FOTOT/ Kanioni i Shoshanit, mrekulli e natyrës që ...

Parku Kombëtar i Luginës së Valbonës e bën Tropojën një nga destinacionet më të preferuara të turistëve, por Kanioni i S...

FOTOT/ Mbillen 9 mijë pemë në zonën e Përroit të T...

Për të kontribuar në shtimin e hapësirave pyjore, ruajtjen e biodiversiteteve, zvogëlimin e erozionit por në të njëjtën ...

FOTO – Evidentohet prania e lundërzës në 28 ...

Përmbyllet për këtë vit monitorimi me tri faza i lundërzës në liqenet Prespë e Madhe dhe Prespë e Vogël. Lajmi bëhet ...

Projekti i PPNEA, përfundon unazimi i shpendëve në...

Kampi i vjeshtës i unazimit, i cili u organizua gjatë muajit shtator dhe tetor në Parkun Kombëtar të Prespës, përmbylli ...

VIDEO – Pelikani kaçurrel shfaqet në Lagunën...

Pelikani kaçurrel është parë edhe në Lagunën e Vilunit në Velipojë. Lajmi bëhet i ditur nga Administrata e Zonave të Mbr...

FOTOT – Mbillen 1500 pemë të reja në Paskuqa...

1500 pemë janë mbjellë me kontributin e qytetarëve në parkun e Paskuqanit, Tiranës. Nëntori dhe dhjetori janë muajt e...

FOTO – Përmeti dhe mrekullitë natyrore të ti...

Përmeti ofron shumë. Një mrekulli e natyrës që duhet vizituar patjetër, pasi panorama është magjepsëse Pranë Ujrave T...

FOTO/ Dhia e egër shfaqet në Malin e Tomorrit

Moratoriumi i gjuetisë në Shqipëri ka bërë që të shtohen numri i dhive të egra në Shqipëri dhe kryesisht në Parkun Kombë...

FOTOT – Thethi i artë, destinacioni absolut ...

THETH- Thethi është padyshim destinacioni më fantastik i vjeshtës në Shqipëri. Nëse merrni rrugën për Parkun Kombëtar...

Shërohet pelikani kaçurrel/ Pas 3 muajsh, Zaveri l...

Një pelikan kaçurrel i plagosur tre muaj më parë liqenin e Ohrit, u lëshua në liqenin e Prespës së Madhe, tërësisht i sh...

FOTO – NJË GJELAC PIKALOSH I UNAZUAR NË POLO...

Në fillim të muajit shtator në lagunën e Durrësit u vrojtua një individ i unazuar i gjelacit pikalosh (Pluvialis squatar...

FOTOT/ Liqenet akullnajore të Valamarës, oaz pranë...

Maja e Valamarës, në Gramsh një parajsë turistike e gjendur në një lartësi të madhe me liqene akullnajore, është një ndë...

FOTOT – Për ata që nuk e kanë vizituar akoma...

Syri i Kaltër - Monument Natyre, Kategori III sipas IUCN! Syri i Kaltër i quajtur ndryshe Pusi i Zi (nga banorët njih...

Global Bird Weekend – PPNEA sjell fotot e fa...

Global Bird Weekend është një nga eventet më të mëdha të shpendkundrimit, ku ekipe ornitologësh dhe dashamirësish të n...

FOTOT – Njihuni me kopshtin përrallor në Tok...

Durim, paqe dhe qetësi. Kjo është ajo që një ekip teknologësh, me bazë në Tokio, dëshiron që vizitorët të përjetojnë kur...

“Tulipa Albanica” – A e dini se tulipani i k...

Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme...

FOTOT – VROJTIMI I GJELËZËS SQEPHOLLË NË LIG...

Zona e Sektor-Rinia përfaqëson një nga ligatinat më të rëndësishme të vendit tonë për folezimin, dimërimin apo shtegtimi...

FOTOT/ Kafshët e rralla që duhet t’i shihni ...

Fotografi profesionist, Felix Roma, i njohur për koleksionet e tij të shumta nga bota e egër, ka publikuar, së fundmi, d...

Mjekësore dhe Aromatike/ Njihuni me 24 bimët magji...

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato...

FOTOT/ Njihuni me fshatin me emrin më të shkurtër ...

Ndonjëherë, është e vështirë që të mbajmë mend emrin e vendeve që vizitojmë, ose sepse ato janë të vështira për t’u shqi...

FOTOT/ Nga dhia e egër tek kaprolli, kamerat kapin...

Për më tepër se dy muaj gjatë periudhës së verës 2021, ekipi i PPNEA në bashkëpunim me AdZM Gjirokastër, monitoruan nëpë...

FOTOT/ Mrekullia e Tatzatit, një qoshk piktoresk p...

Fshati Tatzat në Delvinë është një qoshk piktoresk, edhe pse pak i njohur, por që vizitohet rregullisht nga adhuruesit e...

FOTOT/ Rikthehen flamingot në lagunën e Vainit në ...

Rikthehen flamingot në habitatin e tyre të preferuar në lagunën e Vainit të Lezhës. Lajmi bëhet i ditur nga Agjencia ...

FOTOT/ Vjen flota e parë e autobusëve “Go Green” n...

20 autobusët e parë “Go Green” mbërritën sot në sheshin “Nënë Tereza” dhe brenda muajit gusht do të futen në qarkullim, ...

3 miliardë pemë do të mbillet në BE deri në vitin ...

Komisioni Evropian zbuloi të Premten (16 korrik) strategjinë e re për pyjet, ndërsa angazhohet se do të mbjellë të paktë...

FOTO/ Si po kthehet Parku Kombëtar Divjakë Karavas...

Parku Kombëtar Divjakë Karavasta është shndërruar në një destinacion të preferuar për argëtim, qetësi dhe pushim gjatë f...

FOTO/ Liqeni i Dhoksit, parajsë turistike mes pish...

Bashkia Bulqizë është një nga destinacionet turistike të virgjëra që fsheh një natyrë të mrekullueshme si në pak vende t...

FOTOT/ Dallëndyshja e detit ballëbardhë folezon në...

Gjatë muajit prill, ekipi i PPNEA ndërmori disa masa konservuese për disa lloje të dallëndysheve të detit me qëllim rrit...

VIDEO/ A doni të shihni LIVE folenë e lejlekut në ...

Foleja e lejlekut (Ciconia ciconia) në Gjirokastër ka marrë jo pak herë vëmendjen e mediave kombëtare, duke i mundësua...

FOTOT/ Divjakë, në folenë e pelikanit kaçurrel

“Pelikani Kaçurrel” është një shpend i rrallë që gjendet edhe në vendin tonë. Ai rritet e zhvillohet vetëm në laguna dhe...

FOTOT/ Liqeni i Dushkut, destinacioni mahnitës në ...

Liqeni i Dushkut në Gramsh, ose siç njihet ndryshe liqeni i Zambakëve, i cili ndodhet në lartësinë 1105 metra mbi niveli...

FOTOT e PPNEA, përfundimi i sezonit të monitorimit...

Për më tepër se 60 ditë, kamerat kurth të PPNEA qëndruan të aktivizuara në zonat me potencialin më të madh për të strehu...

FOTOT/ Shtegu i Pelikanit, opsioni për një ditë pu...

DIVJAKË- Shume prej jush mund ta kene vizituar kete shteg fantastik i cili eshte i shenjuar gjate te gjithe gjatesise se...

Dallëndyshja e detit krahëzezë (Glareola nordmanni...

Pak ditë më parë organizata Shpendët e Shqipërisë ndau lajmin e një lloji të ri shpendi për Shqipërinë dhe ishte pikëris...

FOTOT/ A keni dëgjuar për tulipanin e Dardanisë

Është një tjetër bimë e rrallë e trojeve shqiptare e cila gjendet në qarkun Kukës. Për hir të së vërtetës duhet thënë q...

Shifra befasuese, shkencëtarët zbulojnë sa zogj ka...

Sipas një studimi të ri, në botë ka të paktën 50 miliardë zogj të egër. Referuar një artikulli të BBC, vetëm harabelë...

FOTOT/ Shafrani i Sharrit, bima e trojeve shqiptar...

Shafrani i Sharrit (Crocus scardicus Kosanin) është një bimë endemike që gjendet vetëm në disa zona të kufizuara në Shqi...

FOTOT/ Zambaku shqiptar, që njihet në gjithë botën...

Zambaku shqiptar (Lilium albanicum Griseb.) është një lule shumë e bukur që rritet në shumë zona të vendit tonë. Ngjy...

FOTOT/ Biodiversiteti është ushqimi që hamë, uji q...

Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit është shpallur nga Kombet e Bashkuara në vitin 1993, për të theksuar rëndësinë e bi...

FOTOT/ Parajsa e zogjve, një lloj i ri shpendi i s...

Në Ditën Ndërkombëtare të Larmisë Biologjike, shoqata Shpendët e Shqipërisë ka ndarë një lajm të mirë të gjetjes së një ...

Popullata e kalit të qyqes në Shqipëri identifikoh...

 Pas një jave monitorimi intensiv, popullata e kalit të qyqes u identifikua në 5 territore të Shqipërisë. Shoqata e Rua...

FOTOT/ Konfimohet për herë të parë folezimi i qyqe...

Qyqja me çafkë (Clamator glandarius) është lloj që shihet tepër rrallë në Shqipëri gjatë periudhës së kalimit dhe akoma ...

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel

Nis numërimi i pelikanit kaçurrel dhe atij rozë në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta, Shkodër, Prespë, Vlorë, Kune-Vain ...

“Rreqebulli, kaprolli, macja e egër…&#...

Përpjekja e Protection and Preservation of Natural Environment in Albania për të përcaktuar numrin minimal të popullatës...

Kurveleshit dhe Luginës së Drinos i shtohen 600 pi...

Të mbledhur në grupe, me lopata dhe fidanë të rinj nëpër duar, anëtarët e rrjetit “Shpëtimtarët e Kalit të Qyqes” ndërmo...

FOTO/ Nis procesi i unazimit të shpendëve në liqen...

Ekipi i PPNEA i studimit të shpendëve organizoi javën e kaluar një kamp dy-ditor unazimi në liqenin e Prespës së Vogël. ...

FOTOT/ Njih Shqipërinë! Rehova, fshati i gurtë që ...

Vetëm dy kilometra larg Ersekës ndodhet Rehova, një fshat magjik që të lë pa frymë. Rehova me shumë kisha shtrihet në rr...

FOTOT/ Vjosa, lumi i fundit i egër i Evropës

Lumi Vjosa në Shqipëri është një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës. Në rrugën e saj mbi 270 km, Vjosa rrjedh e pa...

Vrojtimi i parë i gjelacit të vogël këmbëverdhë në...

Vrojtohet për herë të parë gjelaci i vogël në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Ky vrojtim përfaqëson vrojtimin e tretë...

FOTOT/ Vrojtim i rrallë i mjellmës së vogël (CYGNU...

Më 27 shkurt 2021, gjatë një praktike të kurseve BirdID dhe BirdON në Rezervuarin e Thanës apo Rezervuarin e Murrizit, s...

FOTOT/ Në Sarandë, pranvera vjen më shpejt

Në qytetin bregdetar të Sarandës ka filluar mbjellja e lulishteve me lule shumëngjyrëshe. Saranda është e pëlqyer ...

FOTOT/ Lejlekët po vijnë dhe shtëpinë do e gjejnë ...

Gjatë kësaj periudhe lejleket (Ciconia ciconia), kanë nisur shtegtimin nga vendet e dimërimit në Afrikë drejt vendeve të...

Biznesmeni shqiptar në Londër dhuron 10 mijë fidan...

10 mijë fidanë pyjorë të llojit pishë do t'i shtohen fondit pyjor në Qarkun e Shkodrës. Ky kontribut vjen nga biznesmeni...

FOTO/ Foka mesdhetare, banorja më e re e parkut ko...

Konfirmohet prezenca e fokës mesdhetare banore e Parkut Kombëtar Detar “Karaburun-Sazan. Pas një monitorimi shkencor ...

FOTOT/ Divjaka, aty ku shpendët kanë gjetur ‘...

Divjaka është padyshim parajsa e botës së egër. Në lagunën e Karavastasë mijëra shpendë të ndryshëm i gëzohen natyrës në...

E ardhmja janë…biçikletat elektrike

Biçikleta, skuterë, biçikleta elektrike apo motorë është dilema që shumë persona kanë tani në jetën e përditshme. Lëv...

FOTOT/ Jeta e egër në rajonin ndërkufitar Korab-Ko...

Shqipëria është një prej vende më të pasura sa i përket botës së egër, ku mijëra kafshë gjejnë strehë malet tona, ku duh...

Këshillat/ Si t’i mbroni lulet dhe bimët e shtëpis...

Ngricat dhe acari mund të kenë efekt shkatërrues për disa bimë të caktuara që mbahen në shtëpi, ballkon apo kopësht. Mbr...

FOTOT/ Nis folezimi i Pelikanit kaçurrel në Divjak...

Ka nisur folezimi i Pelikanit Kaçurrel në parkun Kombëtar të Divjakë-Karavasta. Pelikani kaçurrel në Divjakë-Karavast...

FOTOT/ Gjelëza e madhe, një tjetër mik i veçantë g...

Fundjavën e kaluar gjatë monitorimit në ligatinën e Sektor-Rinia, në gjirin e Lalzit, e njohur ndërkombëtarisht si Zonë ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek