Pse burrat egjiptianë mbanin grim?

Ne mund ta kuptojmë origjinën e zakoneve që janë bërë normë dhe trend sot duke parë kulturat e historisë së kaluar. Sot,...

Historitë e 6 vajzave të apasionuara pas motorsportit

Ajeta Puca, sipërmarrëse, tregon historinë e saj të dashurisë me motorin. “Babai im ka qenë usta hidraulik dhe për he...

Zbulim i rrallë prane fshatit Ploce ne Vlore, varr herbe që daton në shekullin II-III

Zbulohen struktura monumentale të shekullit të 2 ose të 3-të para krishtit në parkun arkeologjik të Amantias, pranë fsha...

8 Marsi, medaljet e periudhës së pasluftës për nënat me shumë fëmijë

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave solli sot disa fakte historike që lidhen me 8 Marsin, Festën e Gruas. Në shenjë f...

Pse Statuja e Lirisë është një grua?

Statuja e Lirisë është një nga statujat më të njohura në Shtetet e Bashkuara. Shpesh shihet si një simbol i lirisë dhe d...

Mësonjëtorja e Parë Shqipe, dëshirë e zjarrtë për të përhapur dijen

Muzeu Historik Kombëtar publikoi sot online, fakte historike mbi shkollën e parë shqipe, zanafilla e Ditës së Mësuesit. ...

78-vjetori i poetit Xhevahir Spahiu, mjeshtër i penës

Poeti Xhevahir Spahiu feston sot 78-vjetorin e lindjes. Ai lindi më 1 mars të vitit 1945, në Malind. Studioi në Fakul...

Muzeu virtual në vendvarrimin e Skënderbeut, spektakël imazhesh historie

Në vigjilje të ditës së shënuar kombëtare të “Besëlidhjes së Lezhës”, ndahen pamje të muzeut virtual në vendvarrimin e H...

“Marr 400 litra qumësht dele në ditë”/ I iu nga Vlora: Iu bëj thirrje të rinjve të qendr...

Kelmend Kojdheli nuk ka emigruar si bashkëmoshatarët e tij, por ka vendosur të punojnë në fermën e familjes në fshatin L...

Pagëzimorja e Butrintit, një nga më të mëdhatë në Mesdhe

Parku Kombëtar i Butrintit, në një postim të tijin në rrjetet sociale, sjell një album fotografik dhe informacion mbi pa...

Sevasti Qiriazi, gruaja që hapi shkollën e vashave në Korçë në 1891

A e dini se më 24 shkurt 1871 lindi Sevasti Dako Qiriazi, arsimtare, veprimtare e çështjes kombëtare. Ishte atdhetare...

“L’albanese d’ Italia”, gazeta historike e arbëreshëve

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot 23 shkurtin e vitit 1848, doli numri i parë i gazetës “L’albanese d’ Italia” (Shqi...

Operacioni në tru i realizuar më shumë se 3000 vjet më parë

Arkeologët kanë zbuluar, së fundmi, vendvarrimin e dy vëllezërve që jetuan midis viteve 1550 dhe 1450 p.e.s në Izr...

Biblioteka Kombëtare prezanton revistën “Les Lettres Albanaises”

Biblioteka Kombëtare prezanton për publikun bibliografinë e një prej revistave më të suksesshme të viteve ’80-’90, “Les ...

Trashëgimia artistike e Mimika Lucës, pasuri e çmuar nga publiku

Aktorja Mimika Luca u nda sot nga jeta në moshën 86-vjeçare. Ajo lindi më datë 24 dhjetor të vitit 1937 në qytetin e ...

Milan Shuflaj, themeluesi i Albanologjisë

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët përkujton sot, me rastin e 92-vjetorit të vdekjes, historianin dhe pol...

A janë ilire piramidat e zbuluara në Bosnje?

Historia nuk mbulohet dot nga dheu, drutë apo gënjeshtrat. Piramidat e zbuluara në Bonjë, të cilat për shekuj me radhë m...

Guri i Kamjes, destinacion turistik për të gjitha moshat

Një mundësi për ta diversifikuar jetën turistike të rajonit të Korçës, vjen nga një destinacion i cili ka filluar të fre...

Shën Valentini, shenjtori mbrojtës i të dashuruarve

14 shkurti është dita që në kalendarin e krishterë i kushtohet Shën Valentinit, martir e shenjtor. Shën Valentini lindi ...

Monumentet e gjigantëve, ishulli ku ruhen gjurmët e prehistorisë

Disa kulla misterioze prej guri në formën e shkronjës “T” ngrihen në Menorca të Spanjës. Të larta afërsisht 5 metra, kul...

Egjipti hap për publikun varrin 4000-vjeçar

Egjipti ka restauruar, dokumentuar dhe hapur për turistët varrin e Meru të Mbretërisë së Mesme, vendi më i vjetër i akse...

Si e mori emrin Mercedes? Marka që të gjithë e njohin fsheh një histori tragjike

Në 9 shkurt 1846 ka lindur inxhinieri gjerman Wilhelm Maybach, “Mbreti i Dizajnuesve” pas makinës së parë Mercedes. M...

Fakte interesante/ Si u shpall Tirana kryeqytet i Shqipërisë 103 vite më parë

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

Çelet ekspozita “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”

Muzeu Historik Kombëtar çeli ekspozitën me titull “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”, e cila...

Zbulime të tjera në Parkun Arkeologjik të Finiqit

Misioni Arkeologjik Italo-Shqiptar ka kryer gërmime në sektorin A11, në Finiq, ku kanë dalë në dritë shumë blloqe që mbi...

Muzeu i “Luftës së Ftohtë” në Gjirokastër, mijëra turistë e vizituan gjatë 2022-shit

“Ish vendstrehimi luftarak i Luftës së Ftohtë në Gjirokastër tashmë është kthyer në një prej vendeve më të preferuara pë...

Përkujtohet në ditën e lindjes kompozitori Tish Daija

Më 30 janar 1926 u lind kompozitori dhe muzikanti shqiptar Tish Daija. Ai ishte autori i baletit të parë shqiptar, au...

Arkeologët zbulojnë statujën e Herkulit në Romë

ITALI - Zbulim mahnitës në Romë. Një statujë e Herkulit është gjetur gjatë punimeve në Parco Scott, në zonën midis Crist...

Restoranti më i vjetër në botë

Ekziston një restorant që këtë vit feston 298 vjet aktivitet dhe është restoranti më i vjetër në botë ende në funksion, ...

Muzeu “Onufri” në Berat, pret vizitorët e parë të 2023

Muzeu “Onufri” në Berat vazhdon të zgjojë interesin e vizitorëve e sidomos atyre të huaj edhe në këtë fillim viti, me vl...

Më 30 dhjetor 1937, kontesha Geraldina Appony erdhi për herë të parë në Shqipëri

Më 30 dhjetor 1937, kontesha Geraldina Appony vjen për herë të parë në Shqipëri. E mbiquajtura “Trëndafili i Bardhë i...

FOTO / Kristaq Sotiri, fotografi që dokumentoi Korçën e viteve ’20

Në vazhdën e promovimit të figurave emblematike të qytetit të Korçës, prefekti i qarkut, Nertil Jole, ka përkujtuar një ...

A ju ka shkuar ndonjëherë ndërmend pse dritat e policisë janë kuq dhe kaltër?

A keni menduar ndonjëherë pse makinat e policisë përdorin dritat e kuqe dhe blu? Përgjigja është pjesërisht historike dh...

Si ishin lodrat e fëmijëve 5 000 vjet më parë?

Ato që ne i konsideronim për më shumë se një shekull si objekte rituale do të ishin në fakt lodra që përdoreshin nga fëm...

Torra Veneciane në Durrës, qendra e parë e interpretimit të Trashëgimisë Kulturore

Torra Veneciane në Durrës do të kthehet në qendrën e parë të interpretimit të Trashëgimisë Kulturore. Delegacioni i B...

Zbulohet sekreti i rreshtimit të përsosur të piramidave egjiptiane

Për shekuj me radhë, piramidat e Gizës në Egjipt i kanë habitur studiuesit, jo vetëm për hapësirat e tyre misterioze dhe...

Zbulohet në Britani gjerdani mesjetar me rëndësi ndërkombëtare

Një gjerdan ari që daton në vitet 630-670 pas Krishtit është gjetur nga arkeologët pranë Northampton në Britani. I...

Cili shtet e shpiku futbollin?

Anglezët pretendojnë se vendi i tyre është djepi i futbollit. Por ata shkruan vetëm rregullat e para. Futbolli luhej shu...

Arti i famshem i Leonardo da Vinci/ Ginevra de’ Benci – vaj në panel, 1474-78

I vendosur në Galerinë Kombëtare të Artit në Uashington, DC, portreti i Ginevra de' Benci është piktura e vetme e Leonar...

Historia e kovaçit të Rrëmbecit që punon hekurin prej 3 dekadash

Në zonën e Maliqit gjendet një punues hekuri, i cili quhet Skëndër Kovaçi. Një rastësi e bukur teksa zbulojmë që mbiemri...

Shqipëria feston 110-vjetorin e Pavarësisë

Shqipëria feston sot 110-vjetorin e Pavarësisë. 28 Nëntori njihet ndryshe edhe si Dita e Flamurit, një ditë e rëndësishm...

Historia pas Rolex-it: si lindi “perandoria” e orës?

Lindja e një marke premium Edhe pse Rolex është një markë zvicerane premium e orëve, ajo u themelua në Britani, kon...

Gjuhët që nuk vdesin kurrë!

Më shumë se 2,000 vjet më parë, në një tempull në qytetin Borsippa në Mesopotaminë e lashtë, në atë që sot është Iraku i...

Kongresi i Manastirit/ Burrat që unifikuan alfabetin e Gjuhës Shqipe, 114 vjet më parë

114 vjet më parë nisi punimet Kongresi i Manastirit ku u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Në këtë Kongres u zhvillua m...

Historia e Dr. Sabiha Kasimatit, kush ishte biologia e parë shqiptare

Dr. Sabiha Kasimatit ishte biologe dhe punonjëse shkencore. Ajo lindi më 15 shtator 1912 në Edrene (Adrianopol) të Turqi...

500 vjet më parë: Udhëtimi i Magelanit rreth botës, tregoi se Toka është e rrumbullakët

Viti 2022 shënon 500 vjetorin e udhëtimit rreth botës të Magelanit dhe Elcanos – një momenti të rëndësishëm në histori, ...

Arkiva shqiptare pasurohet me mbi 1 milion dokumente nga arkiva osmane

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) është pasuruar me mbi 1 milion njësi dokumentare, të përftuara në formën e një...

Siti palafit “Lin 3”, mendohet të jetë një nga sitet më të mëdha në Ballkan

Në Buqezë, pranë bregut të liqenit të Ohrit, është në proces studimi siti palafit “Lin 3”, në bashkëpunim me Universitet...

Fluks turistësh në Butrint, destinacioni i rreth 35 mijë vizitorëve në 7 muaj

Qyteti antik i Butrintit në Sarandë, ka shënuar në 7 muajt e parë të këtij viti një numër të lartë turistësh vendas dhe ...

Gërmime arkeologjike konfirmojnë qytetërimin 2 mijë vjeçar në Belsh (FOTOT)

Pas më shumë se 30 vitesh, në Belsh po zhvillohet një ekspeditë gërmimesh arkeologjike për zbulimin e strukturave të një...

617 vite nga lindja e kolosit të kombit shqiptar, heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit

Si sot 617 vjet më parë lindi heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu, djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i p...

Si u themelua në vitin 1906, shoqëria e parë shqiptare në SHBA

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shu...

Njihuni me gazetën e parë shqiptare botuar nga gratë, nisma e Marigosë së flamurit

Një shekull më parë, (mendohet datës 6 shkurt 1921), Marigo Posio (që qëndisi flamurin e shpalljes së pavarësisë së Shqi...

578 vite nga “Besëlidhja e Lezhës”, Kuvendi që hodhi themelet e bashkimit kombëtar

Para 578 viteve, më 2 mars 1444, në Katedralen e Shën Nikollës në Lezhë, u mbajt “Besëlidhja e Lezhës” e njohur si “Kuve...

Kroaci/ Universiteti i Zagrebit fut edhe lëndën “Historia e popullit shqiptar”

Në Universitetin e Zagrebit, që prej ditës së djeshme është bërë pjesë e kurrikulave mësimore edhe lënda "Historia e pop...

102 vjet më parë, Kongresi që themeloi parlamentarizmin dhe çimentoi Pavarësinë

Kongresi i Lushnjës, një nga kuvendet kombëtare më të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar, hapi zyrtarisht punime...

Jo vetëm pavarësia, ngjarjet e mëdha që kanë ndodhur me 28 nëntor

28 nentori eshte nje prej datave me te rendesishme per shqiptarët. Sot festojmë pavarësinë, por kjo datë lidhet edhe me ...

Zbulime të shekullit të III në Bylis

Në Parkun Arkeologjik Kombëtar Bylis po vijon ekspedita e Institutit të Arkeologjisë të ASA për projektin e Akademisë së...

FOTOT – Përkujtohet 150-vjetori i lindjes së patriotit Sulejman Delvina

Si sot 150 vjet më parë, më 5 tetor të vitit 1871, lindi në Delvinë, Sulejman Delvina, patriot, mësues, politikan dhe ve...

Zbulohet vendbanimi neolitik në Liqenin e Ohrit, daton para 8 mijë vitesh

Një vendbanim antik në brigjet e Liqenit të Ohrit është mijëra vite më i vjetër nga sa mendohej më parë. Zbulimi ësht...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek