E=mc2, si zbërthehet “ekuacioni më i famshëm në bo...

Albert Ajnshtajn, fizikani më i madh i të gjitha kohërave, u lind më 14 mars 1879. Ajnshtajni është më i njohur për zhvi...

Ju mjaftojnë një palë atlete dhe pak vullnet për t...

Të gjithë shkencëtarët janë të një mendje se sporti është një ilaç për shëndetin kardiovaskular dhe metabolik. Stërvi...

8 arsye se pse fëmijët duhet të kenë patjetër një ...

Lexoni 8 arsyet përse çdo fëmijë duhet të ketë një kafshë dhe - ta dini se e gjithë kjo mund të jetë e vlefshme edhe për...

Çfarë është ORCA? Impianti më i madh në botë që la...

Quhet Orca dhe kap CO2 për ta kthyer në shkëmb: duhet të jetë në gjendje të asgjësojë 4000 ton dioksid karboni çdo vit. ...

Ëndrra e çdo studenti ekselent, njihuni me 10 univ...

US News & World Report ka publikuar renditjen e tetë vjetore të universiteteve më të mira globale në mbarë botën. ...

GJENIU – Mënyrat se si Albert Ajnshtajni e n...

Albert Ajnshtajni (1879-1955), është një nga shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave, dhe emri i tij është bërë...

“Zhvilluan një mjet të ri dhe gjenial për nd...

Çmimi Nobel në Kimi për vitin 2021 do ta marrin gjermani Benjamin List dhe studiuesi amerikan David W.C. MacMillan për z...

Tre shkencëtarë marrin Çmimin Nobel në Fizikë, ja ...

Çmimi Nobel në Fizikë për vitin 2021 iu akordua tre shkencëtarëve, Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann dhe Giorgio Parisi “...

Zbulim për kurimin e dhimbjes kronike, këta janë f...

Çmimi Nobel në Mjekësi për vitin 2021 iu dha David Julius dhe Ardem Patapoutian. Dy studiuesit u shpërblyen për zbuli...

Shqiptari bën një ndër 10 zbulimet më të rëndësish...

GJERMANI - Organizata e Fondacionit për zbulime shkencore “Arthur Fischer”, ka vlerësuar zbulimin e dr. Halil Krasniqit,...

Seretonina, hormoni i lumturisë

Serotonina njihet si hormoni i lumturisë, por roli i saj në metabolizëm nuk është i njohur për të gjithë Seretonina ësh...

Shkencë/ 40 fakte të pabesueshme për trurin

1. Truri është i përbërë nga 73% ujë. 2. Megjithëse truri përbën vetëm 2% të masës trupore, ai konsumon rreth 20%...

Shihni TABELEN/ Cilat janë kombet më të zgjuara në...

Cili është kombi më i zgjuar në botë? Evropa dhe Azia dominojnë listën, me Japoninë që zë vendin e parë në sajë të po...

HISTORIKE/ Ja momenti kur sonda e NASA-s ulet në m...

Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar. Hyrja e so...

Sot, Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shk...

Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë është dita e 11 Shkurtit, shpallur e tillë me një rezolutë të Asambles...

LAJM I MIRË/ Izraeli zhvillon një ilaç që është 96...

Prova është e vogël dhe shumë fillestare: vetëm 30 pacientë të trajtuar, por 29 prej tyre shfaqën një përmirësim të duks...

Rekomandimi i OBSH: Pse duhet të bëni të paktën 40...

OBSH sapo ka publikuar në “British Journal of Sports Medicine” udhëzime të reja mbi lëvizjen, të shkruara nga mbi 40 shk...

FOTO/ “Apple-1”, ky është kompjuteri i parë me emr...

Një kompjuter Apple, me kasë druri, mund të shitet në eBay për 1,5 milionë dollarë, gati 2250 herë më shumë sesa çmimi o...

Shkenca moderne i rikthen shikimin të moshuarit iz...

Një 78-vjeçar në Izrael kishte humbur shikimin 10 vjet më parë për shkak të një sëmundje në kornea. Por tashmë me teknol...

Studimi: Si truri riciklon neuronet për të lexuar

Truri i njeriut nuk ka pasur ende kohë për të zhvilluar një zonë të dedikuar posaçërisht për leximin. Për të njohur s...

Shkencë/ Zbulohet superToka 10 miliardë vjeçare, k...

Është zbuluar superToka 10 miliardë vjeçare, ndërkohë që Toka jonë është 4,5 miliardë vite e vjetër. Ajo është pothua...

“I riu i vitit”, njihuni me shkencëtar...

Të dalësh në kopertinën e revistës “Time” është një nga ambiciet e çdo personi të pushtetshëm ose thjesht të suksesshëm ...

Shkenca jep lajmin e mirë: Po vjen “supervaksina” ...

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një “supervaksinë” që do të mbrojë njerëzit njëkohësi...

Sonda amerikane, ”Osiris-Rex” shkruan një faqe të ...

Katër vjet pas lëshimit të saj, sonda amerikane ”Osiris-Rex” arriti mbrëmë të prekë asteroidin Bennu në një përpjekje pë...

141 vite më parë, shpikja që ndryshoi botën

Shpikësi Thomas Edison më 21 tetor të vitit 1879, filloi provat për një tjetër lloj filamenti për llambën e tij elektrik...

Dy ekspertët amerikanë fitojnë çmimin Nobel në Eko...

Amerikanët Paul R. Milgrom dhe Robert B. Wilson u shpallën fitues të çmimit Nobel në ekonomi për “përmirësimet në te...

Dy gra fituese të Çmimit ‘Nobel’ për Kimi

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka vendosur të japë Çmimin “Nobel” në Kimi për 2020 për Emmanuelle Charpentier d...

Jepet çmimi Nobel në Fizikë, ja zbulimi i tre shke...

Tre shkencëtarë kanë fituar çmimin Nobel 2020 në fizikë për punën e tyre në formimin e vrimave të zeza dhe zbulimin e nj...

Shkencëtarët publikojnë hartën më të madhe 3D të U...

Shkencëtarët kanë publikuar hartën më të madhe tredimensionale të Universit të krijuar ndonjëherë. Sipas një deklarat...

Google krijon fjalorin e hieroglifeve, inteligjenc...

Google ka krijuar një fjalor hieroglifesh që përdor inteligjencën artificiale për të deshifruar imazhe të teksteve të Eg...

Lajm i mirë/ Franca prezanton ilaçin e mundshëm pë...

Kompania farmaceutike franceze Sanofi njoftoi se është e gatshme t’u ofrojë autoriteteve franceze ilaçin antimalarik në ...

Shkencëtarët australianë: Sistemi imunitar i njeri...

Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë zbuluar, se si sistemi imunitar i trupit, lufton virusin COVID-19. Hulumtim...

Shkencëtarët gjejnë mënyrën për prodhimin e energj...

Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë kanë bërë “panele antidiellore” që funksionojnë të kundërtën e diellit – gje...

Histori suksesi! Vetëm 30 vjeçe, kush është shkenc...

Tre studiues italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin e ri, një hap thelbësor në zhvillimin e terapive dhe vaksin...

Për herë të parë/ Këto janë pamjet nga afër që nuk...

Astronomët kanë përdorur teleskopin diellor më të madh në botë për të nxjerrë pamje të reja ku shfaqet sipërfaqja e diel...

Shkencëtari shqiptar krijon njësinë e nanoteknolog...

Nanoshkenca dhe nanoteknologjia janë teknologjitë pararojë të shekullit. Profesori i njohur shqiptar në universitetin e ...

BBC: Shkencëtarët janë shumë afër zbulimit të kurë...

Një pjesë e zbuluar e sistemit tonë imunitar mund të shfrytëzohet për të trajtuar të gjitha kanceret, thonë shkencëtarët...

Pse bletët janë zyrtarisht si ‘Qeniet më të rëndës...

Në një takim të Royal Geographic Society të Londrës, Instituti Earthwatch shpalli bletët speciet më të paçmueshme në kët...

Shkencarët krijojnë imituesin që ngarkon dije dire...

Disa studiues kanë zhvilluar një imitues e cila mund të ushqejë trurin e njeriut me dije në mënyrë direkte. Studiuesit p...

Shqipëria e para, ka numrin më të lartë të grave t...

Shqipëria rezulton të jetë shteti me përqindjen më të lartë të grave në Europë të cilat studiojnë degë të ndryshme të sh...

E thotë shkenca: S’ka rëndësi sa dhe si, vrapi ju ...

Edhe vetëm pak vrapim, është i mirë për ju. Ky është sugjerimi i një kërkimi sipas të cilit, ai, edhe në sasi të vogla r...

Nobeli në Kimi shkon për shpikësit e baterisë me l...

Nobeli për kiminë i ka shkuar këtë vit tre shkencëtarëve John Goodenough, M.Stanley Wittingham dhe Akira Yoshino, shpikë...

Ndahet Çmimi Nobel në Fizikë

Kozmologu Xhejms Piblles dhe planetologët Mishel Major dhe Didier Kueloz janë fituesit e Çmimit Nobel për Fizikën për vi...

Përse duhet të hani bajame para se të flini, arsye...

Gjumë jo i qetë, i parehatshëm dhe jo çlodhës. Të gjithë hasim probleme me gjumin ndërkohë që një nga faktorët kryesorë ...

Japonia bën ‘çudinë’ e radhës, krijon ...

Në bashkëpunim me kompaninë “Fujikin”, ekspertët e Universitetit japonez të Osakas kanë krijuar një robot të artistit dh...

Tashmë edhe jastekë inteligjent që eliminojnë zhur...

Netët pa gjumë pranë partnerit gërhitës mund të jenë vetëm një kujtim i keq i së kaluarës, pasi studiuesit e Northern Il...

Ushqimet që luftojnë plakjen dhe ju bëjnë të duken...

Një përbërës i gjetur te brokoli, lakra dhe avokado ngadalëson shenjat e plakjes fizike. Tanimë shkencëtarët pohojnë ...

Mars, zbulohet oksigjen në ujin e kripur

Uji i kripur që gjendet në nëntokën e Marsit ka oksigjen të mjaftueshëm për të siguruar jetën e mikrogjallesave. Në këtë...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek