Si të qëndrojmë të motivuar edhe kur ndjehemi të rraskapitur

Motivimi është një prej elementeve më të rëndësishme gjatë një procesi pune dhe të jesh i motivuar, sidomos gjatë periud...

6 strategji komunikimi për të kursyer sa më shumë kohë në punë

Pavarësisht se me kë jeni duke komunikuar, qoftë me një kolegun tuaj, apo me drejtuesin apo qoftë edhe me një klient, ës...

Ja disa arsye pse ju duhet një llogari në LinkedIn

LinkedIn është rrjeti më i madh profesional në botë, me qindra miliona anëtarë që lidhin profesionistët nga e mbarë ...

9 këshilla për Veten

Nga Ermal Hasimja Personi që nuk do t’ju lerë kurrë në baltë gjithë jetën është Vetja. Prandaj: 1. Lexojini Vetes ...

Matura e Rrëshenit, prindërit, mësuesit dhe policia

Nga Dom Gjergj Meta Dje u bë mbrëmja e maturës për nxënësit e Rrëshenit. Nuk dola të shoh këtë paradë, por pashë disa...

Ju zë ngërçi shpesh gjatë notimit? Ja si të veproni

Ngërçet në këmbë gjatë notimit ndodhin nga shtrirja dhe ftohja e muskujve. Kjo mund t’u ndodhë edhe notarëve më me përvo...

Efektet pozitive të përqafimit tek fëmijët

Koha e kaluar me familjen dhe me fëmijët jo vetëm që forcon lidhjet, por është gjithashtu në gjendje të japë përparësi t...

Pesë këshilla si t’i trajtoni fëmijët

Marëdhëniet që fëmijët krijojnë kur shkojnë për herë të parë në kopsht nuk janë të thejshta, sepse ata përballen me shum...

Po fillon sezoni! 10 mënyra për të mësuar më lehtë

Mësimi efektiv është një nga aftësitë më të dobishme që mund të zhvillojmë ndonjëherë. Për fat të keq, mënyra se si s...

5 këshilla për të stërvitur trurin

Imagjinoni sikur të mos mundni të sillni ndërmend veprimtaritë e çdo dite që lidhen me pyetjet e përhershme kush, çfarë,...

5 mënyra se si të rrisni reputacionin profesional

Kur ju jeni në kërkim të një pune të re, reputacioni profesional është i rëndësishëm. Në veçanti, prezenca juaj onlin...

4 mënyra për të reduktuar stresin dhe për të rritur produktivitetin

Stresi është një prej faktorëve kryesorë që ndikon negativisht jo vetëm në jetën profesionale, por edhe në atë personale...

LETËR PRINDËRVE TË NXËNËSVE

Nga Ledi Shamku Po ju shkruan një prind nxënësish, një gocë zyshe e një zyshë njëherazi; po ju shkruan poashtu edhe a...

Si të menaxhoni frikën që nuk ju lë të përparoni

Sapo ju është dhënë mundësia më e mirë e jetës dhe juve ju duhet që të merrni një vendim. Gjithsesi, marrja e një vendim...

Disa këshilla se si sipërmarrësit të menaxhojnë stresin

Jeta e një sipërmarrësi është e vështirë, duke marrë në konsideratë sfidat me të cilat duhet të përballet në biznesin e ...

Si të nisësh punën pas pushimeve

Vera po mbaron dhe pushimet tani janë pjesë e kujtimeve.  Para syve tashmë kemi vetëm një moment, rikthimin në punë. ...

Sidrit Bejleri ka një këshillë për gjithë prindërit

Nisur nga ekspozimi në rrjete sociale i fëmijëve të sotëm dhe nga ndikimi i shembujve negativ në formimin dhe edukimin e...

Ja disa strategjitë për të stërvitur trurin

Nuk mbani mend numrin pin të bankomatit ose ku i kemi lënë celësat e shtëpisë, ose në cfarë ore duhet të shkojmë te dent...

5 shtyllat e një lidershipi të suksesshëm

Lidershipi është një proces shumë i vështirë, por të drejtosh në mënyrën më të mirë është një proces edhe më i vështirë....

Si të jeni optimist në situata të vështira

Doni të largoheni nga puna por nuk keni mundësi, atëherë nuk ju mbetet gjë tjetër vetëm të buzëqeshni! Gjithkujt prej...

Disa këshilla si të mos jesh skllav i zemërimit

Shqetësimi dhe zemërimi na dëmtojnë pa e kuptuar si mendërisht, ashtu edhe fizikisht. E për të mos qenë skllav i zemërim...

5 faktorë që ndikojnë në rritjen e produktivitetit të punës në grup

Është fat nëse në grupin e punës keni anëtarë me të cilët mund të merreni vesh lehtësisht, në ato raste kur nuk e keni k...

3 mënyra si të bëni përshtypje të mirë në punën tuaj të re

Dita juaj e parë në një punë të re dhe javët e para mund të duken vërtet të vështira, ndërsa ju përshtateni me një kultu...

Si të qëndrojmë të motivuar edhe kur ndjehemi të rraskapitur

Motivimi është një prej elementeve më të rëndësishme gjatë një procesi pune dhe të jesh i motivuar, sidomos gjatë periud...

Ankthi i të folurit në publik, ja disa këshilla si ta menaxhojmë frikën

Të folurit në publik është një prej frikave që e kanë një numër i madh njerëzish, madje ka edhe nga ata që shkojnë g...

10 mënyra si të rriteni profesionalisht

1- Planifikoni përpara Çdo mbrëmje, para se të ktheheni në shtëpi nga puna apo në një moment qetësie në shtëpi bë...

Si të bëheni i pazëvendësueshëm në punë

Të jetosh pa sigurinë e një pune mund të jetë vërtet stresuese. Sipas disa studimeve, frika e të humburit të punës mund ...

Disa këshilla për të qenë prind i mirë

Maria Montessori është një nga të paktat pedagoge që ka ndihmuar në revolucionarizimin e mënyrës së rritjes së fëmijëve ...

Si t’ia filloni nga e para

1. Burimet Për pjesën më të madhe të njerëzve është shumë i vështirë ndryshimi i karrierës, sepse kjo mund të kërkojë...

Disa këshilla si të bëni përshtypje të mirë gjatë një interviste pune

Sipas një sondazhi të publikuar në gazetën “Social Psychological and Personality Science”, të anketuarve u bëheshin ...

4 mënyra si të luftoni depresionin përmes antidepresantëve natyralë

Së pari, mundohuni t’i krasisni ditës pak kohë për të ushtruar disa aktivitete fizike. Kjo jo gjithmonë nënkupton vaj...

5 këshilla për të qenë të suksesshëm

5 gjërat nga të cilat duhet të hiqni dorë, nëse dëshironi të jeni të suksesshëm Nuk ekziston përsosmëria Shpeshher...

11 vendet të botës ku mund të gjeni punë më lehtë

  Sipas anketës më të fundit ManpowerGroup për perspektivën e punësimit publikuar këtë muaj, 39 kompani nga 43 t...

7 gjërat që do t’ju shpëtojnë nga papunësia

Disa persona e zgjedhin vet largimin nga puna, disa të tjerë jo. Ja ku na vjen në ndihmë, psikiatri Michael Benne...

Si t’i bëni ballë një mjedisi pune konfliktual

Janë të shumta mjediset e punës në të cilat konflikti është i pranishëm. Faktorët të cilët mund të çojnë në krijimin e k...

4 mënyra për të nxitur konkurrencën e shëndetshme

Shpeshherë, konkurrenca mbart një kuptim negativ në vetvete, por ajo është absolutisht një prej elementeve më të nevojsh...

Si të jemi sa më të organizuar në punë

1- Fillojeni ditën e punës me një strukturë të qartë Niseni me kontrollimin e postës suaj elektronike. Përgjigjuni em...

5 sjellje të mira që çdo fëmijë duhet të mësojë

Çdo nënë dëshiron që fëmija i saj të bëhet i edukuar. Por, në cilën moshë një fëmijë është i gatshëm që të ulet kur ...

7 mënyra se si të qëndroni të motivuar kur punoni nga shtëpia

1- Krijoni hapësirën Në vend që të punoni në tavolinën e kuzhinës apo në divan, krijoni hapësirën për veten për t...

5 rregullat e arta për të shkruar saktë një e-mail

1.Shkruani ashtu sic flisni. Njerzit janë qënie emocionale, ato kërkojnë biseda autentike. Mos e komplikoni më sh...

Ja mund të rrisni vetëbesimin në punë

Kur bëhet fjalë për t’u ndier më të sigurt në punë, shkenca ka treguar se gjëra si për shembull se si visheni, kujde...

Si t’i motivoni punonjësit tuaj

Paraja është një prej faktorëve të parë tërheqës, ajo që i bën ata që ta pranojnë një pozicion të caktuar pune, por ...

9 këshilla për Veten

Nga Ermal Hasimja Personi që nuk do t’ju lerë kurrë në baltë gjithë jetën është Vetja. Prandaj: 1. Lexojini Ve...

Si të arrini një marrëveshje të suksesshme

Para së gjithave, gjatë negociatave, gjuha e trupit, mimika jonë, gjestet, janë detaje fondamentale. Është e rënd...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-‘’Të dua’’ Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ‘’Më pëlqen kur…..’’ Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyr...

T’i japësh publikut atë që do…

Nga Afrim Karoshi Ne si familje e shmangim të parit e TV bashkë me fëmijët. Shumicën e rasteve. Eshtë dukshëm jo ...

Çfarë lexojnë drejtuesit?

Nga Agustin Prenga Xhon Maksuell  kërkon dy cilësi të panegociueshme te një udhëheqës. Së pari udhëheqësi zhvillon v...

Këshillim kundër dhunës, linja e re për gratë dhe burrat

116 dhe 117 janë numrat e linjës së këshillimit, ku gratë dhe burrat e dhunuar mund të kërkojnë ndihmë ligjore, poli...

Hipertensioni, ja nëntë ushqimet që e mposhtin

  Gati dy në tre persona të moshuar kanë hipertension (presion të lartë të gjakut). Kjo gjendje përbën risk për ...

Si të mbroni familjen nga pornografia, program falas

K9 është falas K9 është një software falas i cili instalohet në kompjuterin tuaj. Ai bën të mundur filtrimin siteve t...

Si të jeni në formë edhe kur jeni shumë të zënë me punë

Të gjithë ne duhet të jemi të ndërgjegjshëm për faktin se aktiviteti fizik dhe një regjim i shëndetshëm ushqimor duh...

4 ushtrime për të rritur më shumë të menduarit pozitiv

Të shumta janë rastet që kanë vërtetuar se të menduarit pozitiv ecën paralelisht me suksesin. Disa nga shprehjet ...

Vetbesimi, një nga dhuratat më të mëdha që prindi mund t’i japë fëmijës

Carl Pickhardt, një psikolog dhe autor i disa librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetbesimi do të jetë ngurru...

5 ushqimet për janarin

Periudha e pas festave duhet të konsiderohet si një periudhë rizgjimi për organizmin. Ashtu si përcaktojmë synimet p...

10 Hapa për një ditë më produktive

Pavarsisht nëse ju jeni energjiku i kompanisë suaj apo je një prind që rrin në shtëpi, gjasat janë që ju të listoni ...

Të lodhur nga rutina?! 20 ndryshime të thjeshta që do ju ndihmojnë të bëni një jetë ndryshe

Dashje padashje, kur ndjekim një stil jetese pa ndonjë motiv të veçantë dhe kur forca e zakonit na rrëmben, ne biem ...

10 këshilla për të hequr dorë nga zakonet e këqija

Problemi me veset është se ato na shëndërrohen në forcë zakoni. Ne jemi mësuar sesi na ndikojnë jetet tona, e megjit...

Elle: Trendi i veshjeve për vitin 2017

Një vit i ri sjell tendencat e reja, ndaj është në zgjedhjen e gjithsecilit nëse do të jetë in apo out për 2017. ...

Si të jeni të parët në menaxhimin e punës nga shtëpia

Me përhapjen e teknologjisë dhe hedhjen në treg të mjeteve të sofistikuara të punës, po rritet gjithnjë e më shumë e...

Kur është koha për të ndryshuar karrierën tuaj?!

A është ky momenti i duhur për të menduar në lidhje me ndryshimin e karrierës suaj profesionale? Gjithkujt prej n...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek