Kur Shqipëria u shpall Republikë, çfarë duhet të dini

​Shpallja Republikë e Shqipërisë, për herë të parë në histori ndodhi më 21 janar 1925, në 5-vjetorin e fillimit të Kongr...

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e të cilit rrjedh nga djali i Gjergj Kastriotit

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e të cilit rrjedh nga djali i heroit kombëtar. Një takim i rastit mes...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skënderbeut?

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Studiuesi Gjon K...

Mozaiku i Linit, mes historisë ilire dhe fshatit piktoresk (Fotot)

Mozaiku i Linit është monument kulturor i cili ndodhet në Lin , Pogradec. Është monument kulturor i mbrojtur me ligj . K...

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe “Shqiptar” dhe pse bota na quan “Albania”

Në opionionet  e Eqrem Çabej fjala Shqipëri dhe Albani marin disa prejardhje të veçanta, të cilat i shpjegon në pjesëzën...

Fakte interesante/ Si u shpall Tirana kryeqytet i Shqipërisë 103 vite më parë

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

Tregjasi i vjetër, historia e veçantë e një fshati

Tragjasi është një vendbanim i periudhës së vonë bizantine, i themeluar nga të ardhur prej viseve përreth. Emri i fshati...

Frymëzim/ Filantropi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun e spitalin

Filantropi Thoma Turtulli ishte bamirësi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren. Ai la...

Historia e Ambasadës Amerikane në Tiranë dhe një foto e rrallë e 1930

Ambasada e Sh.B.A. në Tiranë është një ndërtesë shumë e bukur e stilit kolonial, ndërtuar në fund të viteve 1920-të. Ish...

Si u zgjodh Tirana kryeqytet? Si ka ndryshuar popullsia 100 vitet e fundit

Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërisë nga një vendim i Kongresit të Lushnjes, një nga evenimentet më të rëndësishme të ...

Gjendet ‘qyteti i artë i humbur’ i gati 3 mijë viteve më parë

Në Egjipt, zbulimi i asaj që përshkruhet si vendbanimi më i madh urban i gjetur ndonjëherë në vend u njoftua përmes një ...

Kulla e Inglizit e shek. XIX, dëshmi e periudhës së aristokracisë mesjetare në Shkodër

“Kulla e Inglizit” është një ndërtesë e shek. XIX, e cila është një dëshmi e periudhës së aristokracisë mesjetare në Shk...

Tirana, 101-vjet kryeqytet i Shqipërisë. Çfarë ndodhi më 11 shkurt 1920

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

Historia e thesarit të argjendë, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri

Thesari Hija e Korbit, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në janar të vitit 1982, ...

Guri i rrallë, ja pikturat 4 mijë vjeçare që u gjendën në Xhuxhë të Mirditës

Guri parahistorik që u gjend në një gurore të improvizuar në fshatin Fan të Mirditës është tashmë pronë e Muzeut Histori...

Eposi i Kreshnikëve dhe Lahuta shqiptare drejt UNESCO-s

Profesor Zymer Neziri, prezantoi 40 vjet studime mbi Eposin e Kreshnikëve në Akademinë e Shkencave. Në Tiranë profeso...

Zbulohet mozaiku i lashtë që përshkruan mrekullinë e Jezusit

Një mozaik shumëngjyrësh që u zbulua në një kishë të lashtë në Izrael duket se përshkruan mrekullinë e Jezus Krishtit, e...

Del në dritë kalaja e Sarandës/ Njihuni me historikun e saj

Kalaja e Onhezmit në Sarandë ishte këtë javë në fokus të punimeve mirëmbajtëse të sektorit të Kulturës Kombëtare Saran...

Çfarë ndodhi në 1989, viti që ndryshoi historinë

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë, shënoi një kthesë të rëndësishme në historinë europiane dhe atë botërore. ...

100 vite më parë/ A e dini se cilat qytete kishin kartmonedhat e tyre lokale (FOTO)

Më 21 janar 1920, Kongresi i Lushnjes sanksionoi përfundimisht formimin e shtetit shqiptar, i cili ndër të tjera, bëri p...

Teatri antik me 4000 vende në Gjirokastër

Teatri i Sofratikes ndodhet ne luginen e Drinos ne rrethin e Gjirokastres afer fshatit me te njejtim emer. Ketu ka qene ...

Kongresi i Manastirit/ Burrat që unifikuan alfabetin e Gjuhës Shqipe, 114 vjet më parë

114 vjet më parë nisi punimet Kongresi i Manastirit ku u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Në këtë Kongres u zhvillua m...

Fotografi e rrallë nga shkolla e parë shqipe në Korçë

Sot janë bërë plot 134 vjet që nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjëtorja e Parë Shqipe, ditë që përmbushi aspi...

Fantastike! Një “Butrint” në Belsh, fermeri zbulon rastësisht qytetërimin antik (FOTOT)

Zbulohet për herë të parë një qytetërim antik në Rrasë, 3 kilometra larg qytetit të Belshit. Një familje e zonës teks...

Historia e Dr. Sabiha Kasimatit, kush ishte biologia e parë shqiptare

Dr. Sabiha Kasimatit ishte biologe dhe punonjëse shkencore. Ajo lindi më 15 shtator 1912 në Edrene (Adrianopol) të Turqi...

Historiku i veçantë i Urës së Mesit në Shkodër, e preferuara e turistëve

Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në një pikë tërheqëse për turistët vendas...

102 vjet më parë, Kongresi që themeloi parlamentarizmin dhe çimentoi Pavarësinë

Kongresi i Lushnjës, një nga kuvendet kombëtare më të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar, hapi zyrtarisht punime...

100 vjet parlamentarizëm/ Kongresi i Lushnjës, një nga më të rëndësishmit në historinë e kombit shqi...

Sot shënohen 100 vite nga Kongresi i Lushnjës, i mbajtur më 21 janar të vitit 1920. Kjo datë shënon edhe fillimin e p...

Zbulohet vendbanimi neolitik në Liqenin e Ohrit, daton para 8 mijë vitesh

Një vendbanim antik në brigjet e Liqenit të Ohrit është mijëra vite më i vjetër nga sa mendohej më parë. Zbulimi ësht...

Akademiku francez: Shqiptarët, më të vjetër se vetë historia

Maurice Druon (1918-2009) ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në ...

George Tames, shqiptari që fotografoi 10 presidentët amerikanë

George Tames, i lindur në Washtingon, D.C, ishte pinjoll i një familjeje emigrantësh të brezit të parë të shqiptarëve në...

Gërmime arkeologjike konfirmojnë qytetërimin 2 mijë vjeçar në Belsh (FOTOT)

Pas më shumë se 30 vitesh, në Belsh po zhvillohet një ekspeditë gërmimesh arkeologjike për zbulimin e strukturave të një...

Qendra Historike e Shkodrës shpallet pasuri kulturore

Këshilli i Ministrave vendosi deklarimin pasuri kulturore të “Qendrës Historike” të qytetit të Shkodrës dhe përcaktimin ...

VIDEO/ Skënderbeu, i 43-ti në mesin e 100 luftetarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave

Platforma enciklopedike virtuale ‘Wikipedia’ në mesin e 100 gjeneralëve më madhështorë përgjatë historisë botërore, ka r...

Kur gazeta franceze njoftonte për shfaqjen e filmit “Skënderbeu” në kinema

“Le Segréen” ka botuar, të shtunën e 22 nëntorit 1958, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me shfaqjen në kinema të filmi...

14 prill 1966, kur arkeologët shqiptarë zbuluan Amfiteatrin mbi 2 mijë vjeçar të Durrësit

Më 14 prill 1966, arkeologët shqiptarë zbuluan Amfiteatrin e Durrësit, të ndërtuar 19 shekuj më parë. Për ekzistencën e ...

Siti palafit “Lin 3”, mendohet të jetë një nga sitet më të mëdha në Ballkan

Në Buqezë, pranë bregut të liqenit të Ohrit, është në proces studimi siti palafit “Lin 3”, në bashkëpunim me Universitet...

Kur Korça shpallej krahinë autonome/ A e dini se…?

103 vite më parë, më 10 dhjetor 1916, u shpall “Krahina Autonome e Korçës”. Brenda një kohe shumë të shkurtër, Krahin...

“Marr 400 litra qumësht dele në ditë”/ I iu nga Vlora: Iu bëj thirrje të rinjve të qendr...

Kelmend Kojdheli nuk ka emigruar si bashkëmoshatarët e tij, por ka vendosur të punojnë në fermën e familjes në fshatin L...

Google krijon fjalorin e hieroglifeve, inteligjenca artificiale përkthen gjuhën e lashtë

Google ka krijuar një fjalor hieroglifesh që përdor inteligjencën artificiale për të deshifruar imazhe të teksteve të Eg...

500 vjet më parë: Udhëtimi i Magelanit rreth botës, tregoi se Toka është e rrumbullakët

Viti 2022 shënon 500 vjetorin e udhëtimit rreth botës të Magelanit dhe Elcanos – një momenti të rëndësishëm në histori, ...

FOTOT/ Zbulim i rëndësishëm arkeologjik në Maliq

Pranë fshatit Podgorie, tek vendi i quajtur Kopace, midis Burrës dhe Kishnikut, në bashkinë e Maliqit, në një pronë priv...

FOTOT/ Restaurohet piktura murale “Bashkimi i principatave shqiptare” në Muzeun Historik

Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore tha sot se është ndërhyrë për restaurimin e kompozimit “Bashkimi i principat...

La Croix (1930) – “Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës, poema që rrëfen epopenë shqiptare

Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me “Lahutën e Mal...

462-vjet me parë nisi rrugën gjuha shqipe me ‘Mesharin’ e Gjon Buzukut

Si sot, 462 vjet më parë nisi rrugën e vet fjala e shkruar shqip, në veprën më të vjetër shqipe ”Meshari” i Gjon Buzukut...

Zbulim i jashtëzakonshëm historik në Himarë (FOTOT)

Një varreze tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë (shek. XV-XII p.Kr) është zbuluar në Himarë. Drejtoria Rajon...

“Tirana, 100 Vjet Kryeqytet”/ Çelet ekspozita me dokumente origjinale, fotografi e 12 vula fizike

Dokumente origjinale, 12 vula fizike që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror, si dhe disa fotografi të ekspozuara nga Shoq...

Zbulime të reja/ Çfarë duhet të dini për Universitetin mesjetar të Durrësit

Universiteti i Durrësit, një institucion ky në zbulim e sipër, ka përbërë gjithnjë një objek të madh debati për historia...

Zbulime të shekullit të III në Bylis

Në Parkun Arkeologjik Kombëtar Bylis po vijon ekspedita e Institutit të Arkeologjisë të ASA për projektin e Akademisë së...

Zbulohen monedhat e arta 1 100-vjeçare në Izrael

Dy arkeologë vullnetarë zbuluan një amforë me monedhave të lashta të arta, ndërsa punonin në një vendgërmimi në Izrael, ...

Cili shtet e shpiku futbollin?

Anglezët pretendojnë se vendi i tyre është djepi i futbollit. Por ata shkruan vetëm rregullat e para. Futbolli luhej shu...

Të rinjtë gjermanë të impresionuar nga historia e Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar u vizitua dje nga një grup të rinjsh gjermanë të shoqëruar nga të rinjtë shqiptarë të Diasporës....

Jo vetëm pavarësia, ngjarjet e mëdha që kanë ndodhur me 28 nëntor

28 nentori eshte nje prej datave me te rendesishme per shqiptarët. Sot festojmë pavarësinë, por kjo datë lidhet edhe me ...

Butrinti 2500 vjeçar, pasuria e jashtëzakonshme e Shqipërisë me tre statuse të veçanta

Parku 2500-vjeçar i Butrintit është një prej zonave më të veçanta në Shqipëri. Butrinit gëzon tre statuse, Park Kombë...

FOTO/ Vijon rehabilitimi dhe zbulimi i një tjetër pjese të Bazilikës së Linit

Narteksi i Bazilikës së Linit në Pogradec shumë shpejt do të marrë pamjen e dikurshme. Puna për rehabilitimin e bazil...

Zemra e Vlorës fiton shkëlqimin e merituar (FOTOT)

Qendra historike e Vlorës ka marrë shkëlqimin multidimensional të një pike referimi historiko-kulturor dhe me impakt në ...

Zbulohet Bethsaida, qyteti antik ku sipas Biblës Jezusi kreu disa nga mrekullitë e tij (FOTO)

Një grup arkeologësh nga universiteti i Nebraskës kanë zbuluar një fshat shumë të vjetër, i cili është përmendur gjerësi...

Zbulohet kisha dhe shtëpia e apostullit Pjetër dhe apostullit Andrea në Galile

Disa arkeologë izraelitë njoftuan se kanë zbuluar një kishë në rajonin e Galilesë, duke garantuar se ajo është ngritur n...

Fluks turistësh në Butrint, destinacioni i rreth 35 mijë vizitorëve në 7 muaj

Qyteti antik i Butrintit në Sarandë, ka shënuar në 7 muajt e parë të këtij viti një numër të lartë turistësh vendas dhe ...

Viti 1939/ Kur në Francë u hap kursi i gjuhës shqipe, ja çfarë shkruante shtypi

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të premten e 31 marsit 1939, në faqen n°4, një shkrim në lidhj...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek