Pse kemi dy veshka nëse mund të jetojmë vetëm me një?

ROMË, 17 nëntor /ATSH/ – Disa organe në trupin tonë janë simetrike, si bajamet, mushkëritë, vezoret, testikujt e tjerë, ...

Ekspertja e Universitetit të Harvardit: Kjo është vitamina më të mirë për trurin

Vitaminat janë të nevojshme për funksionimin, rritjen dhe zhvillimin normal të qelizave.  Natyrisht, ato gjenden në ushq...

Mjekët e Spitalit të Traumës realizojnë me sukses ndërhyrjen delikate

Në shërbimin e Neurokirurgjisë në Spitalin Universitar të Traumës u krye sot me sukses një ndërhyrje kirurgjikale miniin...

Laboratori i Gjenetikës në QSUT, aplikon për herë të parë metoda të citogjenetikës dhe biologjisë mo...

Në laboratorin e Gjenetikës në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” Tiranë po aplikohen për herë të parë metoda ...

Mjekët që realizojnë me sukses shërbimin e trombolizës intravenoze

Në spitalin e Shkodrës po kryhet me sukses shërbimi i trombolizës intravenoze, duke shpëtuar jetë. Ministria e Shëndetës...

FOTOT/ Laçi me spital të ri, shihni pamjet e godinës moderne

Tashmë Laçi ka një spital të ri, modern,i rindërtuar dëmtimit nga tërmeti dhe që pritet të hapë dyert së shpejti. Spi...

Dhuratë nga natyra, 24 bimët magjike që rriten në Shqipëri

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato...

Nis sezoni i qershive, disa arsye pse duhet t’i konsumoni me patjetër (PËRFITIMET)

Jemi ende në sezonin e qershive. Ato janë fruta të freskëta, të shëndetshme dhe të këndshme qoftë edhe për t’i parë. Nda...

FOTOT/ Elbasani me pediatri të “re”, shihni pamjet

Pediatria e re në spitalin rajonal të Elbasanit do të hapë dyert pas pak ditësh. Ndërtesa e vjetër të spitalit të Kir...

FOTOT/ Korpusi Spitalor i Kukësit drejt përfundimit, shihni si duket spitali i ri

 Spitali i ri rajonal i Kukësit po kthehet në një strukturë moderne të shërbimit shëndetësor për banorët e qarkut verili...

Shkollat do pajisen me dentistë, nis zbatimi i programit në Tiranë. Hapen 10 kabinete të reja dentar...

Në shkollat e Tiranës janë hapur 10 kabinete të reja dentare, pak ditë pas u njoftua për nisjen e Programit të Depistimi...

Dr. Denajda dhe Estela, dy mjeke specialiste i shtohen spitalit rajonal të Dibrës

Dy mjeke specialiste i janë shtuar spitalit rajonal të Dibrës, duke ofruar shërbimet e munguara shëndetësore për banorët...

Lajm i mirë! Drejt përfundimit pediatria e re në Spitalin Rajonal të Elbasanit (FOTO)

Investimet në shëndetësi kanë transformuar spitalet rajonale duke ofruar jo vetëm kushte më të mira, por edhe më shumë s...

Zbulim për kurimin e dhimbjes kronike, këta janë fituesit e Nobelit në Mjekësi

Çmimi Nobel në Mjekësi për vitin 2021 iu dha David Julius dhe Ardem Patapoutian. Dy studiuesit u shpërblyen për zbuli...

Zbuloni ushqimet që duhet të përdorni patjetër për të luftuar aneminë

Të ushqyerit kundër Anemisë Ushqimet duhet të jenë të pasura me vitamina, minerale dhe sidomos me proteina. Anemikët ...

Cilat janë ushqimet më të shëndetshme që duhet të konsumoni në plazh?

Temperaturat e larta në plazh e bëjnë tepër të vështirë për pushuesit zgjedhjen e ushqimit që duhet të konsumojnë. Di...

Nis java e hapur, mund të vaksinohet çdo person mbi 18 vjeç

Ditën e sotme deri më 25 korrik, nis java e hapur për vaksinimin e qytetarëve mbi 18 vjeç. Me kartën e identitetit mu...

Harta/ Shqipëria dhe Islanda, dy vendet me më pak raste infektimesh në kontinentin tonë

Ditët e fundit Shqipëria ka patur një ulje drastike të rasteve të reja me covid-19. Referuar të dhënave zyrtare, mesatar...

Lajmi i mirë/ Vijnë edhe mbi 14 mijë vaksina Pfizer, shkon në 725 mijë numri i të vaksinuarve

TIRANË - 14 040 vaksina Pfizer kanë mbërritur në aeroportin “Nënë Tereza” mbrëmjen e djeshme. Ngarkesa e vaksinave Pf...

Shqiptari bën një ndër 10 zbulimet më të rëndësishme shkencore në botë

GJERMANI - Organizata e Fondacionit për zbulime shkencore “Arthur Fischer”, ka vlerësuar zbulimin e dr. Halil Krasniqit,...

FOTOT/ Përfundon plotësisht spitali i Fierit, shihni pamjet

Spitali Memorial Rajonal Fier ka përfunduar plotësisht dhe do të jetë gati për t’u hapur së shpejti. Ky spital, një s...

Seretonina, hormoni i lumturisë

Serotonina njihet si hormoni i lumturisë, por roli i saj në metabolizëm nuk është i njohur për të gjithë Seretonina ësh...

Studimi i ri/ Çelësi i shëndetit të mirë, cilësitë e pabesueshme të domates

Domatja konsumohet në mënyra të ndryshme, e freskët, ose si një përbërës në shumë gjellë, sallata, salca dhe pije. Edhe ...

Gjendet dhe në Shqipëri/ Ilaçi që po përdoret dhe jep rezultate kundër Covid

Një ilaç që kushton lirë dhe që mund të gjendet në çdo farmaci në botë. Bëhet fjalë për medikamentin që përdoret kundër ...

Studimi: Si truri riciklon neuronet për të lexuar

Truri i njeriut nuk ka pasur ende kohë për të zhvilluar një zonë të dedikuar posaçërisht për leximin. Për të njohur s...

Lajmi i mirë/ Po vjen fundi i pandemisë! Moderna njofton krijimin e vaksinës, është 95% efektive

Një tjetër lajm i mirë për njerëzimin. Një vaksinë e re që mbron nga Covid-19 është gati 95% efektive, tregojnë të dhëna...

Lajm i mire/ Vaksina e Pfizer dhe BioNTech rezulton të jetë 90% efektive

Një vaksinë Covid-19 që po zhvillohet nga Pfizer e SHBA dhe BioNTech e Gjermanisë është zbuluar të jetë më shumë se 90 p...

Realizohet me sukses në QSUT ndërhyrja e rrallë në ezofag

Një ndërhyrje e rrallë në ezofag, nga ato operacione të shkallës së lartë të vështirësisë që kryhen në vendet më të zhvi...

Ndahet çmimi Nobel për Mjekësinë, ja zbulimi i rëndësishëm i tre fituesve

Çmimi Nobel për Mjekësi 2020 iu dha sot britanikut Michael Houghton dhe amerikanëve Harvey Alter dhe Charles Rice. Ju...

Shpiket llamba UV që vret koronavirusin me rreze ultra vjollcë

Një kompani japoneze ka shpikur një llambë ultravjollcë (UV) që mund të dezinfektojë hapësirat e mbyllura dhe të vrasë k...

Ja pse dieta Mesdhetare është më e shëndetshme

Ka shumë dieta. Jo një, jo dy, por një tërësi. Dieta mesdhetare qëndron mbi të gjitha. Pse e themi këtë? Ne kemi të drej...

Kryhet me sukses ndërhyrja kirurgjikale me laparoskopi moderne në Spitalin Rajonal të Korçës

Në spitalin rajonal të Korçës u realizua një intervent i ndërlikuar me laparoskopi moderne. Spitali rajonal  Korçës, ...

Malësi e Madhe/ Rindërtohen 3 qendra të reja shëndetësore, shërbime më cilësore për 2500 banorë

Rindërtohen dhe pajiset me aparatura mjekësore moderne tre qendra shëndetësore në zonat Zagore, Polvar dhe Dobër të bash...

Tritan Kalo e feston ditëlindjen në krye të detyrës! Faleminderit doktor!

Mjeku i njohur, prof. Tritan Kalo e ka festuar sot ditëlindjen në krye të detyrës tek Spitali Infektiv, ku po u shërbe...

Njihuni me ushqimet më të shëndetshme që pastrojnë organizmin

Në këtë artikull do të mësoni për ushqimet e shëndetshme që duhet të hani pasi keni kaluar një eksperiencë të fuqishme n...

LAJMI I MIRË/ Mushkonjat nuk e transmetojnë koronavirusin, ja studimi

As mushkonja ”tigër” dhe as mushkonja e zakonshme nuk janë në gjendje të transmetojnë COVID-19, sipas rezultateve parapr...

MJEKËSI/ Gjendet çelësi i superkujtesës, që ju lejon të mbani mend detajet më të vogla

Gjendet çelësi i superkujtesës, që ju lejon të mbani mend detajet më të vogla edhe pas shumë vitesh, sipas eksperimentit...

Sistemi eVizita/ Tashmë do merren online edhe raportet shëndetësore

Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm i Kujdesit Shëndetësor ka informuar se mjekët e familjet po trajnohen online për sistem...

Fotolajm/ Transformohet rrënjësisht qendra shëndetësore në Krujë

Qendra shëndetësore e Krujës është transformuar tërësisht, duke ofruar një shërbim më të mirë për qytetarët. Siç mund...

Lajm i mirë/ Franca prezanton ilaçin e mundshëm për të mposhtur COVID-19

Kompania farmaceutike franceze Sanofi njoftoi se është e gatshme t’u ofrojë autoriteteve franceze ilaçin antimalarik në ...

FOTOT/ Rindërtohet qendra shëndetësore në Bardhoc në Kukësit

Ambientet e reja të qendrës shëndetësore Bardhoc në Kukës, të rindërtuara në kuadër të programit të rehabilitimit të 300...

Nuk do kemi nevojë të shkojmë te mjeku, mjafton t’i çojmë ADN në celular

Të shkosh tek mjeku me ADN-në në celularin tuaj, është  studimi i ri i grupit ‘’Mpeg’’, i njohur për krijimin e Mp3, Mpe...

Kryhet për herë të parë ndërhyrja e rrallë në spitalin e Durrësit

Për herë të parë në spitalet publike, në spitalin e Durrësit është realizuar ndërhyrja e nefrektomisë, apo heqjes së ves...

Lajmi i mirë/ Google do të ndihmojë personat me aftësi të kufizuara

Smartfonët mund të lexojnë, të dëgjojnë dhe të flasin për ne. Falë inteligjencës artificiale, ata mund të transkriptojnë...

Transformimi i spitalit të Sarandës, pajisje moderne në shërbimin e kirurgjisë (Fotot)

Pas përfundimit të Materniteti të ri të Sarandës, një tjetër investim i rëndësishëm po transformon këtë spital bashkiak,...

E thotë shkenca: S’ka rëndësi sa dhe si, vrapi ju zgjat jetën

Edhe vetëm pak vrapim, është i mirë për ju. Ky është sugjerimi i një kërkimi sipas të cilit, ai, edhe në sasi të vogla r...

4 mënyra të thjeshta, si të zvogëloni nivelin e sheqerit në gjak

Tipi 2 i diabetit është sëmundje e zakonshme ku trupi i një personi dështon të prodhojë mjaftueshëm insulinë dhe kjo pas...

Receta e rimbursuar tashmë nënshkruhet elektronikisht edhe nga farmacisti

Aplikimi i recetës elektronike për të eliminuar kështu recetat e letrës të përdorura për vite me radhë për barnat e rimb...

Ujë me limon, kura më e mirë për të rënë nga pesha

Shumë njerëz dëshirojnë të bien nga pesha. Aktiviteti fizik, por edhe ushqyerja me ushqime që përmbajnë vitamina dhe fib...

Shpiket aplikacioni falas, gjen sëmundjet e syve te fëmijët

Një aplikacion mund të gjejë te fëmijët ”syrin e bardhë”, një refleks brenda retinës që mund të jetë ”tregues” i një sëm...

A e dini se truri i njeriut…

Truri i njeriut ka tre navigatorë, një për të njohur një vend, një për të lëvizur në të njëjtin vend dhe tjetri për të l...

Shkencëtarët zbulojnë algoritmet e bukurisë

Është përmbledhja e parë e perceptimit të bukurisë, pavarësisht nga karakteristikat e detajeve individuale. Inteligje...

10 ushqimet ideale për mëngjes!

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, madje është vërtetuar se ngrënia e mëngjesit mban nën kontroll peshën edh...

Ushqimet që na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës dhe zhbllokojnë arteriet

Arteriet janë kanale, të cilat kanë një funksion shumë të rëndësishëm për zemrën, duke e dërguar gjakun me oksigjen në z...

Studimi: Ja efektet e jashtëzakonshme të kërpurdhave

Sipas një studimi të zhvilluar në Japoni, është zbuluar se ngrënia e kërpudhve zvogëlon rrezikun nga kanceri i prostatës...

Zbulimi që mund të çojë shkencëtarët drejt krijimit të vaksinës kundër kancerit

Shkencëtarët kanë zbuluar një virus i cili mund të ndihmojë në krijimin e një vaksinë që lufton kancerin.   ...

Hudhra e zezë, ja përfitimet e jashtëzakonshme për shëndetin

Hudhra e zezë mund të duket si diçka që duhet të heqësh qafe nga kuzhina jote. Por në disa vende është në të vërtetë e d...

Zbuloni mrekullitë që vijnë nga gjethet e fikut, ja për çfarë mund të përdoren

Fiku është një frut i shijshëm dhe i ëmbël. Fiqtë mund të hahen të freskët, të thatë, të pjekur në furrë ose në zgarë. F...

Ky ushtrim ju përmirëson kujtesën, ja çfarë thotë shkenca

Një ushtrim i vetëm ka rezultate të ngjashme me 12 javë stërvitje. Ushtrimi ofron një mori përfitimesh, si psh: do të nd...

Plazh për të moshuarit! Hapet qendra e re e pushimit për personat e moshës së tretë

Burrat dhe gratë e Shtëpisë së të Moshuarve Tiranë, po kalojnë pushimet në qendrën verore të Palasës në Himarë, në një n...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek