115 familje në Krujë ndihmohen me inpute bujqësore dhe blegtorale, si dhe me trajnime

115 familje në bashkinë Krujë janë ndihmuar të hedhin bazat e një ekonomie të qendrueshme familjare fale një ndërhyrje...

Kujdesi dentar dhe i kontrollit të syve në shkollat shqiptare, përfitojnë 270 mijë fëmijë

Në kuadër të Programit të Depistimit të Shëndetit dhe Kujdesit Dentar për fëmijët e grupmoshës 6-14 vjeç në shkolla, fëm...

Je fermer dhe mbjell grurë? Ja si të përfitoni financim 30 000 lekë për çdo hektar, vazhdojnë apliki...

 Përmes aplikimeve në portalin e-Albania, fermerët përfitojnë mbështetje financiare të drejtpërdrejtë për mbjelljet e re...

FOTOT/ “Festivali i Verës” mbledh qindra qytetarë tek Pazari i Ri në Tiranë

”Festivali i Verës” tek Pazari i Ri me kantinat më të mira shqiptare, ishte një nga destinacionet plot atmosferë gjatë f...

FOTOT/ Kafshët e egra që jetojnë në Shqipëri, shihni fotot e kapura nga kamerat kurth

Shqipëria është parajsa e kafshëve të egra. Vendosja e kamerave kurth në zonat e mbrojtura ka për qëllim vrojtimin e fau...

Gështenjat “Made in Albania”, sa prodhon Shqipëria dhe ku eskportohen

Gështenjat “Made in Albania” vitet e fundit po kërkohen gjithnjë e më shumë në vendet e Bashkimit Europian. Ministria...

Fotot/ Oazi i shpendëve dhe qetësisë, Divjaka tërheq qindra mijëra vizitorë (Shifrat)

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta gjatë këtij viti ka shënuar një fluks të lartë turistësh vendas e të huaj. Sipas ATS...

“Festivali i verës” në 17 shtator tek Pazari i Ri

Në Tiranë do të zhvillohet në 17 shtator “Festivali i verës”. “Festivali i verës” do të organizohet tek Pazari i Ri, ...

7 shenja që tregojnë se jeni më të zgjuar nga sa mendoni

Urtësia është aftësia për të përdorur inteligjencën, njohurinë dhe përvojën së bashku për të na ndihmuar të përballojmë ...

“Dua të luaj”, çfarë parashikon projekti me fokus fëmijët që do zbatohet në gjithë vendin

Së fundmi FSHZH po zhvillon projektin “Dua të luaj”, i cili jo vetëm do të përmirësojë  cilësinë e jetës, por edhe do të...

Nisi sot shkolla për 450 mijë nxënës – nxënësit e Tiranës me 12 shkolla të reja

Në të gjitha institucionet e arsimit parauniversitar ka nisur sot viti i ri shkollor 2022-2023 për rreth 450 mijë nxënës...

FOTOT/ Shkolla “Iliria” në Fushë Krujë me panele diellore

Shkolla “Iliria” në Fushë Krujë është gati për të pritur nxënësit. Një shkollë e rindërtuar me të gjithë paramentrat për...

‘Lule Ciani’, bima e rrallë mjekësore që kultivohet në Kukës

Në Shtiqën të Kukësit prej dy vitesh kultivohet një bimë e rrallë por shumë e kërkuar për mjekësinë dhe industrinë kozme...

Nga sot, fermerët shqiptarë përfitojnë 30 mijë lekë për çdo hektarë tokë që e mbjellin me grurë

Kultivuesit e grurit më sipërfaqe mbi 1 ha  do të përfitojnë një mbështetje prej 30.000 lekësh për ha. Thirrje e re e Sk...

Universiteti i Tiranës fitues me 8 projekte të Erasmus+

Universiteti i Tiranës në thirrjet për aplikime të vitit 2022 në fushën e veprimit Jean Monnet ka fituar në rang kombëta...

FOTOT/ Gati Kampusi i Universitetit Bujqësor, në tetor pret 2200 studentë

Kampusi i Universitetit Bujqësor i ndërtuar me standarde evropiane do të jetë gati për të pritur 2200 studentë. Ky Ka...

Aplikim në e-Albania për programet sociale të strehimit, si do ofrohet mbështetja

Përmes programeve të strehimit qeveria shqiptare po synon ofrimin e zgjidhjeve të përballueshme dhe cilësore për familje...

Lojëra, shkencë, muzikë, pikturë/ Qyteza e Fëmijëve në Korçë, streha e mijëra fëmijëve

Fëmijët mezi presin mbarimin e shkollës për t’i lënë më shumë vend argëtimit gjatë stinës së verës. Në qytetin e Korç...

“Shtëpi” për mbi 5900 familje pa banesë/ Programi i strehimit për 3 vitet e ardhshme, ku...

Qeveria planifikon më shumë mbështetje për familjet e pastreha në të gjithë vendin për tre vitet e ardhshme përmes progr...

Fermerët që mbjellin grurë marrin 30 mijë lekë/ha, si të aplikoni dhe afatet

Kriza e grurit që doli në pah si pasojë e konfliktit Rusi-Ukainë dhe që solli rritje të çmimit të miellit në vend, ka bë...

Mbështeten me mjete ndihmëse për 32 persona me aftësi të kufizuara

Programet e veçanta që financohen nga organizatat e huaja dhe shteti shqiptar po mbështeten personat me aftësi të kufizu...

Ecja me biçikletë rigjeneron trupin dhe mendjen, vendosen stacione të reja në Tiranë

TIRANË - Disa stacione të reja biçikletash po vendosen në rrugët e kryeqytetit. Punonjësit po vijojnë me vendosjen e ...

Njihuni me fshatin shqiptar, lidër në prodhimin e nektarinave dhe luleshtrydheve

Është fshat i zakonshëm i Fierit, por i veçantë në historitë e suksesit bujqësor. Kafaraj është lider në prodhimin e lul...

PROFIL/ Njihuni me Klean, 16-vjeçarja shqiptare kampione ndërkombëtare në shah

Jo vetëm në filma si ai “dy herë mat”, por talentet e vajzave shqiptare në shah po krenojnë Shqipërinë ndërkombëtarisht....

Pista olimpike e atletikës në Parkun e Liqenit drejt përfundimit

Pista olimpike e vrapit dhe kërcimit është drejt përfundimit të punimeve për të pritur sportistët profesionistë në mes t...

Një kopësht i ri në Tiranë, hapësirë moderne për 220 fëmijë në Njësinë 7

Me një hapësirë 1200 metra katrorë, “Kei” është kopshti dhe çerdhja më e re e Tiranës në Njësinë 7, që do presë këtë sht...

Ministria e Bujqësisë shpall 38 vende pune, apliko nëse je nga këto 3 qytete

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka shpall 38 vende vakante për inspektor veterinar në tre qytete të vendit. ...

Projekti/ 180 fëmijë dhe të rinj me aftësi të kufizuara në Prrenjas do marrin shërbim në shtëpi, shk...

Në bashkinë Përrenjas rreth 180 fëmijë dhe të rinj me aftësi të kufizuara do të kenë mundësi të marrin shërbime të integ...

E zbulon shkenca: Sa shpesh duhet të bëjmë dush dhe në cilat orare?

Sa shpesh këshillohet që të bëjmë dush dhe cilat janë orët e rekomanduara? Një pyetje e tillë shtrohe...

Holle, biletari, ambiente çlodhëse dhe për taksi/ Terminali Lindor i Tiranës drejt fundit, ja kur do...

Studentët dhe qytetarët, të cilët udhëtojnë nga lindja drejt Tiranës dhe anasjellas, nuk do të presin me orë të tëra për...

Si sot në histori/ 83 vjet më parë, si u ndërtua ujësjellësi i Tiranës

Si sot, më 18 korrik 1939, qyteti i Tiranës ndërmori një hap të rëndësishëm urbanistik me fillimin e ndërtimit të sistem...

FOTOT/ Fshati që i jep Shqipërisë 15.600 kg mjaltë gështenje çdo vit

Fshati Benë, i njësisë administrative Labinot-Mal të Elbasanit, zonë e thellë malore e pyllëzuar me gështenja, të cilat ...

Tiranë – Linjë e re ujësjellësi në rrugën “Mustafa Matohiti”

Në vijim të punës për rikosntruksionin e plotë të rrjetit të ujësjellës kanalizimeve në kryeqytet, punonjësit e UKT kanë...

Vetëm 1 orë larg nga Tirana/ Ulza, destinacioni i ri turistik që fsheh thesare (FOTOT)

Ulza është një ndër atraksionet turistike që po merr zhvillim nga viti në vit. Vizitor nga e gjithë shqipëria po jo vetë...

Shtohen dy destinacione të reja ajrore nga Rinasi drejt vendeve të BE

Duke filluar prej ditës së sotme Aeroportit ndërkombëtarë “Nënë Tereza” i janë shtuar edhe dy destinacione të reja flutu...

Je 21-26 vjeç? Mundësi për të rinjtë, ja si të regjistroheni në programin e Praktikës së Punës

Programi i Praktikës së Punës do të fillojë më datë 12 shtator 2022 dhe do të përmbyllet më 12 dhjetor 2022. Të gjith...

Universitetet/ Ndryshon mesatarja e pranimit në disa programe bachelor, lexoni vendimin e ri

Këshilli i Ministrave miratoi sot një ndryshim, i cili përcakton notën mesatare për maturantët që duan të vazhdojnë stud...

Viti i ri shkollor nis më 12 shtator, nxënësit që përfitojnë një javë pushim më shumë

Miratohet struktura e re e vitit shkollor 2022-2023 në sistemin arsimor parauniversitar. Urdhri i përbashkët i Ministris...

Ujë për 400 ha tokë dhe 387 familje në Mirditë, Austria dhe Zvicra financojnë projektin

Në Bashkinë Mirditë, një nga përfituesit e Skemës së Granteve që po zbatohet nga Programi për Zhvillim Rajonal në bashkë...

FOTOT/ Orikum – Palasë për 10 minuta, shihni sa kanë ecur punimet në tunelin e Llogarasë

Në tunelin e  Llogarasë, një vepër me rëndësi strategjike për turizmin në rivierën e Jonit, puna po vijon pa u ndalur pë...

Savina, një model frymëzimi për çdo të ri

Në një prej klasave të shkollës ku mëson Savina, ajo që të tërheq më shumë vëmendjen janë disa piktura. Të bukura, plot ...

NISMA/ Shërbime veterinare falas për ata që kujdesën për qentë endacakë në Tiranë

Kujdesesh për disa qenushë endacakë në lagjen ku jeton, por nuk ke mundësi t’i ofrosh shërbimet bazike veterinare?! Nga ...

FOTOT/ Keni kaluar nga Parku i Liqenit? Shihni si duket akademia e çiklizmit për fëmijë

Akademia e Çiklizmit pranë pedonales së Parkut të Liqenit, do të jetë pika më e re rekreative në Tiranë. Ajo është konce...

Subvencionim deri në 150 mijë lekë për bletarët, kush përfiton

Skema Kombëtare e Mbështetjes në Bujqësi 2022, parashikon këtë vit subvencionimin deri në 150 mijë lekë të bletarëve, pë...

FOTOT/ Kurorës së gjelbër të qytetit të Beratit i shtohen edhe 500 fidanë pishe

Kurorës së gjelbër të qytetit të Beratit iu shtuan edhe 500 fidanë të llojit pishë e butë. Sipas ADZM Berat, objekti ...

FOTOT/ Mjedis i ri për 477 nxënës, hap dyert shkolla “Haxhi Qira” në Borizanë

477 nxënës të shkollës 9-vjeçare “Haxhi Qira” në fshatin Borizanë të Krujës, janë rikthyer në ambientet e reja të rindër...

Doni të studioni në vendet e BE? UBT hap aplikimet për doktoraturat, ja kriteret

Universiteti Bujqësor i Tiranës, me mbështetjen e qeverisë gjermane, ka nisur bashkëpunimin me disa universitete në BE, ...

Kabineti i Informatikës ndez llambën e ëndrrave

Enilda dhe Esenini janë nxënës të një shkolle 9-vjeçare në periferi të Librazhdit. Si gjithë vogëlushët, ata jetojnë me ...

Një mundësi më shumë për familjen e Anjezës

“Pasi kryej mësimet ndihmoj mamin në punët e shtëpisë. Më pëlqen shumë shkolla, por kujdesem edhe për dhitë që kemi marr...

e-Albania lehtëson procedurat për përfitimin e pensionit të invaliditetit, ja si veprohet

Një nga 1212 shërbimet publike online në e-Albania ka lehtësuar procedurat për përfitimin e pensionit të invaliditetit p...

FOTOT/ Një maternitet i ri dhe dinjitoz për Beratin

Mbi 231 mijë banorët e Beratit do të kenë një maternitet të ri me kushte moderne. Materniteti ka një kapacitet prej 50 ...

Fushata sensibilizuese për edukimin e fëmijëve lidhur me sigurinë rrugore

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor si dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arsimit Parauniversitar nën...

Publikohet grafiku/ Ja kur mund të tërheqin pensionistët shpërblimin e Fundvitit

TIRANË -  688 mijë pensionistët në të gjithë vendin do të përfitojnë këtë fundvit një bonus prej 50 mijë lekësh të vjetr...

VENDIMI/ 40 mln dollarë për bonusin e fundvitit për pensionistët, familjet në nevojë dhe personat me...

Pensionistët, familjet me ndihmë ekonomike dhe personat me aftësi të kufizuara janë kategoritë që do të marrin bonus për...

 4.1 milionë euro fond për financimin e fermerëve, ja kushtet për të përfituar

4.1 milionë euro është fondi total i grantit që financon programi IPARD II për fermerët, në thirrjen e 4-t që ka hapur a...

FOTOT/ Një çerdhe e ngrohtë hap dyert për vogëlushët në Paskuqan

Çerdhja e re “Hapat e parë” në Paskuqan është gati të hapë dyert për 80 fëmijët e zonën. Çerdhja e re “Hapat e Parë”,...

Festat/ Qeveria miraton shpërblimin për pensionistët, ja sa lekë përfitojnë

Të gjithë pensionistët në vend do të përfitojnë shpërblim në fund të vitit. Qeveria përmes një akti normativ ka ndryshua...

FOTO/ “ShegaFest”, promovim i produkteve vendase në Lezhë

Promovimi i produkteve të zonës ishte në fokus të një aktiviteti festiv të organizuar sot Lezhë. Bashkia e Lezhës org...

Foto dite/ Ora e parë e mësimit në klasën e gjuhës shqipe në Padova

“Fëmijë shqiptarë u ulën sot së bashku në tryezën me abetare dhe libra shqip! Ata shkruajtën emrin dhe moshën e tyre ...

FOTOT – Mbillen 1500 pemë të reja në Paskuqan

1500 pemë janë mbjellë me kontributin e qytetarëve në parkun e Paskuqanit, Tiranës. Nëntori dhe dhjetori janë muajt e...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek