Njeriu më i pasur në botë dhuron 99 milionë dollarë për të pastrehet

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon, Jeff Bezos ka njoftuar se dhuroi 98.5 milionë dollarë në vitin 2019 për 32 organizata ...

Njësoj si droga, edhe pornografia dëmton trurin

Mos u çuditni, porno ndryshon fizikisht trurin tuaj. Një nga zhvillimet më interesante në të kuptuarit tonë rreth  tr...

Me datën 28 qershor të vitit 1712 lindi Zhan Zhak Ruso

Me datën 28 qershor të vitit 1712 lindi në Gjeneve Zhan Zhak Ruso. Ruso ishte mendimtar e shkrimtar i famshëm francez. Z...

FOTO/ 29 vjeçari nga Durrësi mbjell 137 hektarë tokë me grurë dhe misër – Njihuni me Erlinin

Erlin Lala, nga fshati Jubë i Durrësit, vetëm me vëllain e tij ka mbjelle dhe kultivuar drithëra në 137 hektarë tokë. ...

Pacientët letër falenderimi mjekut

Kemi dëgjuar shumë probleme për spitalet, mjekët dhe shërbimin shëndetësor. Shpesh jemi të prirur të dëgjojmë vetëm n...

Me 24 qershor të 1987 lindi fenomeni Lionel Messi

Me 24 qershor të 1987 lindi fenomeni Lionel Messi ose siç e njohim ndryshe Leo Messi. Messi lindi në Rosario, Argjentinë...

FOTOT/ 2018, viti i “heronjve” shqiptarë! Njihuni me rastet e të rinjve që na lartësuan ...

Viti që po lëmë pas mund te konsiderohet padyshim si viti i heronjve shqiptarë si brenda dhe jashtë vendit. Mes atij ...

Berat, bursë studimi në Shangai për maturanten e shkollës ”Kristaq Capo”

Maturantja e shkollës ‘’Kristaq Capo’’ Nazike Beqiri, nxenëse e ekselencës, është fituese e bursës së plotë të studimit ...

Njihuni me Olsin, i riu që prodhon dhe eksporton 360 tonë luleshtrydhe “Made in Albania”...

Luleshtrydhet më të mira rriten në Shqipëri. Është stina e tyre dhe janë më të shijshme se kurrë. Olsi Hamataj është ...

Dy motrat shqiptare, asistente në Fakultetin Juridik, në Vjenë

Dy motrat shqiptare nga Kosova, Doruntina e Donika Berisha janë lindur dhe rritur në Austri. Të dyja motrat tashmë punoj...

FOTOT/ Njihuni me Floretën, gruaja nga Librazhdi që ka 150 koshere bletë

Bletët për të nuk janë thjesht një pasion, janë puna e përditshme, përkujdesje pa kushte, dhe një trashëgimi e vyer nga ...

Njihuni me 10 njerëzit më të suksesshëm në botë, por që nuk kishin një diplomë

Shumica e njerëzve mendojnë sesa më i lartë të jetë niveli i arsimit, aq më shumë gjasa ka të bëhesh i suksesshëm. Përgj...

VIDEO – ‘Noma’ e shqiptarit Rene Rexhepit sërish shpallet ‘Restoranti më i Mirë në Botë’

“Noma” në pronësi të shqiptarit Rene Rexhepi është shpallur sërish “Restoranti më i Mirë në Botë”. Njoftimin në Twitt...

Velipojë-Ulqin, nga 73 km do bëhet vetëm 1 km. Shihni projektin e urës që lidh dy vendet

Një urë do të lidhë Velipojën me Ulqinin, duke shkurtuar distancën me 72 herë. Ura do të jetë 310 metra e gjatë dhe do t...

Njihuni me mjekun hero/ I dalë në pension, por doktor Fatmiri ecën çdo ditë 2 orë në këmbë për t’u s...

Kjo eshte nje nga ato historite qe te ngrohin zemren dhe te japin shprese. Edhe pse 73 vjeç, mjeku Fatmir Baze i dalë në...

Një libër, një laps, një fëmijë dhe një mësues mund të ndryshojnë botën

Mësuesit kanë detyrën fisnike të frymëzojnë nxënësit e tyre. Ja disa thënie frymëzuese që e ngrejnë lart figurën e më...

Me 12 qershor 1974 lindi Lulzim Basha

Me 12 qershor 1974 lindi, në Tiranë, Lulzim Xhelal Basha, kryetari aktual i Partisë Demokratike. Familja e Lulzim Bashës...

Me 23 qershor lindi Zinedine Zidan

Me 23 qershor 1972 lindi futbollisi i famshëm francez Zinedine Zidan. Emri i tij origjinal është Yezid Zeyneddin Zeydan,...

Omer Xhemali, shqiptari në mesin e 100 njerëzve më me influencë në botë

23 vjet në Maqedoni, 16 vjet në Gjermani, 7 vjet Zvicër, dhe kur e pyesin se ku është shtëpia e tij, ai përgjigjet: “Kli...

10 Libra të huaj që ja vlen t’i lexoni këtë verë

1- “Kryezoti i Unazave” nga JRR Tolkein Romani është një libër i jashtëzakonshëm, që shkon përtej kohës, i qartë dhe en...

Çifti vjen nga Italia në Krutje, mbjellin 450 lloje trëndafilash

Sonila dhe Xhusepe janë një cift shqiptaro-italian që prej dy vitesh kanë ardhur të jetojnë në Krutje të Divjakës Ata u...

Ky është restoranti i rekomanduar nga guida italiane në Shqipëri

Është një restorant i vogël, i njohur për produktet bio, që të kthen te tradita, e kombinuar me njohuritë e chef-it i ci...

33-vjeçari nga Kurbini që kujdeset për 15 lopë dhe 100 dhi: Në Shqipëri kam gjithçka

Shumë nga të rinjtë e mendojnë seriozisht largimin nga Shqipëria, por ky nuk është rasti i Alfredit, të riut fermer që j...

Bashkia Tirane ben punime te reja ne Njesine 5

Bashkia Tirane: Blloku i pallateve "Shushica" në Njësinë 5 me rrugë, lulishte e ambiente të reja çlodhëse për banorët. ‪...

Mjeku shqiptar kthehet nga Italia dhe i dhuron një autombulancë spitalit të Ballshit

Një mjek shqiptar që punon në Itali ka bërë një gjest fisnik. Nuredin Sadikaj nuk e ka harruar vendlindjen dhe ka dhurua...

Duhet ta shihni patjetër! VIDEO për Shqipërinë bën bujë në rrjet, 2 milionë shikime, 4 mijë komente,...

Një video e publikuar për Shqipërinë, në faqen e një prej blogerëve më të famshëm në botë ka bërë bujë. kanë kalu...

Investimi 1 miliard lekë/ Nis punë në Fier kompania botërore e prodhimit të pjesëve për makina, 600 ...

Është inauguruar në Fier fabrika më e re e prodhimit të pjesëve automotive të kompanisë “Yura Corporation Albania”. B...

Dita Botërore e të Moshuarve, Ecovolis lule për të moshuarit

Sot në Ditën Botërore të të Moshuarve, aktivistë të Ecovolis kanë dhuruar lule rrugëve të Tiranës për të moshuarit. Njëk...

Preshevari: Mos mbillni kanabis, por paulownia

Liridon Fejzullahu është një preshevar, që për atë që bën e thotë, mund të ketë një rëndësi me peshë kombëtare, edhe pse...

75 vjeçari nga Dibra që ka 300 rrënjë qershi: Punoj 12 orë! Mesazhi im për ju: punë, punë, punë

Malok Stërmilli është 75 vjeç, por punon 12 orë çdo ditë në fermën e tij në Melan të Dibrës me 300 rrënjë qershi, me gru...

Donjeta, vajza nga Fushë-Arrëzi që ideoi fushatën “Dhuro flokë, fal shpresë”

Pak ditë më parë Donjeta, drejtuese e Europa Donna Albania, organizatë që mbron interesat e grave me kancer ideoi dhe re...

Njihuni me Mimozën, shqiptarja që punon në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Gjermanisë

Ndër shumë vajza dhe gra shqiptare që po tregohen të suksesshme në fusha të ndryshme në botë, është sigurisht edhe Mimoz...

Kashar, pastrohet Liqeni i Kusit

Nën moton ''Natyra nuk është kosh mbeturinash'', dhjetra të rinj aktivist të Ecovolis kanë pastruar mjedisin përqark Liq...

Gjesti human i mjeshtrave shqiptarë bën jehonë në Greqi

Komuniteti Shqiptar në Hania, Kretë është solidarizuar me rastin e familjes Stefanidhi. Shumë shqiptarë janë bërë bashkë...

Suksesi i Ismail Kadaresë, 1 301 botime në 45 gjuhë të botës

Në një studim të bërë kohet e fundit, dalin në pah të dhëna interesante për shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Sipas të d...

4 Korrik ditëlindja e Edi Ramës

Edi Rama lindi më 4 korrik 1964 është politikan, publicist dhe piktor shqiptar, Edi Rama është i biri i Skulptorit të Po...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-‘’Të dua’’ Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ‘’Më pëlqen kur.....’’ Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles ...

Tiranë: Nexhmije Pagarusha nderohet me “Çelësin e Qytetit” në 85 vjetorin e lindjes

Tirana ka nderuar me “Çelësin e Qytetit” një nga këngëtaret më të dashura për të gjithë shqiptarët, Nexhmije Pagarushën,...

Njihuni me Donikën, vajzën nga Dibra që u diplomua në ‘Universitetin e Bristolit’ si stu...

Donika Klenja, origjina e të cilës është një qytët i vogël në veri-lindje të Shqiprisë, ka treguar se talenti dhe puna s...

“Adopto një kopsht”: Një kopsht për Ndroqin nga shqiptarët e Trentinos

Dy vjet më parë bashkia e Tiranës ndërmori nismën “Adopto një kopsht” nga e cila u transformuan 27 institucione për ...

Inxhinieri amerikan lë Kaliforninë dhe punon tokat në Vlorë: Do mbjell 100 hektarë grurë

Brandon Russomanno nga Kalifornia, kishte dëgjuar vetëm një herë për Shqipërinë, para se të vendosej përfundimisht në fs...

Ilaçi që ndihmon në luftën kundër koronavirusit, po jepet falas në Itali

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, Ilaçi i përdorur për artrit reumatoid dhe që po jep rezultate të mira në rast...

Laguna e Patokut çlirohet nga 200kg mbetje

Në datën 5 Tetor aktivistët lokal të "Bird Eye" ndërmorën një fushatë pastrimi nga mbetjet në Lagunën e Patokut. Kjo ...

6 Mënyra si të forcoheni psikologjikisht

A lodheni nga presioni psikologjik apo e konsideroni veten si të fortë psikologjikisht? A mund të mbani fokus dhe...

Dita e parë e shkollës: Katër këshilla që NUK do t`ja jap tim biri

  Nga Agustin Prenga 1- Të zgjedhësh një profesion që të bësh lekë Të kesh do të jetë tundimi më i mad...

Frymëzuese/ E gjithë Franca po flet për gjestin fisnik të këtij shqiptari

Shqiptari Roland Aliu që qëndron në Francë është kthyer në heroin e ditës, pasi ka shpëtuar jetën e një fëmije në moshën...

Aksioni vullnetarë për pastrimin e bregdetit, edhe tek Rana e Hedhun

Këtë të shtunë, aksioni vullnetarë për pastrimin e bregdetit shqiptarë ka pasur në axhendë zonën tek Rana e Hedhun, Lezh...

FOTOT/ Puka, parajsa e fshehtë e Veriut nën magjinë e borës dhe dritave

Puka, e kthyer tashmë në një destinacion turistik, ofron për vizitorët një peizazh të harmonishëm alpin sidomos në prag ...

Bashkia Shkoder: Pastrohet plazhi i Velipojes

Bashkia Shkoder ka nisur pergatitjet per pastrimin e zonens bregdetare te plazhit te Veliopojes. &nbs...

Tre mësueset shqiptare më të mirat në Evropë, triumfojnë në Festivalin e Shkencës

Mes 450 mësuesve më inovativë në botë në fushën e Informatikës dhe Teknologjisë, shumë pak mund të ishin ata që e dinin ...

Irakliu, fermeri që erdhi nga SHBA dhe mbjell fruta ekzotike në Divjakë

Pak vite më parë kultivimi i bimëve dhe frutave ekzotike në vendin tonë mund të tingëllonte si një aventurë, por sot fer...

Një histori frymëzuese mësues-nxënës që duhet të lexohet nga të gjithë

Një ditë, një i ri takon një të moshuar. -Më mbani mend? -Jo. -Kam qenë nxënësi juaj. – O gëzohem. Si je? Me...

Pishtari flakërues i arsimit shqiptar: 125-vjetori i shkollës së parë shqipe

Nga Agesil Qiriazi “Historia e shkollës së parë shqiptare për vasha, – shkruan në kujtimet e veta Seva...

Shqiptari gjen një portofol me para dhe ia kthen të zotit

Emiljano me origjinë shqiptare nga Berati, i cili punon në një lokal në Itali, ka gjetur një portofol të mbushur me ...

Historia frymëzuese e shqiptarit në Francë, që drejton tre kompani

Eridan Skana është shqiptari me historinë më frymëzuese të momentit. Sot, ai është pronar i tre kompanive zinxhir me 60 ...

FOTOT/ Diana, fermerja me 140 dynymë tokë të mbjella me levando dhe sherebelë

Diana, një grua kurajoze e punëtore nga Malësia e Madhe, ka hequr dorë nga emigrimi së bashku me bashkëshortin e saj, du...

Me 14 qershor lindi Ernesto Che Gevara

Me 14 qershor 1928 lindi Ernesto Che Gevara. I njohur edhe si Komandante Che, ishte revolucionar, shkrimtar dhe guerilas...

Heronjtë e QSUT realizojnë me sukses ndërhyrjen e rrallë, që nuk u realizua as nga klinikat jashtë v...

Një lajm i mirë vjen nga QSUT. Një ndërhyrje e rrallë në veshka, e cila nuk u realizua dot në asnjë strukturë jopubli...

FOTOT/ Erdhi nga Italia, njihuni me Durimin! Historia e emigrantit që prodhon 100 tonë rrush për eks...

Kanaparaj në Durrës është fshat i njerëzve të punës, dhe shquhet për prodhim ulliri, perime dhe vreshtari. Kjo ishte një...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek