Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve, ja çfarë duhet t’u jepni

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ush...

Ja përse duhet të hani banane çdo ditë e t’i thoni doktorit ik!

Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në ...

Nga rritja e inteligjencës tek përmirësimi i kujtesës, pse duhet të luani shah

Shahu është një lojë me një histori mijëravjeçare, që nuk e humbet popullaritetin e saj edhe në kulmin e teknologjisë ko...

Gëzojuni dritës së diellit, si ndikon pranvera në gjendjen tonë shpirtërore

Mundësia për të qenë në natyrë,  frutat dhe perimet e freskëta sezonale në tryezat tona, lulet që çelin, të gjitha janë ...

Ushqimet me vitaminë K, për trurin, gjakun dhe kockat

Vitamina K është një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe të zemrës. Kjo vitaminë ...

Minerali i domosdoshëm për trupin e njeriut, ja ushqimet e pasura me kalium

Kaliumi është një mineral shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut, pasi merr pjesë në tkurrjen e muskujve, përfshirë at...

Duhanpirja do të zhduket brenda vitit 2050 në shumë vende të botës

Duhanpirja do të zhduket deri në vitin 2050 nga SHBA, pjesë të Europës, Australisë dhe zonave të mëdha të Amerikës Latin...

Arsyet kryesore për shëndetin, përse duhet të hani vezë çdo ditë

Vezët mbartin vlera të jashtëzakonshme ushqyese për shëndetin e njeriut. Ato bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të ...

Pse veza bën pjesë në listën e 10 super-ushqimeve, ja përfitimet

Pavarësisht përmasave të saj (ajo përmban një sasi të madhe substancash ushqyese themelore për shëndetin tonë. E verdha ...

20 ushqimet më të mira që mund t’i konsumoni në mëngjes

Fillojeni ditën për së mbari Herës tjetër qe do dilni nga shtëpia pa ngrënë mëngjes, merreni në konsideratë këtë: Mos...

Mungesa e hekurit, ushqimet që ju duhen për të luftuar aneminë

Trajtimi i anemisë së shkaktuar nga mungesa e hekurit nis me përmirësimin e regjimit ushqimor. Burime të mira ushqimo...

Jetik për shëndetin/ Zbuloni sasinë që nevojitet dhe ushqimet nga ku mund të merrni magnezin

Magnezi është një mineral i rëndësishëm për organizmin. Ai ndihmon në mbarëvajtjen e një sërë procesesh të rëndësishme, ...

Lëngjet që kanë më shumë vitaminë C dhe përfitimet për shëndetin

Njeriu ka nevojë për vitaminën C në çdo ditë të jetës së tij. Kjo vitaminë e rëndësishme për rritjen dhe riparimin e...

Përfitimet shëndetësore të të qenit i organizuar, sipas ekspertëve

Të jesh i organizuar ka të bëjë më shumë sesa thjesht të mbash gjërat të pastra dhe të rregullta. Kjo nuk është vetëm pë...

Ekspertët: Ushqimet që të duhen për një mendje të mprehtë pa stres

Në këtë artikull do të mësoni më shumë për ushqimet që duhet të hani që të keni një mendje të mprehtë e ta mbroni trurin...

Testi i 1.2 milionë njerëzve, vaksina Pfizer / BioNTech rezulton 94% efektive

Studimi i parë i madh real i vaksinës së koronavirusit Pfizer / BioNTech ka treguar se vaksina është aq e mirë sa premto...

Bajamja, fruti i thatë me veti të shkëlqyera kurative për shëndetin tonë

Shpesh herë dëgjojmë të flitet për bajamet dhe vetitë e shkëlqyera që kjo farë ka në shëndetin tonë. Kur e përmendim baj...

Studimi/ Një kafe para sportit djeg më shumë yndyrna

Konsumimi i një kafeje shumë të fortë para aktivitetit fizik rrit edhe më shumë djegien e yndyrnave, sipas një studimi n...

Kivi, fruti magjik! Efektet pozitive në shëndet

Kivi ka shije intensive dhe është një nga ushqimet më të shëndetshme. Është i mbushur me antioksidantë dhe përmban vitam...

Lista/ Ku gjendet mjalti më i mirë i shqipërisë dhe super vetitë e tij për shëndetin

Ne mund ta konsumojmë mjaltin direkt, të lyejmë me të bukën, ta përziejmë me lëngje të ndryshme duke zëvendësuar sheqeri...

Cilaj janë perimet më të mira për pastrimin e enëve të gjakut

Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me vit...

Aktiviteti i rregullt fizik na bën të ndihemi më të rinj pas të 40-ve, çfarë rekomandojnë mjekët

Studiuesit janë të sigurt që aktiviteti fizik na bën të ndihemi më aktiv, energjik dhe si pasojë procesi i plakjes do të...

Nga shega tek salmoni, ushqimet më të mira që ju bëjnë të dukeni më të rinj

Plakja është një pjesë e jetës dhe nuk mund të shmanget. Gjithsesi, ushqimet qe ju konsumoni ndihmojnë që këtë fazë t...

5 ushqime që japin më shumë energji sesa një filxhan kafeje

Ushqimet që japin energji mund të jenë një ndihmë e vlefshme për ata që shpesh vuajnë nga lodhja, përgjumja, plogështia ...

LAJM I MIRË/ Izraeli zhvillon një ilaç që është 96% i efektshëm kundër Covid-19

Prova është e vogël dhe shumë fillestare: vetëm 30 pacientë të trajtuar, por 29 prej tyre shfaqën një përmirësim të duks...

Nga tërshëra tek boronicat, gjashtë ushqime që forcojnë shëndetin e zemrës

Ushqimet e shëndetshme për zemrën garantojnë një formë të mirë të organizmit gjatë gjithë fazave të jetës. Ekspertët nën...

Pse brokoli është perimja e gjelbër më e shëndetshme për organizmin e njeriut

Brokoli konsiderohet si perimja e gjelbër më e shëndetshme për organizmin e njeriut. Ajo është në grupin e perimeve t...

Rekomandimi i OBSH: Pse duhet të bëni të paktën 40 minuta aktivitet fizik në ditë

OBSH sapo ka publikuar në “British Journal of Sports Medicine” udhëzime të reja mbi lëvizjen, të shkruara nga mbi 40 shk...

Mjaltë me kanellë, si të bëni vetë antibiotikun natyral

Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të kombinuara të kuzhinës, të cilat së bashku janë shumë efikase kundër disa p...

Përbërësi që mbron shëndetin e zemrës. Ja ushqimet ku gjendet

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti Loma Linda në Shtetet e Bashkuara dhe Instituti Kombëtar i Kërkimeve Agronom...

A keni ngrënë ndonjëherë perimen-dardhë? Ja vlerat e jashtëzakonshme

A keni vënë re në tregjet shqiptare një perime të re që ngjan si një dardhë por ka shijen e kungullit? Kjo perime mban e...

Rezultatet pozitive/ Zbulohet ilaçi ri për trajtimin e migrenës

Një kërkimi i ri shkencor ka konfirmuar efektet pozitive të një trajtimi të ri të migrenës, sipas studiuesve nga ”Charit...

E thotë shkenca! Sa filxhanë kafe në ditë janë mirë për shëndetin tuaj

Sasia e duhur e kafesë ndihmon zemrën tuaj. Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qeliz...

Këto ushqime ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve

Çdo prind mundohet që ta ushqejë fëmijën në mënyrën më të mirë dhe të shëndetshme, që ai të ketë metabolizëm të fort. ...

Pse duhet të hani mandarina çdo ditë këtë sezon

Të gjitha agrumet janë me të vërtetë të shëndetshme për zemrën. Mandarinat janë fruti më i pëlqyer dhe kërkuar në tre...

Studimi/ Si ndikon kafeja tek shëndeti i trurit dhe roli i të nxënit

Të dhënat e Institutit të Statistikave dhe Doganave tregojnë se një shqiptar konsumon përafërsisht 3.1 kg kafe në vi...

Studimi i ri/ 30 minuta ecje në ditë dhe i thua mjekut “Lamtumirë”

Një nga këshillat më të rëndësishme që ofron çdo mjek apo ekspert i shëndetit është që njerëzit duhet të ecin të paktën ...

Katër arsye, pse duhet të fillojmë të hamë çokollatë për mëngjes?

Përmirëson fuqinë tuaj të trurit Njerëzit të cilët hanë çokollatë të zezë të paktën një herë në javë kanë tendencë të...

Vitamina C, frutat dhe perimet ku e gjeni dhe pse është kaq e domosdoshme

Vitamina C shërben si mburojë ndaj shumë patologjive dhe është një element ndihmës kundër gripit dhe rrufës. Disa nga...

Kos, mjaltë, arra në mëngjes për fuqi gjatë ditës

Informacionet për vlerat shëndetësore të mjaltit dhe kosit janë të panumërta. Por kombinimi i të dyjave së bashku është ...

Pijet energjike që mund t’i bësh krejt lehtë në shtëpi me fruta dhe perime

Pija e Duhur Për Energji Dhe Detoks  Kur keni nevojë për energji dhe gjallëri, zgjidhni lëngun e gjelbër me fruta dhe p...

Vaji i ullirit, ilaç për zemrën, stomakun dhe trurin

Vaji i ullirit është një nga ushqimet më të njohura dhe më të përdorurit në kuzhinat e gjithë botës. Duke qenë se kon...

‘Mbreti’ i frutave të pyllit, si ndikojnë boronicat në shëndetin tonë

Në Shqipëri boronicat rriten të egra gjerësisht në trevat veriore të vendit. Boronicat e Tropojës, Kukësit dhe Pukës jan...

Mrekullia e ujit të ngrohtë me limon, përfitimet për shëndetin

Fillimi i ditës me një filxhan ujë të ngrohtë me gjysmë kokërr lëng limoni është një metodë e thjeshtë dhe efektive për ...

Mjalti i rrallë i maresë që gjendet në Shqipëri, vlerat mjekësore dhe antioksidantët

Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet...

Vlerat e jashtëzakonshme të mandarinave të gjelbra shqiptare

Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na ndihmon të luftojmë ftohjet, viro...

Kura natyrale që mund të aplikoni për uljen e nivelit të yndyrnave në gjak

Nivelin e yndyrnave në gjak mund ta ulni nëpërmjet disa trajtimeve natyrale pa përdorur medikamente. Sipas të dhënave ek...

Studimi: Ata që pinë çaj rregullisht kanë tru më të shëndetshëm

Pirësit e rregullt të çajit, kanë sferë më të shëndetshme të trurit krahasuar me ata që nuk e pinë. “Rezultatet tona ...

Vaksinohen edukatorët dhe mësuesit, 368 mijë vaksina falas kundër gripit këtë vit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informoi sot se vijon programi i vaksinimit kundër gripit për edukatoret ...

Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyre, ja efektet e jashtëzakonshme në trurin e njeriut

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjeto...

Si të përmirësoni kujtesën me ushqime? Lista që ju duhet

Disa vlera ushqimore të veçanta të cilatndihmojnë në një memorie më të fortë janë: • Magnezi i cili ushqen trurin d...

Vlerat e jashtëzakonshme/ Pse çaji i maleve të Shqipërisë është pija numër 1 gjatë dimrit

Tokat shqiptare janë të bekuara me thesarin natyral të bimës madhështore të Çajit të Malit. Nuk është aspak çudi që ...

Vlerat e jashtëzakonshme të mjaltit të gështenjës, pse duhet ta përdorni në çdo stinë

Pema e gështenjës i përket të njëjtës familje ku bëjnë pjesë ahu dhe lisi. Për mijëra vite me rradhë, gështenja ka qenë ...

Studimi i ri/ Përfitimet shëndetësore që merrni nga shegët

Shegët janë një ndër frutat më të mira për shëndetin tonë, sidomos tani që kanë sezonin e tyre. Ato janë një burim i mir...

Shkenca jep lajmin e mirë: Po vjen “supervaksina” që lufton koronavirusin dhe gripin, ja kur do jetë...

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një “supervaksinë” që do të mbrojë njerëzit njëkohësi...

Ushqimet duhet të konsumoni për të forcuar sistemin imunitar

Të dish se çfarë të hash për të rritur imunitetin do të thotë të ndihmosh trupin të parandalojë dhe të luftojë agresioni...

Studimi/ Kush konsumon speca djegëse jeton më gjatë dhe më mirë

Një jetë e gjatë dhe një zemër më e shëndetshme duket se janë përpara për adhuruesit e specave djegësve. Ata që e kon...

Kundër gripit – Produktet dhe bimët mjekësore që duhet të përdorni

Erëzat dhe bimët mjekësore janë ndër aleatët më të mirë të organizmit në stinën e gripit. Ato forcojnë sistemin imunitar...

Ky zakon i përditshëm përmirëson funksionimin e trurit

Nëse jeni duke kërkuar një motivim të fortë për të shkuar në palestër rregullisht, për vrap në natyrë apo qoftë edhe ush...

Studimi/ Me një gojë të shëndetshme përballoni më mirë edhe Covid-19

Mbajtja e mishrave të dhëmbëve si edhe e gojës në gjendje të shëndetshme bën mirë për zemrën dhe mund të jetë një nga tr...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek