Njihuni me pianisten shqiptare që jep mësim në shk...

Gratë shqiptare po njihen gjithnjë e më shumë në botë për talentin e tyre ndërsa pianistja e famshme në Itali, Laura Sop...

Gjiganti televiziv, reportazh për shqiptarët dhe K...

Kanali i njohur televiziv gjermano-francez “ARTE” i ka kushtuar një hapësirë të veçantë shkrimtarit të njohur Ismail Kad...

Projekti/ Banesa monument kulture e Rroshnikut do ...

Banesa historike e Rroshnikut në Berat do t’i nënshtrohet një ndërhyrjeje konservues-restauruese duke bërë rikthimin në ...

Dy kisha shqiptare drejt marrjes së statusit të mb...

Ekspertët e misionit “Europa Nostra” shprehen entuziastë për vlerat që përfaqësojnë kishat e Voskopojës dhe Vithkuqit, d...

Merrni fëmijët për dore! “Princi Bretk” çel zyrtar...

Teatri i Kukullave ka çelur zyrtarisht sezonin me premierën “Princi Bretk”. Shfaqja mirëpriti të parët fëmijët pa prindë...

FOTOT/ Art në natyrë, parqet arkeologjike nën R...

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Drejtoria Rajonale e Trashë...

Artistët nga e gjithë bota performancë në malet e ...

Për shumë kohë një zonë e panjohur dhe e lënë në harresë, tashmë Nivica në Kurvelesh ka rifituar shkëlqimin e humbur. ...

Ruajtja e trashëgimisë, ekspertë europianë për res...

Ekspertë nga “Europa Nostra”, organizata kryesore e trashëgimisë në Europë dhe Instituti i Bankës Europiane të Investime...

“Arkeologu i vogël”, rinis projekti që afron brezi...

Rinis projekti “Arkeologu i vogël”, me nxënësit e shkollës jopublike “Faik Konica” që vizituan Muzeun Historik Kombëtar....

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, bileta falas pë...

TIRANE– Skena e re “arTurbina” do të hapë dyert për të mirëpritur artistët dhe publikun për Festivalin Mbarëkombëtar të ...

Ruajtja e vlerave muzeale dhe turizmi, Banka Botër...

Në Gjirokastër pritet të nise së shpejti një tjetër investim i rëndësishëm në drejtim të ruajtjes së vlerave muzeale të ...

Restaurim Urës së Katiut në Bënjë

Instituti i Monumenteve të Kulturës po punon për restaurimin e Urës së Katiut në fshatin Bënjë, në bashkëpunim me 28 pje...

Festivali “Ditët e Mokranjac” bashkon Shqipërinë e...

Atë që nuk arrin ta bëjë politika, përherë e më shumë po e bën arti e kultura, duke bashkuar popujt, madje edhe ato që d...

Çorovodë, Ura e Kasabashit perlë e trashëgimisë ku...

Në gjininë e ndërtimeve inxhinierike, Ura Kasabashit në Çorovodë është një nga perlat e trashëgimisë kulturore të qarkut...

Një natë për të mos u humbur, kinematografia e vit...

Flaka magjike e animacionit në kinematografinë shqiptare ishte veçanërisht e ndritshme gjatë viteve ’90, ndaj Arkivi Fil...

Berat, kullat e kalasë drejt rijetëzimit

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin për “Konservimin dhe Restaurimin e kullave 2,3 -3,4 dhe kurtinave...

”Të dua baltë shqiptare…’/ Në pë...

Sot shënohet 111-vjetori i lindjes së korifeut të prozës moderne shqipe, Mitrush Kutelit. Sidomos për brezin e ri, ve...

Teatri i Kukullave, shfaqje për fëmijët e sëmurë

Nëse vogëlushet e sëmurë nuk mundet të shkojnë në teatër për të ndjekur një shfaqje me kukulla, janë kukullat që kanë lë...

Belsh, festa lokale “Nymfa e Liqeneve” si promovim...

Festa lokale “Nymfa e Liqeneve” iu mirëpret sot dhe nesër në Belsh. Festa ka për qëllim promovimin e bukurive natyrore t...

Nis restaurimi, ura 200-vjeçare bëhet funksionale ...

Përveç Urës së Nivanit në Zagori, restaurimit po i nënshtrohet edhe ura e Kordhocës në Lazarat, një monument kulture që ...

Udhëtimi fantastik i 2500 të rinjve nga gjithë Shq...

Gjatë dy muajve maj- qershor 2018, Teatri Metropol në bashkëpunim me World Vision Albania, organizuan një turne në qytet...

Vepra nga muzetë e mëdhenjë të Greqisë vijnë për p...

Vepra të marra nga muzetë e njohura greke do të jenë pjesë e ekspozitës që do të hapet më 14 shtator ora 18:00, në COD. ...

Sezoni i ri i TKOB, 9 premiera dhe 100 shfaqje për...

Në 3 muaj, TKOB dhe Ansambli Popullor do të vërë në skenë 9 premiera, si dhe janë parashikuar 141 aktivitete dhe shfaqej...

Edicioni i 13-të i Festivalit Ndërkombëtar të Film...

“International Human Rights Film Festival Albania” do të sjellë për herë të 13-të në Tiranë filma dhe krijues nga e gjit...

Gjirokastrë, përfundon restaurimi dhe ndriçimi i K...

Përfundon restaurimi dhe ndriçimi i Kullës së Sahatit, në Kalanë e Gjirokastrës. Kulla e Sahatit është ndërtuar nga A...

Korçë, mbyllet Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë

Prej pesë vitesh, përmes "KoKo Fest",  i paraqiten Korçës dhe publikut korçarë, veprat më të bukura të komedisë. Tetë...

Muzika austriake dhe shqiptare, bashkë me 13 shtat...

Grupet muzikore të mirënjohura austriake dhe shqiptare do perfomojnë bashkë në një koncert live në Tiranë. Ambasada a...

Britanikët, film të animuar për Skënderbeun

Një dokumentar i ri për Skënderbeun është publikuar këtë javë në kanalin më të madh të videomaterialeve, në Youtube. Ësh...

Ura e Golikut, vepra e rrallë inxhinierike merret ...

Ura e Golikut në rrethin e Pogradecit, një vepër e rrallë inxhinierike, merret në mbrojtje nga Instituti i Monumenteve t...

Kalaja e Kaninës pritet t’i nënshtrohet rest...

Kalaja e Kaninës, një objekt historik dhe turistik, 6 km larg Vlorës, pritet t’i nënshtrohet së shpejti restaurimit. ...

Nis restaurimi i kishës së Shën Ristozit

Ka nisur faza e tretë e punimeve restauratore në kishën e Shën Ristozit. Përveç punës nga specialistët shqiptarë, nj...

Sitet arkeologjike Vlorë, hyrje falas për vizitorë...

Gjatë ditëve festive të këtij muaji, vizitorët do të mund të kenë mundësi të vizitojnë të gjitha monumentet dhe sitet ar...

Dy sopranot shqiptare, gjysmëfinaliste të konkursi...

Dy soprano shqiptare përzgjidhen si gjysmëfinaliste në konkursin botëror të operas, OPERALIA, në Lisbonë. Para disa d...

Sarandë, 2-8 shtator zhvillohet Festivali Ndërkomb...

Edicioni i pestë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “DEA OPEN AIR” do të ngrejë siparin më 2-8 shtator në qytetin bregd...

Opera “Skanderbeg” ngjitet në skenën e Venecias

Skënderbeu do ''ngjitet'' në skenën e Venecias me 6 shtator, pasi opera “Skanderbeg”, e kompozuar nga Vivaldi shfaqet pë...

Pogradec, kthim në identitet banesave monument kul...

Ministria e Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe Drejtoritë Rajonale të Kulturës Kombëtare në të gjithë ven...

Kavajë, “Një ditë me traditën”

Këngë, kaba dhe valle popullore nga të gjitha trevat e Shqipërisë do të interpretohen sot në mbrëmje në qytetin e Kavajë...

”Shpirti arbëresh në veshje”, me 31 gusht në...

“Shpirti arbëresh në veshje” titullohet ekspozita që pritet të hapet më 31 gusht në Muzeun Historik Kombëtar, ku veshjet...

Vithkuq, nis restaurimi i kishës së Shën Gjergjit

Në kishën e Shën Gjergjit në Vithkuq, ka filluar restaurimi i çatisë, i financuar nga kompania Favina. Drejtoria Rajo...

Sylvester Stallone gati për ”Rambo 5”

Legjendari Sylvester Stallone po përgatitet për t’u rikthyer në rolin e John Rambo në kapitullin e pestë të filmave “Ram...

“Shkodra Jazz Festival”, këtë vit nga data 29 gush...

Për të muzika jazz është një mënyrë jetese, është muzika rebele që ashtu sikurse edhe ai, tenton të sjellë progres n...

Fier, vazhdon puna për rikonstruksionin e teatrit ...

Vazhdojnë punimet për rikonstruksionin e godinës së teatrit ''Bylis'' në qytetin e Fierit. Tashmë po finalizohet rikonst...

8 fakte interesante për Korçën

1- Plani i parë rregullues për qytetin e Korçës daton rreth vitit 1850. Në atë kohë në Ballkan, plan rregullues kishte v...

Berati mirëpret “Miss Rainbow of the World”

Vajzat bukuroshe nga 36 vende të botës do të zbresin neser në qytetin e Beratit në spektaklin “Miss Rainbow of the world...

Muzeu Kombëtar, ekspozohen kostumet shekullore të ...

Dy kostume tradicionale të zonës së Strugës janë tashmë pjesë e koleksionit të Muzeut Historik Kombëtar, një dhuratë buj...

Amfiteatri i Tiranës, muzikë shkodrane me “K...

Zërat e mëdhenj të Shkodrës vijnë në skenën e Amfiteatrit të Tiranës më 23 gusht, me koncertin “Karajfilat e Shkodrës”. ...

Gjirokastër, restaurim pikturës murale në banesën ...

Ka nisur projekti për restaurimin e pikturës murale “Skena e Gjuetisë” në shtëpinë Skënduli, banesë 300-vjeçare ndër më ...

Objektet me interes në Muzeun Historik Kombëtar

Turistët e huaj dhe vendas që kërkojnë të njohin më shumë nga historia e Shqipërisë, nuk duhet të mungojnë në Muzeun His...

Historia e Urës së Tabakëve

Ura e Tabakëve është një monument kulture i ndërtuar në Tiranë në shekullin e XVII – XVIII-të. Ura ka një lartësi rreth ...

Gazetari, libër për bukuritë e Kosovës

Libri “Shtegtimet e një Gazetari”, i Rexhep Rifatit, është i pari i cili mund të shërbejë edhe si hartë turistike për vi...

Përmet, përfundon restaurimi i kishës “Fjetja e Sh...

Përfundon restaurimi i Kishës “Fjetja e Shën Mërisë”, e dyta për nga vjetërsia në Ballkan. Që nga viti ’80 ky është p...

Ekspozita e Muzeut Historik Kombëtar, ‘Unë j...

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Muzeun e Ko...

Gjirokastër, zhvillohet festivali ”Divani Lu...

  ''Divani Lunxhot'', një festival i traditës se zonës së Lunxhërisë, edhe këtë vit mblodhi grupe folklorike nga...

Vallja e Tropojës drejt UNESCO-s

Vallja e Tropojës është një nga kercimet më të çmuara të traditës shqiptare️. Një grup koreografesh po përgatisin dos...

Kështjella e Pulja-s, basorelievi i rrallë i Gjerg...

Nga Artan Shkreli Për shekuj Skenderbeu u rendit sipas rastit qoftë mes “kondotiereve” të kohërave, me Pirron e Hanib...

Kujdesi ndaj historisë, riparohet Monumenti i Pava...

Në  kuadër të ruajtjes dhe përkujdesit për monumentet e kulturës së qytetit si simbol i vlerave shpirtërore, materiale d...

Restaurohet Muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut është restauruar muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës. Projekti i ha...

“Elita 5”, në Tiranë për të festuar tri dekadat në...

Ata janë 5 pjesëtarët e grupit aq të famshëm nga Tetova, “Elita 5”, krijuar në vitin 1988, e që këtë vit mbushin plot 30...

Nis restaurimi i shtëpisë-muze të vëllezërve Frash...

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri, monument kulture i kategorisë I, e ndodhur në hyrje të fshatit me të njëjtin emër në...

Po zhvillohet “Korça Short Film Fest”, 40 filma sh...

Festivali ndërkombëtar i filmit të shkurtër “First Step Film Festival”, që çdo vit është zhvilluar në Tiranë, me ndryshi...
25,668FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek