Gjesti heroik, vëllezërit shqiptarë rrëmbejnë vëme...

Dy vëllezër shqiptarë kanë rrëmbyer vëmendjen e medias austriake për gjestin e tyre heroik duke shpëtuar një 23 vjeçar i...

Del lista/ Ja 66 shërbimet që mund të kryeni në sp...

Çdo person i siguruar ka të drejtë të kërkojë përfitime nga skema e sigurimeve shoqërore sa herë që mendon se i plotëson...

FOTOT/ Ruajtja e banesave tradicionale, Himara mer...

Udhëzuesi Praktik për Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Banesave Tradicionale në fshatrat e Bregdetit të Himarës është vlerësuar ...

Restorantin më të famshëm në Berlin e ka një shqip...

Fatos Xhafolli, shqiptar i Kosovës është pronar i restorantit “Nuovo Mario”, një ndër më të famshmit në Berlin. Ai para ...

Keni projekte në agropërpunim? Mund të financoheni...

Deri në 2.000.000 euro financon programi IPARD II, fermerët dhe sipërmarrësit që do të ndërmarrin investime në përpunimi...

Faqja italiane: Një ëndërr? Jo! Jemi në Shqipërinë...

Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thell...

National Geographic 1912: Shqiptari është europian...

Nga Theron J. Damon National Geographic, numri i Nëntorit 1912 (Me shkurtime) Shqiptari është europian: për më shu...

VIDEO/ Pavarësia, këngë e valle shqiptare në Këshi...

Kenge dhe valle shqiptare ne keshillin bashkiak te Nju Jorkut, me rastin e pavaresise se Shqiperise. Shqiptarët që je...

‘Fol me fëmijët, lëre telefonin’, hape...

Një restorant familjar në Britaninë e Madhe ka vendosur që të krijojë një zonë pa celularë për klientët e tyre. Inici...

“Nata e Bardhë” ndez sonte Tiranën, sp...

‘Nata e Bardhë’, ashtu si çdo vit vjen me surpriza në Tiranë. Në sheshin Skëndërbej do të mbahet një spektakël nën ri...

Dikur Ballkani quhej Scandrebeco, njihuni me hartë...

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të jetë vetëm në rastin e Amerikës. Por...

Frymëzim/ Nazmija, femra e parë shqiptare që zgjed...

Një tjetër histori suksesi! Një tjetër triumf i shqiptarëve! Një tjetër vajzë ngjit majat Bëhet fjalë për Nazmije Ism...

Raporti frymëzues/ Shqipëria, vendi i dytë në botë...

Ka edhe raporte ku Shqiperia vleresohet pozitisht, duke u renditur nder vendet e para ne bote, per fusha te caktuara. Sh...

Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë 1912, kush ishin...

Qeveria e përkohshme e Vlorës është e para qeveri kombëtare që u formua pas Shpalljes së Pavarësisë. Krijimi i saj u ven...

PROFIL/ Njihuni me 40 firmëtarët e aktit të Pavarë...

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të...

106 vite nga ngritja e Flamurit në Vlorë! Telegram...

Sot është dita e Pavarësisë, një festë e madhe për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Më 28 Nëntor të vitit 1912 u s...

Zbulohet harta e rrallë të Europës që vërteton ndi...

Një hartë e rrallë e Europës që i përket vitit 1455, e siguruar nga Biblioteka Qendrore e Romës është sjellë në Shqipëri...

Nisma në Tiranë/ “Dhuro një xhup, ngroh një ...

Qëllimi i kësaj nisme është që t iu vijmë në ndihmë personave të cilët nuk mund të sigurojnë një xhup të ngrohtë në këtë...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- 8 strategji që punonjësit më të mirë të mos largohen kurrë nga kompania juaj Të shumtë janë artikujt që flasin për s...

Polakët dhurojnë 110 mijë euro për të prekurit nga...

Ndoshta nuk përmendet prej modestisë, por Caritas-i polak është një nga strukturat më afër me problematikat shqiptare. D...

Me plis në mes të Anglisë, kickbokseri nga Mirdita...

Një kickbokser shqiptar i arteve marciale MMA është shpallur kampion bote në këtë kategori. Ndue Lleshi nga Mirdita k...

Shtetet me më shumë festa zyrtare, ja si renditet ...

Në një hartë të re të përpiluar nga WorldAtlas, rezulton se nga të gjitha vendet në botë, Kamboxhia kryeson listën e fes...

“Blej Shqip” për nder të Ditës së Flamurit, hapet ...

Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë, organizuan për të pe...

Festat e nëntorit, restaururohet shtëpia e Marigos...

Në shtëpinë e patriotes Marigo Posio, e cila qëndisi shqiponjën në flamurin që u ngrit në Vlorë nga Ismail Qemali vijojn...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- FOTOT/ “National Geographic” promovon Butrintin: Shijoni mrekullinë antike Programi “Open Explorer” i “National Geog...

Nga bashkimi i doganave, heqja e tarifave roaming,...

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë kanë nënshkruar disa marrëveshje për të lehtësuar barrierat ekzistuese ndërmjet d...

Shifrat/ Gratë pronare mbizotërojnë në bizneset e ...

Në vitin 2016, përqindja e pronareve/administratoreve gra është 26,8%, sipas INSTAT. Përqindja e grave pronare apo admin...

Lidhja e Prizrenit, përjetësohen baballarët e komb...

Tre baballarët e kombit shqiptar janë përjetësuar jo vetëm në zemrat e shqiptarëve, por edhe në bronz, pikërisht në qyte...

“Skënderbeu” mbërrin në Bruksel mbi kalë dhe me fl...

“Skënderbeu” ka ardhur në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuq e zi në dorë. Përballë simbolit futurist të Brukselit,...

FOTOT/ “National Geographic” promovon Butrintin: S...

Programi “Open Explorer” i “National Geographic” ka vizituar qytetin antik të Butrintit duke i dedikuar një shkrim histo...

“Nata e bardhë”, surprizat që ju presi...

E kthyer tashmë në një traditë, edhe në këtë fund nëntori “Nata e Bardhë” do të vijë me plot surpriza dhe më e zjarrtë s...

FOTOT/ Gjesti fisnik i kosovarëve, mbushin pemët m...

Ardhja e dimrit sjell vështirësi për shumë qytetarë që jetojnë me të ardhura minimale, pasi nuk kanë mundësi të blejnë r...

Gjermania i dhuron Shqipërisë 268 milion euro,të g...

Prej korrikut 2016 Gjermania ka vënë në dispozicion të projekteve të përbashkëta me Shqipërinë 102,5 milionë euro, duke ...

Investimi strategjik, ngrihet qendra më e madhe të...

Shqipëria synon të jetë lider në rajon në eksportin e prodhimeve bujqësore dhe kësaj i shërben edhe ndërtimi i qendrës m...

Njihuni me Bobin, amerikanin që la SHBA për të pun...

Të vish emigrant në Shqipëri. Madje direkt nga Amerika, vendi ku shqiptarët synojnë të shkojnë. Kjo ka ndodhur me Bobin....

Mjeku Ardian Ndroqi kthehet të punojë në QSUT, pas...

Mjekë të cilët janë specializuar në vendet perëndimore, zgjedhin Shqipërinë për të ushtruar profesionin e tyre. Edhe ...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Revista Forbes speciale për kombëtaren e Dardanëve: Shkruan historinë Suksesi historik i Kosovës në Ligën e Kombeve ...

Spanjollët zbulojnë Shqipërinë, “El PaisR...

Media spanjolle El Pais i ka kushtuar Shqipërisë një artikull ku shpalos 5 arsye pse duhet vizituar… Në ngushticën e ...

“Streha mes reve”/ Filmi shqiptar me kast ndërkomb...

Filmi i dytë me metrazh të gjatë i Robert Budinës, “Streha mes Reve” do ta ketë premierën ditën e pavarësisë në një fest...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- FOTOT/Stadiumi “Arena Kombëtare” drejt fundit, ja sa kanë avancuar punimet Stadiumi Arena Kombëtare është drejt fund...

Histori suksesi/ Njihuni me shkencëtaren shqiptare...

Ajo është Mirjeta Pasha, pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kër...

The Travel rendit 20 qytete europiane që duhen viz...

Nuk ka asgjë më të bukur se të zgjohesh një mëngjes, në një vend ku askush nuk ju njeh, të gjesh vetën në rrugë të paeks...

Vendimi/ Njihuni me 11 kategoritë e studentëve që ...

Qeveria shton kategoritë e studentëve të cilët nuk do të paguajnë tarifën e studimit në Universitet. Të gjithë studentët...

A e dini se ka patur një linjë udhëtimi me anije D...

Ka një dokument që vërteton se ka pasur një linjë udhëtimi me anije drejt Shteteve të Bashkuar të Amerikës, që në vitin ...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Kompensim ushqimor në shkolla për fëmijët e familjeve në nevojë Ushqimi për fëmijët e familjeve në nevojë në shkolla...

Zyrtare/ Pushim edhe 30 nëntori

Të gjithë ata që kanë planifikuar pushime për Festat e Nëntorit, le t'i planifikojnë ato për 5 ditë pasi dita e premte d...

Gjesti fisnik në Elbasan, tifozit të Uellsit i kth...

Një tifoz nga Wellsi i cili kishte ardhur në vendin tonë për të ndjekur nga afër ndeshjen miqësore të futbollit mes vend...

Filmi i Robert Budinës premierë botërore në “Talli...

“Streha mes Reve”, filmi i dytë me metrazh të gjatë i skenaristit dhe regjisorit shqiptar Robert Budina, do të ketë prem...

Kompensim ushqimor në shkolla për fëmijët e familj...

Ushqimi për fëmijët e familjeve në nevojë në shkollat ku implementohet projekti pilot “Bëjmë dety-rat e shtëpisë”, do te...

A i njihni muçmollat shqiptare? Ja vetitë e jashtë...

Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Ura e vjetër e Lezhës, rikonstruktohet monumenti i kulturës mbi lumin Drin Ura e vjetër mbi lumin Drin në lagjen “Sk...

Televizioni publik Austriak dokumentar për Shqipër...

Televizioni publik Austriak ORF 2 do të shfaqë sot në mbrëmje për herë të parë një prej dokumentarëve më të mirë të real...

Nga Italia në Bradashesh të Elbasanit, njihuni me ...

Doktor Kleanth Çimi, është rikthyer në Shqipëri për të dhënë kontributin e tij në sistemin e shëndetësisë në Shqipëri. ...

FOTO/ Projekti revolucionar, droni që hapet dhe sh...

Projekti vjen nga Kina dhe ka të gjitha karakteristikat për të qenë me të vërtetë revolucionar. “NetGuard”  është një dr...

Skënderbeu shkon në Gjirokastër, një shqiptaro-ame...

Në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ditën e mërkurë datë 21 nënto...

SHIFRAT/ Ja vendet Evropiane ku ka më shumë studen...

Universitetet europiane janë të njohura për traditën e tyre në mësim dhënie. Në renditjet ndërkombëtare ato renditen në ...

‘Vuloset’ projekti, hekurudhë për të l...

Shqipëria dhe Greqia janë dy vende fqinje që kanë shumë çështje për të zgjidhur me njëra-tjetrën, por tashme do jene me ...

Vatikani flet shqip për Skënderbeun/ Nga Dua Lipa ...

Viti jubilar i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu mblodhi mbrëmjen e sotme në një koncert të madh festiv e...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Biznesi kosovar financon ndërtimin e një shkollë, kopështi e qendre shëndetësore në Kukës Fshati Bardhoc në Kukës do...

Rishfaqet gjeli i egër në Parkun e Tomorrit, BE pr...

Gjeli i Egër, një prej specieve të rralla të faunës së egër në Shqipëri pasi rrezikoi zhdukjen, është rishfaqur në Parku...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek