Ndryshimi i klimës, 4 këshilla si të kuroni gripin...

Gripi është dhe viroza më e përhapur në këto ditë të ftohta. Ndryshimi i klimës është dhe një ndër shkaqet kryesore që n...

Këshilla për ata që duan të kalojnë pushime në mal...

Pushimet ideale për ju që jeni të shoqëruar nga fëmijë të vegjël, nuk mund të jetë vetëm në det, por edhe në mal. Nës...

Çfarë duhet të bëni? Ja 6 sekretet e njerëzve që n...

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që ...

Qendër e re shëndetësore për 6 mijë banorë të Divj...

Nga sot, afro 6 mijë banorë të Gradishtës në Bashkinë e Divjakës do të mund të marrin shërbimin shëndetësor parësor pran...

Si të jeni në formë edhe kur jeni shumë të zënë me...

Të gjithë ne duhet të jemi të ndërgjegjshëm për faktin se aktiviteti fizik dhe një regjim i shëndetshëm ushqimor duh...

Pse duhet të pijmë ujë sapo të zgjohemi në mëngjes...

Uji, edhe pse joushqyes, parandalon ndryshimet e papritura të temperaturës së trupit dhe ndihmon në largimin e nxehtësis...

Efektet e mrekullueshme të vajit të peshkut në org...

Vaji i peshkut është një produkt ushqimor që kuron disa nga sëmundjet, të cilat jo rrallë herë sjellin edhe vdekjen. Vet...

Çfarë lexojnë drejtuesit?

Nga Agustin Prenga Xhon Maksuell  kërkon dy cilësi të panegociueshme te një udhëheqës. Së pari udhëheqësi zhvillon v...

Përfitimet e jashtëzakonshme të qumështit

Pirja çdo ditë e qumështit ofron këto përfitime: -Ndihmon për rënien nga pesha, -Ofron shumë proteina të domosdosh...

Ja 9 ushqime që i bëjnë mirë trurit

Të gjithë ne kemi një ide të përgjithshme se çfarë duhet të konsumojmë për qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, por dis...

Talentet e rinj të futbollit shqiptarë, tani më af...

Akademia “Ali Demi” dhe Torino FC Academy kanë firmosur binjakëzimin mes tyre. Qëllimi i këtij binjakëzimi është ngritja...

Smartwatch i Samsungut tashmë mund të masë edhe pr...

Smartwatch i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut, bën të ditur kompania. Kompania ka lëshuar aplikaci...

Shkodra mirëpret Turneun Ndërkombëtar “Nënë Tereza...

Shkodra mirëpriti, në pallatin e sportit “Qazim Dërvishi”, 200 sportistë nga vende te ndryshme të rajonit dhe Europës. N...

4 mënyra për të reduktuar stresin dhe për të rritu...

Stresi është një prej faktorëve kryesorë që ndikon negativisht jo vetëm në jetën profesionale, por edhe në atë personale...

A mund të kemi grip dhe të ftohemi në të njëjtën k...

Është sezoni i ftohjes dhe gripit që do të thotë se këta dy viruse po qarkullojnë në hapësirat që ne lëvizim. Një inf...

Shega, fruti i jetës! Ja efektet e jashtëzakonshme...

E renditur në 10-shen më të mirë të frutave, shega evidentohet për vetitë e saj të fuqishme antioksiduese, në sajë të pë...

Gjetan Keta merr titullin WBU

Gjetan Keta bën krenarë të gjithë shqiptarët. Nga arena e Dibrës së Madhe, boksieri shqiptar mposhti pas 5 raundeve kund...

Mbi 1 milionë gra kryen Kontrollin Mjekësor Bazë 3...

1 029 823 gra të grupmoshës 35-70 vjeç kanë kryer Kontrollin Mjekësor Bazë nga viti 2015, kur ka filluar ky shërbim. ...

Stina e gripit/ Kura me vetëm dy përbërës që forco...

Ndryshimi i stinëve e plogështon sistemin imunitar dhe pengon luftimin me efikasitet të sëmundjeve. Në këtë periudhë, im...

10 ushqime që forcojnë sistemin tuaj imunitar, nuk...

Nëse dëshironi të mbani gripin larg, apo të shmangni një të ftohur, ajo për çfarë keni nevojë është një sistem i fortë i...

Edukim fëmijëve kundër aksidenteve

Edukimi i brezit të ri mbi rregullat dhe normat e sjelljes në rrugë shikohet si investimi më i mirë për të minimizua...

Aplikacion për shëndetin mendor

Të gjithë ne mund të përdorim të paktën një rregull të vogël në jetë. Terapi, trajnime, meditime, libra vetëndihmues...

Bajamet e egra të Shqipërisë, kura natyrale kundër...

Bajamet janë ndër arrorët më popullorë në vendin tonë dhe në mbarë botën. Por varieteti i egër i bajameve është mjaft i ...

Përmes profilit në facebook mund të kuptojmë perso...

Studiuesit e Brunel University London kanë parë statuse të 555 përdoruesve të Facebook dhe kanë arritur në përfundimin s...

Studimi i ri/ Magjia e arrave në shëndetin tonë, j...

Një studim i ri tregon se përse duhet konsumuar çdo ditë arrat. Sipas një studimi në Penn State University në Pensilv...

Këto janë perimet më të mira për pastrimin e enëve...

Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me ...

Ja grupet e Champions League për sezonin 2018-2019...

Janë mësuar dhe 8 grupet e Champions League, me 32 skuadra që do të përplasen kundër njëra-tjetrës. Një grup shum...

Si të mbroni familjen nga pornografia, program fal...

K9 është falas K9 është një software falas i cili instalohet në kompjuterin tuaj. Ai bën të mundur filtrimin siteve t...

“Biblioterapia”, procesi që qetëson mendjen

Quhet “Biblioterapi” dhe është gjëja më e thjeshtë që mund të bëjmë të gjithë: të lexojmë! Nuk ka nevojë për veshje t...

Muskuj të fortë për imunitet më të fuqishëm, hapat...

Si masa muskulore dhe ajo dhjamore e duhur, arrin të mbrojnë trupin dhe ta bëjnë atë më të fortë? Duke patur muskuj t...

Ja sasia e ujit që duhet konsumuar nisur nga pesha...

Uji është një prej elementëve kryesorë të trupit të njeriut. Ai parandalon shqetësime të ndryshme të organizmit si dhe n...

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spita...

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës. Të shtunën që shkoi, u realizua koronarog...

Kur thjeshtësia është gjithnjë në modë

Kate Middleton njihet si dukeshë me një stil unik, por e cila shpeshherë nuk e tepron me gardërobë të shtrenjtë. Së f...

Distria Krasniqi, shqiptarja e artë

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, ka arritur ta fitojë medaljen e artë për Kosovën në kategorinë deri në 48 kilogram...

Luleshtrydhet, aleate të shkelqyera për shëndetin ...

Luleshtrydhja është një frut që ka shumë pak kalori, është një aleate e shkëlqyeshme për bukurinë dhe shëndetin e lëkurë...

E mbani mend policin qe bente gjimnastike falas me...

https://www.facebook.com/tahiri.saimir/videos/1170876156318282

Pesticidet: Ja si mund t’i pastroni frutat d...

Frutat dhe perimet janë ushqime të domosdoshme për njeriun, për shkak se ato kanë veti themelore ushqyese për trupin. Me...

“Shkodra Jazz Festival”, këtë vit nga data 29 gush...

Për të muzika jazz është një mënyrë jetese, është muzika rebele që ashtu sikurse edhe ai, tenton të sjellë progres n...

Ekipi kombëtar i Judo-s, 3 medalje në Kampionatin ...

Ekipi kombëtar i xhudos, me katër sportistë të “Vllaznisë”, ka arritur të fitojë 3 medalje në Kampionatin Ballkanik të o...

6 destinacione evropiane për të festuar Shën Valen...

Shën Valentini është pranë dhe pavarësisht se vit pas viti rrezikon të bëhet një festë komerciale, ekzistojnë ende njerë...

Tifozët skocez, 5 mijë paund për fëmijët shqiptarë...

Nesër do të luhet ndeshja Shqipëri-Skoci, në kuadër të Ligës së Kombeve. Mirëpo, kjo ndeshje, përveç rëndësisë që ka në ...

Si (nuk) duhet ti marrim vendimet ? (3)

Nga Agustin Prenga Vetëm atë nuk mund ta bëj? Mbase ajo që të shterr  tani emocionalisht është gjëja e duhur që duhe...

Portokallet apo mandarinat? Cilat frut është më i ...

Agrumet janë aleatët më të mirë të shëndetit të njeriut. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C. Trupi nuk e prodh...

Ballkaniada në Judo, dy medalje për sportistët shq...

Dy sportistë të Besëlidhjes në Judo që njëkohësisht përfaqësojnë Kombëtaren e kësaj disipline sportive kanë aritur të tr...

Çokollata ju bën të lumtur dhe ndikon pozitivisht ...

Çokollata, përveç që e bën një person të lumtur, është gjithashtu shumë e dobishme për shëndetin e zemrës, kanë konfirmu...

Ja frutat që kanë efekte pozitive për zemren

Cili frut është më i mirë për zemrën? 1-Mollët Mollët janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, kuercitinës, pekti...

Dita Botërore e Zemrës: Disa këshilla që ndihmojnë...

Dita Botërore e Zemrës mbahet në nivel global çdo vit më 29 shtator, me qëllimin kryesor të saj ndërgjegjësimin informim...

Studim: Për të jetuar gjatë nuk mjafton ADN-ja… ne...

Shumë optimizëm, një dozë e mirë besimi, një lidhje e fortë me tokën tënde dhe familjen, mjaftueshëm etikë në punë dhe n...

Lezhë: Rehabilitimi dhe sterilizimi i qenëve endac...

Bashkia Lezhë, organizata “Jeta Tier Und Mensch” dhe grupi i vullnetarëve “Help Animal Lezha”, fushatë për sterilizimin ...

Pekin, Gentiana Beqa medalje në Kampionatin Botëro...

Sportistja shqiptare Gentiana Beqa, triumfoi në finalen e Kampionatit Botëror të Fitness-it në Ligën Profesionale për fe...

Ushqimet më të mira për të ngrënë në mëngjes

Këtu janë ushqimet më të mira që ju mund të hani në mëngjes. Vezë Studimet kanë treguar se hahet vezë në mëngjes r...

Pacientët letër falenderimi mjekut

Kemi dëgjuar shumë probleme për spitalet, mjekët dhe shërbimin shëndetësor. Shpesh jemi të prirur të dëgjojmë vetëm n...

Vizita dhe syze falas. Pas Tiranës përfitojnë edhe...

Pas Shtëpisë së të Moshuarve në Tiranë, nisma për vizita të specializuara dhe syze falas vijoi në Shtëpinë e të Moshuarv...

Shirokë-Zogaj mirëpriti përsëri “Triathlon 2...

56 atletë nga Shkodra, Tirana, Durrësi, Kosova, Mali i zi, edhe nga disa shtete të Europës garuan në "Triathlon" në not,...

Vitaminat që ju duhen për të luftuar çdo sëmundje/...

Përballja me sëmundje të ndryshme që organizmi mund të zhvillojë është sigurisht shumë e vështirë dhe e mundimshme. S...

Ja aplikacioni që po konkurron Instagramin

Kohët e fundit, rrjeti social shumë i përdorur nga të gjithë, “Instagram”, ka një konkurrent shumë të fortë përballë. ...

Si të përdorni mjaltin për shëndetin perfekt të lë...

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut. Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë brenda. Ai është veça...

5 ushqimet që e zëvendësojnë palestrën

Të gjithë duam të kemi një trup të dobët dhe kjo gjë tahsmë është e mundur. Falë disa ushqimeve që e luajnë mjaft mirë r...

Sugjerimet e dietologëve, ja ushqimet që lehtësojn...

Çdo ditë përllogaritet se ne marrim rreth 300 vendime që lidhen me ushqimin. Mund të zgjedhim ushqime që na ndihmojnë, p...
25,684FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek