Gjesti i jashtëzakonshëm i të riut përlot gazetarin amerikan në Prishtinë, ja çfarë shkruan...

Gazetari amerikan Nolan Peterson ka ndarë një histori tepër të veçantë në rrjetet sociale, teksa merrte pjesë në festimet për 11-vjetorin e pavarësisë së...

Rrugëtimi i Dua Lipës; nga shtëpia me qira, në këngëtaren më të ndjekur në...

Vetëm një vit më parë jetonte në një banesë modeste me qira, ndërsa sot dominon muzikën botërore: ky është thelbi i artikullit të “The...

Usta Adushi, këpucari 72 vjeçar që gjen kënaqësi në profesionin e tij

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=YGfaiM3TMfs Në Berat të gjithë e njohin si usta Adushi. Adush Civeja nuk është penduar kurrë që e zgjodhi profesionin e këpucarit. Punon ende pa...

Histori suksesi/ Njihuni me 24 vjeçarin shqiptar që u pranua nga NASA

Kjo është historia e 24 vjeçarit me origjinë nga fshati Turuçiçë të Podujevës në Kosovë i cili jeton prej disa vitesh në Amerikë. Xhafer...

Pse lexoj me zë të lartë për fëmijët e mi adoleshentë

Meghan Cox Gurdon lexon me zë të lartë për vajzën e saj Phoebe. Phoebe është 17 vjeçe dhe ajo po pi kafe dhe ha...

Shqiptarja valëvit flamurin kuqezi në majen më të lartë Amerikës dhe ka një mesazh

Jelena Peshkatari është alpinistja shqiptare e cila valëviti flamurin shqiptar në majën e Andeve në Argjentinë, Aconcagua në një lartësi prej 6962 metrash. Emocionin...

Ermonela Jaho tregon çelësin e suksesit të saj: Kur gjen çelësin e shpirtit tënd,...

Ermonela Jaho, “Mbretëresha” e skenës operistike, është padyshim një histori suksesi. Dhe çelësi i këtij suksesi për sopranon e famshme shqiptare është vetëm puna...

Biznesmeni paguan shkollën e fëmijëve të punëtorëve

“Nuk dua të vdes me para në bankë. Dua të ndihmoj ata që kam pranë”. Është gati 80 vjeç Vinicio Bulla, një biznesmen nga Caltrano,...

Histori që frymëzon/ I riu shqiptarë i kthen paratë e humbura të moshuarit italian

Një mësues në pension nga Tarantino, Ranieri Cosimo ka rrëfyer për gazetën italiane “Mezzogiorno” një episod të ndodhur së fundmi, që i ka rikthyer...

“Gruaja që pushtoi Everestin”, BBC reportazh special për alpinisten shqiptare

“Gruaja që pushtoi Everestin” është një nga reportazhet që është realizuar së fundmi në BBC, kushtuar alpinistes shqiptare, Arineta Mula. Në këtë reportazh rrëfehen jeta,...

FOTOT/ Thjesht Angela Merkel…

Ajo është padyshim gruaja më e fuqishme në Evropë, por edhe një shembull frymëzues përulësie dhe dinjiteti. Fjalët janë të tepërta kur flitet për Angela...

OKB konferencë për Shqipërinë: Rast unikal! Të marrim mësime nga shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë

Në një konferencë të organizuar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, drejtues të kësaj organizate thanë se ndihma e Shqipërisë për...

Kryevepra arkitekturore, ura që “zhytet” mes Danimarkës dhe Suedisë

Danimarka dhe Suedia ndahen nga njera tjetra nga një vijë e ngushtë uji: ngushtica Øresund. Sigurisht, në hartë duket e vogël, por është 16...

Mos hiq kurrë dorë! Nga nënpeshë, në kampion

Dy vite më parë, një djalë i ri, i quajtur Sing Tura, u prek nga sëmundja Krohn. Kjo sëmundje prek zorrën e trashë, ka shumë...

99-vjeçarja thyen rekordin botëror, ngjit murin 6 metra të lartë

Greta Plowman, një e moshuar 99 vjeçare, që jeton në Hatfield, në Angli, ka arritur me sukses, pavarësisht moshës, të ngjitet në një mur...

“9.5 miliardë dëgjime”, Dua Lipa bën historinë

Albumi i Dua Lipës ka hyrë në histori si albumi i një artisteje femër më i transmetuar në botë. “Dua Lipa” ka arritur në total...

Histori suksesi/ Nga ushtar i UÇK-së, në tenor me famë botërore

Ai tashmë është tenor shqiptar me famë botërore, por më parë ka luftuar në radhët e UÇK-së. Ramë Lahaj,  përmes një postimi në Facebook u...

FOTOT/ Qytetet urbane me dizajne të mrekullueshme

Të jetosh në një qytet të madh është gjithmonë sikur jeni gjithë nxitim Prandaj dizajnerët përpiqen të krijojnë zona pushimi komode dhe të instalojnë pajisje...

VIDEO/ ‘Heronjtë e ajrit’, pilotët e FA ndihmuan mbi 100 persona të bllokuar nga...

Shpesh herë pilotët dhe teknikët e FA rrezikojnë jetën e tyre për të shpëtuar njerëzit e thjeshtë, por pavarësisht kësaj kurrë nuk tërhiqen prapa. Ministria...

Jeta mes dëborës në Iballë dhe mjeku ‘hero’ Gegë Bejtja

Edhe pse është e hapur, rruga drejt Iballës në Fushë-Arrëz është e vështirë dhe i ngjan një tuneli prej akulli. Trashësia e dëborës në...

Leksion nga Bill Gates, miliarderi pret në këmbë për një hamburger me patate

Njeri të madh të bën eduka dhe thjeshtësia, jo pasuria dhe dukja. Bill Gates mund të jetë një nga njerëzit më të pasur në...

FOTOT magjike/ Malet me borë në Himarë duken si një dallgë gjigande nga brigjet...

Një valë e gatshme për t’u rrëzuar në bregdet. Në një shikim të shpejtë mund të duket kështu, por në fakt është një sugjerim...

VIDEO frymëzuese/ Njihuni me Agimen, gruaja nga Elbasani që punon si mekanike

Kjo eshte historia e Agime Mehallës, gruas mekanike që të gjithë e njohin dhe ia lënë me besim makinën në duart e saj. “Zanati mësohet...

VIDEO/ Rasti befasues, 6-vjeçari reciton deri në 40 minuta pa u ndalur vargjet e...

Prindërit shqiptarë mburren shpesh me aftësitë e fëmijëve të tyre. Dikush është “mjeshtër” celulari, një tjetër i talentuar në muzikë, e shumë e shumë...

VIDEO/ Vogëlushi shqiptar ngre suedezët në këmbë, mahnit jurinë me performancën e tij

Shqipëria është vendi nga kanë origjinën shumë yje që kanë pushtuar Europën, por edhe botën gjatë viteve të fundit, në fusha të ndryshme, duke...

‘Leksioni’ i presidentit të Austrisë, udhëton me transport publik

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, është fotografuar teksa udhëtonte me transport publik në linjën U3 në Vjenë. Madje, kjo nuk është hera e...

Suksesi i Ismail Kadaresë, 1 301 botime në 45 gjuhë të botës

Në një studim të bërë kohet e fundit, dalin në pah të dhëna interesante për shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Sipas të dhënave, kolosi...

Frymëzuese/ Njihuni me Flaudion, studentin nga Skrapari që në fundjavë punon në ndërtim

Flaudio është një i ri nga Skrapari, i cili ashtu si shumë bashkëmoshatarë të tij ka zgjedhur Tiranën si një mundësi, jo vetëm për...

Infermieri hero, ecën dy orë në këmbë në mbi 1 metër borë, i shpëton...

Ruzhdi Bruci, infermier, sfidoi borën dhe temperaturat minus dhe nuk mendoi aspak për veten. Ai udhëtoi dy orë me këmbë, në mbi 1 metër borë,...

Si i ngjiti majat Saimir Pirgu? Tenori shqiptar me famë botërore: Pavaroti më mësoi...

Saimir Pirgu ishte 22 vjeç kur Klaudio Abbado e thirri në Ferrara për një audicion. “Në gjysmë të pjesës më ndërpreu: Mirë, djali vjen të...

‘Heronjtë’ e heshtur të Shqipërisë

Bora, është magjike kur shijohet afër zjarrit, por ajo sjell edhe vështirësi. Shqipëria po përballet me një situatë serioze, si pasojë reshjeve të dendura...

Pse janë populli më i lumtur? Përqafimi, lëndë shkollore në Danimarkë

Ky material, nëpërmjet pyetjes retorike (që nuk ka nevojë për një përgjigje) se ‘ Si është e mundur që fëmijët danezë duken të përshkruar...

Inxhinieri shqiptar drejton projektin e trenave inovativë në Zvicër

Afro 200 trena dy katësh, të shpejtë dhe me elektricitet, priten të ndërtohen nga kompania ‘Bombardier’, ndersa 12 prej tyre kanë filluar të qarkullojnë...

Në Universitetin e Sofjes flitet shqip, 60 studentë bullgarë po mësojnë gjuhën tonë

Rreth 60 studentë bullgarë, mësojnë gjuhën shqipe, në të gjithë ciklin e plotë të studimeve në Universitetin Shtetëror “Klement Orhidski” të Sofjes. Mesimi i gjuhes...

VIDEO/ Koncert në Himalaja, pianistja luan për 90 minuta kryevepren e Shopen, futet në...

Evelina De Lain, pianiste 41 vjeçare nga Londra, e ka çuar artin e saj në Librin e Rekordeve të Guinness për koncertin “më të...

VIDEO/ Njihuni me amerikanin që studion çiftelinë në Universitet, me simbolin e shqiponjës dykrenare

Jeff Charest është një amerikan i cili ka zgjedhur të studiojë çiftelinë në Universitetin e Kardifit në Angli. Çiftelia është instrumenti më i njohur shqiptar,...

Gruaja e hekurt heq stofin e kancelares, Merkel këndon për bamirësi

Kancelarja gjermane Angela Merkel udhëheq vendin prej më shumë se një dekade, pavarësisht se pak javë më parë bëri të ditur se ky do...

VIDEO/ Shqiptarja shkëlqen në X Factor në Danimarkë, më e vlerësuara nga publiku

Albina Shyti, e njohur me emrin artistik Albi, është një vajzë e re shqiptare por që ka lindur dhe jeton në Danimarkë. Ajo tashmë...

Njihuni me shqiptaren që kandidon për deputete në Zvicër

Arbela Statovci, shqiptare me origjinë nga Kosova, është kandidate për deputete për Parlamentin e Cyrihut në zgjedhjet që do të zhvillohen në muajin mars në...

Njihuni me Jesman, berberja shqiptare më e mirë për meshkuj në Zvicër

Një vajzë berbere. Duket e pazakontë, por kjo është historia e një shqiptare të suksesshme në Sion të Zvicrës. Demirali Saliu dhe bashkëshortja e tij...

Sukseset e Dua Lipës nuk kanë të ndalur, shqiptarja merr një tjetër vlerësim prestigjioz

Dua Lipa është artistja femër me albumin më të shitur për vitin 2018. Ajo ishte e vetmja këngëtare në top 10 albumet më të...

FOTOT/ Bora mbulon plazhin e Dhërmiut, pamje përrallore që nuk duhet t’i humbisni

Dhërmiu është një nga destinacionet kryesore turistike të Shqipërisë gjatë verës. Ai njihet për ujin e kaltër e të kristaltë dhe plazhin fantastik. Stina dimrit...

Polici që dikur u paralizua në krye të detyrës, sot ndihmon vullnetarisht

24 maji i vitit të largët 2004 ishte dita që i ndryshoi jetën përgjithmonë efektivit të Policisë Rrugore, Resmi Hasanpapaj. Ai nuk e dinte...

Shqiptari “hero” që shpëtoi dhjetëra grekë nga zjarri, pritet nga presidenti dhe merr nënshtetësinë

Zyrtarisht një shqiptar dhe dy egjiptianë morën sot nënshtetësinë greke nga Presidenti Pavlopulos në një ceremoni në Athinë. Peshkatari shqiptar Gani Jake 35-vjeç dhe egjiptianët...

VIDEO/ Shqiptari, “hero” në Francë! Parandalon sulmin me armë në diskotekë

Një tjetër shqiptar nga Kosova është kthyer në hero në Avallon të Francës pasi ka parandaluar një sulm me armë zjarri natën e ndërrimit...

FOTOT/ 2018, viti i “heronjve” shqiptarë! Njihuni me rastet e të rinjve që na...

Viti që po lëmë pas mund te konsiderohet padyshim si viti i heronjve shqiptarë si brenda dhe jashtë vendit. Mes atij që shpëtoj 20 fëmijë...

Sot ministër, dikur furrtar! Si i ngjiti majat një shqiptar i zakonshëm

Ministri i Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, Valdrin Lluka ia ka filluar nga ‘niveli zero’. Sot ministër, por jeta e tij dikur nuk ka qenë...

6-vjeçarja e kalon Krishtlindjen duke u dhënë ushqim të pastrehëve në rrugë

Ndërsa ju po vrisnit mendjen se çfarë i mungonte në tryezën e festave, një 6-vjeçare kishte dalë në rrugët e Glasgow për të ushqyer...

Frymëzon 10 vjeçari nga Roskoveci, dhuron kursimet e një viti për familjet në nevojë

Familja i jepte para çdo ditë për të konsumuar ushqime në shkollë, por 10-vjeçari Renato Ruko nga fshati Strum i Roskovecit nuk i ka...

‘Dinastia’ Keta, historia e 3 vëllezërve nga Bulqiza kampionë bote në kikboks

Është rast i rrallë, ndoshta unikal në historinë e sportit, që nga e njëjta familje të dalin tre kampionë botërorë. Ata janë Ismail, Gjetan...

Rast unikal/ Ja si Presidenti i Tanzanisë luftoi korrupsionin

Në rrjete sociale është publikuar një profil i Xhon Magufulit, presidentit të Tanzanisë të quajtur ndryshe si “Buldozeri”, për shkak të betejës së tij...

Udhëton me autobus, aktori i famshëm dhuron pasurinë 630 milionë dollarëshe

Aktori i famshëm kinez Chow Yun-fat ka arritur që gjatë gjithë karrierës së tij të zotërojë pasurinë prej 630 milionë eurosh. Në vitin 2015 ai...

“La Repubblica” shkruan për shqiptarin ‘hero’: Vrapoi për të shpëtuar fqinjët!

E përditshmja italiane La Repubblica përmes korrespondentit të saj në Catania, ka përcjellë historinë e emigrantit shqiptar e të disa banorëve të tjerë të...

FOTOT/ Magjia e festave në Korçë, Krishtlindje të bardha në ‘Parisin i Vogël’

Një atmosferë magjike, si vetë festa e Krishtlindjes, ka përfshirë Korçën e mbuluar nga dëbora. Pak para mesnate, teksa zhvillohej mesha me rastin e Krishtlindjeve...

6-vjeçarja shqiptare fiton “Young Miss Universe 2018”

Alea Mehaj nga Peja është një vajzë 6-vjeçare e cila ëndërron që një ditë të bëhet modele e aktore e njohur. Ndonëse shumë e re...

Gjeniu 6-vjeçar që flet 7 gjuhë, fëmija shqiptar me koeficient të inteligjencës 131

Amar Lenjani nga Karaçeva, fëmija superior me koeficient të inteligjencës 131. Telefonin e mban në dorë në mënyrë që të arrij të identifikoj të gjitha...

Tjetër sukses, shqiptari shpallet kampion bote në dy kategori në kikboks

Kikboksieri shqiptar, Adriatik Cami është kampion bote në kategoritë WKF dhe WIPU. Kampioni nga Dibra hodhi në knock-out kundërshtarin nga Maroku që në raundin e...

Shqiptarët e Zvicrës, 11 mijë euro ushqime për familjet e varfra në Kosovë

Një grup shqiptarësh të Kosovës që jetojnë në Zvicër, kanë mbledhur 11 mijë euro dhe i kanë shpërndarë në formë pakosh me ushqime për...

‘Festat janë për të dhuruar’, njihuni me familjen pogradecare që dhuroi 1 mijë pako...

Është kohë festash dhe shpesh njerëzit bëhen më të ndjeshëm dhe nuk ngurojnë të bëjnë thirrje për të ndihmuar më të varfërit. Këtë gjë e...

Kush është shqiptari “engjëll mbrojtës”, që u shpall “Heroi i Vitit” në Suedi. Mesazh...

Një shqiptar i Kosovës që jeton në Suedi është shpallur hero në vendin nordik, pasi shpëtoi jetën e 20 fëmijëve të mitur. Ngjarja ka ndodhur...
15,265FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit