Del me sukses prova e transmetimit 4K me rrjetin 5G

Mësohet se këtë vit koncerti i Festës së Pranverës në Kinë do të transmetohet për herë të parë me definicionin ultra të lartë 4K,...

Zbulimi shkencor, diktohen sinjale radioje jashtë galaktikës sonë

Astronomët kanë zbuluar valë radioje të përsëritura nga thellësitë e hapësirës. Shkencëtarët e universitetit ”British Columbia”, në Kanada, kanë hasur radio sinjale nga një burim...

7 mënyra se si ideja juaj mund të shndërrohet në kompani inovative

Marc Benioff është një ndër sipërmarrësit më të suksesshëm në sektorin e teknologjisë në nivel botëror. Z.Benioff na tregon 7 mënyra se si një...

VIDEO/ Vijnë ekranet e lakueshme, LG bën revolucion në teknologji

Pas shumë vitesh me modele prototip, ekranet e lakueshme do të fillojnë të bëhen pjesë e jetës së përditshme, duke hapur perspektiva të reja...

Publikohet FOTO e parë e “anës së errët” të Hënës

Anija hapësinore Chang'e 4 e Kinës, ka transmetuar imazhin e parë të anës tjetër të hënës në lidhje me Tokën, duke zbuluar një sipërfaqe...

A e dini ndryshimin mes Megabit (Mb) dhe Megabajt (MB)?

A dini të bëni dallimin mes megabit (Mb) dhe megabajt (MB)? Ndërsa të dy janë të ngjashëm në shqiptim, në të vërtetë janë shumë...

‘Skënderbeu App’, del aplikacioni edukues mbi historinë e Heroit tonë Kombëtar. Ja ku e...

Këtë vit në Kosovë e Shqipëri është shënuar viti mbarëkombëtar për heroin kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu, në 550 vjetorin e vdekjes së tij,  Gjergj...

Dixhitalizimi i shërbimeve, shqiptarët morën 620 mijë vërtetime përmes telefonit

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka bërë bilancin 2-vjeçar të shërbimeve që ofrohen nga platforma online e-Albania. Përmes këtij sistemi janë gjeneruar rreth 620...

Projekti i miliarderit për të shmangur trafikun në qytetet e mëdha

Udhëtimi me automjetet personale në të ardhmen mund të duket si në këto pamje. Janë xhirime të një projekti pilot të miliarderit amerikan Elon...

Makinat më të mira dhe luksoze që do dalin në treg në 2019

Makinat luksoze po kërkohen më shumë se kurrë. Bentley, Lamborghini dhe Rolls-Royce kanë nisur prodhimin e “perlave” të radhës. Sipas CNN, këto janë 10 makinat më...

Zbulimi shkencor, pemët dhe bimët do të gjenerojnë energji elektrike

Bimët dhe pemët gjenerojnë energji dhe secila nga gjethet e tyre gjeneron një energji prej 150 voltësh, të mjaftueshme për të aktivizuar 100 llamba...

Projektohet superbateria e së ardhmes, te kesh karikim në celular për…2 javë

Të karikosh smartphone-in një herë në dy javë. Kjo mund të bëhet realitet ne një të ardhme të afërt, falë teknologjive të reja. Në...

Smartfon transparent, Sony depoziton patentën

Sony ka depozituar një patentë për një smartfon transparent. Ideja është që të përdorim ekranin e dyfishtë, një para dhe një pas, dhe të...

Mercedesi synon të zërë vendin e parë në tregun e makinave elektrike, prezantohet modeli...

Mercedes bëri të ditur objektivat “agresive” për të zënë vendin e parë në tregun e makinave elektrike, ndërkohë që prezantoi modelin EQC, që është...

Risia e facebook/ Fjalët që nuk i pëlqeni mund t’i bllokoni si koment

Së fundmi duket se Facebook po punon për një mundësi të re për të gjithë përdoruesit, të cilët shumë herë kanë fjalë që nuk...

Motoçikleta elektrike më miqësore me mjedisin, 300 km me vetëm 45 minuta karikim

Kompania ARC me qendër në Britani bëri të njohur në Milano modelin e parë të një motorçiklete që është përshkruar si e shpejtë, e...

VIDEO/ “InSight” selfie nga Marsi, dërgon imazhin mahnitës të tokës në planetin e kuq

Sonda më e fundit e NASA-s ka treguar vetën e saj të parë nga sipërfaqja e shterur e Marsit, pasi arriti me sukses në planetin...

Shtatë muaj udhëtim ndërplanetar, sonda e NASA-s zbret me sukses në Mars

Pas gati shtatë muaj udhëtim ndërplanetar, sonda “InSight” e NASA-s u ul sot me sukses mbi sipërfaqen e Marsit, pasi i mbijetoi kalimit të...

Krijohet droni-satelit, mjeti fluturues më i madh në botë, mund të qendrojë 3 muaj...

Ky avion gjigant, me tre bishta e me vetëm njërin krah sa një avion pasagjerësh, është më shumë si dron, por mund të bëjë...

Keni “smartphone” të thyer ose të vjetër? Mund ta bëni (gati) si të ri,...

Nga përditësimi i sistemit dhe i aplikacioneve, pastrimi i kujtesës, deri te pajisja e restaurimit të plotë. Dhe për dëmtime estetike ju mund të...

Ju bie shpejt bateria e telefonit? Ja si t’i jepni fund këtij problemi

Aparatet smartphone janë fjala më e fundit e teknologjisë, me aplikacione nga më të shumëllojshmet. E meta më e madhe, nëse mund ta quajmë kështu,...

VIDEO/ Ky Golf 2 mposht çdo super makinë tjetër

Makina Golf 2 që vjen nga Boba Motoring në Gjermani, lë shumë makina të tjera në pas. Ky Golf ka 1 233 kuaj-fuqi dhe kap...

Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore,...

FOTOT/ Shkencëtarët krijojnë diellin artificial, nxeh më shumë se i vërteti

Shkencëtarët kinezë, në kërkim të një burimi të pastër energjie, kanë krijuar një diell artificial që është aq i nxehtë sa e bën diellin...

Tiranë/ Hapet qendra laboratorike e inovacionit për fëmijët, sjell kurrikulat e kodimit dhe robotikës

Një qendër e re laboratorike e inovacionit ka marrë jetë në Tiranë, ku fëmijët e kryeqytetit mund të mësojnë kurrikulat më të avancuara ndërkombëtare...

A është celulari juaj origjinal? Ja si mund ta zbuloni direkt

Të blesh një smartfon kushton dhe është një investim i madh. Shpesh produktet që marrim nuk janë origjinale dhe dalim të humbur me blerjet...

Edhe samsung vjen me një celular që…paloset

Samsung ka zbuluar telefonin e tij të shumëpritur që paloset dhe u kërkoi zhvilluesve të Android-it që të fillojnë të krijojnë aplikacione për pajisjen...

VIDEO/ Policë me motoçikleta fluturuese…

Policët në Dubai kanë nisur të trajnohen me motoçikleta fluturuese "S3 2019", e projektuar nga një firmë në Kaliforni, do ti ndihmojë që të reagojnë...

BE hedh hapin e madh, inteligjenca Artificiale zëvendëson policët në kufi

Ai që do të dojë të hyjë në BE, në të ardhmen nuk do të takojë në kufi një njeri prej mishi e gjaku,...

Revolucion/ Prezantohet folësi i parë robotik i lajmeve

Robotët po vijnë për punët tuaja Në pamje të parë nuk duket fare, ky spiker lajmesh është thjesht imazhi i një folësi të vërtetë lajmesh,...

Falë teknologjisë, tre të paralizuar çohen në këmbë

Tre njerëz të cilët kishin vite që ishin paralizuar dhe u ishin hequr të gjitha shpresat, nisën të ecin sërish falë një implanti elektronik...

FOTOT/ Për të apasionuarit pas makinave, fjala e fundit e teknologjisë…

Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive. Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63...

VIDEO/ Njihuni me smartfonin që mund “palosni” dhe ta fusni në xhep, ja sa...

Një firmë më bazë në SiliconValley ka prezantuar një smartfon futuristik që mund të paloset. FlexPai është  telefoni i zgjuar i parë në botë që...

Revolucion/ Shumë shpejt do të udhëtoni me avionë elektrikë

Pasagjerët që janë të shqetësuar për ndikimin e udhëtimeve ajrore në mjedis, së shpejti do të kenë mundësinë të zgjedhin nje tjetër alternativë. EasyJet, linja...

Ndryshon Facebook Messenger, ja çfarë ndodh

Facebook Messenger do të ndryshojë pamje. Duke nisur nga e marta, përdoruesit do të kenë një aplikacion më të thjeshtë dhe më tërheqës. I quajtur...

Për fëmijë e të rinj, Tirana ka tashmë një hapësirë të inovacionit dhe robotikës...

Edhe Tirana ka tashmë një hapësirë të inovacionit dhe robotikës profesionale kushtuar vetëm fëmijëve, si një mënyrë për të nxitur shpirtin e krijimit tek...

Një smartfon vetëm 47 gram që sfidon iPhone dhe Samsung

Ndërkohë që Apple, Samsung dhe Huawei po krijojnë smartphone gjithmonë e më të mëdhenj, në Japoni po mbërrin një telefon i vogël, aq sa...

Messenger si Whatsapp, ja çfarë ndodh me mesazhet dhe fotot

Së shpejti, Facebook do të bëjë të mundur që mesazhet e dërguara në aplikacionin Messenger të mund t’i fshini, ashtu siç bëni në Whatsapp...

FOTOT/ Xiaomi, gati për “Black Shark”, telefoni i dedikuar për lojëra

Black Shark është telefoni i parë i markës kineze, Xiaomi, që është i dedikuar për video-lojëra. Gjëja më e veçantë që ofron është ftohja...

FOTOT/ Samsung paraqet Galaxy A9 (2018), i pari me 4 lente kamerash

Samsung zbuloi sot versionin Galaxy A9 për vitin 2018, i pari smartfon në botë që ka kamera me katër lente. Telefoni supozohet të jetë i...

Njihuni me programuesen e parë kompjuterike, vajzën e lordit të dashur nga shqiptarët

Sot është dita botërore në nder të Ada Lovelace, programueses së parë kompjuterike. Në vitin 2009 u caktua që  e marta e dytë e...

“Hej Siri, po më ndalon policia!”, aplikacion i ri për iPhone

Ka një risi të rëndësishme për ekspertët e iPhone këtë vit: Bëhet fjalë për një aplikacion të quajtur Shortcuts, i cili mbledh informacione nga...

FOTOT/ Njihuni me makinat e së ardhmes

Paris Motor Show është një mundësi për të gjithë prodhuesit e makinave që të prezantojnë për herë të parë me botën prodhimet e tyre...

FOTOT/ Mercedes prezanton modelin sportiv AMG A35

Ka nisur në Francë, Paris Moto Show 2018, një nga ekspozitat më të mëdha të automobilizmit, ku prodhuesit më të mëdhenj të makinave, ekspozojnë...

VIDEO/ Transporti tokësor më i shpejtë sesa ai ajror, ja mjeti që do “thyejë”...

Një tren i shpejtësisë së lartë i destinuar për të transportuar pasagjerë në mbi 1.100 kilometra në orë (700mph) u zbulua të martën në...

Rilind aparati i famshëm ”Zenit”

Prodhuesi i famshëm gjerman i aparateve fotografike ”Leica” do të rinovojë aparatin e famshëm sovjetik ”Zenit”, më shumë se 30 vite pas përfundimit të...

Makina fluturuese, del në shitje në tetor

Një makinë fluturuese do të dalë në shitje për klientët në SHBA muajin e ardhshëm. Transfuzioni i Terrafugia është modeli i parë që do...

5 arsye pse celulari juaj nxehet – Ja si ta rregulloni

Ju ndodh që të celulari juaj të fiket papritmas gjatë kohës që ju e përdorni? Po të merrni celularin tuaj për të bërë një...

”Globi Im”, aplikacioni mobile për fëmijë

Aksioni për Nëna dhe Fëmijë ka bërë lansimin e aplikacionit celular në gjuhën shqipe i quajtur ‘Globi Im’ aplikacion ky i cili është zhvilluar...

European Youth Awards, të rinjtë kosovarë fitojnë çmimin e parë

Mbrëmjen e djeshme u shpall fituesi i European Youth Awards (EYA) dhe në kategorinë për Digital Solutions with Social Impact, projekti Blood Donor (Dhuro...

Perandoria Apple blen Shazam-in. Aplikacioni do të jetë pa reklama

Apple ka përfunduar me sukses blerjen e Shazam-it, aplikacionit popullor të identifikimit të këngëve. Kompania konfirmoi se po blinte Shazam-in dhe ekipin e tij të...

Ja si do të duket baza në Mars që do të ndërtohet brenda një...

Elon Musk ka pohuar se do të ndërtojë një bazë në Mars deri në vitin 2028 dhe ka treguar me foto se si do...

”Tirana Public Transport”, aplikacioni më i ri për banorët e kryeqytetit

Tirana Public Transport është aplikacioni më i ri që u vjen në ndihmë të gjithë banorëve të kryeqytetit që përdorin transportin publik. Me moton që...

Rikthehet PlayStation-i historik, 45% më i vogël se modeli origjinal

Sony do të risjellë PlayStation-in e parë që ka nxjerrë në shitje, por kësaj radhe në miniaturë. PlayStation Classic do të jetë 45% më i...

“Festivali i Inovacionit”, mbi 300 kompani nga rajoni vijnë në Tiranë

Mbi 300 kompani nga i gjithë rajoni prezantuan praktikat më të mira, idetë dhe projektet inovative të tyre në Tiranë në fushën e start...

FOTOT/ Njihuni me makinën e së adhmes…

BMW ka prezantuar Vision iNext, makinën e saj të së ardhmes. Prototipi SUV është zbuluar përpara një numri të vogël gazetarësh në 4 qytete të...

Robotët do të nxjerrin në ‘pension’ njerëzit, ja çfarë pritet të ndodhë deri në...

Zhvillimi i teknologjisë po kthehet në një rrezik serioz për njerëzimin.  Sipas studimit më të fundit,  thuhet se robotët do të kryjnë më shumë...

“Vrasësit” e baterisë së celuarit tuaj, ja si të rrisni jetëgjatësinë

Disa këshilla si t'i zgjasni jetën telefonit tuaj celular dhe kush janë "vrasësit"e baterisë. 1- Aplikacionet aktive në sfond. Në vëmendje duhet të jenë aplikacionet...

Është koha për të ndryshuar sërish fishën e karikimit të iPhone!

Kompania Apple ka vetëm pak ditë që ka zbuluar celularët e ri që do dalin në treg vitin e ardshëm. Tani kanë filluar përgatitjet...

Ju ka humbur gjë? Pyesni… Samsungun!

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet...
14,700FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit