Arkivi i Filmit përkujton sot regjisorët Adriana Elini dhe Kristaq Mitro

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit përkujtoi sot dy kineastë të nderuar të filmit shqiptar. Në faqen online të AQSHF shkr...

Përkujtohet Asdreni, autori i Himnit të Flamurit

Muzeu Historik Kombëtar ka përkujtuar në 151-vjetorin e lindjes autorin e Himnit të Flamurit, Asdrenin. Asdreni (Alek...

FOTO/ Nis puna për restaurimin e kullës-simbol në Kalanë e Krujës

Në Kalanë e Krujës ka nisur puna për restaurimin e kullës simbol, së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Projekt...

Karl Gega, inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut

Karl Gega qe inxhinier, projektues rrugësh dhe hekurudhash. Njihet sidomos për ndërtimin e hekurudhës së Semeringut, që ...

Si u zgjodh Tirana kryeqytet? Si ka ndryshuar popullsia 100 vitet e fundit

Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërisë nga një vendim i Kongresit të Lushnjes, një nga evenimentet më të rëndësishme të ...

Jezuitët e françeskanët, themeluesit e muzeut të parë arkeologjik në Shqipëri

Hapat e parë në krijimin e një Muzeu Arkeologjik në vend, nisën në Shkodër, në fundin e shek.XIX. Ishte Urdhri Jezuit...

“HistMag”: Berati një ndër perlat e Shqipërisë

Berati, një qytet muze është një perlë e Shqipërisë dhe një nga qytetet më të vjetra të vendit i quajtur “Toka e Shqipon...

Epitafi i Gllavenicës, i treti në Europë për nga rëndësia në llojin e vet

Muzeu Historik Kombëtar publikoi online një nga elementet më të vyer të fondit të tij, të njohur si Epitafi i Gllavenicë...

Qendra Historike e Shkodrës shpallet pasuri kulturore

Këshilli i Ministrave vendosi deklarimin pasuri kulturore të “Qendrës Historike” të qytetit të Shkodrës dhe përcaktimin ...

Historiku i veçantë i Urës së Mesit në Shkodër, e preferuara e turistëve

Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në një pikë tërheqëse për turistët vendas...

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

Më 3 maj 1993 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit. Çdo vit kj...

Aleksandër Moisiu, aktori i madh i skenave europiane

Më 2 prill të vitit 1879 lindi në Trieste aktori me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu. Moisiu performoi në skenën...

La Croix (1930) – “Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës, poema që rrëfen epopenë shqiptare

Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me “Lahutën e Mal...

DRTK Shkodër restauron “Grykën e Sterës”, objekt i shekullit XII në Kalanë e Rozafës

Pas një pune të palodhur dhe plot përkujdesje, nga ekipi i DRTK Shkodër, përfundoi restaurimi i Grykës së Sterës (saranx...

Muzeu Arkeologjik i Vlorës, i pari i këtij lloji në Shqipëri

Si sot më 8 tetor të vitit 1936, u çel Muzeu Arkeologjik i Vlorës. I pari muze shqiptar i këtij lloji, u pagëzua me e...

Përkujtohet Gjon Shllaku, përkthyesi i kryeveprave botërore

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me gjethe” përkujton sot Gjon Shllakun (24 mars 1923 – 16 gusht 2003), intelektualin dhe përkthy...

Përkujtohet dramaturgu, poeti e rilindasi Andon Zako Çajupi

Më 27 mars të vitit 1866 lindi dramaturgu dhe atdhetari Andon Zako Çajupi. Pas shkollimit bazë, do ta linte Zagorinë ...

Ikonostasi i Kishës së Shën Marisë në Kalanë e Beratit, ndër pasuritë më të vyera të trashëgimisë ku...

Kisha e Shën Mërisë është kisha më e madhe sot ekzistuese në Kalanë e Beratit, pikërisht ky monument aktualisht përdoret...

Cili shtet e shpiku futbollin?

Anglezët pretendojnë se vendi i tyre është djepi i futbollit. Por ata shkruan vetëm rregullat e para. Futbolli luhej shu...

Zbulime të tjera në Parkun Arkeologjik të Finiqit

Misioni Arkeologjik Italo-Shqiptar ka kryer gërmime në sektorin A11, në Finiq, ku kanë dalë në dritë shumë blloqe që mbi...

Ura e Ujësjellësit të Sopotit, ndërtuar nga Ali Pasha

Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Gjirokastër publikoi në rrjetet sociale pamje nga “Ura e Ujësjellësit të Sop...

Fakte interesante/ Si u shpall Tirana kryeqytet i Shqipërisë 103 vite më parë

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

Fakte interesante historike për Kalanë e Libohovës

Kalaja e Libohovës ngrihet mbi një plan shkëmbor nëlindje të qytetit të Libohovë me një planimetri thuajse katërkëndëshe...

Përkujtohet sopranoja shqiptare Marie Kraja

Më 21 nëntor 1999, ndërroi jetë këngëtarja lirike, Marie Kraja. Kraja ishte ndër solistet e para të premierës së Teat...

“Marr 400 litra qumësht dele në ditë”/ I iu nga Vlora: Iu bëj thirrje të rinjve të qendr...

Kelmend Kojdheli nuk ka emigruar si bashkëmoshatarët e tij, por ka vendosur të punojnë në fermën e familjes në fshatin L...

Nënë Tereza, shenjtorja me nënshtetësi shqiptare

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton se më datë 14 shkurt të vitit 1990, mori nënshtetësinë shqiptare Shenjtorja T...

Zbulohet në Britani gjerdani mesjetar me rëndësi ndërkombëtare

Një gjerdan ari që daton në vitet 630-670 pas Krishtit është gjetur nga arkeologët pranë Northampton në Britani. I...

Del në dritë kalaja e Sarandës/ Njihuni me historikun e saj

Kalaja e Onhezmit në Sarandë ishte këtë javë në fokus të punimeve mirëmbajtëse të sektorit të Kulturës Kombëtare Saran...

Torra Veneciane në Durrës, qendra e parë e interpretimit të Trashëgimisë Kulturore

Torra Veneciane në Durrës do të kthehet në qendrën e parë të interpretimit të Trashëgimisë Kulturore. Delegacioni i B...

7 mars 1887, hapet Mësonjëtorja e Parë Shqipe në Korçë

Më 7 mars të vitit 1887 u hap në Korçë Mësonjëtorja e Parë kombëtare shqipe. Mësues dhe drejtor i parë i saj ishte Pande...

Pse burrat egjiptianë mbanin grim?

Ne mund ta kuptojmë origjinën e zakoneve që janë bërë normë dhe trend sot duke parë kulturat e historisë së kaluar. Sot,...

FOTO / Kristaq Sotiri, fotografi që dokumentoi Korçën e viteve ’20

Në vazhdën e promovimit të figurave emblematike të qytetit të Korçës, prefekti i qarkut, Nertil Jole, ka përkujtuar një ...

Kolë Idromeno, artisti poliedrik që i dha Shkodrës aromë evropiane

84 vite më parë ndërroi jetë mjeshtri i pikturës shqiptare, Kolë Idromeno. “Kjo figurë emblematike, jo vetëm i dha qy...

1 Maji – Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve

1 Maji është dita në kujtim të martirizimit në sheshin “Haymarket” dhe njihet si Dita e Solidaritetit Ndërkombëtar të Pu...

Migjeni, gjeniu i letërsisë shqipe

Migjeni, gjeniu i letërsisë shqipe, përkujtohet sot në 112-vjetorin e lindjes. Ai konsiderohet si një ndër shkrimtarët m...

Festa e 28 nëntorit/ Nga ngritja e flamurit nga Skënderbeu, tek shpallja e pavarësisë në 1912

Sot Shqipëria shënon 108 vjetorin e shpallje së pavarësisë. Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpal...

Google krijon fjalorin e hieroglifeve, inteligjenca artificiale përkthen gjuhën e lashtë

Google ka krijuar një fjalor hieroglifesh që përdor inteligjencën artificiale për të deshifruar imazhe të teksteve të Eg...

Trashëgimia artistike e Mimika Lucës, pasuri e çmuar nga publiku

Aktorja Mimika Luca u nda sot nga jeta në moshën 86-vjeçare. Ajo lindi më datë 24 dhjetor të vitit 1937 në qytetin e ...

100 vite më parë ”Titanic”-u nisi udhëtimin e parë dhe të fundit

Më 10 prill 1912, ”Titanic”-u u nis nga Southampton, pak pas mesditës, duke nisur zyrtarisht udhëtimin e tij të parë, po...

Historitë e 6 vajzave të apasionuara pas motorsportit

Ajeta Puca, sipërmarrëse, tregon historinë e saj të dashurisë me motorin. “Babai im ka qenë usta hidraulik dhe për he...

Besimtarët katolikë festojnë sot Pashkën

Besimtarët katolikë kremtojnë sot festën e Pashkës, ringjalljen e Jezu Krishtit, një nga momentet më të rëndësishme në k...

Kongresi i Manastirit/ Burrat që unifikuan alfabetin e Gjuhës Shqipe, 114 vjet më parë

114 vjet më parë nisi punimet Kongresi i Manastirit ku u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Në këtë Kongres u zhvillua m...

“L’albanese d’ Italia”, gazeta historike e arbëreshëve

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot 23 shkurtin e vitit 1848, doli numri i parë i gazetës “L’albanese d’ Italia” (Shqi...

Zbulohet harta qiellore më e vjetër në botë

Astronomët italianë, Federico Bernardini dhe Paolo Molaro kanë zbuluar një disk guri që mund të jetë një nga hartat më t...

Njihuni me gazetën e parë shqiptare botuar nga gratë, nisma e Marigosë së flamurit

Një shekull më parë, (mendohet datës 6 shkurt 1921), Marigo Posio (që qëndisi flamurin e shpalljes së pavarësisë së Shqi...

Përkujtohet Abdyl Frashëri, personalitet me rëndësi i Rilindjes Kombëtare

Më 11 tetor 1892, ndërroi jetë Abdyl Frashëri. Emrin e vërtetë e pati Abdullah Hysni. Ishte një nga personalitetet më...

Fortesa e Shkodrës në gravurën e vitit 1877 të bibliotekës së Firences

Zgjerimi i Shkodrës gjatë shekujve ka pasur faza të ndryshme deri në ditët e sotme. Drejtoria rajonale e trashëgimisë ku...

Dita e Shën Kozmait, manastiri i tij, një prej thesareve më të bukura të trashëgimisë kulturore

Besimtarët e krishterë sot kremtojnë ditën e Shën Kozmait, një nga shenjtorët të cilit i janë kushtuar më shumë kisha e ...

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e të cilit rrjedh nga djali i Gjergj Kastriotit

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e të cilit rrjedh nga djali i heroit kombëtar. Një takim i rastit mes...

Çfarë ndodhi në 1989, viti që ndryshoi historinë

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë, shënoi një kthesë të rëndësishme në historinë europiane dhe atë botërore. ...

78-vjetori i poetit Xhevahir Spahiu, mjeshtër i penës

Poeti Xhevahir Spahiu feston sot 78-vjetorin e lindjes. Ai lindi më 1 mars të vitit 1945, në Malind. Studioi në Fakul...

177-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Naim Frashëri lindi në Frashër të Dangëllisë së Përmetit më 25 maj 1846. Mësimet e para i mori në vendlindje, ku nisi të...

Mësonjëtorja e Parë Shqipe, dëshirë e zjarrtë për të përhapur dijen

Muzeu Historik Kombëtar publikoi sot online, fakte historike mbi shkollën e parë shqipe, zanafilla e Ditës së Mësuesit. ...

Përkujtohet Kongresi i Durrësit, kërkoi ruajtjen e integritetit territorial të shtetit shqiptar

105 vjet më parë zhvillohej Kongresi i Durrësit. Ky Kongres, që u mbajt në datat 25-27 dhjetor, pati si qëllim siguri...

Përkujtohet Androniqi Zengo, gruaja e parë piktore në historinë e artit figurativ shqiptar

Më 26 maj 1913, u lind ikonografja, piktorja dhe mësuesja dardhare, Androniqi Zengo Antoniu. Ajo njihet si e para piktor...

STUDIM – Qyteti antik i zbuluar në Shqipëri mund të ketë origjinë greke?

Gërmimet në vendin antik të Shqipërisë, i zbuluar për herë të parë nga arkeologët në vitin 2018, kanë treguar detaje të ...

Kujtohet poeti, dramaturgu e atdhetari Andon Zako Çajupi

Më 11 korrik 1930 ndërroi jetë dramaturgu e atdhetari, Andon Zako Çajupi. Emri i vërtetë ishte Andon Çako, ndonëse id...

FOTO/ Vijon rehabilitimi dhe zbulimi i një tjetër pjese të Bazilikës së Linit

Narteksi i Bazilikës së Linit në Pogradec shumë shpejt do të marrë pamjen e dikurshme. Puna për rehabilitimin e bazil...

Ernest Koliqi, përkujtohet figura e shquar e arsimit shqiptar

Muzeu Historik Kombëtar kujtoi në 49-vjetorin e ndarjes nga jeta shkrimtarin, studiuesin, publicistin dhe figurën polied...

Çelet ekspozita “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”

Muzeu Historik Kombëtar çeli ekspozitën me titull “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”, e cila...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek