Gjendet “diamanti zemër”

Në Rusi është gjetur një diamant i rrallë në formë zemre. Sipas ekspertëve, guri i çmuar është 65.7 karat dhe vlerëso...

Çfarë ndodh në 1 minutë në internet? Ekspertët jap...

Çfarë ndodh në një minutë brenda rrjetit të internetit? Llogaritë janë bërë nga një shoqëri në operon në botën inovative...

Shqiptarët, të parët në Europë për martesa/ Ja kra...

Shqipëria, me 7.9 martesa për çdo 1000 banorë, nuk njeh garë në kontinentin e vjetër, si shteti me më shumë martesa. Kët...

A e dini sa ton ar ka Shqipëria?

Të dhënat e përpunuara nga “Ilsole24ore” tregojnë qartë se Shqipëria ka një pasuri prej vetëm 1.6 tonësh ar Në Europë...

Ja sa do të jetë çmimi i biletës për në Mars

Marsi mund të jetë një ndër destinacionet e ardhshme ekskluzive dhe sigurisht, të veçanta. Elon Musk, CEO i SpaceX dh...

99 vjetori i kryeqytetit/ Tirana qytet që në kohën...

Një pjesë ende e konsiderojnë Tiranën si një ish fshat që u bë vërtetë qytet rreth 99 vjet më parë, kur u mor vendimi që...

Shtetet që hanë produkte “made in Albania...

Italia është edhe blerësi kryesor i produkteve shqiptare blegtorale, bujqësore dhe agro-industriale. Rreth 8.6 miliardë ...

Projekti i pazakontë/“Tokio 2020”, 5 mijë medalje ...

Komiteti Organizativ i Lojërave Olimpike dhe Paralimpike 2020 duket se është në rrugën e duhur për realizimin e projekti...

Njihuni me zogun e rrallë, qëndron deri tetë muaj ...

Një zog i vogël migrator i quajtur “common swift” e kalon pjesën më të madhe të vitit në ajër, pa pasur asnjë kontakt me...

Shifra rekord/ Zbuloni sa miliardë euro kursime ka...

Shqiptarët, gjithnjë e më shumë po preferojnë që kursimet e tyre t’i ruajnë në euro dhe shifrat janë marramendëse. Si...

7 fakte interesante që mund të mos i dini

7 fakte interesante që mund të mos i dini Uji i nxehte konvertohet në akull shumë më shpejt se i ftohti. Fjalia “T...

A e dini si lindi facebook? Sot rrjeti më i madh s...

Pesëmbëdhjetë vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social Facebook, duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i mad...

A e di sa nxënës të fillores në Shqipëri flasin dy...

Megjithëse në fillore, nxënësit mësojnë vetëm një gjuhë të huaj, ka disa të dhëna interesante për fëmijët shqiptarë. ...

U sollen nga hëna në 1970, tre gurët shiten për sh...

Tre gurë të hënës, të cilat supozohet se i kanë sjell astronautët ruse nga misioni hapësinor Luna-16 në vitin 1970, u sh...

Historia e parasë, kur u përdoren për herë të parë...

Paraja na nevojitet për të blerë. Dikujt i lindi ideja që duhej gjetur një mjet shkëmbimi që do të pranohej nga të gj...

Ja kryeqyteti ku nuk ekzistojnë të pastrehët

Helsinki është një prej kryeqyteteve me mirëqenien më të lartë në Europë. Kjo për shkak se fenomeni i të pastrehëve ...

STUDIM/ Çfarë është paraja? Ja tre funksionet krye...

PO.AL do të sjellë 5 mësime rreth parasë. Sot po publikojmë mësimin e parë! Çfarë është paraja? Me siguri që ti e di ...

Kryevepra arkitekturore, ura që “zhytet̶...

Danimarka dhe Suedia ndahen nga njera tjetra nga një vijë e ngushtë uji: ngushtica Øresund. Sigurisht, në hartë duket e ...

Njihuni me vendin me më shumë libra në botë! I gje...

Mirë se vini në Mundal, i njohur edhe si “The Norwegian Booktown”, ose fshati norvegjez i librave. Ai numëron rreth 280 ...

Njihuni me mbiemrat më të përdorur në Shqipëri (A ...

Njihuni me 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri. Shume pjej tyre jane popullor dhe te njohur. A ben pjese edhe ...

7 kuriozitete nga bota, që nuk duhet t’i humbni

1.Si e ka marrë emrin Ngushtica e Gjibraltarit?  Ndër astronomët më të njohur ishte Gjilbër Al Tarik. Udhëtimi i tij në ...

A e dini se…

- 1 në çdo 10 persona jeton në ishull. - Njeriu ka rreth 500000 km fije nervore. - Jupiteri është aq i madhë sa që...

Si të lexoni mesazhet e fshira nga WhatsApp? Ja tr...

Përdoruesit e WhatsApp mund të fshijnë mesazhet e dërguara gabimisht brenda pak sekondave. Në këto raste, në ekranin e d...

Si rriten fëmijët e miliarderëve të teknologjisë? ...

Kur babai yt ka 90 miliardë dollarë, është e vështirë të mos rritesh si fëmijë i privilegjuar. E sidomos kur familja ren...

Kush janë miliarderët me zemërgjerë në botë? Ja ku...

Shefi e krijuesi i Amazonit, Jeff Bezos ka dhënë më pak pasuri për bamirësi sesa Bill Gatesi, Mark Zuckerbergu madje edh...

A e dini se….

-Alfabeti më i gjatë në botë është ai kinez, i cili numëron 72 shkronja dhe gjithsej 105 simbole. Ndërsa ai më i shkurtë...

FOTOT e rralla të 1820-1890/ Si ishin burrat shqip...

Fotot e mëposhtme tregojnë pamjen e burrave shqiptarë, 200 vjet më parë. Bëhet fjalë për periudhën 1820-1890. Foto...

FOTOT/ Shitet apartamenti më i shtrenjtë në histor...

Shtëpia më e shtrenjtë që është shitur në historinë e SHBA-ve, është një apartament në Manhatan, të cilin miliarderi Ken...

Fakte interesante/ A e dini sa i vjetër është flam...

A e keni menduar ndonjëherë se cilët janë flamujtë më të vjetër në botë? Nëse e keni pyetur veten për këtë gjë atëher...

Kuriozitete/ Ku ndodhet hoteli më i madh në botë, ...

Hoteli më i shtrenjtë në botë, ose më mirë të themi, dhoma më e shtrenjtë në botë ndodhet në Evropë, në Zvicër, në Hotel...

Studimi i ri: Ky është vendi më i lumtur në botë. ...

Vendi ku ka njerëzit më të lumtur në botë është Finlanda. Sipas hulumtimit të publikuar pak kohë më parë Finlanda zë ven...

FOTOT/ Qytetet urbane me dizajne të mrekullueshme

Të jetosh në një qytet të madh është gjithmonë sikur jeni gjithë nxitim Prandaj dizajnerët përpiqen të krijojnë zona ...

Shtëpi për vetëm 1 euro? Ja ku e gjeni

Nëse keni menduar të keni një shtëpi me pamje nga Mesdheu, vreshtat e verës dhe plazheve me diell atëherë destinacioni i...

E rrallë/ Foshnja shqiptare lind me një dhëmb në g...

Një foshnjë e veçantë ka ardhur në jetë në Prizren. Vogëlushja Amelia Krasniqi ka ardhur në jetë më 7 janar 2019, por jo...

Ligji i veçantë/ Nuk mund të bëhesh danez nëse nuk...

Danimarka shquhet si nje shtet miqësor dhe me njerez të dashur. Sakandar Khan, i lindur në Afganistan, 30 vjeç, ishte...

Leksion nga Bill Gates, miliarderi pret në këmbë p...

Njeri të madh të bën eduka dhe thjeshtësia, jo pasuria dhe dukja. Bill Gates mund të jetë një nga njerëzit më të pasur n...

Njihuni me trajneren e parë femër që drejton një e...

Të jesh femër edhe të trajnosh një ekip meshkujsh nuk është diçka e zakontë në botën e futbollit. Imke Wübbenhorst ës...

A e dinit se…

– Në Skoci lindin më shumë flokëkuq se sa në krejt pjesën tjetër të botës. – Është e pamundur të fundosesh në Detin e...

551 vjetori i vdekjes së Skenderbeut, ja 10 fakte ...

1- Gjergj Kastriot Skënderbeu cilësohet nga historianët si një nga 4 gjeneralët dhe strategët më të zotë në historinë e ...

Mbani sytë nga qielli, janari dhuron 3 fenomene të...

Një super hënë e flaktë do të shfaqet në qiell më 20 janar dhe është një fenomen aq i jashtëzakonshëm sa tingëllon. Përv...

FOTOT/ Fenomeni natyror që po mahnit njerëzit anek...

Një fenomen i rrallë natyror në shtetin amerikan të Maines po mahnit njerëzit anekënd botës. Një sasi gjigante akulli...

Ja pse ka mbetur zakon t’i themi ”shën...

Në Shqipëri eshtë një zakon i bukur që sa herë që teshtijmë, dikush të na thotë menjëherë “shëndet”. Edhe në Britaninë e...

Malmo, qyteti ku fliten 150 gjuhë të huaja

Malmo është i treti në renditje pas Stokholmit dhe Gothenburgut në Suedi, për nga madhësia, dhe i gjashti në Skandinavi,...

Kjo foto ka marrë plot 28,6 milionë pëlqime, thyen...

Fotoja e një veze ka thyer të gjitha rekordet ”like” për një mesazh të postuar në Instagram, duke rrëzuar në këtë mënyrë...

Truri i njeriut, ja 10 fakte interesante

Truri i njeriut është një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë . Ai na ndihmon të mendojmë, të arsyetojmë, të ku...

Të gjithë zgjedhin Tiranën! Zbuloni sa përqind e p...

Rreth 27% e popullsisë urbane në Shqipëri është e përqendruar në qytetin më të madh të vendit, Tiranën. Portali i të dhë...

FOTOT/ Qytete prej akulli dhe bore, hapet festival...

Në Kinë është hapur festivali më i madh në botë i akullit dhe dëborës. Harbin International Ice dhe Snow Skulpture Fe...

Të huajt gjejnë “parajsën” në Shqipëri! Ja sa mijë...

Sipas të dhënave të publikuara nga portali Our World in Data janë rreth 57, 616 mijë të huaj që jetojnë në Shqipëri, baz...

Njihuni me Andrean dhe Fabion, binjakë por të lind...

Duket si e pamundur kur e mendon fillimisht, por eshte e vertete. Dy binjakë në Bari kanë lindur në ditë dhe në vite ...

Fëmija i parë në Shqipëri erdhi në jetë në minutën...

Fëmija i parë për vitin 2019, ka lindur në minutën e parë të vitit të ri, në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, në kr...

Rreth botës me biçikletë, mbërrin edhe në Tiranë

https://www.youtube.com/watch?v=VzvxVkWXjmU Jacky Chen, një inxhinier elektrik nga Tajvani, prej tre vitesh e gjysmë ...

A e dini se cili ishte mesazhi i parë që u dërgua ...

Shumë kohë më parë të kishe një telefon shihej si një mjet luksi, ndërsa tani është si një mjet përditshmërie me të cilë...

Harta/ Festat, zbuloni cili është gatimi shqiptar ...

Nuk ka asgjë më magjike se sa kalimi i sezonit të festave të rrethuar nga moti i ftohtë, dritat festive dhe aroma e gësh...

Kënga e famshme e Krishtlindjes, “Natë e qetë”, kr...

Kënga e famshme e krishtlindjeve, “natë e qetë”, kremton 200 vjetorin e saj. Për herë të parë, ajo u këndua në Austri, n...

FOTOT/ Rreth 500 metra, njihuni me ndërtesën më të...

Kulla “Lakhta” me një lartësi prej 462 metrash është thuajse e përfunduar. Ndërtesa gjigante është ndërtuar në Shën Pete...

17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, njihun...

Me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, Holanda tashmë ka më shumë biçikleta se sa njerëzit. Dhe tani dëshiron...

Makinat më të mira dhe luksoze që do dalin në treg...

Makinat luksoze po kërkohen më shumë se kurrë. Bentley, Lamborghini dhe Rolls-Royce kanë nisur prodhimin e “perlave” ...

FOTO/ Shqiptarët e parë, babë e bijë vizitojnë maj...

Mrika Nikqi, 17 vjeç është shqiptarja e parë në botë, që së bashku me babanë e saj Arianit pushtoi majën më të lartë të ...

Trieste në Guiness, 1598 çifte kërcejnë valsi

Në Trieste u kërcye valsi më i madh në botë dhe kështu qyteti italian hyri në Rekordin Botëror të Guiness. Për të thy...

Rekordi i një libri/ Vepra origjinale e Prustit sh...

Vepra origjinale ‘Nga ana e Suanit” e Marsel Prustit u shit sot për 1,51 milionë euro, një rekord botëror për një vepër ...
24,261FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek