Makina ikonike e shqiptarëve feston ditëlindjen e 40-të

Seritë Mercedes-Benz 190 dhe 190 E W 201 vendosin standarde të reja në segmentin e tregut. Sot, edhe pas katër dekadash,...

‘Muaji i festave’, 10 filmat që duhet t’i shihni patjetër në dhjetor

Muaji dhjetor dhe festat e fundvitit nuk mund të mendohen pa një liste të filmave për t’i parë gjatë ditëve të ftohta. P...

iPhone 15 do të ketë sensorin e imazhit më të avancuar të Sony

Kështu sensori mund të kapë më tepër dritë dhe të reduktojë shanset e ekspozimit të ulët dhe të tepruar në skena me ndri...

Ky është shteti të cilin askush nuk e njeh, por ekziston

Interneti është i kufizuar, dhe vetëm disa vende njohin kartën e kreditit. Bëhet fjalë për një territor të vogël të quaj...

Çfarë është ‘terapia blu’ dhe përfitimet e pabesueshme të saj

Kur kanë kaluar 10 vjet nga gjetjet e para se, “hapësirat blu” janë diçka e mrekullueshme për ne, duket se ky koncept sa...

Kompjuteri origjinal 45-vjeçar Apple del në shitje për 240,000 dollarë

Një kompjuter plotësisht funksional Apple-1 ka dalë në shitje për 241,000 dollarësh përreth. Makina ‘e mahnitshme’ e cil...

Historia e parasë, kur u përdoren për herë të parë në botë dhe kur në Shqipëri

Paraja na nevojitet për të blerë. Dikujt i lindi ideja që duhej gjetur një mjet shkëmbimi që do të pranohej nga të gj...

Konsiderohet jashtëzakonisht i rrallë, ky është libri më i kushtueshëm në histori

Është një libër i shtypur keq dhe plot gabime. Por Libri i Psalmeve të Gjirit ishte libri i parë i prodhuar në SHBA dhe ...

Slow Food Berat në zbulim të recetave amerikane

“Nga toka në tryezë”: shkëmbim i diplomacisë Culinare me kuzhinieren Tiffany Derry, është titulli i projektit që përfshi...

SHBA çel sezonin festiv, Biden ndez dritat e Krishtlindjes në Shtëpinë e Bardhë

Në SHBA nis zyrtarisht sezoni festiv. Presidenti amerikan Joe Biden dhe bashkëshortja e tij Jill, bënë numërimin m...

Zvicra, sërish shteti më i mirë në botë

Zvicra u cilësua si shteti më i mirë në botë për të tretin vit rradhazi, kryesisht për shkak të qendrueshmërisë së saj e...

Fakte interesante/ A e dini sa i vjetër është flamuri kuqezi? Ja si renditemi krahasuar me botën

A e keni menduar ndonjëherë se cilët janë flamujtë më të vjetër në botë? Nëse e keni pyetur veten për këtë gjë atëher...

177 vjet fotografi, ja kush është fotografia e parë në botë

Dita Botërore e Fotografisë festohet me 19 gusht çdo vit, për të festuar pasionin e fotografëve në mbarë botën. Kjo ...

Kuriozitet/ A e dini sa makina ka Shqipëria? Kush e mban “fronin”

Kryeqyteti mban numrin më të lartë të automjeteve në vend, duke pasur brenda tij 31 % të automjeteve që ndodhen në mbarë...

Nga mikpritja tek dëshira për të paguar, 5 karakteristikat që na bëjnë unikë ne shqiptarëve

Çdo popullatë e botës, madje duke llogaritur shumëllojshmërinë e personaliteteve individuale, ka karakteristikat e saj t...

A e dini se…/ Tetë fakte interesante për bletët

- Të gjithë bletët punëtore janë femra. - Një bletë prodhon një lugë çaji mjaltë (rreth 5 gram) gjatë gjithë jetës së...

Furnizuesi kryesor i Tiranës, gjithçka që duhet të dini për Liqenin e Bovillës

Liqeni i Bovillës gjendet rreth 15 km në verilindje të qytetit të Tiranës, përfshirë si zonë e mbrojtur brenda Parkut Ko...

Historia e sallatës së famshme “Çezar”, si e mori emrin nga një emigrant

Sallata Çezar është një nga sallatat më të famshme që përmban sallatë jeshile, leng limoni,vaj ulliri, vezë, salcë, hudh...

Shqiptarët të cilët kanë patenta ndërkombëtare për shpikjet e tyre

Ka disa shqiptarë, të cilët ne mund të mos i njohim por që janë njohur për shpikjet e tyre. Më poshtë po përmendim 5 pre...

Harta/ Ja si thuhet ‘faleminderit’ në gjuhët europiane

Të thuash faleminderit dhe të shprehesh mirënjohje është një kod që duhet zbatuar nga të gjithë. Fjalët magjike si “f...

Arsyet pse disa njerëz nuk mbajnë unazë martese

A keni menduar ndonjëherë pse i lidhim unazat dashurisë? Historia thotë se kjo traditë është po aq e vjetër sa njerëzimi...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skënderbeut?

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Studiuesi Gjon K...

Sa milionë euro ullinj prodhon Shqipëria, publikohen shifrat

Përveç perimeve të freskëta dhe frutave, Shqipëria ka potencial për të rritur eksportet edhe në nënsektorë të tjerë, që ...

5 hotele luksoze për Krishtlindje

Drita vezulluese, shampanjë dhe ëmbëlsira. Është koha për ta trajtuar veten mirë dhe me gëzim për pushime. ...

Domatja, frut apo perime? E vërteta që nuk e dinim, çfarë thonë ekspertët

Një nga prodhimet më të shijshme bujqësore të verës është domatja. Ato shkëlqejnë në tezgat e shitësve ambulantë dhe të ...

Nga lashtësia deri tani, cila është historia e shkrimit?

Shkrimet e para nuk gjenden në letër, por në muret e shpellave të banuara nga njerëzit parahistorikë. Ato ishin shkrime ...

8 cilësitë e një njeriu të kulturuar

Çfarë do të thotë të jesh ”i kulturuar”? Anton Çekov shkruan nga Moska në 1886: Sipas mendimit tim, njerëzit me kultu...

FOTOT/ E rrallë, shqiponja perandorake (Aquila heliaca) shfaqet në Shqipëri

Një tjetër Shqiponjë perandorake (Aquila heliaca) shfaqet në Shqipëri gjatë ditëve të fundit. Kësaj rradhe informacioni ...

FOTOT/ Nuk është iluzion optik, njihuni me kafenenë që duket si karikaturë

Mund të duket si një iluzion optik. Por kjo është një kafene e vërtetë në Korenë e Jugut, e krijuar me mjeshtëri për t'u...

National Geographic zyrtarizon oqeanin e pestë në botë, ja si quhet

Jemi rritur duke besuar se planeti ynë ka shtatë kontinente dhe katër oqeane. Por National Geographic ka dekretuar zy...

Historia e pemës 145 vjeçare të piperit të mbjellë nga Naim Frashëri

Pema e madhe e piperit në zemër të Sarandës është mbjellë nga dora e Naim Frashërit dhe këto nuk janë vetëm disa rreshta...

Në verë gjenden kudo. Por ku shkojnë mushkonjat në dimër?!

Në verë ata shfaqen shumë qartë, por në dimër çfarë bëjnë mushkonjat? Ata fshihen dhe kalojnë në një gjendje të ngjashme...

A e dini se kush është shqiptari i parë që shkoi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës?

Emigranti i parë shqiptar që u vendos në Amerikë shërbeu si bërthamë magnetike për emigrantët e tjerë shqiptare. Ishte K...

Njihuni me 10 Flamujt më të vjetër në botë, flamuri shqiptar renditet i katërti

Të gjurmosh origjinën e saktë të çdo flamuri nga e gjithë bota mund të jetë e vështirë pasi shumë prej tyre nuk kanë his...

Sa përqind të trurit e përdorim? Disa mite dhe fakte që duhet t’i dini

Mund të keni dëgjuar disa prej tyre, por nuk janë të vërteta. Të gjithë e kemi dëgjuar të paktën një herë në jetë se nje...

551 vjetori i vdekjes së Skenderbeut, ja 10 fakte interesante rreth tij

1- Gjergj Kastriot Skënderbeu cilësohet nga historianët si një nga 4 gjeneralët dhe strategët më të zotë në historinë e ...

Risi: Uji i ngrënshëm

Shkencëtarët britanikë kanë realizuar një formulë, e cila e bën ujin jo thjesht të qëndrueshëm si një top, por edhe kons...

STUDIM/ Çfarë është paraja? Ja tre funksionet kryesore që kryen

PO.AL do të sjellë 5 mësime rreth parasë. Sot po publikojmë mësimin e parë! Çfarë është paraja? Me siguri që ti e di ...

Njihuni me qytetin më të lumtur në botë, nuk është as në Europë dhe as në Amerikë

Sipas një sondazhi të kryer nga “Times Out” dhe “Tapestry Research”, qyteti më i lumtur në botë ndodhet është Melbourn i...

93 vjet më parë, si Flemingu zbuloi “rastësisht” penicilinën

Ishte 3 shtatori i vitit 1928 kur Aleksander Flemingu kthehet nga pushimet nje mujore ne laboratorin e vet pranë spitali...

A e dini se cili është shteti më i vjetër në Evropë?

Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë, vend ky që nuk ka ndryshuar emrin e vet që nga krijimi i saj. Kjo ndodhi n...

“Cup Song Albania”: 8 mijë të rinj shqiptarë për rekord Guinness

Rreth 2 mijë nxënës të shkollave 9-vjeçare në kryeqytet dhe 6 mijë të tjerë nga rrethet, po përgatiten për të thyer ...

Njihuni me mbiemrat më të përdorur në botë, ja kush dominon në Shqipëri

Një hartë e re ka përshkruar mbiemrat më të zakonshëm në botë. Hulumtimi u bë nga firma NetCredit, e cila shikoi emra...

Mësoni të memorizoni vetëm në dy mënyra

Kombinimi i dy strategjive – praktika e ndarjes së mësimeve në kohë dhe përsëritja e tyre – është çelësi i suksesit për ...

6 librat e preferuar të Kadaresë që duhen lexuar patjetër

Në vitin 2014, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë...

Një pamje hipnotizuese gjatë hapjese së kanalit të shkarkimit për herë të parë në hidrocentralin e B...

Diga e Hidrocentralit të Banjas, e ndërtuar së fundmi, ka hapur portat për herë të parë duke lënë ujin të rrjedhë përmes...

Si prodhohet një kartëmonedhë shqiptare? BSH: Jo vetëm mjet pagese, por edhe…

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, krijimi i një kartëmonedhe të re është një proces kompleks dhe i vështirë, i cili ...

Viti 1929, kush është vajza e parë shqiptare që u diplomua në Amerikë (FOTOT)

Vajza e parë shqiptare që u diplomua në Amerikë ishte Dhimitra Tsina. Ajo i përfundoi studimet për mjekësi në Universite...

Shqipëria ka afro 11 milion pemë ulliri, ja sa tonë vaj prodhoi këtë vit

Krahas zgjerimit të sipërfaqeve të mbjella me ullinj, në vendin tonë është rritur ndjeshëm edhe prodhimi i vajit të ulli...

Efektet pozitive të qershisë në shëndetin tonë

Qershia është një frut shumë i shijshëm dhe në Shqipëri gjendet me shumicë. Sezoni i vjeljes së saj ka nisur dhe zgjat d...

Letra 569 vjeçare e nënshkruar nga dora e Skënderbeut (Foto)

Nga prof. dr. Jahja Drançolli 568 vjetë më parë (8 gusht 1451): Letër e rrallë autografe e Skënderbeut dërguar Bujari...

Restoranti i parë shqiptar në Londër u hap në 1908! Ja 10 më të famshmet

Restoranti i parë shqiptar në Londër është hapur në vitin 1908 nga Tony Precha, i lindur në Kosovë, i cili zotëroi tri k...

Letra që duhet lexuar në çdo fillimviti shkollor

Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Abraham Lincoln, ja cfarë shkruan në letren drejtuar mësuesi...

“Pse na duhet matematika?”, ja përgjigja brilante e profesorit

Jeremy Kun, një profesor matamatike, hasej shpesh me pyetjen që nxënësit i bënin: “Pse më duhet matematika, për çfar...

10 fakte interesante për 10 nga temat kryesore në botë

A e dini se cilat janë vendet ose qytetet që kanë sipërfaqen më të madhe në botë? Po popullsinë? Po GDP? Po shpenzimet...

7 parimet e kombinimit të ushqimeve

Kombinimi i ushqimeve është një qasje e verifikuar e kësaj mjekësie jo tradicionale. Sipas kësaj tradite, çdo ushqim...

Shqiptarët mbledhin paratë brenda 24 orësh për t’i paguar gjobën Xhakës dhe Shaqirit

Pas gjobës së vendosur nga FIFA ndaj lojtarëve që luajnë për përfaqësuesen e Zvicrës, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe ...

Kryevepra arkitekturore, ura që “zhytet” mes Danimarkës dhe Suedisë

Danimarka dhe Suedia ndahen nga njera tjetra nga një vijë e ngushtë uji: ngushtica Øresund. Sigurisht, në hartë duket e ...

Shqiptarët “futen” në BE, ja sa prej tyre kanë marrë pasaportat e vendeve europiane

Referuar statistikave të Eurostat, vetëm 5 vitet e fundit, rreth 260 mijë shqiptarë kanë marrë nënshtetësinë nga një ven...

Kuriozitet/ A e dini se cili është celulari më i shitur në botë?

iPhone 11 është bërë telefoni inteligjent më i njohur në botë duke tejkaluar rezultatet e arritura një vit më parë nga i...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek