjo ...

Inagurohet qendra e dytë moderne e Hemodializës në Shkodër

Hapet qendra e dytë moderne e Hemodializës në Shkodër pas asaj të Vlorës, duke i dhënë fund zvarritjes shumëvjeçare të n...

Kampusi i ri i Apple: 18 fakte interesante rreth tij

Kur Steve Jobs i prezantoi Këshillit të qytetit Cupertino, në vitin 2011, propozimin e tij për një kampus të ri të A...

Bashkia e Sarandës lehtëson shërbimet përmes sportelit digital

Bashkia e Sarandës, prej 8 korrikut 2016, është pajisur me sportel digital, që mundëson kryerjen elektronikisht të të gj...

“Sanatoriumi”, tashmë jo vetem për pacientët me sëmundje të mushkërive

Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, është transformuar nga një sanatorium ku trajtoheshin pacientët me sëmundje të mus...

KESH, 1.2 miliardë lekë investime në HEC Koman

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare intensifikon investimet për garantimin e sigurisë së veprave, eficencës së prodhi...

Shqipëria dhe Kosova lidhen me një “ autostradë energjitike ”

Në Tiranë u zhvillua sot ceremonia e inaugurimit të përfundimit dhe vënies në punë të linjës së interkonjeksionit 400 kV...

Vlorë, hapet Qendra e parë moderne e Hemodializës

Hapet në Vlorë, Qendra e parë moderne e Hemodializës në shërbimin publik shëndetësor.  

Bëhu pjesë e zgjidhjes përmes aplikacionit ‘’Përmirëso Qytetin’’

Mjafton të keni një smartphone dhe ju bëheni pjesë e zgjidhjes së problematikave të qytetit tuaj. Përmes aplikacionit ‘’...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek