Kryhet ndërhyrja e rrallë në zemër në QSUT, fëmija...

Një ndërhyrje e rrallë në zemër është kryer me sukses nga ekipi i kardiokirurgjisë në QSUT, tek një fëmijë vetëm 7 ditës...

Cilaj janë perimet më të mira për pastrimin e enëv...

Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me vit...

Nafta falas për fermerët/ Si të aplikoni edhe onli...

Falë skemës së re mbështetëse për bujqësinë, mund të aplikojnë tashmë edhe online në shërbimin e ri në e-Albania, për të...

Shqiptari befason Gjermaninë, hap dyert e dy hotel...

Nazmi Aruqi, është një shqiptar i Kosovës iku ne Gjermani ne vitin 1995 për t’i shpëtuar serbëve. Në fillimin e tij ...

Rikthim te tezgjahu/ Ardjani, pas 17 vitesh emigri...

Ardjani është një rast suksesi në sipërmarrje. Ai ka rikthyer punën me tezgjah në Shqipëri pas 17 vitesh emigrimi në Ita...

Kompania zvicerane e këpucëve në Fushë-Prezë rrit ...

Sipërmarrjet e huaja në Shqipëri po konsolidojnë në vijimësi ecurinë e investimeve në sektorë të ndryshëm të ekonomisë s...

Përmirësim i rrjetit urban në Lezhë, nis zbatimi i...

Fondi Shqiptar i Zhvillimit njofton se ka filluar zbatimi i projektit: “Sistemim, asfaltim i rrugës “Naim Frashëri” dhe ...

FOTO/ Shirokës në Shkodër po i kthehen miqtë e vje...

Shiroka është një fshati i vogël në Shkodër por me një potencial të madh turistik. I pozicionuar në bregun jugperëndimor...

Dita e 42-të/ Punë me tre turne, shihni si kanë av...

Në kantierin e Spitalit Rajonal Memorial të Fierit po punohet natë e ditë, me tre turne për të përmbushur angazhimin e q...

Një tjetër shkollë e gjuhës shqipe hapet në Zvicër...

Në vazhdimësi të aktiviteteve të ndryshme me rastin e ditës ndërkombëtare të gjuhës amtare  “Shkolla Shqipe në Zvicër” e...

Doni të blini makinë të përdorur? Ja si të verifik...

Ata që duan të blejnë një automjet të përdorur tashmë kanë mundësinë që të bëjnë vetë verifikimin e mjetit, prejardhjen ...

FOTOT/ Ferma model e dy vëllezërve në Cërrik që gr...

Ferma blegtorale e vëllezërve Bullari, në Cërrik, falë punës këmbëngulëse ka arritur të implementojë shërbime moderne dh...

Vlerat e jashtëzakonshme për organizmin, pse duhet...

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk...

Projekti i Bankës Botërore, ja rruga e re që do nd...

Projekti i Bankës Botërore për rrugët lokale dhe urbane i cili po zbatohet përmes Fondit Shqiptar të Zhvillimit këtë her...

Mos i harroni kurrë këto 6 rregulla të thjeshta, b...

Instituti i Shëndetit Publik ka ripërsëritur apelin për kujdes pas situatës së rënduar që paraqitet në spitalin Infektiv...

Vijnë 7020 doza të tjera nga Pfizer, nis vaksinimi...

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” mbërritën mbrëmjen e së hënës, dozat e reja të vaksinës antikovid të siguruara ...

Restaurim banesave “monument kulture” të familjeve...

Në qytetin e Beratit banesat karakteristike janë gjithnjë e më shumë në vëmendjen e specialistëve të monumenteve të kult...

Lajmi fantastik/ Vogëlushi shqiptar Alvin Berisha ...

Alvin Berisha është i lirë. Pas 1 muaji plot ankth e frikë për jetën e tij, 11-vjeçari ka mundur të dalë jashtë kampit “...

FOTOT/ 30 ditët e punës, spitali i ri i Fierit mer...

Në kantierin e spitali rajonal të Fierit po punohet natë e ditë, me tre turne për të përmbushur angazhimin e qeverisë tu...

Projekti/ Gati ndërtimi i rrugës Ersekë-Leskovik! ...

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka hapur tenderin për Projektimin dhe Rikonstruksionin e rrugës Ersekë – Leskovik. Fondi lim...

Sa rrush prodhohet në Shqipëri? Ja rajonet që mbaj...

Shqipëria prodhon mesatarisht në vit rreth 185 mijë ton rrush. Referuar të dhënave zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë pë...

Shqipëria krijon hartat digjitale topografike

Pas tri dekadash Shqipëria ka krijuar për herë të parë hartat digjitale topografike të standardeve bashkëkohore, që i vi...

Nga Shkodra në Vlorë, cilat janë qytetet më kursim...

Gjatë vitit të kaluar, totali i depozitave në sektorin bankar në vendin tonë ka prekur një rekord të ri historik. Të dhë...

Ke mesatare mbi 9? Hapen 219 vende pune në adminis...

Studentët ekselentë kanë mundësi të aplikojnë për 219 pozicione pune në administratë, pasi Departamenti i Administratës ...

Lajmi i mirë/ Hapet fabrika e re e automobilëve në...

Një tjetër fabrike e madhe automobilash është hapur në Shqipëri, konkretisht në Bathore. Gjigandi japonez në këtë sek...

Panairi/ Bimët mjekësore “Made in Albania” në Gjer...

5 kompani shqiptare po marrin pjesë në panairin e bimëve mjekësore dhe ushqimit organik që po zhvillohet në Nuremberg, G...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja,...

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

Sot, Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shk...

Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë është dita e 11 Shkurtit, shpallur e tillë me një rezolutë të Asambles...

Tirana, 101-vjet kryeqytet i Shqipërisë. Çfarë ndo...

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

11 mijë tekste të gjuhës shqipe do u shpërndahen n...

Rreth 11 000 tekste të gjuhës shqipe do t’u shpërndahen nxënësve dhe mësuesve shqiptarë, që gjenden jashtë trojeve shqip...

Si do funksionojë lëvizja nga 30 marsi/ Dy opsione...

Policia e Shtetit informon qytetarët se nga data 30 mars, lëvizja e këmbësorëve në zonat urbane do të bëhet përmes një l...

A e dini se….

18.6% e punonjësve në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në Forcat e Armatosura janë gra e vajza. 14% e efektivëve të Forcave...

Tiranë – FOTO/ Gati parkingu me 200 vende af...

Fondit Shqiptar i Zhvillimit njofton se vijojnë punimet në objektin “Rikualifikimi i Sheshit Italia”. Investimi ka si që...

“Akademi.al”/ 5 mijë video mësimore falas të përsh...

Përmes platformës “akademi.al” nxënësit kanë mundësi të ripërsërisin mësimin në kushte shtëpie por edhe të përvetësojnë ...

Projektet në Infrastrukturë/ Nis asfaltimi i bypas...

Në by pass-in e Shkodrës, një vepër e rëndësishme infrastrukturore ka nisur vendosja e shtresës asfaltike. Autoriteti...

Nis puna për ndërtimin e Mozaikut të Traditës në S...

Fondi Shqiptar i Zhvillimit njofton në faqen e saj zyrtare se ka nisur puna për rivitalizimin e sheshit të Shirokës. Ky ...

Festa e 28 nëntorit/ Nga ngritja e flamurit nga Sk...

Sot Shqipëria shënon 108 vjetorin e shpallje së pavarësisë. Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpal...

Shifrat pozitive/ Gratë shqiptare ua kalojnë europ...

Gratë në pushtet zënë pozicione që iu falin autoritet, ndikim dhe në të njëjtën kohë përgjegjësi. Historikisht pus...

Arbëreshët bëhen bashkë për të ndihmuar Shqipërinë...

Kryetarët e 27 komunave Arbëreshe të Kalabrisë, kanë bërë këto ditë, një apel të veçantë për ndihmë ndaj banorëve të pre...

Kuriozitet/ A e dini sa makina ka Shqipëria? Kush ...

Kryeqyteti mban numrin më të lartë të automjeteve në vend, duke pasur brenda tij 31 % të automjeteve që ndodhen në mbarë...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skë...

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Studiuesi Gjon K...

Guida online/ “AgroTime AL”, si të vizitoni me një...

Agroturizmi me një klik është aplikacioni i ri “AgroTime AL”, një guidë online për të gjithë ata që duan të vizitojnë fe...

Kosova e para në Europë për çmimet më të lira në r...

Kosova renditet e para në listën e vendeve më të lira të Evropës për sa i përket çmimeve të lira në restorante. Sipas po...

Romeo Deda, gjeniu i verbër nga Tirana! Ka një mem...

Romeo Deda, nga Tirana thotë se ka memorie mbinjërëzore kalendarike. Prej 20 vitesh, Romeo e ka humbur shikimin, pav...

Plazh në shtator, mbi 25 mijë shqiptarë të Kosovës...

Në Pikën e Kalimit Kufitar të Morinës edhe ne fundjavën e dytë të muajit shtator vijon të ketë fluks të shqiptarëve të K...

Hapet gara për tunelin e Llogarasë/ Rruga do bëhet...

Ministria e Infrastrukturës ka hapur tenderin për tunelin e Llogarasë. Sot duhen rreth 55 minuta për të përshkuar rrugën...

Hidrocentrali i Vaut të Dejës i nënshtrohet rikons...

Hidrocentrali i Vaut të Dejës një prej veprave më të rëndësishme të sistemit energjitik shqiptar po i nënshtrohet një ri...

Dy gjyshërit e Flamingove/ Pandeliu dhe Olimbia çd...

Pandeli dhe Olimbi Biba  i kanë fëmijët larg, por buzë lagunës së Nartës nuk janë vetëm. Ata jetojnë të rrethuar nga...

Qeveria miraton vendimin, shpërblim për mjekët dhe...

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin që parashikon se mjekët dhe efektivët e policisë do të përfitojnë shpërblimin...

Munella nuk zhgënjen, fotografohet rreqebulli më i...

Në këtë situatë të vështirë, shpresojmë që disa nga rezultatet e kamerave-kurth të vendosura në malin e Munellës nga PPN...

Kryhet me sukses ndërhyrja kirurgjikale me laparos...

Në spitalin rajonal të Korçës u realizua një intervent i ndërlikuar me laparoskopi moderne. Spitali rajonal  Korçës, ...

A e dini se gështenjat e Tropojës janë më të kërku...

Gështenjat e Tropojës janë të vetmet gështenja shqiptare që përmbushin plotësisht cilësinë e kërkuar për eksport në Ital...

Për herë të parë një shqiptare/ Mimi Kodheli zgjid...

Deputetja Mimi Kodheli, Kryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme, zgjidhet Zëvëndëspresidente e Asamblesë Parlament...

Selda, shqiptarja në Slloveni që ndihmon fëmijët t...

Selda Sukaj (Kocinaj), shqiptarja nga Durrësi që jeton në Celje të Sllovenisë është një aktiviste e njohur atje, moderat...

Nga 11 maji edhe 14 bashki “zona të gjelbra”, hape...

Nga dita e hënë, datë 11 maj, shtohen si “zona të gjelbra” bashkitë: Lushnjë, Patos, Roskovec, Korçë, Has, Kukës, Lezhë,...

Zero taksa, regjistrohen për herë të parë 205 mjet...

Importi i mjeteve të vjetra ka vijuar trendin rënës. Sipas të dhënave të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të T...

Si përfitohet pagesa e papunësisë gjatë kësaj peri...

Personat që humbasin punën, edhe si pasojë e krizës së shkaktuar nga koronavirusi i ri mund të përfitojnë pagesën e papu...

Agjencia Europiane e Mbrojtjes së Kufirit nis misi...

Agjencia Europiane e Mbrojtjes së Kufirit (FRONTEX) nis sot misionin e saj në vendin tonë. Falë marrëveshjes së nënshkru...

Lajmi i mirë/ Rimbursohet 100% nga shteti paketa b...

Qeveria ka vendosur rimbursimin 100% të paketës bazë të trajtimit ambulator në banesë për personat e prekur nga COVID-19...

Të gjitha akset kombëtare të kalueshme, FA në ndih...

Ministria e Mbrojtjes njofton se të gjitha akset kombëtare janë të kalueshme, por në zonat malore rekomandohet përdorimi...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek