Zbuloni vendin në zemër të Europës ku nuk bie më z...

Të jetosh pa smartphone ose minimalisht pa telefon në vitin kohën e teknologjisë është një sfidë e vërtete, në dukje e p...

Restoranti i parë shqiptar në Londër u hap në 1908...

Restoranti i parë shqiptar në Londër është hapur në vitin 1908 nga Tony Precha, i lindur në Kosovë, i cili zotëroi tri k...

VIDEO/ A e dini se kur dhe ku është vendosur semaf...

Vendosja e semaforëve ka shpëtuar miliona jetë, ka shmangur miliona aksidente si dhe stabilizon trafikun dhe qarkullimin...

Harta/ Jeni kurioz? Ja në sa shtete mund të udhëto...

Në prag festash, të shumtë mendojnë të udhëtojnë në shtete të ndryshme. Por, ku janë të lirë të udhëtojnë ose jo shqipta...

Njihuni me ishulli që ka vetëm 500 banorë, por që ...

Komuniteti Warruwi në ishullin South Goulburn në Australi i cili përbëhet nga rreth 500 banorë, flet 9 gjuhë të ndryshme...

Kuriozitet/ Ja vendi i parë në botë që do të ketë ...

Luksemburgu do të bëhet vendi i parë në botë që pritet të ketë transport publik falas, për të gjithë. Bëhet fjalë jo vet...

Njihuni me qytetin më të vizituar në botë, 27.8 mi...

Hong Kong mbetet qyteti më i vizituar në botë me plot 27.8 milionë turistë ndërkombëtarë në një vit. Sipas të dhënave të...

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeç...

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në kry...

Shqiptarët kanë 983.2 miliardë lekë në banka, ja q...

Totali i depozitave bankare në muajin tetor 2018, shënoi 983.2 miliardë lekë, bëri të ditur Banka e Shqipërisë. Sipas...

PROFIL/ Njihuni me 40 firmëtarët e aktit të Pavarë...

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të...

Shtetet me më shumë festa zyrtare, ja si renditet ...

Në një hartë të re të përpiluar nga WorldAtlas, rezulton se nga të gjitha vendet në botë, Kamboxhia kryeson listën e fes...

Sa kushton një kafe në qytetet e botës? Renditja b...

Shqiptarët janë shumë të dhënë pas konsumimit të kafesë. Në vendin tonë një filxhan kafe varion nga 50 lekë deri në 150 ...

Ju pëlqen çokollata? 11 vendet që e konsumojnë më ...

Konsumi i çokollatës përmirëson aftësitë njohëse, mund të rrisë prodhimin e përgjithshëm shkencor të një vendi, nxit int...

Shoferi më i pafat, i hiqet patenta vetëm 49 minut...

Një 18-vjeçari në Gjermani i është marrë patenta e shoferit për shkak të tejkalimit të shpejtësisë, vetëm 49 minuta pasi...

Një spital për arushat prej pelushi, ja arsyeja e ...

Një fëmijë që kujdeset për arushin e tij prej pelushi, me ndihmën e studentëve të mjekësisë. Ky është edicioni i 11-t...

Shkencëtarët i thonë lamtumirë kilogramit! Ja si d...

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët k...

VIDEO/ Ky Golf 2 mposht çdo super makinë tjetër

Makina Golf 2 që vjen nga Boba Motoring në Gjermani, lë shumë makina të tjera në pas. Ky Golf ka 1 233 kuaj-fuqi dhe ...

FOTOT/ A nuk është ideale kjo zgjidhje për mbrojtj...

Australia e ka gjetur një metodë që mbron ujërat e vendit nga mbeturinat. Një formë perfekte se si të mos dëmtohen lu...

FOTOT/ Shkencëtarët krijojnë diellin artificial, n...

Shkencëtarët kinezë, në kërkim të një burimi të pastër energjie, kanë krijuar një diell artificial që është aq i nxehtë ...

Kushtoi plot 1.35 miliardë $, anija më e madhe në ...

Anija më e madhe në botë ka filluar lundrimin e saj nëpër Amerikë. E njohur me emrin ‘Simfonia e detrave’, kjo anije ...

Piktura e famshme shitet për 92 milion dollarë

Një pikturë e famshme e artistit të njohur Edward Hopper është shitur në një ankand në New York për një shumë marramendë...

Gabimi që gëzoi punonjësit, 30 mijë euro në vend t...

Punonjësit në një uzinë të shkrirjes së çelikut në Belgjikë, shijuan një fundjavë vërtetë të këndshme pasi gjetën në llo...

E mbani mend Hachiko? Rasti përsëritet, ky qen pre...

Një qen besnik që ka pritur në rrugë për më shumë se 80 ditë pasi pronari i tij vdiq, ka  prekur zemrat e njerëzve në rr...

Njihuni me familjen më të madhe, vjen në jetë fëmi...

Familja më e madhe në Britani është rritur akoma më shumë pasi kanë mirëpritur në jetë fëmijën e 21-të. Sue Radford k...

Çfarë shqipe flitet nga shqiptarët në Ukrainë, Bul...

Në saje të punës me përkushtim të studiuesit, albanologut të njohur, Robert Elsie, shqiptarët u njohën me pamje e imazhe...

Revolucion/ Prezantohet folësi i parë robotik i la...

Robotët po vijnë për punët tuaja Në pamje të parë nuk duket fare, ky spiker lajmesh është thjesht imazhi i një folësi...

FOTOT/ A do të guxonit të pushoni këtu?

Të ulur në një lartësi prej 900m, një grup alpinistësh të guximshëm janë parë duke pushuar në shkëmbin e El Capitan në P...

Ky është pronar, miliarderi dhuron 600 makina për ...

Miliarderi indian dhuron 600 automjete për punonjësit e tij. Sipas mediave indiane, dhurata i është bërë kësaj here puno...

A keni emër të veçantë dhe sa persona e kanë të nj...

Me siguri e keni menduar ose keni pyetur veten se sa popullor apo i përhapur është emri yt dhe domethënien që ka. Dhe...

A e dinit që 3 në 10 kinezë nuk e kuptojnë njëri-t...

Edhe pse kinezishtja është gjuha më e folur në botë, mesatarisht tre në 10 kinezë nuk mund të kuptohen me njëri-tjetrin....

VIDEO/ Të “flesh” me peshqit, njihuni ...

Vizitorët e ishullit Conrad Maldives Rangali kanë mundësinë të 'flejnë' me peshqit. Kjo për shkak se në vendpushim ës...

FOTOT/ Të ndërtosh shtëpinë në 6 orë? Tani është e...

Të ndërtosh një shtëpi, përveç parave, kërkon edhe një angazhim dhe një kohë të gjatë deri në përfundim. Të paktën shqip...

FOTOT/ Një hotel në formë kitare, pritet të nxisë ...

Një hotel i ri në formë kitare dhe i lartë 138 metra po ndërtohet në Florida Fotot tregojnë se ky hotel ka marrë tash...

FOTOT/ Janë reale! Mijëra zogj ‘pushtojnë...

Banorët e një fshati të vogël në Francë ishin dëshmitarë të një “spektakli”, që u dhuruan qindra mijëra zogj që fluturua...

Emoji me fytyrën tuaj? Po është e mundur! Ja si mu...

Google na prezanton me emoji të personalizuara, të cilat i gjeni në Gboard (tastiera e Google) dhe ju duhet  vetëm një f...

Njihuni me qytetet më të vizituara në mbarë botën ...

Mastercard ka nxjerrë Indeksin vjetor të Qyteteve më të vizituara në Glob, i cili mat rritjen dhe rënien e udhëtimeve në...

A e dini se si ‘lindi’ bankomati? Ja k...

Makina automatike (ATM) është një pajisje elektronike që u mundëson klientëve të kryejnë transaksione financiare, si tër...

Shqiptarët, të parët mes të huajve në Itali, me 16...

Shqiptarët janë grupimi më i madh i të punësuarve të huaj në Itali dhe këtë e thonë të dhënat zyrtare. Shqiptarët që pun...

Zbuloni imazhet mahnitëse të anijes së mbytur në d...

Një fotografe ka kujtuar momentin e pabesueshëm kur zbuloi në fund të liqenit Huron në Miçigan, një anije që u zhduk 154...

FOTOT/ E rrallë, shqiponja perandorake (Aquila hel...

Një tjetër Shqiponjë perandorake (Aquila heliaca) shfaqet në Shqipëri gjatë ditëve të fundit. Kësaj rradhe informacioni ...

Ndodh në Fier/ Farmacia nxjerr njoftim: Jemi mbyll...

Ne i duam farmacitë 24 orë hapur, por edhe farmacistët kanë nevoja. Një rast shumë i veçantë vjen nga Fieri. Pronarët...

VIDEO/ Macja ‘alpiniste’ i habit të gj...

Një aplinist polak që ngjiti majën më të martë të vendit të tij është habitur kur zbuloi se një mace e kishte 'mundur'. ...

Vendi i varfër i jep leksion botës, heq tarifat e ...

Një ndër shtetet më të varfra i ka dhënë sot një leksion të madh Botës. Liberia ka njoftuar heqjen e tarifave të shko...

‘Titaniku’ rikthehet në det, nis ndërt...

”Titanik”-u do të kthehet sërish në det. Projekti për ndërtimin e një kopjeje të anijes më të famshme në botë, i fundosu...

FOTOT/ Gjendet anija më e vjetër në botë, plot 240...

Anija më e vjetër në botë e mbytur dhe e padëmtuar është zbuluar në fund të Detit të Zi. Anija tregtare greke 22 metr...

FOTOT/ Historia e parkut sekret në Nju Jork, futen...

Thellë në Manhatan është një park me histori të veçantë, histori që e bën të jetë një nga thesaret e qytetit. Pak vet...

VIDEO/ A jeni kurioz të dini cila është reklama e ...

Për shekullin në të cilin jetojmë do të ishte e vështirë të imagjinohet biznesi pa reklama. Mirëpo reklama e parë tel...

Jetë në “Planetin e Kuq”? Zbulohet oksigjen në uji...

Uji i kripur që gjendet në nëntokën e Marsit ka oksigjen të mjaftueshëm për të siguruar jetën e mikrogjallesave. Në këtë...

Kush del më shumë për darka? Zbuloni qytetin verio...

Thonë se ushqimi është një ndër kënaqësitë më të mëdha të jetës dhe se të paktë janë ata që e shijojnë vërtetë. Restoran...

VIDEo/ Takim miqësor nën ujë, foka i jep ‘do...

Jo rrallë mbesim pa fjalë. Gjeste të paimagjinueshme, na befasojnë. I tillë është edhe veprimi i kësaj foke, e cila i...

FOTOT/ Magjike! Hapet ura më e gjatë në botë mbi d...

Ura më e gjatë në botë mbi det, që lidh Hong Kong dhe Macau me Zhuhain në juglindje të Kinës hapet këtë javë, 9 vjet pas...

FOTOT/ Është një nga shtëpitë më të veçanta në bot...

Ndoshta nuk e kishit menduar kurrë se një prej shtëpive më të veçanta në botë ndodhej në Roskovec të Fierit. Shtëpia ...

VIDEO/ Spektakël në qiell, 2 avionë ulen në pistë ...

Keto pamje të pabesueshme tregojnë parkimin paralal të dy aeroplanëve, një simetri e përsosur që kanë arritur te bëj...

Ra në tokë si meteor, copëza e hënës shitet për sh...

Një copëz hëne që ra në tokë si një meteor hënor, është shitur në një ankand për më shumë se 600 mijë dollarë. Një shtëp...

Nga mbretëresha e Anglisë tek multimiliarderi, Bil...

Nga kryeministrja e Britanisë, Theresa May tek multimiliarderi, Bill Gates, më poshtë janë disa prej pasanikëve më të fa...

E pazakontë/ Qershitë lulëzojnë papritur në tetor

Disa pemë qershie, të njohura edhe si Sakura, kanë lulëzuar papritur këtë vjeshtë. Lulet e famshme ngjyrë rozë dhe të...

Zbulohet kafsha më e lashtë në planet

Gjenden gjurmë të kafshës më antike të zbuluar ndonjeherë deri më sot. Është e ngjashme me sfungjerët e detit dhe ka jet...

Kjo vogëlushe ka shëtitur 50 shtete për 1 javë dhe...

Harper Yeats është vogëlueshja 5 muajshe që ka shëtitur 50 shtete për një javë. Ajo shijoi ushqimin e saj të parë të ...

Franca vendos arsimin e detyrueshëm që në moshën 3...

Fëmijët në Francë do ta nisin shkollën nga mosha 3-vjeçare. Projekt-ligji i ri i dërguar në parlament nga ministri franc...

VIDEO/ Meteorologia jep motin me djalin 1 vjeç mbi...

Susie Martin, e cila punon për shërbimin meteorologjik Praedictix, Minesota SHBA, vendosi të marrë djalin e saj gjatë or...
24,237FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek