Parku Arkeologjik i Fierit tashmë me aplikacion dh...

Për të apasionuarit e Parkut Arkeologjik të Fierit, tashmë në dispozicion të tyre është edhe një aplikacion i ri që ofro...

“Tirana 100″/ Vikena Kamenica risjell këngët tiran...

Në kuadër të aktiviteteve që po mbahen në këtë periudhë të vështirë pandemie për 100-vjetorin e Tiranës kryeqytet, artis...

Këshilli i Europës vlerëson “Shtëpinë me Gje...

TIRANË - Këshilli i Europës ka vlerësuar "Shtëpinë me Gjethe" si Muzeu më i mirë 2020, një çmim i përvitshëm i KiE për m...

Shkrimtari shqiptar në Londër, Rudolf Marku shpall...

Shkrimtari shqiptar në Londër, Rudolf Marku u shpall dje nëpërmjet një ceremonie mbajtur në Ministrinë e Kulturës, Poeti...

39 vjet Muzeu Historik Kombëtar, ja specialistët q...

39 vite më parë do të hapte dyert për herë të parë institucioni më i rëndësishëm mbi historinë e popullit shqiptar, Muze...

FOTO/ Restaurohen dy ikonat e koleksionit “Onufri”...

Në laboratorin e restaurimit të veprave të artit pranë Muzeut të Ikonografisë “Onufri” në Berat ka përfunduar proce...

149 vite nga lindja e të papërsëritshmit, Homerit ...

149 vjet më parë, më 23 tetor 1871, lindi në Fishtë të Zadrimës, një ndër penat më të fuqishme të letrave shqipe, poeti ...

Filmi ‘Tomka dhe shokët e tij’ shfaqet...

Filmi “Tomka dhe shokët e tij” i Xhanfize Kekos u prezantua në një nga kanalet televizive amerikane para 40 mln shikuesv...

FOTOT/ Simboli i trashëgimisë kulturore, përfundon...

Pas një muaji pune të kujdesshme, që kërkonte shumë durim e pasion, përfundoi restaurimi i Mozaikut të Tiranës, këtij si...

Hapet edhe BiblioTech 4 në Tiranë, transformohen b...

Projekti më i ri inovativ po transformon bibliotekat e Tiranës nga mjedise të thjeshta leximi, në inkubatorë të teknolog...

Pianistja shqiptare hap shkollë muzike në ShBA për...

“Gishtat e saj kërcejnë në tastet e pianos, duke goditur me saktësi dhe forcë, dhe me një familjaritet që Magi Kapllani ...

Nis puna për restaurimin e shtëpisë së shkrimtarit...

Në bashkinë e Pustecit, Korçë ka nisur puna për restaurimin e shtëpisë së shkrimtarit të njohur Sterjo Spasse. Kthimi...

Kadare nderohet me titullin shkencor ndërkombëtar

Shkrimtari shqiptar i mirënjohur botërisht, Ismail Kadare, është nderuar me çmimin Shkencor Ndërkombëtar “Aleksandër Sti...

Sopranoja shqiptare Klodiana Brahimi shkëlqen në s...

Qytetit të Shkodrës asnjëherë  nuk i kanë munguar talentet dhe figurat e mirënjohura artistike, dhe jo vetëm,  që  kanë ...

Shtëpia e shkrimtarit të madh, Dritëro Agolli do t...

Shtëpia e shkrimtarit të madh, Dritëro Agolli do të shndërrohet në muze. Këtë javë, në 89-vjetorin e lindjes së kolos...

Foto/ Në 1878 u krijua banda e parë muzikore në Sh...

Në vitin 1878 Maestro Giovani Canale një italian nga Napoli, krijoi “Bandën e parë muzikore” në qytetin e Shkodrës, kohë...

Festivali “Lulebore’, Shkodra vijon tr...

Festivali i këngës qytetare “Luleborë” i organizuar nga bashkia e Shkodrës për të pestin vit radhazi solli një gërshetim...

Shkrimtari Ismail Kadare nderohet me një tjetër çm...

Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare do të nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë të këtij viti. ...

Mbahet “ahengu shkodran’, kryevepra e ...

Tingujt e bukur te muzikës tradicionale, për më shumë se 1 orë krijuan një atmosferë të veçante në oborrin e Muzeut Hist...

Muzeu Etnografik i Kavajës shpallet Monument Kultu...

Me rastin e Ditëve Europiane të Trashëgimisë Kulturore dhe veçanërisht sot, në 29 Shtator që shënon “Ditën Kombëtare të ...

Universiteti në Ukrainë krijon Qendrën e Informaci...

Agjencia Kombëtare e Diasporës në kuadër të Memorandumit të Bashkëpunimit me Universitetin Humanitar Shtetëror të Izma...

FOTOT/ Zbulim i rëndësishëm arkeologjik në Maliq

Pranë fshatit Podgorie, tek vendi i quajtur Kopace, midis Burrës dhe Kishnikut, në bashkinë e Maliqit, në një pronë priv...

Nga Veqilharxhi tek Kristoforidhi, ekzemplarët e r...

Ishte viti 1844 kur për herë të parë shqiptarët mund të kishin një abetare. Thuajse 176 vite më parë, këto faqe konsider...

Fshati i bukur Kaninë shpallet pasuri kulturore “Q...

Këshilli i Ministrave miratoi këtë të mërkurë deklarimin pasuri kulturore “Qendër Historike” të fshatit Kaninë si dhe pl...

Shqiptari Blerim Destani në Hollywood në krah të M...

Aktori shqiptar Blerim Destani ka arritur suksesin e radhës në kinematografi. Ai është bërë pjesë e produksonit Holly...

Muzeu i Krujës shfaq interes për turistët, rreth 2...

Muzeu Historik dhe Etnografik i Krujës priti në muajt janar-shtator të këtij viti rreth 20 mijë vizitorë vendas e të hua...

30 piktorë nga Europa shndërrojnë Pogradecin në qe...

30 piktorë nga Ballkani dhe disa vende të Europës janë bërë pjesë e Kolonisë së Artit “Pogradec 2020”, një bashkëpunim m...

FOTOT/ Berat, nis restaurimi i çative në lagjen Go...

Bashkëpunimi DRTK-Berat me CHWB-Albania vazhdon me një tjetër ndërhyrje në lagjen Goricë. Instituti Kombëtar i Trashë...

“Koko Fest”/ Korça përgatitet për Festivalin mbarë...

Festivali i Komedisë në Korçë do të nisë në 8 shtator ndërsa për shkak të numrit të kushtëzuar të publikut secila shfaqj...

Turizmi kulturor; francezët, polakët dhe çekët pre...

Një grup vizitorësh francezë dhe spanjollë vizituan sot Muzeun Ikonografik Onufri dhe Muzeun Etnografik të Beratit. M...

FOTOT/ Restaurohet shtëpia e rrallë me afreske e i...

Shtëpia e tregtarit korçar Irakli Qirjako (Rako) e ndërtuar në vitet 1930-të, në lagjen 12 të qytetit të Korçës pranë is...

Shqiptarja nominohet për çmimin e Aktores më të Mi...

Filmi ‘Rruga’ nën regjinë e Besim Ugzmajlit që tashmë ka gëzuar mjaft suksese edhe jashtë kufijve, si protagoniste kryes...

Francezë, polakë, çekë…/ Rritet ndjeshëm num...

Muaji gusht shënon një rritje të numrit të turistëve që kanë  zgjedhur të vizitojnë muzeun e Ikonografisë Onufri dhe muz...

FOTO/ Restaurohet ikona “Shën Nikolla”, një prej...

Pas një pune dy mujore ka përfunduar restaurimi i një prej objekteve më të rëndësishëm të koleksionit të Muzeu...

Faqja e njohur turistike: Berati simpatik i UNESCO...

Berati, ose siç njihet ndryshe ”qyteti i një mbi një dritareve”, është një qytet simpatik i UNESCO-s, plot shtëpi fantas...

“Shkodra Jazz Festival” në Tiranë, 3 ditë fantasti...

“Shkodra Jazz Festival” do të vijë për herë të parë në Tiranë. Prej vitit 2005 I thyer në traditë në nder të artisti...

VIDEO: At Gjergj Fishta i lexon vetë vargjet e “La...

Fishta, i lindur më 1871, ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), përkthyes, publicist, arsimtar, estet, piktor (jo pro...

INSTAT/ Ja qyteti shqiptar që shpenzon më shumë pë...

Çdo pesë nxënës në Shkodër njëri ndjek shkollën në arsimin privat. Të dhënat e publikuara nga INSTAT tregojnë se Shkodra...

Manastiri i Mesopotamit në Sarandë, aty ku mbivend...

Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam) në jug të vendit, monument kulture i kategorisë së parë, prej kohësh i ësh...

Poetja shqiptare Irma Kurti shpallet “Akademike dh...

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti është nderuar me titullin “Akademike dhe Presidente Nderi” e Enciklopedisë Poetike Wik...

Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho sjell ...

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho sjell albumin me 14 arie operistike “Anima Rara”. Artistja rrëfen arsyet, se ...

“Kcimi i bjeshkës me tupan i Tropojës” te “Eposi...

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Jo Materiale vendosi shtimin e listës së pasurisë sonë shpirtërore, ...

FOTO/ Sako pa mëngë, njihuni me veshjen më elegant...

Veshjet popullore janë padyshim një pasuri e madhe e kombit shqiptar. Një ndër veshjet më elegante, e përgatitur nga mje...

“Rrënjët Tona”, çelet ekspozita me instrumentet e ...

Në Gjirokastër dhe Tepelenë, çelja e ekspozitës së instrumenteve burimore nga këto dy zona, ka sjellë një atmosferë krej...

Rikthehet tradita e munguar/ Pas tre dekadash, kin...

Pas më shumë se 3 dekadash mungesë, në qytetin e Shkodrës ka një tentativë për të rikthyer kinemanë verore. Qytetarët po...

Gjirokastra, 15 vjet në UNESCO, ja aktivitetet që ...

Qyteti i gurtë i Gjirokastrës shënon sot 15-vjetorin e përfshirjes në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s....

Qyteti antik i jugut të Shqipërisë ndërron emrin, ...

Së shpejti, do të jetë Dimali. Propozimi pranë Bashkisë së Urës Vajgurore, për ndryshimin e emrit, që erdhi nga disa int...

Njihuni me 10 bibliotekat më të bukura në botë, th...

Pavarësisht nëse jeni lexues i pasionuar, arkitekt, apo udhëtar kurioz, këto 10 biblioteka të qyteteve janë vlen të vizi...

FOTOT/ Restaurohet piktura murale “Bashkimi i prin...

Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore tha sot se është ndërhyrë për restaurimin e kompozimit “Bashkimi i principat...

Rinis Jeta Artistike – Teatri Eksperimental Rikthe...

Mbrëmjet verore po sjellin edhe rifillimin e jetes artistike pas paralizimit ardhur si pasojë e Covid 19. Teatri Kombëta...

Biblioteka Kombëtare dixhitalizim të mbi 265 mijë...

Falë punës së Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, përgjatë gjithë muajve të izolimit si pasojë e COVID-19 është...

Kandidat për çmimin OSCAR, filmi shqiptari “...

Një skenar origjinal e sjellja e një realiteti me vërtetësi e art regjisorial, e ka bërë filmin Delegacioni , të Bujar A...

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizitua...

Ministria e Kulturës dhe bashkia e Durrësit kanë nënshkruar një marrëveshje për të ofruar bileta falas për sitet arkeolo...

Lajm fantastik! Nis restaurimi i shtëpisë së kolos...

Një lajm fantastik! Kanë nisur punimet për restaurimin e shtëpisë ku Atë Gjergj Fishta, i njohur ndryshe si Homeri Sh...

Shkrimtari Ismail Kadare fiton një tjetër çmim të ...

Çmimin ”Prozart” të cilin Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë “PRO-ZA Ballkan” ia jep një autori të shquar për kontributi...

Shqiptarja Adriana Matoshi, aktorja më e mirë në f...

Një ndër aktoret më të mira shqiptare, Adriana Matoshi po vazhdon ta mbajë frontin. Një çmim tjetër është shtuar karrier...

Përfundon me sukses restuarimi i ikonës së rrallë ...

Qendra muzeore Berat sapo ka përfunduar ndërhyrjen restauruese të ikonës “Shën Joan Pagëzori” e vitit 1835, që mban firm...

Njihuni me Dritëro Kasapin, shqiptari që drejton T...

Regjisori shqiptar Dritëro Kasapi është drejtor i Teatrit Kombëtar në Suedi. Ai ka studiuar në Shkodër në Fakultetin ...

Berat, restaurohet banesa monument kulture kategor...

Në lagjen “Goricë”në Berat ka nisur puna për restaurimin e fasadës së banesës së familjes Bullari monument kulture kateg...

Restaurim banesave “monument kulture” të familjeve...

Në qytetin e Beratit banesat karakteristike janë gjithnjë e më shumë në vëmendjen e specialistëve të monumenteve të kult...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek