Kur Korça shpallej krahinë autonome/ A e dini se…?

103 vite më parë, më 10 dhjetor 1916, u shpall “Krahina Autonome e Korçës”. Brenda një kohe shumë të shkurtër, Krahin...

Muzeu i “Luftës së Ftohtë” në Gjirokastër, mijëra turistë e vizituan gjatë 2022-shit

“Ish vendstrehimi luftarak i Luftës së Ftohtë në Gjirokastër tashmë është kthyer në një prej vendeve më të preferuara pë...

Përkujtohet në 161-vjetorin e lindjes Bajram Curri

Bajram Curri lindi në 1862 në Krushë të Madhe, një fshat ndërmjet Gjakovës dhe Prizrenit. Ai ishte një nga organizatorët...

Çfarë ndodhi në 1989, viti që ndryshoi historinë

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë, shënoi një kthesë të rëndësishme në historinë europiane dhe atë botërore. ...

Përkujtohet sopranoja shqiptare Marie Kraja

Më 21 nëntor 1999, ndërroi jetë këngëtarja lirike, Marie Kraja. Kraja ishte ndër solistet e para të premierës së Teat...

Monumentet e gjigantëve, ishulli ku ruhen gjurmët e prehistorisë

Disa kulla misterioze prej guri në formën e shkronjës “T” ngrihen në Menorca të Spanjës. Të larta afërsisht 5 metra, kul...

Zbulime të tjera në Parkun Arkeologjik të Finiqit

Misioni Arkeologjik Italo-Shqiptar ka kryer gërmime në sektorin A11, në Finiq, ku kanë dalë në dritë shumë blloqe që mbi...

Më 27 mars 1861, Roma u shpall kryeqytet i Italisë

Më 27 mars 1861, Roma u shpall kryeqytet i Italisë. Gjatë periudhës së “Risorgimento”-s (Bashkimi i Italisë), Roma is...

Kolë Idromeno, artisti poliedrik që i dha Shkodrës aromë evropiane

84 vite më parë ndërroi jetë mjeshtri i pikturës shqiptare, Kolë Idromeno. “Kjo figurë emblematike, jo vetëm i dha qy...

Njihuni me gazetën e parë shqiptare botuar nga gratë, nisma e Marigosë së flamurit

Një shekull më parë, (mendohet datës 6 shkurt 1921), Marigo Posio (që qëndisi flamurin e shpalljes së pavarësisë së Shqi...

99 vjet më parë Ahmet Zogu zgjidhej president i Shqipërisë

Më 31 janar 1925, Ahmet Zogu u zgjodh president. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton se, më 21 janar të atij v...

Përkujtohet dramaturgu, poeti e rilindasi Andon Zako Çajupi

Më 27 mars të vitit 1866 lindi dramaturgu dhe atdhetari Andon Zako Çajupi. Pas shkollimit bazë, do ta linte Zagorinë ...

DRTK Shkodër restauron “Grykën e Sterës”, objekt i shekullit XII në Kalanë e Rozafës

Pas një pune të palodhur dhe plot përkujdesje, nga ekipi i DRTK Shkodër, përfundoi restaurimi i Grykës së Sterës (saranx...

Historitë e 6 vajzave të apasionuara pas motorsportit

Ajeta Puca, sipërmarrëse, tregon historinë e saj të dashurisë me motorin. “Babai im ka qenë usta hidraulik dhe për he...

Muzeu “Onufri” në Berat, pret vizitorët e parë të 2023

Muzeu “Onufri” në Berat vazhdon të zgjojë interesin e vizitorëve e sidomos atyre të huaj edhe në këtë fillim viti, me vl...

FOTOT/ Restaurohet piktura murale “Bashkimi i principatave shqiptare” në Muzeun Historik

Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore tha sot se është ndërhyrë për restaurimin e kompozimit “Bashkimi i principat...

Fotografi i mirënjohur Angjelin Nenshati fiksoi ngjarjet e rëndësishme të Shkodrës

DRTK Shkodër kujtoi fotografin e mirënjohur Angjelin Nenshati, duke ndarë në rrjetet sociale foto të aparatit të tij fot...

Historiku i veçantë i Urës së Mesit në Shkodër, e preferuara e turistëve

Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në një pikë tërheqëse për turistët vendas...

Të rinjtë gjermanë të impresionuar nga historia e Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar u vizitua dje nga një grup të rinjsh gjermanë të shoqëruar nga të rinjtë shqiptarë të Diasporës....

Si u mblodh ajka kombëtare e kohës, 142 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

Sot mbushen 142 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ësht...

Zbulohet kisha dhe shtëpia e apostullit Pjetër dhe apostullit Andrea në Galile

Disa arkeologë izraelitë njoftuan se kanë zbuluar një kishë në rajonin e Galilesë, duke garantuar se ajo është ngritur n...

Gjirokastër, punime mirëmbajtëse në “Lëmin e Çelo Picarit”

Gjatë kësaj jave specialistët e DRTK Gjirokastër kanë ndërhyrë për pastrimin nga bimësia të banesës Lëmi i Çelo Picarit ...

Zbulohet harta qiellore më e vjetër në botë

Astronomët italianë, Federico Bernardini dhe Paolo Molaro kanë zbuluar një disk guri që mund të jetë një nga hartat më t...

Biblioteka Kombëtare prezanton revistën “Les Lettres Albanaises”

Biblioteka Kombëtare prezanton për publikun bibliografinë e një prej revistave më të suksesshme të viteve ’80-’90, “Les ...

George Tames, shqiptari që fotografoi 10 presidentët amerikanë

George Tames, i lindur në Washtingon, D.C, ishte pinjoll i një familjeje emigrantësh të brezit të parë të shqiptarëve në...

Pse Statuja e Lirisë është një grua?

Statuja e Lirisë është një nga statujat më të njohura në Shtetet e Bashkuara. Shpesh shihet si një simbol i lirisë dhe d...

Përkujtohet Asdreni, autori i Himnit të Flamurit

Muzeu Historik Kombëtar ka përkujtuar në 151-vjetorin e lindjes autorin e Himnit të Flamurit, Asdrenin. Asdreni (Alek...

Mësonjëtorja e Parë Shqipe, dëshirë e zjarrtë për të përhapur dijen

Muzeu Historik Kombëtar publikoi sot online, fakte historike mbi shkollën e parë shqipe, zanafilla e Ditës së Mësuesit. ...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skënderbeut?

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Studiuesi Gjon K...

Përkujtohet Androniqi Zengo, gruaja e parë piktore në historinë e artit figurativ shqiptar

Më 26 maj 1913, u lind ikonografja, piktorja dhe mësuesja dardhare, Androniqi Zengo Antoniu. Ajo njihet si e para piktor...

Fotografi e rrallë nga shkolla e parë shqipe në Korçë

Sot janë bërë plot 134 vjet që nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjëtorja e Parë Shqipe, ditë që përmbushi aspi...

Zbulime të reja/ Çfarë duhet të dini për Universitetin mesjetar të Durrësit

Universiteti i Durrësit, një institucion ky në zbulim e sipër, ka përbërë gjithnjë një objek të madh debati për historia...

A janë ilire piramidat e zbuluara në Bosnje?

Historia nuk mbulohet dot nga dheu, drutë apo gënjeshtrat. Piramidat e zbuluara në Bonjë, të cilat për shekuj me radhë m...

Ja si përshkruhej Skenderbeu për Senatin e Venedikut

Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të p...

578 vite nga “Besëlidhja e Lezhës”, Kuvendi që hodhi themelet e bashkimit kombëtar

Para 578 viteve, më 2 mars 1444, në Katedralen e Shën Nikollës në Lezhë, u mbajt “Besëlidhja e Lezhës” e njohur si “Kuve...

Përkujtohet Myfit bej Libohova, diplomat e “pagëzuesi” i Lekut shqiptar

Më 29 janar 1846, lindi Myfit bej Libohova. Libohova, delegati i Kuvendit të Vlorës, shërbeu si ekonomist, diplomat d...

Çelet ekspozita “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”

Muzeu Historik Kombëtar çeli ekspozitën me titull “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”, e cila...

Përkujtohet Abdyl Frashëri, personalitet me rëndësi i Rilindjes Kombëtare

Më 11 tetor 1892, ndërroi jetë Abdyl Frashëri. Emrin e vërtetë e pati Abdullah Hysni. Ishte një nga personalitetet më...

Kulla e Ngujimit 400-vjeçare në Theth tërheq vëmendjen e vizitorëve të huaj

Ecja nga Valbonë në Theth në Alpet shqiptare është absolutisht mahnitëse dhe e vlefshme për ata që duan të shijojnë udhë...

Sevasti Qiriazi, gruaja që hapi shkollën e vashave në Korçë në 1891

A e dini se më 24 shkurt 1871 lindi Sevasti Dako Qiriazi, arsimtare, veprimtare e çështjes kombëtare. Ishte atdhetare...

Ikonostasi i Kishës së Shën Marisë në Kalanë e Beratit, ndër pasuritë më të vyera të trashëgimisë ku...

Kisha e Shën Mërisë është kisha më e madhe sot ekzistuese në Kalanë e Beratit, pikërisht ky monument aktualisht përdoret...

Migjeni, gjeniu i letërsisë shqipe

Migjeni, gjeniu i letërsisë shqipe, përkujtohet sot në 112-vjetorin e lindjes. Ai konsiderohet si një ndër shkrimtarët m...

Arkiva shqiptare pasurohet me mbi 1 milion dokumente nga arkiva osmane

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) është pasuruar me mbi 1 milion njësi dokumentare, të përftuara në formën e një...

Urat në malin e Sheldisë, pasuri kulturore me rëndësi historike

Skuadra e DRTK Shkodër, ka nisur punën për identifikimin dhe dokumentimin e pasurive kulturore me vlerë të rëndësishme h...

Makina e fundit e përdorur nga mbreti Zog në Portin e Durrësit

Makina e fundit që Mbreti Zog përdori në Egjipt dhe në Francë përpara vdekjes ka hyrë në Shqipëri, nëpërmjet Portit të D...

Mustafa Kruja, patrioti i mohuar nga diktatura komuniste

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me gjethe” përkujton sot firmëtarin, mësuesin, patriotin dhe politikanin Mustafa Merlika-Kruja, ...

Nënë Tereza, shenjtorja me nënshtetësi shqiptare

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton se më datë 14 shkurt të vitit 1990, mori nënshtetësinë shqiptare Shenjtorja T...

Akademiku francez: Shqiptarët, më të vjetër se vetë historia

Maurice Druon (1918-2009) ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në ...

VIDEO: At Gjergj Fishta i lexon vetë vargjet e “Lahutës”

Fishta, i lindur më 1871, ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), përkthyes, publicist, arsimtar, estet, piktor (jo pro...

8 Marsi, medaljet e periudhës së pasluftës për nënat me shumë fëmijë

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave solli sot disa fakte historike që lidhen me 8 Marsin, Festën e Gruas. Në shenjë f...

FOTOT – Përkujtohet 150-vjetori i lindjes së patriotit Sulejman Delvina

Si sot 150 vjet më parë, më 5 tetor të vitit 1871, lindi në Delvinë, Sulejman Delvina, patriot, mësues, politikan dhe ve...

“Marr 400 litra qumësht dele në ditë”/ I iu nga Vlora: Iu bëj thirrje të rinjve të qendr...

Kelmend Kojdheli nuk ka emigruar si bashkëmoshatarët e tij, por ka vendosur të punojnë në fermën e familjes në fshatin L...

La Croix (1930) – “Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës, poema që rrëfen epopenë shqiptare

Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me “Lahutën e Mal...

177-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Naim Frashëri lindi në Frashër të Dangëllisë së Përmetit më 25 maj 1846. Mësimet e para i mori në vendlindje, ku nisi të...

Përkujtohet Abaz Kupi, aktivist i çështjes kombëtare

Më 9 janar 1976, ndërroi jetë Abaz Kupi (1892-1976). Në 1912-n përkrahu Esat Pashë Toptanin, ndërsa në 1920-n u rresh...

Kisha e Manastirit të Rubikut në foton e dinastisë Marubi

Kisha e Manastirit të Rubikut, e shpallur Monument Kulture, Kategoria l, në vitin 1973 ka shërbyer si abaci benediktine ...

Zbulohet vendbanimi neolitik në Liqenin e Ohrit, daton para 8 mijë vitesh

Një vendbanim antik në brigjet e Liqenit të Ohrit është mijëra vite më i vjetër nga sa mendohej më parë. Zbulimi ësht...

Gjendet ‘qyteti i artë i humbur’ i gati 3 mijë viteve më parë

Në Egjipt, zbulimi i asaj që përshkruhet si vendbanimi më i madh urban i gjetur ndonjëherë në vend u njoftua përmes një ...

FOTO/ Nis puna për restaurimin e kullës-simbol në Kalanë e Krujës

Në Kalanë e Krujës ka nisur puna për restaurimin e kullës simbol, së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Projekt...

Gjetje arkeologjike në Dushkarak të Selenicës, varri antik zbulohet gjatë punimit të tokës

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale, DRTK Vlorë dhe Drejtoria e Shërbimit Arkeologjik (IKTK) realizuan ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek