Ishujt e Ksamilit, mes 15 plazheve më të mrekullue...

Ishujt e Kasmilit konsiderohen nga gazeta suedeze “Expressen.se” ndër 15 ishujt më të mrekullueshëm në botë. Në një r...

Njihuni me hartën e prodhimeve tradicionale të Shq...

Ministria e Bujqësisë ka formuluar një listë, e cila ka fuqi ligjore në aspektin e prioritizimit të produkteve tradicion...

Marrëveshja Shqipëri-Austri për pensionet, hyn në ...

Shtetasve shqiptarë që punojnë e jetojnë në Austri, ju njihen  kontributet e sigurimeve shoqërore dhe koha e vjetërsisë ...

Studimi befasues/ 7 në 10 suedezë tejet kureshtarë...

7 në 10 suedeze janë tejet kureshtarë për Shqipërinë dhe janë të gatshëm dhe të interesuar që të vijnë këtu për pushime....

Turistët nuk vijnë vetëm për plazh, ja sa vizitorë...

Në Muzeun Historik dhe Etnografik të Krujës vizitorët janë në rritje pasi sezoni turistik vazhdon dhe në muajin shtator....

Reportazhi amerikan/ “Shqipëria e vogël̶...

Në Bronx të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ekziston një komunitet shqiptarësh, të cilët ruajnë kulturën dhe traditën ...

RTSH, së shpejti me një kanal të dedikuar për ferm...

Se shpejti Shqipëria do të ketë një kanal të posaçëm për bujqësinë dhe fermerët Kanali I posaçëm për bujqësinë, do të...

Shkollë shqipe në Amerikë, çelet me 6 tetor

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vjetra në botë dhe një gjuhë e cila i ka shpëtuar asimilimit nga shumë pushtues ndër...

”Tirana Public Transport”, aplikacioni...

Tirana Public Transport është aplikacioni më i ri që u vjen në ndihmë të gjithë banorëve të kryeqytetit që përdorin ...

Studimi/ Shqipëria, vendi me birrën më të lirë. Ja...

Tirana është vendi më i lirë në rajon për të pirë një birrë, dhe një ndër vendet më të lira në Europë. Vendi i parë ndër...

Turistët që zgjedhin Shqipërinë, kryesojnë gjerman...

Numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë ne territorin shqiptar gjatë muaj Gusht është rritur me 26,9 për qind krahasuar m...

Shifrat optimiste/ Rreth 4.4 milionë turistë vizit...

Turizmi shqiptar po njeh një ngritje të stabilizuar dhe cilësore. Fluksi i lartë i turistëve, veçanërisht atyre të huaj ...

Turizmi i jahteve, ja sa miliarderë zgjodhën Durrë...

Numri i jahteve turistike që janë ankoruar në kalatat e portit më të madh të vendit që nga fillimi i vitit 2018 ka arrit...

Shifrat/ Ja sa udhëtarë kanë hyrë në Shqipëri 5 vi...

Fluksi i të huajve drejt Shqipërisë është rritur ndjeshëm. Referuar të dhënave për muajt janar-gusht, vetem nga aeroport...

Ja afati deri kur mund të regjistroni tokat bujqës...

Të gjithë njerëzit që janë përfitues të tokave bujqësore sipas ligjit nr.7501, dhe që nuk janë të pajisur me  Aktin e Ma...

Gjiganti televiziv, reportazh për shqiptarët dhe K...

Kanali i njohur televiziv gjermano-francez “ARTE” i ka kushtuar një hapësirë të veçantë shkrimtarit të njohur Ismail Kad...

Ja qytetet më të lira për t’u vizituar gjatë vjesh...

Nga plazhet më të famshme e deri tek kështjella e Drakulës, më poshtë do të gjeni disa prej qyteteve më të bukura por mb...

Informacioni rreth detyrimeve tatimore, ngrihet nj...

Njohja me detyrimet tatimore mund të bëhet përmes shërbimit “call center”, pa pagesë. Drejtoria e Përgjithshme e ...

Rrotull globit, këto janë fotot më interesante të ...

Ditët janë dinamike dhe bota përfshihet nga ngjarje dhe fenome të ndryshme. PO.al sjell për ju disa nga fotot më inte...

FOTO/ Sot jemi zyrtarisht në vjeshtë, por plazhi i...

22 shtatori shënon zyrtarisht mbylljen e verës dhe kalimin në vjeshtë. Megjithatë temperaturat e larta dhe pushimi i ...

Frymëzuese/ Bamirësja anonime ngjall shpresë mes s...

Një grua rreth 70 vjeç i shkoi në fillim të gushtit në zyrë Drejtorit të Spitalit të Korçës. Gruaja kishte qenë më parë ...

Shqipëria, e treta në Evropë për prodhimin e energ...

Shqipëria renditet e treta në Evropë, pas Norvegjisë dhe Islandës, për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rin...

Plazh në vjeshtë! Vijon fluksi i pushuesve kosovar...

Moti ka nisur të freskohet në verilindje, por në bregdet është nxehtë. Kjo i ka joshur banorët e Kosovës që edhe këtë të...

Merrni fëmijët për dore! “Princi Bretk” çel zyrtar...

Teatri i Kukullave ka çelur zyrtarisht sezonin me premierën “Princi Bretk”. Shfaqja mirëpriti të parët fëmijët pa prindë...

FOTOT/ Art në natyrë, parqet arkeologjike nën R...

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Drejtoria Rajonale e Trashë...

Avokado, pema e re e parcelave shqiptare. Ja përfi...

Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme po kthehet në një kulturë të mirëfilltë për kopshtarët e Shqipërisë....

Artistët nga e gjithë bota performancë në malet e ...

Për shumë kohë një zonë e panjohur dhe e lënë në harresë, tashmë Nivica në Kurvelesh ka rifituar shkëlqimin e humbur. ...

Ruajtja e trashëgimisë, ekspertë europianë për res...

Ekspertë nga “Europa Nostra”, organizata kryesore e trashëgimisë në Europë dhe Instituti i Bankës Europiane të Investime...

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, bileta falas pë...

TIRANE– Skena e re “arTurbina” do të hapë dyert për të mirëpritur artistët dhe publikun për Festivalin Mbarëkombëtar të ...

Kjo foto është konsideruar si më e mira e këtij sh...

Natyra shpesh na lë pa fjalë. E njëjta gjë ndodh edhe me kafshët, veprimet e të cilave shpesh herë bëhen shëmbuj frymëzu...

Ruajtja e vlerave muzeale dhe turizmi, Banka Botër...

Në Gjirokastër pritet të nise së shpejti një tjetër investim i rëndësishëm në drejtim të ruajtjes së vlerave muzeale të ...

FOTOT/ Puka kthehet në destinacion turistik, qytet...

Puka është një qytet i vogël, por magjik. Investimet në infrastrukturë këtë sezon veror, ndikuan ndjeshëm në rritjen ...

Muralja e Urës Vajgurore, një nga 10 më të mirat n...

Revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” ka përzgjedhur muralen e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore si një nga 10...

Italianët magjepsen pas Shqipërisë: Vend përrallas...

Shqipëria është një pjesë e paprekur dhe e pashkelur në misterin kompleks të Europës. Kështu e nisin artikullin e disa d...

Zbulohen rrënojat e një vendbanimi të lashtë në Di...

Në Babunjë të Divjakës janë zbuluar rrënojat e një vendbanimi të lashtë. Arkeologe shqiptare dhe gjermane po punojnë pre...

Magjia e Drilonit dhe Tushemishtit, destinacioni p...

Studioja projektuese portugeze PROAP u shpall fituese e konkursit për hartimin e projektit të parkut ujor për zhvillimin...

Si i marrim vendimet tona? Instinkti apo arsyeja, ...

Vendimet janë të dyfishta, me arsye apo instikt. Dhe studimi i fundit mbi këtë temë ka arritur në konkluzionin se kur at...

BE jep 6.3 milionë euro për reformën e ujit në Shq...

Bashkimi Europian do të investojë 6.3 milionë euro në mbështetje të reformës së sektorit të ujit në Shqipëri. Priorit...

Së shpejti, gjuha rome do të futet në shkollat shq...

Së shpejti në shkollat e vendit do të futet edhe gjuha rome. Ende nuk ka detaje lidhur me formën sesi gjuha rome do t...

Rruga e re që lidh Kosovën me Shqipërinë

Kosova dhe Shqipëria lidhen tashmë përmes rrugës së re të ndërtuar me standarde dhe sinjalistikë të nevojshme të Borjes,...

Doni të studioni në SHBA? Hapen aplikimet, ja si t...

Jeni ende duke vazhduar gjimnazin dhe keni dëshirë që të studioni në Shtetet e Bashkuara të Amerikës? Ambasada Amerik...

Zbulohet turisti i parë që do të udhëtojë në hënë

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar turistin e parë që do të fluturojë rreth Hënës. Miliarderi japonez dhe manjati...

Programi i Vetëpunësimit / 5000 USD nëse keni një ...

Ju mund të financoheni deri në 5 mijë dollarë, nëse keni një ide për të krijuar një sipërmarrje apo biznes, ku punësohen...

“Në shkollë sot me çantën plot”, gëzohen 104 fëmij...

Disa ditë më pare, stafi i Radio 7 inicjoi fushatën solidarizuese “Në shkollë sot me çantën plot”. Qëllimi i kësaj fusha...

Historia e Skënderbeut vjen në Muzeun Kombëtar për...

Historia e Skënderbeut realizuar në pikturë për publikun vjen në ekspozitën me veprat e piktorit Vangjel Gjikondi. Janë ...

Viti i ri shkollor, 3 miliardë lekë për arsimin pr...

Për shkollat e arsimit profesional nga viti 2013-2018 janë investuar 1.58 miliardë lekë, deri në 2021, do të investohen ...

Nis sot shkolla, 32 mijë nxënës ulen për herë të p...

480 mijë nxënës të sistemit parauniversitar nisen sot vitin e ri shkollor. Janë 32 mijë fëmijë të klasave të para që ...

Letër një shkollari

Nga Ledi Shamku E Diela jote e fundit e pushimeve të verës. Këtë javë do t’i kthehesh shkollës. Lum ti! Ta them sinqe...

Dita Ndërkombëtare e Pastrimit, aksion pastrimi në...

Pas përfundimit të sezonit veror, Bashkia e Vlorës, e mbështetur nga ambientalistët, disa peshkatarë dhe zhytës, kanë nd...

Si prodhohej birra para 13 mijë viteve, zbulohet p...

Disa arkeologë njoftojnë se në një shpellë në Izrael gjendet punishtja e birrës më e vjetër në botë. Punishtja sipas...

Vlerësimi ndërkombëtar/ Tirana, një nga tre qytete...

Në rrugëtimin e saj transformues, për t’u shndërruar në një qytet europian, Tirana ka rrëmbyer një tjetër vlerësim të rë...

A e dini se cilat janë qytetet më punëtore të Shqi...

Papunësia në Shqipëri është ulur, në 3 mujorin e dytë të 2018, shifrat e punësimit kanë pasur një ndryshim në qytetet sh...

Prestigjiozja spanjolle: Shqipëria, parajsa e fshe...

Një vend autentik dhe origjinal, ku vazhdon të ndihet e kaluar e tij komuniste, por me prekje moderne, shkruan portali s...

Njihuni me vajzën nga Elbasani që punon në gomiste...

Puna është nder. Nuk ka rëndësi se çfarë bën, por pasioni me të cilin i bën gjërat. Steriotipat, punë për burra dhe punë...

‘Air Albania’ ndez motorët, avioni kuq...

“Air Albania”, kompania e parë ajrore shqiptare, do të nisë fluturimet për herë të parë. Destinacioni i parë i saj është...

Ja kush e bën rajonin e Jugut, xhevahirin e fshehu...

Rajoni i Jugut, cilësohet si xhevahiri i fshehur i Ballkanit. Burimet kulturore dhe natyrore, trashëgimia autentike si i...

Rritet numri i turisteve në vend, dyfishohen shitj...

Rritja e numrit të turisteve që po vizitojnë vendin tonë e ka ndikuar pozitivisht aktivitetin e hotelerisë. Sipas të dhë...

Tiranë, shpallet thirrja e tretë e programit të ve...

U shpall sot në Tiranë thirrja e tretë e programit të vetëpunësimit për të rinjtë. Çdo i ri apo re me një ide dhe pla...

Teatri i Kukullave, shfaqje për fëmijët e sëmurë

Nëse vogëlushet e sëmurë nuk mundet të shkojnë në teatër për të ndjekur një shfaqje me kukulla, janë kukullat që kanë lë...

Viti i ri shkollor/ Libra falas për komunitetin ro...

Libra falas për nxënësit e fillores, por edhe për nxënësit e komunitetit rom në shkollën 9-vjecare. Komuniteti rom pë...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek