Gjashtë arsye se pse duhet të konsumojmë qumësht çdo ditë

Qumështi Ndihmon Për Rënien Në Peshë Pirja çdo ditë e qumështit ndihmon në rënien në peshë, sidomos tek femrat. Ai pë...

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni në nëntor

Nëntori sjell shumë produkte, që nga lakra gjithë vitamina që na vjen nga zona e Lushnjës, tek ullinjtë e Beratit, Tiran...

Pse mollët konsiderohen si fruti i pazëvendësueshëm, ja vlerat e veçanta

Mollët kanë vitamina A, B, C dhe minerale të shumta, prandaj konsiderohen si një nga frutat më të vlefshme për organ...

Shtatë përfitime për organizmin, vlerat e jashtëzakonshme të një portokalli në ditë

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë,...

KËSHILLA/ Si të ruani shëndetin dhe të qëndroni të sigurtë në këtë stinë virozash

Njeriu mund të marrë disa masa të thjeshta për t’i shpëtuar kthetrave të gripit dhe të ftohurës. Në këtë artikulldo t...

Superfruti shqiptar, 10 arsye pse boronicat janë super të kërkuara

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes ...

Stina e lajthive, 4 arsye të rëndësishme përse duhet t’i konsumoni rregullisht

Lajthitë janë ndër arrorët më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Popullariteti i tyre nuk shuhet kurrë si pasojë e...

Ushqimet që duhet të konsumoni për një zemër të shëndetshme

Një dietë e ekuilibruar është “çelësi” për një shëndet të mirë. Zgjedhja e ushqimeve të duhura ju ndihmon ta mbani zemrë...

Gjashtë përfitimet e jashtëzakonshme që merrni duke ngrënë 4 bajame në ditë

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat ...

Regjimi ushqimor që u duhet grave për një zemër të fortë

Vajzat dhe gratë të cilat duan të kenë një zemër të shëndetshme, duhet të konsumojnë shumicën e kalorive ditore brenda p...

Maskat prej tekstili mbrojnë njësoj si kirurgjikalet, por duhet të lahen çdo ditë

A funksionojnë maskat prej pëlhure për të zvogëluar gjasat e transmetimit të viruseve të tilla si SARS-CoV-2? Po, por...

Ilaç natyral, njihuni me përfitimet e jashtëzakonshme të çajit jeshil

Çaji jeshil është më shumë sesa thjesht një pije. Mund të konsiderohet si një ilaç natyral i vërtetë. Japonezët e Japoni...

Pse shega është një nga frutat më të dobishme në botë, ja përfitimet

Shega me të vërtetë mund të ”mburret” për përfitimet që u jep njerëzve, që janë të panumërta, dhe mund të konsiderohet s...

Vlerat e jashtëzakonshme për organizmin, pse duhet të konsumoni dy vezë në ditë

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk...

Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni për të luftuar simptomat e gripit

Në rast gripi, ilaçet e ndryshme natyrore mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme duke kundërveprua...

Këto janë 5 ushqimet e duhura për pastrimin rrënjësor të gjakut

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të zbuloni ushqimet më të mira që kanë veti pastruese të gjakut. Brokoli Brokoli ës...

Cilat janë ushqimet më të pasura me vitaminë C, përveç portokallit

Vitamina C, e njohur si acidi askorbik, është një element i nevojshëm për rritjen, zhvillimin dhe riparimin e indeve të ...

Stina e frutave/ Njihuni me vlerat e jashtëzakonshme për shëndetin të rrushit të kuq

Rrushi konsiderohet një nga frutat më të shëndetshëm. Ai është një burim i shkëlqyer vitaminash, mineralesh, fibrash dhe...

Ekspertët: Ja kur është koha e duhur për fëmijët që të flenë gjumë

Gjumi është thelbësor për shëndetin e mirëqenien e njeriut. Kur vjen puna tek të vegjëlit, rëndësia e gjumit dyfishohet,...

Sa hapa duhet të bëni në ditë dhe ndikimi që ka ecja tek shëndeti

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik p...

Punoni në kompjutër? Ja si të parandaloni lodhjen e syve me metodën 20-20-20

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme.  Ju kaloni një numër të mirë orësh ...

Në vend të kafesë, ja ushqimet që japin shumë energji

Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e ima...

5 ushqimet e duhura për pastrimin e organizmit dhe shëndet të mirë

Një trup në formë, ushqyerja e shëndetshme dhe shëndeti i mirë janë ndër prioritetet që secili duhet të ketë parasysh ku...

Si ndikon ngrënia e mëngjesit tek aktiviteti i trurit gjatë ditës

Një studim i fundit të cilit ka zbuluar se ngrënia e mëngjesit ka një ndikim domethënës në shëndetin e trurit. Ky vakt n...

Punoni në zyrë? Ushqimet që duhet të konsumoni për të fituar energji

Mungesa e stërvitjes, ushqimi jo i shëndetshëm dhe qëndrimi ulur për orë të gjata bën që të ndiheni gjithmonë të rraskap...

Shkencëtarët: Ja pse duhet të ecim zbathur, përfitimet e jashtëzakonshme të kontaktit me tokën

Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme. Dikur fëmijë e të r...

Këshillat e dietologëve: Ja çfarë duhet të hamë për mëngjes

Të gjithëve na është folur që në fëmijëri për rëndësinë e të ushqyerit në mëngjes. Madje, ekspertët e ushqyerjes thonë s...

Manaferra dhe boronica/ Cilat janë vlerat e rralla të dy frutave medicinale

Manaferra dhe Boronica janë padyshim në listën e frutave më superiorë dhe më ushqyes në historinë e njerëzimit. Këto dy ...

Bima mjekësore që ju duhet për shëndetin e stomakut dhe trurit

Gjethet e mentes konsiderohen si një barishte aromatike për pije të caktuara ose për qetësimin e stomakut. Në të vërt...

Shkencëtarët entuziastë: Helmi i bletëve vret kancerin e gjirit

Studiuesit njoftojnë së fundmi se helmi i thumbit të bletëve vret me shpejtësi qelizat e dy tipeve të kancerit të gj...

Studimi: “Terapia blu”, ilaç për shpirtin, trurin dhe shëndetin tonë fizik

Shëtitjet e shkurtra dhe të shpeshta pranë hapësirave blu, siç janë plazhet, liqenet, lumenjtë ose burimet, mund të kenë...

Rritet në malet shqiptare/ A keni dëgjuar për rrushin e dhelprës, ja vlerat e rralla për shëndetin

A keni dëgjuar ndonjëherë për një frut pylli që ngjan si një shalqi i vogël dhe ka shijen e një rrushi të athtë? Po f...

Këshillat e mjekëve: Ja çfarë duhet të konsumoni për një gjumë të qetë

Konsumimi i lëngjeve në darkë ndihmon edhe për një gjumë të rehatshëm. Ekspertët e shëndetit pranojnë se pijet në mbrëmj...

Çfarë fshihet pas një buzëqeshje – Mesoni si reagon truri juaj dhe përfitimet për shëndetin

E qeshura është një dhuratë e fuqishme komunikimi që ndikon në mënyrë të pamohueshme tek ndërveprimet personale. Kate...

Përfitimet shëndetësore/ Lajthitë e njoma dhe të freskëta, pse duhen patjetër për organizmin

A e sillni ndërmend fëmijërinë dhe shijen e mrekullueshme të lajthive të njoma? Ju kujtohet teksa mundoheshit t’i zhvish...

Kolla, ftohja, infeksionet/ Studimi: Mjalti më i mirë sesa antibiotikët

Mjalti është më e mirë për kollën ​​dhe ftohjen sesa ilaçet pa recetë, thotë një studim. “Ilaçi natyror” u zbulua gjitha...

Arrat e njoma shqiptare/ Ushqimi i mrekullueshëm i jetëgjatësisë

Momentet e fëmijërisë të kaluara tek gjyshja ose të afërmit në fshat mbeten më mbresëlënëset. Pjesë e këtyre momente...

Këto janë 4 pijet më të shëndetshme që duhet të pini çdo ditë për zemrën

Gjithçka që hamë dhe pijmë ka një ndikim të fortë në çdo organ të trupit. Më poshtë do të lexoni për pijet më të rëndësi...

Përfitimet shëndetësore nga vitamina E, ja ushqimet ku e gjeni

Vitamina E është një antioksidant i fuqishëm që mbron qelizat nga dëmet e ndryshme. Ky ushqyes thelbësor për shëndet...

Lëngjet e gjelbra më të shëndetshme për njeriun, ja recetat si t’i bëni

Lëngjet më të shëndetshme janë ato që kombinojnë perimet dhe frutat. Në këtë mënyrë ofrohet një ekuilibër shumë i nevojs...

Si të ushqeheni shëndetshëm për trurin dhe zemrën

A keni dëgjuar për Dietën e Trurit? Bëhet fjalë për një regjim ushqimor të shëndetshëm për trurin dhe zemrën. Tre vje...

Gjithçka që duhet të dini/ Zbuloni si të mbroni veshkat në mënyra natyrale

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia...

Njihuni me ushqimet me vitaminat C, D, E që funksionojnë njësoj si antibiotikët

Kur përballemi me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga bakteret, antibiotikët janë të parët që na rekomandohen nga mje...

Luleshtrydhet, ja 7 përfitimet e jashtëzakonshme për shëndetin

Qofshin të freskëta apo të ngrira, luleshtrydhet kanë vlera të mëdha ushqyese për trupin tonë. Ato jo vetëm që përdor...

Këto 3 ushqimet më të mira për shëndetin e gojës dhe dhëmbëve

Ushqimet luajnë një rol kyç në shëndetin e dhëmbëve dhe për buzëqeshjen. Larja dhe pastrimi në imtësi i dhëmbëve, por...

Njihuni me 5 ‘super ushqimet’ që forcojnë sistemin imunitar

Ndërsa larja e duarve, higjena e mirë dhe stërvitja mund të ndihmojnë shumë në zvogëlimin e rrezikut për t’u sëmurur, po...

Këshilla për kujdesin e lëkurës gjatë stinës së verës

Dermatologët kalojnë verën nën të njëjtin diell si pjesa tjetër e jona, por lëkura e tyre arrin të menaxhojë për të qënd...

Gjethet e manaferrave/ Si t’i përdorni për zemër dhe kocka të forta

Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare j...

9 ushqimet më të mira të verës, që duhet t’i keni në tryezën tuaj

Balanca mes hidratimit dhe djegies së kalorive është mëse e nevojshme të ruhet rregullisht, sidomos në stinën e verës. ...

Çokollata ju bën të lumtur dhe ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës

Çokollata, përveç që e bën një person të lumtur, është gjithashtu shumë e dobishme për shëndetin e zemrës, kanë konfirmu...

Eskpertët: Pse mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës

Të gjithë e kujtojmë fëmijërinë kur nëna na ndiqte nga pas derisa ne të hanim mëngjesin, e më pas nuk na lejonin të shko...

Njihuni me 4 përfitimet e rëndësishme që merr trupi gjatë të notuarit në det

Noti në det mundet të përmirësojë humorin dhe shëndetin në përgjithësi. Efektet shëruese të ujit të detit u përmblodhën ...

Muskuj të fortë për imunitet më të fuqishëm, hapat që duhet të ndiqni

Si masa muskulore dhe ajo dhjamore e duhur, arrin të mbrojnë trupin dhe ta bëjnë atë më të fortë? Duke patur muskuj t...

STUDIMI/ Frutat më të mira për të rënë në peshë, vlerat për organizmin

Studimet kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë. Flavonoidet janë subst...

Ekspertët e shëndetësisë: Ja ushqimet që forcojnë imunitetin në këtë periudhë pandemie

Imuniteti ynë është aleat në luftën ndaj virusit COVID-19. Ekspertët e Shëndetësisë rekomandojnë dietën ushqimore mes...

Ekspertët: Si duhet të vendosim dhe heqim maskën që të mos rrezikojmë infektimin

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale pas marrjes së vendimit për përdorimin e maskës në mënyrë të detyrueshme ...

BAMJET, “minierë” mineralesh dhe lëndësh ushqyese. Efektet e mrekullueshme në organizëm

Bamja është një nga ushqimet më të shëndetshme të cilat përdoren për shekuj me radhë për qëllime shëruese. Ajo përdoret ...

Mos i harroni kurrë këto 6 rregulla të thjeshta, bëje për veten dhe të tjerët

Instituti i Shëndetit Publik ka ripërsëritur apelin për kujdes pas situatës së rënduar që paraqitet në spitalin Infektiv...

Shpresë për botën, kompania jep rezultatet e vaksinës kundër koronavirusit: Krijoi imunitet te pacie...

Kompania Moderna njofton se vaksina a e saj eksperimentale kundër koronavirusit ka rezultuar pa probleme...

Lulja që e mbajmë të gjithë në shtëpi dhe shëron të gjitha sëmundjet e mushkërive

Kollë, bronkit, dhimbje të fytit, por edhe të stomakut i shëron mëllaga. Nëse keni lëkurë tepër të thatë për shkak të të...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek