Gratë që shkojnë në shërbesa fetare, jetojnë më gjatë

Gratë që morën pjesë në shërbesa fetare më shumë se një herë në javë kishin 33 për qind më pak gjasa të vdesnin gjatë  1...

Pse duhet t’i hani më shpesh kikirikët

Kikiriku është një ushqim plot përfitime për shëndetin tuaj. Ai vjen nga Amerika e Jugut dhe i përket familjes së bishta...

Zbritja e temperaturave, ja si të mbrojmë duart nga i ftohti

Kemi apo jo dorashka, fakti është që i ftohti dëmton lëkurën tonë. Duke u kujdesur për fytyrën, por edhe duart është një...

E thotë shkenca! Sa filxhanë kafe në ditë janë mirë për shëndetin tuaj

Sasia e duhur e kafesë ndihmon zemrën tuaj. Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qeliz...

Qumësht me mjaltë çdo mëngjes

Mjalti dhe qumështi kanë veti mjaft të shëndetshme për organizmin e njeriut. Prej vitesh, mjalti është përdorur si ilac ...

Fytyrë pa rrudha? Ja ushqimet e duhura për një pamje gjithnjë rinore

E bardha e vezës, vaji i ullirit, lëngu i limonit, frutat dhe perimet, përveçse janë ushqime shumë të shijshme, janë edh...

Gati ilaçi/ Shpresa të reja në luftën kundër Alzheimerit

Shpresa të reja në luftën kundër Alzheimerit. Kompania amerikane ”Biogen” do të kërkojë nga FDA (enti rregullator ame...

As ne nuk e dinim, por një pije e nxehtë ndihmon kundër vapës

Kur futesh në shtëpi pas një dite shumë të nxehtë, një gotë me ujë të ftohtë të duket mrekullia vetë. Uji i ftohtë ti...

Vitamina e humorit të mirë, ja ushqimet ku e gjeni

Vitamina C luan një rol thelbësor tek humori i njeriut. Kjo vitaminë ul nivelet e ankthit dhe pakëson gjasat e shfaqjes ...

Punoni në kompjutër? Ja si të parandaloni lodhjen e syve me metodën 20-20-20

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme.  Ju kaloni një numër të mirë orësh ...

Mjeku lë Gjermaninë për të dhënë kontribut në Shqipëri

Janë të shumtë mjekët shqiptarë të diplomuar jashtë vendit, të cilët po vendosin të rikthehen në Shqipëri për të kontrib...

Ekspertët: Ja kur është koha e duhur për fëmijët që të flenë gjumë

Gjumi është thelbësor për shëndetin e mirëqenien e njeriut. Kur vjen puna tek të vegjëlit, rëndësia e gjumit dyfishohet,...

Si të rregullojmë tensionin e gjakut pa ndihmën e ilaçeve

Problemet e zemrës dhe tensionit të gjakut janë ndër më të shpeshtat që hasen në popullata. Më e theksuar kjo problem...

Ata që hanë më shumë djathë, janë më të shëndetshëm

Një studim i ri ka zbuluar se djathi në fakt është shumë më i mirë se ç’kemi menduar më parë – ose të paktën nuk është a...

Ja si mund të merrni vizë për trajtim mjekësor në SHBA, hapat që duhet të ndiqni

Avokati amerikan Kieran Both përmes përgjigjes për lexuesit e tij jep këshilla të vlefshme për të gjithë ata që kërkojnë...

Këto ushqime ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve

Çdo prind mundohet që ta ushqejë fëmijën në mënyrën më të mirë dhe të shëndetshme, që ai të ketë metabolizëm të fort. ...

FOTO/ Ja si është transformuar spitali i Burrelit

Spitali i Burrelit “Xhavit Mara” ka pësuar një transformim rrënjësor. Drejtoria e Shërbimit Spitalor ka bërë përmirësim...

Mandarinat e gjelbra shqiptare, vlerat e jashtëzakonshme shëndetësore

Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na ndihmon të luftojmë ftohjet, viro...

5 përfitime shëndetësore nga konsumimi i arrave

1- Ndihmon në lehtësimin e simptomave të depresionit  Në sajë të acideve yndyrore omega-3 arrat veprojnë si ilaç natyra...

Maminas, ndërtohet qendër e re shëndetësore

Ndërtohet qendër e re shëndetësore në Maminas, një model i qendrave të kujdesit parësor, nga infrastruktura dhe shërbimi...

Studimi i ri/ 30 minuta ecje në ditë dhe i thua mjekut “Lamtumirë”

Një nga këshillat më të rëndësishme që ofron çdo mjek apo ekspert i shëndetit është që njerëzit duhet të ecin të paktën ...

Farat e domates, “ilaçi” i zemrës dhe “aspirina” natyrale e trupit tonë

Nga studimet e kryera ekspertët e shëndetit arritën në përfundimin se farat e domates janë një “ilaç” natyral mjaft i mi...

Dilema e bananeve/ Të pjekura shumë apo jeshile? Ja vlerat e secilës prej tyre

Shija, ngjyra dhe kremoziteti i bananes janë subjekt ndryshimi në varësi të nivelit të pjekjes së këtij fruti. Në var...

Koha që duhet të flini në raport me moshën/ Si të përmirësoni gjumin

Shumë informacione kemi dëgjuar në lidhje me orët e gjumit që duhet të konsumojë individi. Zakonisht, njerëzit mendojnë ...

5 mënyra se si të mbroni shëndetin tuaj mendor nga rrjetet sociale

Rrjetet sociale janë të domosdoshme për punë, për biseda, për informacione, për t'u lidhur me miqtë. Deri këtu, mrekulli...

Naltrexone, trajtim i ri për alkoolistët

Alkoolizmi mund të kthehet edhe në sëmundje. Përdorimi i tepruar i pijeve alkoolike përveç se ju dëmton organizmin, ...

Ekspertët e ISSH: Ja mënyra më e mirë për të parandaluar gripin

Sëmundja e gripit shkaktohet nga viruse të gripit, të cilat mund të përhapen shumë shpejt në ambientet e mbyllura. Gr...

Tiranë, Poliklinika nr.2 me kabinet të ri fizioterapie

Kabineti i ri i fizioterapisë në Qendrën e Specialiteteve nr. 2 në Tiranë ofron tashmë shërbim më të mirë për pacientët ...

Si të përdorni vajin e ullirit kundër gërhitjes dhe shumë problemeve të tjera

Përfitimet shëndetësore që marrim nga vaji i ullirit janë të panumërta. Një prej përfitimeve që vijnë nga përdorimi i va...

Revolucioni i moshës, 65-vjeçarët e sotëm kanë fizikun e një 45-vjeçari të 30 viteve më parë

Të moshuar, por sa? Sipas ekspertëve, 65-vjeçarët e sotëm kanë një formë fizike dhe konjuktive të një 40-45-vjeçari të 3...

Studimi/ Kafe me apo pa qumësht, ja cila i bën më mirë shëndetit

Kafeja është një nga pijet më të rëndësishme për të nisur ditën çdo mëngjes. Ajo është transformuar në një përbërës teje...

Më të mirat e verës, 5 ushqimet me pak kalori që nuk ju shëndoshin

Vera është stina ideale gjatë të cilës mund të hiqni kilet e tepërta, njëkohësisht të merrni dhe të gjitha vlerat ushqye...

Përse duhet të hani bajame para se të flini, arsyet shkencore

Gjumë jo i qetë, i parehatshëm dhe jo çlodhës. Të gjithë hasim probleme me gjumin ndërkohë që një nga faktorët kryesorë ...

Ekspertët: Si duhet të vendosim dhe heqim maskën që të mos rrezikojmë infektimin

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale pas marrjes së vendimit për përdorimin e maskës në mënyrë të detyrueshme ...

Rrushi i thatë, përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Rrushi i thatë është një aleat i shkëlqyer i shëndetit. Ai është i pasur me fibra, vitamina dhe minerale, si dhe ka p...

Gjethet e ullirit/ Mënyrat e përdorimit për shëndetin e zemrës dhe të trurit

Gjethet e ullirit përmbajnë përbërës bioaktivë të fuqishëm dhe antioksidantë, njësoj si vetë ulliri. Vlerat e këtyre gje...

Konsumimi i mjaltit para gjumit, efektet pozitive në shëndet

Mjalti konsiderohet si ilaçi i artë i natyrës, kjo për shumë arsye. Një nga mënyrat më të mira kur mund të përdoret ësht...

Lëng molle me karrotë/ Të mirat dhe përfitimet që merr organizmi menjëherë

Të apasionuarit pas lëngjeve të frutave me siguri e adhurojnë kombinimin e këndshëm mes karrotës dhe mollës. Përfitimet ...

Hudhra dhe xhenxhefili – Kura e mrekullueshme për zemrën dhe imunitetin

Të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh të shumta për vlerat që ofrojnë. Hudhra dhe xhenxhefili janë dy pro...

Çdo 5 vjet akreditim për spitalet dhe klinikat

Spitalet, klinikat mjekësorë private apo publike dhe klinikat stomatologjike do të duhet të akreditohen çdo 5 vjet për c...

Qendër e re shëndetësore për 6 mijë banorë të Divjakës

Nga sot, afro 6 mijë banorë të Gradishtës në Bashkinë e Divjakës do të mund të marrin shërbimin shëndetësor parësor pran...

Ekspertët e ISHP-së këshillojnë kujdes ndaj gripit, ja çfarë duhet të bëni

Të gjithë në stinën e dimrit ndjejmë simptomat e gripit. Dhimbjet e grykëve që në mëngjes, më pas kolla apo temperatura ...

Shuajp Kraja, i pari shqiptar me patentë evropiane për vaksinën kundër kancerit

Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane për vaksinën kundër ...

Ushqimet që ju ndihmojnë të ulni kolesterolin

Kolesteroli i lartë mund të çojë në sëmundje koronare të zemrës, e cila është shkaku më i madh i sulmeve në zemër. Ko...

Ja efektet pozitive të trumzës në shëndetin tonë

Trumza është një “fabrikë” e fuqishme terapeutike, e cila mund të përmirësojë shëndetin tonë të përgjithshëm dhe të sigu...

Nëse pini një gotë verë në ditë është njësoj si të shkoni në palestër

    Jason Dyck bashkë me disa studiues të Universitetit Alberta në Kanada kanë zbuluar se vera e kuqe, a...

Këto janë 4 pijet më të shëndetshme që duhet të pini çdo ditë për zemrën

Gjithçka që hamë dhe pijmë ka një ndikim të fortë në çdo organ të trupit. Më poshtë do të lexoni për pijet më të rëndësi...

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeriun

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeriun: 1-Agrumet Vetëm një portokall përmban 100 % të nevojave ...

Lajmi i mirë/ Revolucion në shkencë, zbulohet substanca që vret qelizat e kancerit

Studiuesit kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë...

Bujqësia bio/ Fermeri nga Dimali tregon si i rrit bimët pa pesticide të dëmshme

Fermeri nga Samatica e Dimalit, Mariglen Ziu në njërën nga serat e tij me domate ka vendosur që bimën të mos e kurojë me...

Mjalti i rrallë i maresë që gjendet në Shqipëri, vlerat mjekësore dhe antioksidantët

Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet...

Efektet e vajit të ullirit në jetëgjatësi

Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të jetoni më gjatë sipas ekspertëve. Vaji i ullirit, një elemet...

Ministria e Shëndetësisë jep 10 këshilla: Si të mbrohemi nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë, me anë të një mesazhi të shpërndarë për mediat ka dhënë 10 këshillat se si të mbrohemi nga kor...

Pornografia është praktikisht ushqim seksual pa vlera ushqyese

Kur një përson shikon një material pornografik, truri i tyre mendon se po sheh një mundësi të mirë çiftimi dhe mbush...

Mungesa e hekurit, ushqimet që ju duhen për të luftuar aneminë

Trajtimi i anemisë së shkaktuar nga mungesa e hekurit nis me përmirësimin e regjimit ushqimor. Burime të mira ushqimo...

Këto janë perimet më të mira për pastrimin e enëve të gjakut

Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me ...

Duart tregojnë sinjale për shëndetin që nuk duhet t’i injoroni

Nëse i hidhni një sy duarve, atëherë do kuptoni se sa shumë thonë për shëndetin tuaj. Duart janë një indikator i rëndësi...

STUDIMI/ Pse duhet t’i largoni telefonat nga fëmijët një orë përpara gjumit

Prindërit duhet të mos lejojnë që fëmijët e tyre të përdorin telefona celularë, tableta ose kompjutera një orë përpara g...

Bajamet e njoma shqiptare, vlerat befasuese për shëndetin

Shqipëria është një vend i bekuar me një prodhimtari të lartë të bajameve që arrijnë të plotësojnë kërkesat e tregut ven...

Magjia e avokados, burimi i 11 vitaminave dhe 17 mineraleve

Shkencëtarët kanë zbuluar që avokado përmban të paktën 11 vitamina dhe 17 minerale duke e cilësuar atë si frutin më plot...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek