Njihuni me Xhesikën, gruaja që ruan sigurinë tek shkolla “Sami Frashëri” në Tiranë

Duke filluar që nga viti 2019, çdo shkollë e mesme në Republikën e Shqipërisë ka oficerë sigurie që përgjigjet për çdo p...

Besniku, pas 18 vitesh emigrim vjen në Divjakë dhe mbjell bimë mjekësore

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka sjellë sot një tjetër shembull të historive të suksesit në bujqësi. Besnik...

Automotopark-u i parë shqiptar po ngrihet në Elbasan

Në Elbasan po vijojnë me ritme të larta punimet për automotoparkun, i cili do t’i japë zhvillim ekonomik qytetit, por ed...

70-vjeçarja Hate Ora ruan traditën kuksiane të punimit të sixhadeve

Artizanati, kryesisht në thurjen e sixhades, është një traditë e vjetër kuksiane të cilën me shumë mund gratë dhe vajzat...

FOTOT/ Nis puna për transformimin e DRSHTRR në Durrës

Në Drejtorinë rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor Durrës po vijon me ritme të larta puna për riparimin e plotë t...

Shifrat/ Arsimi i mesëm profesional kthehet në modë, sektorët ku ofrohen vende pune

Në Shqipëri, gjithnjë e më shumë, nxënësit po zgjedhin shkollat profesionale, për të gjetur veten shpejt në tregun e pun...

“Le Monde” reportazh alpeve shqiptare

Media franceze “Le Monde” i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë turistike, ku këtë herë është fokusuar në Alpet shqipta...

Ndriçim LED në Bulevardin “Bajram Curri” dhe “Zhan d’Ark” në Tiranë

Në disa rrugë të Tiranës ka nisur vendosja e ndriçimit Led. I tillë është dhe ndriçimi i vendosur së fundmi në Bulevardi...

Çfarë duhet të keni parasysh që të rrisni fëmijë gjenialë

Në vitin 1971, profesori Julian Stanley themeloi programin Study of Mathematically Precocious Youth. SMPY është “a...

Zhvillohet maratona e shahut në Bibliotekën e Kryeministrisë

Qendra për Hapje e Dialog (COD) në bashkëpunim me Federaten Shqiptare të Shahut (FSHSH) zhvilloi workshop-in e parë të m...

Rritet prodhimi i mjaltit në Shqipëri, Shkodra “kampione”

Prodhimi i mjaltit në vendin tonë ka ardhur duke u rritur. Referuar Vjetarit Statistikor Rajonal të INSTAT 2022, për vit...

Anastas Kostandini, mozaik me motive ilire për qytetin e Pogradecit

Anastas Kostandini (Taso) prej disa javësh ka nisur punën për krijimin e mozaikut mural me motivet e paftës ilire të zbu...

Njihuni me Megalopolin e parë në Botë që do strehojë 500 milionë njerëz

Afrikë- Megalopoli i parë në botë premton të strehojë 500,000,000 njerëz pasi të përfundojë puna për ndërtimin e tij. ...

Maturantët kanë të drejtën për të kërkuar rivlerësim të testeve

Më 1 qershor do të zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore, ndërsa i fundit do të jetë më 19 qershor. Por këtë vi...

“Ristani Art and Food”, gatime tradicionale në sfondin e pikturave të mjeshtrit korçar Koço Ristani

Korça prej kohësh është kthyer në qytetin e preferuar të shqiptarëve, të cilët e frekuentojnë jo vetëm në ditë festash, ...

Njihuni me gruan që udhëton 1600 km çdo ditë për të shkuar në punë

Historia e Giuseppina Giuliano është shumë e veçantë. 29-vjeçarja napolitane udhëton çdo ditë nga Napoli në Milano për t...

Audi prezanton makinën e së ardhmes

Nëse i hedhim një sy makinës Audi activesphere concept (shkruhet me të vogla) duket sikur kemi kapërcyer 3 dekada ...

FOTOT/ Kafshët e egra që jetojnë në Shqipëri, shihni fotot e kapura nga kamerat kurth

Shqipëria është parajsa e kafshëve të egra. Vendosja e kamerave kurth në zonat e mbrojtura ka për qëllim vrojtimin e fau...

Prodhime shqiptare në Europë, regjistrohen 4 marka djathi dhe mjalti origjinale

4 produkte vendase të djathit dhe mjaltit janë certifikuar me logon “Made in Albania”. Djathi Mishavina i Bjeshkëve t...

Maja e Qorres në Llogora, ç’do gjë për turistët

Maja e Qorres, një prej majave më të larta në Parkun Kombëtar të Llogorasë, këto ditë dimri ofron peizazhe mahnitëse. ...

Kriteret dhe dokumentacioni për të marrë pensionin e pleqërisë

Të moshuarit që kanë plotësuar moshën e përcaktuar me ligj dhe kenë minimumi 15 vite punë me kontribute mund të përfitoj...

Gatuhet pica më e madhe në botë, do të ushqejë të pastrehët

Italianët mund të kenë rekordin për picën më të mirë, por me siguri jo më atë për picën më të madhe. ...

Avokado, pema e re frutore e parcelave shqiptare. Ja si ta mbillni

Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme po kthehet në një kulturë të mirëfilltë për kopshtarët e Shqipërisë....

Jo më çertifikata! Ja si do proçedohet

Qytetarët shqiptarë nuk do të humbasin më kohë në pritje të një shërbimi nga zyrat e shtetit, duke pritur më parë që të ...

Tiranë, hapen zyrat e reja të Njësisë Administrative Nr.14

Banorëve të zonës së Astirit, Unazës së Madhe dhe Kasharit nuk do t’u duhet të shkojnë deri në Kombinat për të marrë një...

“Mrekullitë e Shqipërisë”, BBC World cikël dokumentaresh

Nga Butrinti në Alpet shqiptare, rrjeti ndërkombëtar i BBC-së ka prodhuar një seri programesh mbi turizmin kulturor dhe ...

Feridi, njihuni me mjeshtrin që u mëson të rinjve zanatin e teneqepunuesit

Ferid Qarri do tu mësojë të rinjve në Kavajë zanatin e teneqepunuesit, përmes skemës 6-mujore së aftësimit në vendin e p...

Rikthehet paga e 13-të për administratën, ja kategoritë që përfitojnë

Qeveria ka vendosur të japë pagë të 13-të për disa kategori punonjësish, vendimi i cili është marrë më 31 Dhjetor dhe që...

Naltrexone, trajtim i ri për alkoolistët

Alkoolizmi mund të kthehet edhe në sëmundje. Përdorimi i tepruar i pijeve alkoolike përveç se ju dëmton organizmin, ...

Zbulohet qyteti ‘më i fuqishëm’ turistik në botë

Këshilli Botëror i Udhëtimit dhe Turizmit (WTTC) ka shpallur Parisin si qytetin më të fuqishëm në botë për turizmin. ...

Kompania shqiptare “AIR ALBANIA” hap zyrat në Tiranë, ja ku ndodhet

Pas fluturimeve të para, kompania shqiptare "Air Albania", tashmë ka ndërtuar edhe zyrat...

10 këshilla për të hequr dorë nga zakonet e këqija

Problemi me veset është se ato na shëndërrohen në forcë zakoni. Ne jemi mësuar sesi na ndikojnë jetet tona, e megjit...

𝟒𝟓𝟗𝟐 fëmijë në Shkodër dhurojnë ushqime, lodra dhe veshje për 167 familje në nevojë

Këtë prag fundviti, 𝟒𝟓𝟗𝟐 fëmijë dhe adoleshentë të 𝟏𝟗 shkollave në Shkodër kanë dhuruar ushqime, lodra dhe veshje, të ci...

“Vaçe Zela” dhe “Kristo Frashëri”, dy shkolla model i shtohen Tiranës (FOTOT...

Dy institucione të reja arsimore i janë shtuar kryeqytetit, shkolla e mesme “Kristo Frashëri” dhe shkolla 9-vjeçare “Vaç...

INSTAT nxjerr shifrat, ja sa përqind e shqiptarëve përdorin internet

INSTAT publikoi rezultatet e anketës së përdorimit të teknologjisë së informacionit (TIK) gjatë vitit 2022, nga grup-mos...

Pajisje me NIPT e vetëdeklarim online/ Karburanti për fermerët, si përfitohet

Me një fond limit prej rreth 792 mln lekë, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur procedurën e prokurimit p...

Njihuni me hartën e prodhimeve tradicionale të Shqipërisë, kryeson Shkodra

Ministria e Bujqësisë ka formuluar një listë, e cila ka fuqi ligjore në aspektin e prioritizimit të produkteve tradicion...

Lajmi i mirë për shqiptarët, rihapet shkolla shqipe në Nuremberg të Gjermanisë

Në qytetin e Nurembergut, në Gjermani është rihapur pas disa vitesh mungesë shkolla e gjuhës shqipe. Interesimi i mad...

Gjiganti që prodhon pjesë për Hyundai-n dhe KIA-n, së shpejti vjen në Shqipëri

Fabrika e kompanisë Yura, që prodhon pjesë për Hyundai dhe Kia, shumë shpejt do të fillojë punën në Shqipëri. Së shpejti...

Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë 1912, kush ishin figurat që hodhen themelet e shtetit

Qeveria e përkohshme e Vlorës është e para qeveri kombëtare që u formua pas Shpalljes së Pavarësisë. Krijimi i saj u ven...

Ferma urbane për fëmijë, kurse edukative në fushën e bujqësisë

Në disa qytete në botë, hapësira urbane, oborret apo tarracat e ndërtesave, po shndërrohen në mjedise të gjelbra dhe “fe...

Elbasan, projekt rikonstruksioni për shkollen “Jorgji Dilo”

Viti i ri shkollor 2019-2020 do t’i gjejë nxënësit e shkollës "Jorgji Dilo" në Elbasan me një shkollë krejtësisht të re....

Shkodër: Inagurohet Qendra e Zhvillimit për përsonat me aftesi ndryshe

83 persona me aftësi ndryshe do të kenë mundësi të jetojnë në ambiente dhe kushte me standarte bashkohore. Bashkëpuni...

Kartolinat për festat e 7 dhe 8 Marsit të krijuara nga nxënësit shqiptar (FOTO)

Nxënës të shkollave të ndryshme kanë zgjedhur mënyra të thjeshta, por tepër domethënëse për të uruar nënat dhe mësuesit ...

Krenaria e gjimnazit “Qemal Stafa”/ Njihuni me Brikenin, autizmi nuk e pengon të jetë me...

Autizmi nuk ka qenë pengesë për Brikenin për të shkëlqyer jo vetëm në mësime, por edhe në shfaqje teatrale dhe ekspo...

Objektet shtetërore të ​zëna nga qytetarët, ja proçedura e privatizimit

Këshilli i Ministrave ka miratuar një vendim i cili përcakton rregulla të reja për privatizimin e objekteve që janë zënë...

Vajza shqiptare zgjidhet shkencëtarja më e re e suksesshme në Austri

Shqiponja Ahmetaj, vajza nga Elbasani është zgjedhur shkencëtarja më e re e suksesshme në Austri. Shqiptarja ka fituar ç...

Mbahet në Tiranë festivali i zogjve. Ekspozohen 3 mijë zogj të 150 racave

Festivali i Zogjve ka mbërritur në edicionin e tretë, duke përfshirë në një ekspozitë të madhe mbi 3 mijë zogj, të 1...

Furnizim 24 orë me ujë të pijshëm për 130 pallate në Njësinë 13, nis heqja e depozitave 

Krahas përmirësimit të infrastrukturës, Njësia 13 është një ndër zonat e para në Tiranë që furnizohet me ujë të pijshëm ...

Vetëm 17 km nga Tirana, nis hapja e shtigjeve në qytetin e lashtë ilir në Persqopi

Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore, Tiranë ka nisur punën për hapjen e shtigjeve për këmbësorë në qyte...

Aplikimet për ID/ Zyra të reja në njësitë 1 dhe 2

Banorët e njësive 1 dhe 2 në Tiranë, nga sot mund të aplikojnë pa radhë për kartat e identitetit dhe pasaportat biometri...

Barazia gjinore/ Shqipëria renditet e 25-a në botë, më mirë me fuqizimin politik

Shqipëria renditet në vendin e 25 në botë nga 156 shtete, në Indeksin e hendekut Gjinor të vitit 2021, të publikuar nga ...

5 vendet ku mund të vrojtoni shpendët në Shqipëri

Një nga aktivitetet që po merr gjithnjë e më tepër vëmendje kohët e fundit është vrojtimi i shpendëve, që ndërlidh bukur...

Kalaja e Tiranës kthehet në zonë pedonale

Pas Sheshit “Skënderbej” dhe Pazarit të Ri, Tirana do ketë një tjetër hapësirë pedonale, e cila pritet të shndërrohet në...

Babagjyshi në mes të Tiranës: “S’e bëj për lekë, marr kënaqësi nga fëmijët”

Ai është Dan Biçaku me origjinë nga Martaneshi, por jeton në Tiranë. Ky është vit i tij i dytë në këtë mision. ...

E-Albania, sipërmarrësit mund të marrin online titullin e liçencës

Çdo sipërmarrje nga sot mund të marrë titullin e lejes/licencës me vlerë ligjore për subjektin që ka në zotërim përmes s...

FOTOT/ E rrallë, shqiponja perandorake (Aquila heliaca) shfaqet në Shqipëri

Një tjetër Shqiponjë perandorake (Aquila heliaca) shfaqet në Shqipëri gjatë ditëve të fundit. Kësaj rradhe informacioni ...

9 liqenet mahnitës në Tiranë për të kaluar një ditë pushimi të paharruar

A e dini se rreth Tiranës ka plot liqene mahnitës, të fshehur nëpër malet dhe kodrat e saj? Visit-tirana.com rendit në n...

472 shërbime pa pagesë dhe online/ Ja si merret dëshmia e penalitetit pa shkuar nëpër zyra

Jo më kohë të humbur nga një institucion në tjetrin për marrjen e dokumentacioneve që ju nevojiten. Në platformën e-alba...

Sot, 555-vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Sot përkujtohet 555-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-17 janar 1468), njofton...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek