‘Frozen 2’, rikthehet filmi i animuar më i shikuar në botë

Gjashtë vite pas shfaqjes shumë të suksesshme ‘Frozen’, Disney konfirmoi rikthimin e filmit të animuar, duke nxjerrë trajlerin. Në filmin e ardhshëm të animuar, mbretëresha...

Filmat shqiptarë së shpejti në Wikipedia

Qendra Kombëtare e Kinematografisë ka nënshkruan marrëveshjen me Open Labs për pasqyrimin në Wikipedia te të gjithë informacionit mbi kinemanë shqiptare,  Projekti WikiFilmat SQ synon...

Fotot/ Del në dritë një tjetër thesar

Në laboratorin e restaurimit të veprave të artit, pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës, specialistët e sektorit të artit kanë kryer ndërhyrje konservuese –...

“Përrallë Mesdheu” në Metropol, 4 fundjava me muzikë live për artdashësit e kryeqytetit

Të gjithë artdashësit në kryeqytet përgjatë muajit shkurt dhe mars do të mund të shijojnë një “Përrallë Mesdheu”. Për katër fundjava radhazi, në Qendrën...

Ermal Meta shkëlqen në SanRemo 2019, fiton zemrat e italianëve

Kantautori shqiptar Ermal Meta ka performuar mbrëmë në teatrin Ariston të Festivalit të Sanremos 2019. Plot një vit pasi u shpall fitues i Sanremos 2018,...

Pjesë e katalogut COBISS.AL tashmë edhe Biblioteka Publike e Beratit

Biblioteka Publike “Vexhi Buharaja” e Beratit tashmë është bërë pjesë e Katalogut të Përbashkët COBISS.AL. COBISS.AL është pjesë e rrjetit rajonal COBISS.Net, ku marrin pjesë...

Ermonela Jaho tregon çelësin e suksesit të saj: Kur gjen çelësin e shpirtit tënd,...

Ermonela Jaho, “Mbretëresha” e skenës operistike, është padyshim një histori suksesi. Dhe çelësi i këtij suksesi për sopranon e famshme shqiptare është vetëm puna...

Me 4 mars, Ermal Meta sërish për koncert në Tiranë

Talenti shqiptar, Ermal Meta, do të rikthehet sërish në kryeqytet për të dhuruar spektakël në Pallatin e Kogreseve. Këtë herë ka një surprizë më vete pasi...

Gazetarja e famshme e CNN magjepset nga takimi me Ermonela Jahon, poston foton dhe...

Gazetarja e famshme e CNN, Christiane Amanpour ka postuar një foto me Ermonela Jahon në Londër, duke e vlerësuar maksimalisht sopranon shqiptare “Prapaskenat këtë fundjavë....

“PEN Amerika 2019”, autorja shqiptare mes 5 finalistëve

“Hapësira negative” i Luljeta Lleshanakut i përkthyer nga Ani Gjika, dhe i botuar nga Shtëpia botuese New Directions në Shtetet e Bashkuara të Amerikës...

Berat, banesa historike e Roshnikut do t’i nënshtrohet restaurimit

Banesa historike e Roshnikut në Berat do t’i nënshtrohet një ndërhyrjeje konservues-restauruese duke bërë rikthimin në identitet të kësaj ndërtese historike të lënë në...

Njihuni me vendin me më shumë libra në botë! I gjeni kudo, në çdo...

Mirë se vini në Mundal, i njohur edhe si “The Norwegian Booktown”, ose fshati norvegjez i librave. Ai numëron rreth 280 banorë, thuajse të...

Shqipëri-Kosovë, artistët bashkë në skenën e ArTurbina

Artistët nga Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit si dhe artistë nga Kosova bëhen bashkë për koncertin që do të zhvillohet mbrëmjen e datës...

Foto/ Vijon puna për rehabilitimin e Teatrit të Operas, gati në fund të 2019-ës

Po vijon puna për rehabilitimin e Teatrit Kombëtar të Operas. Projekti për rehabilitimin e Teatrit të Operas dhe Baletit shumëfishon hapësirat, si për publikun, por...

Tradita shqiptare/ Botohet një libër i veçantë për…flinë

Një libër i veçantë për flinë. Arsim Canolli ka botuar librin me titull ‘Flija’, për ushqimin e shijshëm i cili shijohet kudo ndër shqiptarë. Për herë...

Ura e Kordhocës, restuarohet mrekullia 200-vjeçare

Ura e Kordhocës, mrekullia 200 vjeçare, sipas historianëve është ndërtuar rreth vitit 1820 dhe në atë kohë ishte nyja kryesore lidhëse për tre qytete,...

VIDEO/ Hidhet shorti për ‘Eurovision 2019 ’, ja kur do të këndojë Shqipëria

Është hedhur shorti për garën evropiane të këngës “Eurosong”, e cila do të mbahet në Tel Aviv Shqipëria do të garojë në natën e dytë...

Jeta dhe veprimtaria e Ismail Qemalit që në moshën 27-vjeçare ekspozohet te Muzeu

Dorëshkrime të hershme në të cilat Ismail Qemali mbante të gjallë komunikimin për shpalljen e Shqipërisë si shtet i pavarur janë pjesë e ekspozitës...

Festivali “Talia e Flakës 2019”, nderohet me dy çmime drama shqiptare “Kreolët e Ballkanit”

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” me dramën shqiptare “Kreolët e Ballkanit” u përfaqësua në festivalin “Talia e Flakës 2019” që po zhvillohet në qytetin...

Tiranë, shtëpia e Kadaresë kthehet në muze

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave shqipe, shtëpia e të cilit...

Një tjetër sezon fantastik te Amfiteatri, hapet thirrja për artistët

Pas suksesit në vitin e tij të parë, Amfiteatri i Tiranës ka nisur përgatitjen e kalendarit të ri artistik për sezonin Mars – Nëntor...

Filmi shqiptar “Delegacioni” fiton çmim në ‘Trieste Film Festival 2019’

“Delegacioni“ me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani është shpallur fitues në kategorinë “Best Feature Film” në Trieste Film Festival...

Nominimet për Oscar, kryeson filmi ” A star is born”

Parashikimi i fituesve në ceremoninë e çmimeve Oskar nuk është i lehtë. Zgjedhjet e Akademisë i kanë përmbysur jo rrallëherë pritshmëritë ndërsa anëtarët e...

Kolosi i skenës, Ndriçim Xhepa feston 62-vjetorin! Faleminderit për emocionet!

Aktori shqiptar Ndriçim Xhepa feston sot 62-vjetorin e lindjes së tij. Xhepa u lind në Tiranë, më 21 janar 1957, ai është djali i...

Restaurohet shtëpia e Marigosë që qëndisi flamurin e pavarësisë

Pas më shumë se 100 vjetësh shtëpia e patriotes Marigo Posio, e cila qëndisi shqiponjën në flamurin që u ngrit në Vlorë nga Ismail...

Libra të rinj, pasurohen bibliotekat në shkollat e Lezhës

Bibliotekat e shkollave 9-vjeçare “Besëlidhja” dhe “Gjergj Fishta” dhe gjimnazit “Hydajet Lezha” janë pasuruar me tituj të rinj librash Titujt e rinj janë mundësuar nga...

Restaurohet qendra historike e Vlorës, ndërhyrje në 68 objekte

Plot 68 është numri i objekteve në restaurim, për zonën historike të qytetit të Vlorës Projekti pritet të përmbyllet vetëm me restaurimin e objekteve në...

Botimi special për Skënderbeun! Revista Muzeologjike, 250 faqe për Heroin Kombëtar

Numri i tetë revistës Studime Muzeologjike i kushtohet plotësisht figurës së Skënderbeut. Mbi 250 faqe produkt shkencor me referenca, dokumentacion të saktë do të jetë...

Tjetër sukses i Ermonela Jahos! ‘Financial Times’ vlerëson sopranon shqiptare

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike Financial Times. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Investimi 30 milionë lekë, hapet memoriali i Skënderbeut

Memoriali i Skëndërbeut në Lezhë ka hapur dyert për vizitorët në ditën që shënon 551 vjetorin e ndarjes nga jeta të Heroit Kombëtar të...

Sistem audio-guidë në katër gjuhë tek Muzeu “Onufri”

Muzeu Kombëtar Ikonografik “Onufri” shumë shpejt do të mund të vizitohet përmes sistemit të audio-guidave. Turistët do të kenë shansin të zbulojnë muzeun dhe kryeveprat...

Krijohet Qendra Kombëtare për Librin dhe Leximin

Shqiperia, njesoj si Franca, Italia dhe jo vetem, do te kete nje institucion te dedikuar per politikat e programet e Librit, Leximit, Krijimtarise, Edukimit...

Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE, Kosova merr pjesë për herë të parë

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Jubileu i Ismail Qemalit, sigurohen 1 milion dokumente për arkitektin e pavarësisë

Instituti i Albanologjisë në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit ka organizuar një seri aktivitetesh. Me këtë rast studiuesit kanë mbledhur një fond prej...

Libri “Skanderbeg, Princi i Epirit” është promovuar në Slloveni

Libri në gjuhën shqipe “Skanderbeg Princi i Epirit” është promovuar në Koper të Sllovenisë Veprimtaria u organizua nga Shoqata Kulturore Shqiptare “Iliria” dhe u mbajt...

Kolosi i skenës dhe ekranit feston sot 77-vjetorin! Karriera brilante dhe e papërsëritshme

Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen e 77. Vitet kalojnë, por aktori i madh vetëm sa fiton gjithnjë e më tepër dashurinë e publikut shqiptar....

Filmi “Bohemian Rhapsody” fiton Golden Globe. Ja si u ndanë çmimet e tjera

“Bohemian Rhapsody” është fituesi i madh i çmimeve Golden Globe. Filmi biografik i “Queen” dhe legjendarit Freddie Mercury rrëmbeu dy çmimet kryesore, atë të filmit...

Pogradec, Lëvizja Kombëtare e Leximit shkon me tituj të rinj

Lëvizja Kombëtare e Leximit nuk e ndal “udhëtimin” dhe gjatë këtyre ditëve të fillim janarit përsëri me në fokus brezin e ri për të...

Varshavë, nderohet me çmim filmi “Delegacioni”

Filmi “Delegacioni” me skenar të Artan Minarollit dhe regji të Bujar Alimanit është shpallur fitues i Festivalit të 34-t Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë...

Skënderbeu mes 100 kapedanëve më të shquar, një portret me ngjyra siç nuk e...

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “Portrete të 100 kapedanëve të shquar...

Televizioni i famshëm gjerman “ARTE”, dokumentar për Baletin Kombëtar të Kosovës

Televizioni i famshëm gjermano-francez “ARTE” ka bërë një dokumentar interesant per Baletin Kombëtar të Kosovës. Televizioni fillor rrëfimin duke treguar se balerinët përmes artit të...

Skënderbeu shkon në Puglia, ekspozohen shpata dhe përkrenarja e heroit kombëtar

Përkrenarja dhe shpata e Skënderbeut kanë ardhur të riprodhuara në ekspozitën "Skënderbeg", në kuadër të vitit të heroit tonë kombëtar në rajonin e Puglias...

Gjashtë këngë të panjohura të Tefta Tashkos, ekspozohen disqet e 1942

Gjashtë këngë të Tefta Tashko Koços, të panjohura më parë, regjistruar në tre disqe në vitin 1942 në Milano, janë sjellë në Korçë. Këngët janë...

Legjenda shqiptare Bekim Fehmiu dhe filmi “Odiseja”, “rikthehen” në gjigandin televiziv RAI

Aktori i njohur shqiptar Bekim Fehmiu “rikthehet” në televizioni publik italian RAI në interpretimin e filmit “Odiseja”. Promovimi i Kosovës përmes diplomacisë publike është një...

SONDAZHI/ Ja librat më të mirë të vitit 2018 në Shqipëri

Një sondazh i realizuar me personalitete të artit dhe kulturës në Shqipëri nga Instituti Europian “Pashko”, ka zbuluar edhe 10 librat më të mirë...

‘La Traviata’, sopranoja Ermonela Jaho vazhdon të shkëlqejë në Paris

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho po vijon prezantimin në skenën e Parisit me operën ”La Traviata” të Verdit. Vepra është shfaqur deri tani në...

Koncerti për Krishtlindjen, ja surprizat që ju presin sonte tek sheshi “Skënderbej”

Tirana do të presë sot Krishtlindjet me një koncert festiv që do të organizohet në “Skënderbej”. Festimet do të nisin në orën 19:00 me koncertin...

Festivali i RTSH/ Përzgjidhet kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong (VIDEO)

Jonida Maliqi me këngën “Ktheju tokës” me muzikë dhe poezi të Eriona Rushitit, është fituese e Fest’ 57. Ajo u shpall fituese pas tre...

Përurohet një tjetër shtatore e Gjergj Kastriotit, ja ku është vendosur

Një tjetër shtatore është realizuar në nderim të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu Në kuadër të përmbylljes së aktiviteteve të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit...

Hapet muzeu i “mjeshtrit të dritës”, fotografit shqiptar të kopertinave të revistave botërore

Është hapur në Korçë muzeu “Gjon Mili”, një galeri e cila i dedikohet tërësisht ‘mjeshtrit të dritës’, fotografit që ka mbushur kopertinat e revistave...

Çelet ekspozita “Scanderbeg. Un eroe albanese in Puglia”

Muzeu Historik Kombëtar, Polo Biblio-Museale e Provincës së Leçes, Muzeu Castromediano në Leçe dhe Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Itali çelën dje, ekspozitën...

Kadare zgjidhet anëtar i Akademisë së Shkencave të Malit të Zi

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është zgjedhur anëtar i huaj i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur...

A e mbani mend filmin “I vetëm në shtëpi”? Kevin rikthehet me ‘prapësitë’ e...

Skena është gjithnjë e njëjta: Kevin zbret i habitur nga papafingo dhe pyet veten ku kanë përfunduar e ëma dhe i ati. Vetëm se...

“Të gjithë kërcejnë”, mbrëmja gala që do të sjellë valsin vienez në Tiranë

“Të gjithë kërcejnë” titullohet mbrëmja gala që do të sjellë valsin vjenez në Tiranë mbrëmjen e 28 dhjetorit. Ky  është eventi përmbyllës i bashkëpunimit të...

Shtypi francez vlerëson Ermonela Jahon: Interpretim magjepsës, do t`i bënte dhe gurët të qanin

Ermonela Jaho shkëlqeu në “Traviatën” e Verdit, duke elektrizuar “Operën e Bastijës”, Paris e duke marrë nga shtypi vendas ”Toute la Culture” vlerësimet më...

Ermal Meta rikthehet në Tiranë, i ftuar special në Festivalin e RTSH

Pas suksesit që pati në Sanremo, Ermal Meta do të jëtë i ftuari special në Festivalin e 57-të në Radio Televizonin Shqiptar. Ai do të...

Ndahen çmimet e letërsisë 2017, njihuni me fituesit dhe çmimet

Çmimet kombëtare për letërsinë e vitit 2017, organizuar nga Ministria e Kulturës, u ndanë sonte. Vepra letrare më e mirë për vitin 2017 iu...

Skënderbeu ‘shkon’ në Budapest, shfaqet dokumentari për heroin kombëtar

Në kuadër të “Vitit të Skënderbeut” është shfaqur në Budapest dokumentari “Skënderbeu ynë”. Ambasada e Shqipërisë në Budapest organizoi një pritje me përfaqësues të komunitetit...

Shqipëria dhe Kosova me laborator të ri restaurues për dokumentet

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave prezantoi sot Laboratorin i Ri Qendror të Restaurimit, si strukturë e re ku do të përqëndrohen proçeset e Restaurimit,...

Portat e shtëpive tradicionale në Gjirokastër përfshihen në një kalendar promovues

Portat e shtëpive tradicionale në Gjirokastër nuk janë vetëm elementë unikë të arkitekturës së banesave, por edhe përcaktuese shekullore të rendit shoqëror dhe identitetit...
15,018FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit