Me mesatare 10.00/ Njihuni me Sarën, vajza ekselente e gjimnazit “Qemal Stafa”

Sara Çaushi është një nga 1500 nxënësit ekselentë që përfitojnë bursë nga bashkia e Tiranës. Sara studion në gjimnaz...

Mësuesi i matematikës ndërton makinën luksoze me energji diellore

Një mësues matematike në Indi ka shkaktuar bujë pasi ndërtoi gjatë 11 viteve një makinë me energji diellore. Bilal...

Vendimi që më ndryshoi jetën

“Kur isha i vogël, shkollimi dhe shumë gjëra që kam sot nuk ishin opsion për mua. Ishim një familje shumë e varf...

Njihuni me gruan që udhëton 1600 km çdo ditë për të shkuar në punë

Historia e Giuseppina Giuliano është shumë e veçantë. 29-vjeçarja napolitane udhëton çdo ditë nga Napoli në Milano për t...

“Artistja e vitit”/ E papërsëritshmja Ermonela Jaho fiton çmimin Ndërkombëtar të Muzikës Klasike

Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare, e papërsëritshmja Ermonela Jaho është fituese e Çmimeve Ndërkombëtare të Muzi...

Historia frymëzuese e mësueses nga Gjirokastra që thur me grep e shtiza

Fatbardha është një grua në kufijtë e 60-ave e cila ka një pasion të hershëm, atë të punimit me grep dhe me shtiza. Një ...

Krenaria e gjimnazit “Qemal Stafa”/ Njihuni me Brikenin, autizmi nuk e pengon të jetë me...

Autizmi nuk ka qenë pengesë për Brikenin për të shkëlqyer jo vetëm në mësime, por edhe në shfaqje teatrale dhe ekspo...

FOTOT/ Njihuni me Altinin, fermerin që ka 80 lopë

Altin Kaja nga Vajkani i Fierit është një nga blegtorët shembull, i cili ka arritur të zhvillojë një nga fermat e sukses...

Video/ Njihuni me Valbonën, vajza që bën art duke qëndisur

Duket se qëndisjet apo punimet me dorë, tashmë po kthehen në trend nga të rinjtë e sotëm. E tillë është dhe Valbona L...

Njihuni me Mirjetën, historia frymëzuese e shkencëtares shqiptare që po korr sukses në SHBA

Mirjeta Pasha është pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim s...

Marjana, studentja ekselente që la Evropën për rrënjët e saj në Dukagjin, buzë lumit të Shalës

As Tirana, as disa prej kryeqendrave evropiane nuk e bindën Marjana Koçekun të niste karrierën e saj, pas diplomimit...

Vajza shqiptare zgjidhet shkencëtarja më e re e suksesshme në Austri

Shqiponja Ahmetaj, vajza nga Elbasani është zgjedhur shkencëtarja më e re e suksesshme në Austri. Shqiptarja ka fituar ç...

Babagjyshi në mes të Tiranës: “S’e bëj për lekë, marr kënaqësi nga fëmijët”

Ai është Dan Biçaku me origjinë nga Martaneshi, por jeton në Tiranë. Ky është vit i tij i dytë në këtë mision. ...

Njihuni me 22 vjeçarin shqiptar që shkëlqeu në Oksford, gjeni në matematikë

22 vjeçari Besfort Shala e mbylli vitin 2022 me një sërë suksesesh në fushën e matematikës. Ai, vullnetarisht, përfaqëso...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

VIDEO/ Njihuni me Artenisën, 14-vjeçarja nga Lezha që i bie çiftelisë: U frymëzova nga gjyshi për ta...

Pjesën më të madhe të kohës ja kushton çiftelisë, këtij instrumenti muzikor që identifikohet me madhështi trashëgimia dh...

8 orë pa lëvizur/ Mjeku Altin Veshti tregon si operoi fëmijën 9 ditësh që kishte zemrën mbrapsht

Kardiokirurgu Altin Veshti përveç se është një ndër mjekët më të mirë në Shqipëri, është shqiptari i parë që ka dalë në ...

Shqiptari në SHBA shpëton familjen amerikane nga bora: Më ofruan para, por s’i pranova

Amerika është përfshirë këto ditë nga stuhia më e madhe e viteve të fundit. Historitë njerëzore të lidhura me të janë të...

Njihuni me Ilvën, shqiptarja 1 ndër 20 arkitektet më të vlerësuara nën 40 vjeç në SHBA

Ilva Dodaj, shqiptarja që jeton prej vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është 1 ndër arkitektet më të vlerësuara ...

𝟒𝟓𝟗𝟐 fëmijë në Shkodër dhurojnë ushqime, lodra dhe veshje për 167 familje në nevojë

Këtë prag fundviti, 𝟒𝟓𝟗𝟐 fëmijë dhe adoleshentë të 𝟏𝟗 shkollave në Shkodër kanë dhuruar ushqime, lodra dhe veshje, të ci...

VIDEO/ Magjia e Krishtlindjeve! Infermierja nga Elbasani zbukuron shtëpinë si në përralla

Të duket sikur hyn në një botë magjike teksa hyn në këtë apartament të vogël në Elbasan. Blerta Llaçe me profesion është...

Njerëzit e punës/ Njihuni me Livanin nga Belshi, prodhon 3 tonë ullinj në vit

A e dini se në Belsh prodhohen rreth 3 mijë ton vaj ulliri në vit? Livan Allkja është një nga prodhuesit e shumtë të ...

Virtuozi shqiptar Shkëlzen Doli dekorohet nga presidenti i Austrisë

Shkëlzen Doli, një nga violinistët më virtuozë shqiptarë në botë, anëtar i orkestrës filarmonike të Vjenës, është de...

Njihuni me Besnikun nga Divjaka, eksportues kryesor i bimëve mjekësore në BE

BioBes sh.p.k. është një kompani e cila ndodhet në Divjakë, specializuar në kultivimin, mbledhjen dhe eksportin e bimëve...

Frymëzuese/ Njihuni me Lekën, mbarështon 40 mijë shpendë në vit: Në fillim më shihnin me përbuzje, p...

Nisi që 14 vjeç dhe sot mbarështon deri në 40 mijë shpend në vit, përshirë gjelin e detit, i cili është simboli i tryezë...

Rinesa, shqiptarja fiton medalje të artë në karate në Venecia të Italisë

Rinesa Osmani ka fituar medaljen e artë në Ligën e të Rinjve, të mbajtur në Venecia të Italisë në grupmoshën juniore (-5...

Aktiviteti ndryshe në Tiranë/ Organizohet mbrëmje bamirësie për fuqizimin e vajzave dhe grave

World Vision Albania ka organizuar një event bamirësie për fuqizimin e vajzave dhe grave të dhunuara në Shqipëri. Në ...

Tiranë/ Librari për nxënësit që nuk shikojnë; 1300 tituj në versionin audio për fëmijët nga 6-16 vje...

Ky është një nga momentet e punës për krijimin e Librarisë Zanore në Institutin e Nxënësve që nuk shikojnë. Kjo risi ...

Model për të rinjtë/ Njihuni me 23-vjeçaren që punon si veterinere: Duart e mia janë të gërvishtura,...

Ana Maria Çibuku nga Berati është 23 vjeç. Ndryshe nga shoqet e saj, duart e saj të ashpra e të gërvishtura tregojnë shu...

Njerëzit e punës/ Denada, historia e një fermereje të suksesshme

Në fshatin Krutje të Lushnjës, një zonë e begatë, me njerëz punëtor, gjenden shumë aktivitete bujqësore dhe investime të...

Një i ri model/ Njihuni me Skerdin e gjelave të detit

Pas kryerjes së studimeve për ekonomi, Skerdi Myftari ju përkushtua pasionit të tij për rritjen e shpendëve në Baldushk....

FOTOT/ Njihuni me Rajmondën, mësuesen që “qendis shkollat”. Është muzikante, por zbuloi ...

Deri para 10 vitesh, muzika dhe mësimdhënia ishin gjithçka për Rajmonda Palolin. Por kur në dorë mori penelin, e kuptoi ...

Lumi, gjeniu shqiptar 7-vjeçar del më i miri në garën mes 52 shteteve

Lum Rrahmani është 7-vjeçari nga Kosova i cili ka triumfuar mes 25 mijë konkurentëve në Dubai, gjatë një gare ndërkombët...

NJEREZIT E PUNES/ Njihuni me Ilian, sipërmarrësin e sukssesshëm të domateve

Ilia Daka është një prej fermerëve më të suksesshëm që kultivon domate të freskëta në Kuçovë. Që nga hapja i agrobizn...

Nëse i keni këto 13 cilësi, atëherë personalieti juaj është i jashtëzakonshëm

Ndoshta nuk mund të keni një karakter të fortë, por një personalitet të tillë mund ta “kalisni”. Njerëzit e fortë nuk ka...

Njihuni me Aronin, kampioni shqiptar i ping-pongut

Aron Koni është në klasë të nëntë. Ai eshte një nxënës i talentuar, por edhe i pasionuar pas sportit. Puna e palodhur dh...

Me mesatare 10.0/ Kristela, ekselentja nga Korça jep mesazh shprese: Nuk largohem, vendi im ka nevoj...

Me mesatare të tre viteve të gjimnazit 10.00 dhe me atë të provimeve të maturës 9.82, Kristela Milo ka zgjedhur të vepro...

49 vite duke lustruar këpucë në Tiranë, njihuni me Qaniun: E quaj veten piktor, ja bakshishi më i ma...

Që prej moshës 15 vjeçare, Qani Berati nuk i është ndarë punës së lustraxhiut. Thotë se është jeta për të, e deri sa fuq...

FOTOT/Njihuni me Silvanën, fermerja lider për prodhimin e vajit të ullirit në Shqipëri

Silvana Subashi është një fermere e suksesshme. Ajo ka filluar biznesin e saj të vajit të ullirit në vitin 2005. Që atëh...

FOTOT/ Njihuni me disa nga fotot më të mira për vitin 2022, sipas National Geographic

Këto janë disa nga fotografitë më të bukura të vitit 2022, sipas National Geographic. Hidhuni një sy. &n...

Njihuni me “gjeniun” shqiptar/ Noeli, 11-vjeçari bën shpikjen e parë

“Çdo person duhet të fillojë të investojë që tani, se kur të arrini 18 vjeç nuk është se kur të dilni nga shkolla do ju ...

FOTOT/ Njihuni me Ermirin, i riu mbush gjithë malin me shegë

Ermir Ylviu, 34 vjeç, me mbështetjen nga programi IPARD ka mbjellë në Lekaj të Rrogozhinës 23 ha tokë me shegë dhe sot a...

Maria, 13-vjeçarja e talentuar në pikturë: Ftoj bashkëmoshatarët të ndjekin pasionet e tyre

“Unë jam Maria Peçi dhe jam 13 vjeç. Me pëlqen shumë të pikturoj”. Prej 4 vitesh kjo vajzë e vogël ndjek pasionin e s...

Shkodrani bën “mrekulli” në Itali, krijon llojin e vetem të shegës në botë

Doktori i Shkencave Bujqësore Pjerin Preka ka krijuar nënshartesën e parë të shegës “Pjered One” në Itali. Në një interv...

Korça mahnit sërish/ Dy vajza ndërtojnë një kënd lojërash për fëmijët, e bëjnë me shpenzimet e tyre

Korça di gjithmonë si të të mahnisë me shembujt e saj të qytetarisë. Dy vajza korçare kanë ndërtuar vullnetarisht një...

Buna, Drini e Rozafa – të gjitha në një, n’Shkodër / Foto nga Abdulla Diku

Buna, Drini e Rozafa - të gjitha në një, n'Shkodër. 'Kultura e qytetit të Shkodrës asht e tillë që ka rrezatue, jo ve...

Si te realizoni qëllimet tuaja, pesë hapat që duhet të ndiqni

Bazuar në kërkime, qëllimet na ndihmojnë të formojmë më mirë rrjedhën e jetës sonë. Këtu do të gjeni 5 hapat që do t'j...

Di 4 gjuhë të huaja, lezhjani çel fermë në vendlindje: Kam 110 dele, jam i lumtur

Rigejs Alushi nga Lezha, i cili thotë se di 4 gjuhë të huaja, është rikthyer nga emigrimi dhe merret me blegtori. Ka 110...

Kampioni me sindromën down, Gersi renditet i 10-ti në botë si notari më i mirë

Me dy çmime Europiane të notit, Gersi Troka përfaqësoi Shqipërinë në Kampionatin Botëror të Notit për sportistët me Sind...

45 vite këpucar, 61-vjeçari nga Dibra: Zanati më jep lumturi, ndihem shumë mirë. Mos ikni nga Shqipë...

DIBËR- Puna nuk i është mërzitur edhe pse prej 45 vitesh kryen të njëjtin ritual. Këpucari Flamur Çela rrëfen plot pasio...

Njihuni me “Ajnshtajnin e vogël”, 12 vjeçari përfundon masterin dhe nis doktoraturën

 Belgu Laurent Simons, i cili mban nofkën “Ajnshtajni i vogël”, pas përfundimit të masterit në fizikën kuantike, do të f...

Dr. Eneida Toska, një histori suksesi në SHBA

Dr. Eneida Toska është mjekja shqiptare që po shkëlqen në SHBA. Ajo ka emigruar nga Shqipëria drejt SHBA në moshën 15-vj...

Historia e punësimit të Robertit, 24-vjeçarit me sindromën Down

Në kuadër të muajit Tetor, muajit të ndërgjegjësimit ndaj sindromës Down do të sjellim historinë e veçantë të një djali ...

Njerëzit e punës/ Ethemi dhe Fatimja, çifti nga Dibra që gjeti mënyrën për të bërë biznes

Fshehur në fshatin Ilnicë të Shqipërisë, do të gjeni një bujtinë të ngrohtë, të ëmbël dhe tradicionale të drejtuar nga f...

Historia e Luanit, fermerit që prodhon mbi 1.000 litra qumësht lope në ditë

Pasi punoi mbi pesëmbëdhjetë vjet në Itali, Luani vendosi të hapë një fermë bulmeti në qytetin e tij të lindjes në Fushë...

Irakliu, fermeri që erdhi nga SHBA dhe mbjell fruta ekzotike në Divjakë

Pak vite më parë kultivimi i bimëve dhe frutave ekzotike në vendin tonë mund të tingëllonte si një aventurë, por sot fer...

VIDEO/ Korçari vullnetar bën lagjen e tij “xixë”, pikturon rrugët dhe mbjell lule: E bëj...

Një lagje në Korçë ndryshon nga të tjerat, rrugët janë të pikturuara dhe lulishtja  plot ngjyra. Pas kësaj pune të bukur...

FOTOGALERI/ Çeremi, fshati alpin që të mahnit me peizazhin e tij të artë

Çeremi është një fshat i vogël e shumë i bukur, që gjendet në pjesën veri-lindore të luginës së Valbonës, fare pranë kuf...

Gjeniu i matematikës/ Njihuni me Ermisin, 13-vjeçari që ia kalon makinës llogaritëse

Në zonën ku banon, të gjithë e thërrasin “gjeniu i matematikës”. Ai mund të shumëzojë, pjestojë, mbledhë dhe zbr...

Njihuni me Mikelin, 80-vjeçari mjeshtër i biçikletave: Zanatin dua t’ia lë djalit

Mikel Feka pavarësisht se është 80 vjeç, investon ende deri dhe nga pensioni i tij, për të riparuar biçikletat e klubit ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek