Rahela, nxënësja ekselente shqiptare vlerësohet nga presidenti italian me medalje

Me origjinë nga Durrësi dhe banuese në Taranto, Rahela Pashaj është vlerësuar nga Presidenti italian me çmimin “Alfiere ...

Tre shkencëtare shqiptare mes ajkës së shkencëtarëve botërore

Duke përdorur rezultatet e publikimeve në SCOPUS, ekspertët e Universitetit të Stanfordit në SHBA kanë botuar list...

4 breza mekanikë/ Njihuni me mekanikun 8- vjeçar nga Berati që po i magjeps të gjithë

Ju me siguri do të mbeteni të magjepsur nga pasioni dhe puna e tij. Ai është 8 vjeç dhe tashmë riparon kamionë të rëndë....

Nuk ka si Luiza Gega, këmbëshpejta e Evropës thyen rekord në Itali

Atletja Luiza Gega është në formën më të mirë sportive. 33 vjeçarja ka vendosur një tjetër rekord kombëtar në garën e 5 ...

FOTOT/ Të rinjtë, modeli i ndryshimit

Mbi 50 të rinj sot në Sarandë iu bashkuan një aksioni për të pastruar sheshin kryesor të qytetit në kuadër të programit ...

Vajzat e Kosovës të pandalshme/ Distria Krasniqi merr medalje në Kampionatin Botëror të Xhudos

Vajzat e Kosovës janë të pandalshme. Xhudo sot i ka sjellë Kosovës një tjetër medalje, kësaj radhe nga Kampionatin Botër...

Njihuni me Kelvinin, djaloshi nga Saranda shpallet kampion i Ballkanit në shah

Ka përfunduar ditën e djeshme Kampionati Ballkanik i Shahut, fitues i të cilit është shahisti Kelvin Kosta nga Saranda. ...

Doktoresha siguron pajisjen, fëmijët e kopshteve në Tiranë kontroll falas të syve

Në bashkinë Tiranë po realizohet një projekt për identifikimin e problemeve të shikimit tek fëmijët e moshës 5-6 vjeç në...

Njihuni me Egnisin, studentin që fitoi bursë nga BE

Njihuni me Egnisin, një tjetër student fituesi programit master "Erasmus Mundus Joint Master Degree", financuar nga Bash...

Mjeku shqiptar në Gjermani që ka mbi 800 publikime shkencore, i cituar mbi 76 mijë herë

Adnan Kastrati është një kirurg njohur shqiptar që është zhvendosur në Gjermani, ku ka regjistruar një karrierë brilante...

Moment historik/ Shqipëria kampione bote, medalje ari për mundjen shqiptare

Në majë të Botës dhe medalje ari për mundjen shqiptare. Zelihmkan Abakarov fiton në finalen e madhe, duke munduar amerik...

Pas trajnimit në në Universitetin e Kansasit, Fatjona sjell eksperiencën amerikane në Repartin e Rad...

Fatjona Kraja është një prej mjekeve të njohura shqiptare. Ajo është kthyer së fundi në Shqipëri pasi mbaroi me sukses p...

Lajm i bukur në Tiranë, 52 vjeçarja bëhet nënë për herë të parë

Një lajm i bukur vjen nga Materniteti "Koço Gliozheni" në Tiranë, ku një grua është bërë nënë në moshën 52-vjeçare, duke...

Njihuni me Artinin, gjeniu shqiptar që ndërton makineri dhe prodhon vetë energji

Ai është një gjeni. Artin Dauti, 17-vjeçari shqiptar nga Maqedonia e Veriut ka mahnitur me krijimet e tij unike të ndërt...

Një shqiptare mes 10 mendimtarëve më të mirë në botë për vitin 2022, sipas revistës britanike

Revista britanike “Prospect” e rendit shkrimtaren shqiptare Lea Ypi në 10 mendimtarët më të mirë në botë për vitin 2022,...

“E bajmë dasmën” – Shkodranët dhurojnë 10 milionë lekë për fëmijët me çrregullime ...

Një shembull që jep shpresë. 𝟏,𝟎𝟎𝟒,𝟒𝟐𝟎 lekë të reja të mbledhura në eventin “𝐄 𝐛𝐚𝐣𝐦ë 𝐝𝐚𝐬𝐦ë𝐧” do të shkojnë në mbështetje...

Antoneta, policja shqiptare që u vlerësua si më e mira në New York

Një police shqiptare 23 vjeçare rrëmbeu çmimim dhe vlerësimim më të madh të muajit në Policinë e New York-ut për trimëri...

Gruaja që iu dedikua të varfërve, nobelistja që refuzoi famën/ 6 vite nga shenjtërimi i Nënë Terezës...

Më 5 shtator 2016, botës i shtua një shenjtor, ajo është Nënë Tereza, sot Shenjta Terezë. “Me gjak, unë jam shqiptare...

Tjetër sukses/ Luiza Gega rikonfirmon se është më e mira në Evropë, tejkalon normën e Botërorit

Luiza Gega rikonfirmon se është më e mira në Evropë. Atletja shqiptare, Luiza Gega kap normën e Botërorit të 2023-it, në...

“E bajmë dasmën” – një event shprese në Shkodër, do mbështeten 10 fëmijë me çrregu...

Një event shprese nga Shkodra. Disa të rinj shkodranë organizojnë këtë të shtunë një event bamirësie në Shkodër. “𝐄 𝐛...

Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez Mjekësor “Hall of Fame”

Studente e vitit të dytë të mjekësisë, me një histori mbreselenese të udhëheqjes në komunitet, aftësi superiore të komun...

Pas 30 vitesh ekonomist, Zeqiri bëhet fermer: Fitoj më shumë, një dhi prodhon 700 litra qumësht në v...

Zeqir Mustafaj, 9 vite më parë vendosi të heqë dorë nga profesioni i ekonomistit për tu bërë fermer. Pasi bëri mi...

“Doja t’i tregoja Evropës që edhe ne mundemi”/ 100 milionë lekë për vajzën e artë, Luiza Gega ...

Atletja Luiza Gega përfiton shpërblimin financiar prej 100 milionë lekë (të vjetra) nga qeveria, pas shpalljes kampione ...

Kampione e Europës/ Luiza Gega, emri që bën krenar çdo shqiptar (VIDEO)

Luiza Gega është lajmi më i bukur i këtyre ditëve. Është emri që bën krenar çdo shqiptar në Shqipëri, Maqedoni, Mal të Z...

Njihuni me Rinaldon, i riu që ka 160 koshere bletë falë edhe mbështetjes së BE (FOTOT)

Rinaldo është themeluesi i Alpine Bees. Falë mbështetjes nga programi EU4Innovation ai ka arritur të zgjerojë aktiviteti...

Receta për një familje të shëndetshme, rrëfimi inkurajues që duhet lexuar

Maeda nga Thumana është një nënë e përkushtuar. Fëmijët i konsideron “dritën e syve”. Ata janë gjithçka për të. Pavarësi...

Profil/ Njihuni me shqiptaro-amerikanin që cilësohet si “truri” i Wall Street

Riçard Lukaj i lindur në Itali nga prindër shqiptarë cilësohet si “truri” i Wall Street, duke mbetur një nga menaxherët ...

Një shembull për të rinjtë/ Njihuni me Zefin, i riu që ka ngritur një fermë me lopë: Nuk dua të larg...

Që në moshë të re, Zefi vendosi të emigrojë në Greqi në kërkim të një jete më të mirë. Pas 12 viteve punë në ven...

FOTOT/ Laguna e Patokut, mrekullia që duhet vizituar (Vetëm 1 orë nga Tirana)

Gjatë bregut shqiptar të Adriatikut, Kompleksi Ligatinor i Patokut përfaqëson një nga bukuritë natyrore më interesante t...

Shqipëria fiton 4 medalje ari në garat e skive në Kili

Sportistja Lara Colturi ka fituar 4 medalje ari në garat e skive që ka zhvilluar në Kili nën flamurin e Shqipërisë. C...

Historia/ Kush ishte shqiptari fituesi i parë i Lojrave Olimpike, medaljen e mori me fustanellë

Komiteti Olimpik Shqiptar është krijuar në vitin 1958 dhe Shqipëria ende nuk e ka një medalje olimpike. Shumë shqipta...

Nita Rakovica, shqiptarja e parë pjesë e uniformave blu në Zelandën e Re

Nita Rakovica është shqiptarja e parë oficere policie që i bashkohet uniformave blu në Zelandën  e Re. Nita pas mbari...

Viti 1929, kush është vajza e parë shqiptare që u diplomua në Amerikë (FOTOT)

Vajza e parë shqiptare që u diplomua në Amerikë ishte Dhimitra Tsina. Ajo i përfundoi studimet për mjekësi në Universite...

6 vjet më parë, kur Majlinda bëri gjithë botën të flasë për Kosovën

Para gjashtë vitesh, më 7 gusht 2016 e gjithë bota po fliste për Kosovën. Xhudistja Majlinda Kelmendi shkroi historinë, ...

Dy binjake, dy shkencëtare/ Historia e dy motrave shqiptare, me të cilat krenohet edhe Britania e Ma...

Ato janë dy motra, binjake, por jo të zakonshme. Jeta e tyre është frymëzuese. Historia e Detinës dhe Argita Zallit ësht...

Historia që do t’iu frymëzojë: Dashuria e familjes i bën të ëmbla edhe sfidat

Nuk janë vështirësitë që po kalojmë ato që e përcaktojnë lumturinë në familjet tona, por sjellja dhe përkujdesi që trego...

23-vjeçari nga Dibra fiton konkursin e gatimit në Itali

Erion Fishti është 23-vjeçari shqiptar që u shpall fitues i programit të gatimit në Sky. Ai fitoi çmimin e parë në Akade...

Veprimi inkurajues i punonjësve të policisë rrugore Tiranë

Policia e Shtetit njoftoi sot se si reagim solidar ndaj një apeli për të dhuruar gjak, të shpërndarë në rrjetet sociale,...

Njihuni me Rifanin, elbasanlliu që ka 600 familje bletësh: Kam 50 vite që merrem me këtë punë

Në Elbasan, Rifan Bashën e njohin të gjithë si mjeshtrin e bletëve.Ai thotë se ka më shumë se gjysmë shekulli që mbarësh...

Destinacioni i fundjavës/ Lugina akullnajore e Kukaj (Valbonë), panorama që do t’iu mahnisë (F...

Lugina e varur akullnajore e Kukaj (Valbonë), parku Kombëtar “Alpet Shqiptare”. Gjendet në lagjen Kukaj (pjesë e fshatit...

Kurrë nuk është vonë/ 98 vjeçari merr diplomën e dytë brenda pak vitesh

Giuseppe Paternòs, i lindur në vitin 1923,u bë i famshëm dy vjet më parë pasi u diplomua për Histori dhe Filozofi në mos...

Shqipëria turistike që në vitin 1929, ja si promovohej vendi ynë 100 vjet më parë

Shqipëria ka qenë destinacion turistik që në vitin 1929. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar materiale që i...

Festivali i Rinisë/ 100 të rinj nga gjithë Shqipëria mblidhen në Korçë, japin mesazhe fantastike

Të rinjtë janë kampionët tanë! Energjia, kreativiteti, idetë dhe nismat e tyre janë frymëzuese dhe ata duhen dëgjuar. ...

FOTOT/ Lini, mrekullia shqiptare ku ndërthuren natyra me historinë

Lin është fshat shumë i bukur, i vendosur në një gadishull të vogël ku vetëm ana perëndimore e tijë është e banuar. Përv...

I riu nga Malësia e Madhe mbjell 250 hektarë me livando dhe sherebelë: E tregtoj në SHBA nën markën ...

Emiland Skora, është një nga fermerët dhe grumbulluesit e bimëve mjekësore në Malësi të Madhe, i cili ka të mbjellë rret...

FOTO/ 29 vjeçari nga Durrësi mbjell 137 hektarë tokë me grurë dhe misër – Njihuni me Erlinin

Erlin Lala, nga fshati Jubë i Durrësit, vetëm me vëllain e tij ka mbjelle dhe kultivuar drithëra në 137 hektarë tokë. ...

Historia Frymëzuese e Arjetës, nga eksportet “Made in Albania” tek mbështetja e fëmijëve me libra

Përfshirja e grave në biznes nuk sjell vetëm barazi gjinore dhe rritje ekonomike, kujdes e vëmendje të shtuar ndaj nisma...

Velipojë-Ulqin, nga 73 km do bëhet vetëm 1 km. Shihni projektin e urës që lidh dy vendet

Një urë do të lidhë Velipojën me Ulqinin, duke shkurtuar distancën me 72 herë. Ura do të jetë 310 metra e gjatë dhe do t...

Modele pozitive/ I kthyer nga emigrimi, 30-vjeçari që ka mbjellur dy hektarë domate në Lushnje

Andi Balla nga fshati Karbunarë i Lushnjes, u kthye në Shqipëri vetëm 4 vite më parë dhe sot ka ngritur një serë model. ...

75 vjeçari nga Dibra që ka 300 rrënjë qershi: Punoj 12 orë! Mesazhi im për ju: punë, punë, punë

Malok Stërmilli është 75 vjeç, por punon 12 orë çdo ditë në fermën e tij në Melan të Dibrës me 300 rrënjë qershi, me gru...

Çifti vjen nga Italia në Krutje, mbjellin 450 lloje trëndafilash

Sonila dhe Xhusepe janë një cift shqiptaro-italian që prej dy vitesh kanë ardhur të jetojnë në Krutje të Divjakës Ata u...

Çfarë talenti! 16 vjeçarja shqiptare shpallet më inteligjentja në Gjermani

Kjo është Gerta Miftari nga Kosova që jeton në Gjermani. 16-vjeçarja u shpall nxënësja me intelegjencë më të lartë nga M...

Gastronomia shqiptare në Financial Time, media britanike shkruan për Altinin e Mrizit dhe Bledarin e...

Ndërsa hija e komunizmit vazhdon të zbehet në Shqipëri, një brez i ri kuzhinierësh po rizbulon trashëgiminë gastronomike...

Shkencëtarja shqiptare, një histori suksesi në SHBA

Mirjeta Pasha ka përfunduar studimet për matematikë të aplikuar në Universitetin e Tiranës. Studimet doktorale po në të ...

FOTO/ Shqiptari që revolucionarizoi arsimin në listën e Forbes, mes 30 të rinjve më të famshëm në bo...

Revista prestigjioze Forbes ka publikuar sot për herë të 7 listën “Forbes 30”, në të cilën prezantohen imazhet e 30 të r...

33-vjeçari nga Kurbini që kujdeset për 15 lopë dhe 100 dhi: Në Shqipëri kam gjithçka

Shumë nga të rinjtë e mendojnë seriozisht largimin nga Shqipëria, por ky nuk është rasti i Alfredit, të riut fermer që j...

FOTOT/ Njihuni me artistin që pikturon me një…makinë shkrimi

James Cook është një artist që për të pikturuar përdor një… makinë shkrimi. 25-vjeçari anglez nisi të...

Gruaja që ka dhuruar mbi 70 milionë paund dhe që refuzon të jetojë në luks

Një grua britanike e cila ka fituar 115 milionë paund në lotari ka dhuruar më shumë se gjysmën e shumës. Frances Conn...

Imazhet më të afërta të marra ndonjëherë nga dielli, shihni fotot fantastike

Të shikosh diellin nuk është e lehtë. Nëse provoni ta bëni, nuk do rezistoni dot dhe mund të dëmtoni sytë. Nëse e bëni k...

35 vjecari i futet bujqësisë: Punësoj 20-30 persona gjatë sezonit

Eglianti 35 vjeç, vendosi të merrej me bujqësi dhe ka nisur nje biznes fitimprures. Ai e nisi me 10 hektarë të marra ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek