Gjendet ‘qyteti i artë i humbur’ i gati 3 mijë vit...

Në Egjipt, zbulimi i asaj që përshkruhet si vendbanimi më i madh urban i gjetur ndonjëherë në vend u njoftua përmes një ...

Fotografi e rrallë nga shkolla e parë shqipe në Ko...

Sot janë bërë plot 134 vjet që nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjëtorja e Parë Shqipe, ditë që përmbushi aspi...

Zbulime të reja/ Çfarë duhet të dini për Universit...

Universiteti i Durrësit, një institucion ky në zbulim e sipër, ka përbërë gjithnjë një objek të madh debati për historia...

Frymëzim/ Filantropi që i dhuroi Korçës bibliotekë...

Filantropi Thoma Turtulli ishte bamirësi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren. Ai la...

Tirana, 101-vjet kryeqytet i Shqipërisë. Çfarë ndo...

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

Festa e 28 nëntorit/ Nga ngritja e flamurit nga Sk...

Sot Shqipëria shënon 108 vjetorin e shpallje së pavarësisë. Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpal...

11 tetor 1913, kur At Gjergj Fishta botonte numrin...

Më 11 tetor të vitit 1913, në Shkodër u botua nga At Gjergj Fishta, revista “Hylli i Dritës”. E botuar dhe e qarkulluar ...

Qendra Historike e Shkodrës shpallet pasuri kultur...

Këshilli i Ministrave vendosi deklarimin pasuri kulturore të “Qendrës Historike” të qytetit të Shkodrës dhe përcaktimin ...

FOTOT/ Zbulim i rëndësishëm arkeologjik në Maliq

Pranë fshatit Podgorie, tek vendi i quajtur Kopace, midis Burrës dhe Kishnikut, në bashkinë e Maliqit, në një pronë priv...

Teatri antik me 4000 vende në Gjirokastër

Teatri i Sofratikes ndodhet ne luginen e Drinos ne rrethin e Gjirokastres afer fshatit me te njejtim emer. Ketu ka qene ...

Zbulohet Bethsaida, qyteti antik ku sipas Biblës J...

Një grup arkeologësh nga universiteti i Nebraskës kanë zbuluar një fshat shumë të vjetër, i cili është përmendur gjerësi...

Zbulohen monedhat e arta 1 100-vjeçare në Izrael

Dy arkeologë vullnetarë zbuluan një amforë me monedhave të lashta të arta, ndërsa punonin në një vendgërmimi në Izrael, ...

Mësoni kur u hodhen për herë të fundit në qarkulli...

Si sot, 81 vite më parë, në Shqipëri, u hodhën për të fundit herë në qarkullim, monedha prej argjendi. Më 22 gusht 19...

FOTO/ Vijon rehabilitimi dhe zbulimi i një tjetër ...

Narteksi i Bazilikës së Linit në Pogradec shumë shpejt do të marrë pamjen e dikurshme. Puna për rehabilitimin e bazil...

VIDEO: At Gjergj Fishta i lexon vetë vargjet e “La...

Fishta, i lindur më 1871, ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), përkthyes, publicist, arsimtar, estet, piktor (jo pro...

Google krijon fjalorin e hieroglifeve, inteligjenc...

Google ka krijuar një fjalor hieroglifesh që përdor inteligjencën artificiale për të deshifruar imazhe të teksteve të Eg...

FOTOT/ Restaurohet piktura murale “Bashkimi i prin...

Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore tha sot se është ndërhyrë për restaurimin e kompozimit “Bashkimi i principat...

Butrinti 2500 vjeçar, pasuria e jashtëzakonshme e ...

Parku 2500-vjeçar i Butrintit është një prej zonave më të veçanta në Shqipëri. Butrinit gëzon tre statuse, Park Kombë...

Zbulim i jashtëzakonshëm historik në Himarë (FOTOT...

Një varreze tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë (shek. XV-XII p.Kr) është zbuluar në Himarë. Drejtoria Rajon...

Fantastike! Një “Butrint” në Belsh, fe...

Zbulohet për herë të parë një qytetërim antik në Rrasë, 3 kilometra larg qytetit të Belshit. Një familje e zonës teks...

FOTOT/ Lidhja Shqiptare e Prizrenit në dy monedha ...

Banka e Shqipërisë e ka përkujtuar përmes dy monedhave numizmatike, emetuar në vitin 2013, themelimin e Lidhjes Shqipt...

Si u mblodh ajka kombëtare e kohës, 142 vjet nga f...

Sot mbushen 142 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ësht...

Kulla e Inglizit e shek. XIX, dëshmi e periudhës s...

“Kulla e Inglizit” është një ndërtesë e shek. XIX, e cila është një dëshmi e periudhës së aristokracisë mesjetare në Shk...

Zemra e Vlorës fiton shkëlqimin e merituar (FOTOT)...

Qendra historike e Vlorës ka marrë shkëlqimin multidimensional të një pike referimi historiko-kulturor dhe me impakt në ...

Akademiku francez: Shqiptarët, më të vjetër se vet...

Maurice Druon (1918-2009) ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në ...

Kur gazeta franceze njoftonte për shfaqjen e filmi...

“Le Segréen” ka botuar, të shtunën e 22 nëntorit 1958, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me shfaqjen në kinema të filmi...

“Tirana, 100 Vjet Kryeqytet”/ Çelet ekspozita me d...

Dokumente origjinale, 12 vula fizike që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror, si dhe disa fotografi të ekspozuara nga Shoq...

Si u zgjodh Tirana kryeqytet? Si ka ndryshuar popu...

Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërisë nga një vendim i Kongresit të Lushnjes, një nga evenimentet më të rëndësishme të ...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skë...

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Studiuesi Gjon K...

Historia e thesarit të argjendë, një nga më të mëd...

Thesari Hija e Korbit, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në janar të vitit 1982, ...

Historia e Ambasadës Amerikane në Tiranë dhe një f...

Ambasada e Sh.B.A. në Tiranë është një ndërtesë shumë e bukur e stilit kolonial, ndërtuar në fund të viteve 1920-të. Ish...

100 vjet parlamentarizëm/ Kongresi i Lushnjës, një...

Sot shënohen 100 vite nga Kongresi i Lushnjës, i mbajtur më 21 janar të vitit 1920. Kjo datë shënon edhe fillimin e p...

Kur Shqipëria u shpall Republikë, çfarë duhet të d...

​Shpallja Republikë e Shqipërisë, për herë të parë në histori ndodhi më 21 janar 1925, në 5-vjetorin e fillimit të Kongr...

100 vite më parë/ A e dini se cilat qytete kishin ...

Më 21 janar 1920, Kongresi i Lushnjes sanksionoi përfundimisht formimin e shtetit shqiptar, i cili ndër të tjera, bëri p...

Viti 1939/ Kur në Francë u hap kursi i gjuhës shqi...

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të premten e 31 marsit 1939, në faqen n°4, një shkrim në lidhj...

Kur Korça shpallej krahinë autonome/ A e dini se&#...

103 vite më parë, më 10 dhjetor 1916, u shpall “Krahina Autonome e Korçës”. Brenda një kohe shumë të shkurtër, Krahin...

Tregjasi i vjetër, historia e veçantë e një fshati...

Tragjasi është një vendbanim i periudhës së vonë bizantine, i themeluar nga të ardhur prej viseve përreth. Emri i fshati...

Çfarë ndodhi në 1989, viti që ndryshoi historinë

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë, shënoi një kthesë të rëndësishme në historinë europiane dhe atë botërore. ...

Mozaiku i Linit, mes historisë ilire dhe fshatit p...

Mozaiku i Linit është monument kulturor i cili ndodhet në Lin , Pogradec. Është monument kulturor i mbrojtur me ligj . K...

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe “Shqiptar&#...

Në opionionet  e Eqrem Çabej fjala Shqipëri dhe Albani marin disa prejardhje të veçanta, të cilat i shpjegon në pjesëzën...

Eposi i Kreshnikëve dhe Lahuta shqiptare drejt UNE...

Profesor Zymer Neziri, prezantoi 40 vjet studime mbi Eposin e Kreshnikëve në Akademinë e Shkencave. Në Tiranë profeso...

Zbulohet mozaiku i lashtë që përshkruan mrekullinë...

Një mozaik shumëngjyrësh që u zbulua në një kishë të lashtë në Izrael duket se përshkruan mrekullinë e Jezus Krishtit, e...

462-vjet me parë nisi rrugën gjuha shqipe me ̵...

Si sot, 462 vjet më parë nisi rrugën e vet fjala e shkruar shqip, në veprën më të vjetër shqipe ”Meshari” i Gjon Buzukut...

Guri i rrallë, ja pikturat 4 mijë vjeçare që u gje...

Guri parahistorik që u gjend në një gurore të improvizuar në fshatin Fan të Mirditës është tashmë pronë e Muzeut Histori...

Del në dritë kalaja e Sarandës/ Njihuni me histori...

Kalaja e Onhezmit në Sarandë ishte këtë javë në fokus të punimeve mirëmbajtëse të sektorit të Kulturës Kombëtare Saran...

Të rinjtë gjermanë të impresionuar nga historia e ...

Muzeu Historik Kombëtar u vizitua dje nga një grup të rinjsh gjermanë të shoqëruar nga të rinjtë shqiptarë të Diasporës....

La Croix (1930) – “Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fi...

Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me “Lahutën e Mal...

Zbulohet kisha dhe shtëpia e apostullit Pjetër dhe...

Disa arkeologë izraelitë njoftuan se kanë zbuluar një kishë në rajonin e Galilesë, duke garantuar se ajo është ngritur n...

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e ...

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e të cilit rrjedh nga djali i heroit kombëtar. Një takim i rastit mes...

VIDEO/ Skënderbeu, i 43-ti në mesin e 100 luftetar...

Platforma enciklopedike virtuale ‘Wikipedia’ në mesin e 100 gjeneralëve më madhështorë përgjatë historisë botërore, ka r...

Karl Gega, inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudh...

Karl Gega qe inxhinier, projektues rrugësh dhe hekurudhash. Njihet sidomos për ndërtimin e hekurudhës së Semeringut, që ...

Ja si përshkruhej Skenderbeu për Senatin e Venedik...

Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të p...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek