A e dini se….

18.6% e punonjësve në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në Forcat e Armatosura janë gra e vajza. 14% e efektivëve të Forcave...

Vendimi/ S’keni nevojë më për autorizime për...

Nga dita e hënë, fasha orare e lëvizjes në "zonat e kuqe" është zgjatur deri në orën 21:00! Vendimi u bë i ditur nga ...

Rritet me 21% prodhimi i energjisë, shifrat për tr...

Prodhimi i energjisë elektrike në vend u rrit në tremujorin e parë të vitit, në vijimësi të luhatjeve të zakonshme vjeto...

Nga Thethi në Ksamil, faqja e njohur polake: Shqip...

Ndërkohë që nuk është më aq e sigurt të udhëtosh në disa nga destinacionet e parapëlqyera për pushime në bregun juglindo...

Si përfitohet pagesa e papunësisë gjatë kësaj peri...

Personat që humbasin punën, edhe si pasojë e krizës së shkaktuar nga koronavirusi i ri mund të përfitojnë pagesën e papu...

Shërbimi i ri/ Dokumentet e pronës mund të merren ...

Dokumentet e pronës tashmë mund të merren online në portalin qeveritar e-albania. Ky shërbim i ri është pjesë e proce...

Kuriozitet/ A e dini sa kg fruta për frymë konsumu...

Eksportet shqiptare të frutave shënuan një rritje prej 25% gjatë vitit 2019 krahasuar me vitin e mëparshëm. Sipas të dhë...

Ministria e Shëndetësisë jep 10 këshilla: Si të mb...

Ministria e Shëndetësisë, me anë të një mesazhi të shpërndarë për mediat ka dhënë 10 këshillat se si të mbrohemi nga kor...

“E bukura e Evropës”/ Televizionit pub...

Programi i “Mare TV” këtë herë iu kushtua bregdetit shqiptar. “Bregdeti shqiptar, e fshehta e bukur e Europës”, një d...

SHBA japin 900 mijë dollarë shtesë në ndihmë të Sh...

SHBA ka alokuar një tjetër fond në ndihmë të Shqipërisë në betejën me COVID-19 Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t'i...

Ofroi ushqime falas në kohë pandemie, komuniteti i...

“Glasgow dhe komuniteti West End u kujdesën për mua kur arrita për herë të parë në Skoci, dhe qyteti ndryshoi jetën time...

Pelikani kaçurrel në Divjakë-Karavasta/ Regjistroh...

Sezoni i folezimit të pelikanit kaçurrel (Pelecanus crispus) në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta po përfundon. Kolonia ...

Skema e subvencionimit/ Si do financohen fermat e ...

Skema Kombëtare e Mbështetjes në Bujqësi 2020, adreson financimin e më shumë bletarëve, përmes lehtësimit të kritereve t...

Mjeku shqiptar në Greqi dhuron teste për Instituti...

Shumë mjekë shqiptarë gjatë kësaj periudhe kanë treguar humanizmin e tyre përtej profesionit, duke i ardhur në ndihmë ve...

Biznesit të vogël i falen taksat deri në fund të v...

Të gjitha bizneset e vogla nuk do të paguajnë taksa deri në fund të këtij viti. Ky është vendimi që ka marrë qeveria në ...

Lejedalje në e-Albania/ Ja si të aplikoni dhe gjit...

Përmes portalit e-Albania u është dhënë sot përgjigje pyetjeve më të shpeshta nga qytetarët për lejet që nevojiten për t...

Air Albania/ Pas “Lasgushit” vjen “Mig...

Një tjetër avion i bashkohet kompanisë ‘Air Albania’ dhe do të mbulojë fluturimet nga Rinasi për në aeroportet e Ita...

Karantina në shtëpi – Ja disa këshilla për ta përb...

Do ta keni më të lehtë të përballeni me karantinën nëse jeni të përgatitur për mundësinë e saj. Ja disa sugjerime dhe kë...

Magjepsen irlandezët: Shqipëria, minierë ari e tur...

Shqipëria bën pjesë në gjashtë vendet e Europës Lindore që konsiderohen miniera të pashfrytëzuara të arit për turizmin, ...

Gati njohja e patentave me Greqinë, ligji shkon në...

Brenda janarit pritet njohja dhe konvertimi i patentave shqiptare në Greqi. Ligji pritet të kalojë në parlament, gjatë k...

“Aventura e fundit e pazbuluar e EuropësR...

“Shqipëria, aventura e fundit e pazbuluar e Europës”, kjo është logoja që do të duket për 11 ditë në rrugët e paprekura ...

Dita më pozitive në Shqipëri, shkon drejt zeros nu...

Shqipëria ka shënuar sot ditën e saj më të mirë, pasi rastet me COVID-19 po shkojnë drejt zeros. Ministria e Shëndetë...

Munella nuk zhgënjen, fotografohet rreqebulli më i...

Në këtë situatë të vështirë, shpresojmë që disa nga rezultatet e kamerave-kurth të vendosura në malin e Munellës nga PPN...

Kanali i emergjencës, krijohet platforma e re që j...

Qeveria ka publikuar platformën online, për të adresuar problematikat e ndryshme gjatë periudhës së qëndrimit në shtëpi....

Lajmi fantastik/ Vogëlushi shqiptar Alvin Berisha ...

Alvin Berisha është i lirë. Pas 1 muaji plot ankth e frikë për jetën e tij, 11-vjeçari ka mundur të dalë jashtë kampit “...

Solidaritet/ Mjeku shqiptar që shërben në Itali dh...

Mjeku shqiptar Genc Kapxhiu, i cili ndodhet në vijën e parë kundër COVID-19 në urgjencën e spitalit të Arezzos në Itali ...

Shifrat pozitive/ Gratë shqiptare ua kalojnë europ...

Gratë në pushtet zënë pozicione që iu falin autoritet, ndikim dhe në të njëjtën kohë përgjegjësi. Historikisht pus...

Mësimi online, 5 mijë tableta e telefona do shpërn...

5 mijë fëmijë në nevojë do të pajisen me tableta për të akesuar në platformat e edukimit online. 5,000 aparate smart ...

Ministria e Shëndetësisë: Këshilla për menaxhimin ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ndarë disa këshilla për menaxhimin e stresit kundër COVID-19. “Ësht...

“Atij që blinte një libër i dhurohej edhe nj...

Ideja e përkujtimit të Ditës Botërore të librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte...

Shifrat inkurajuese të Shqipërisë në betejën me CO...

Fatmirësisht, Shqipëria duket se po e fiton betejën me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, 9 pacientë të tjerë i janë...

Nga Harvardi në Oxford/ Dy motrat shqiptare, kapin...

Dy motrat Detina dhe Argita Zalli në vitin 1999 emigruan si shumica e shqiptarëve duke shkuar në Angli. Binjaket nga ...

Restaurim banesave “monument kulture” të familjeve...

Në qytetin e Beratit banesat karakteristike janë gjithnjë e më shumë në vëmendjen e specialistëve të monumenteve të kult...

Të Martën, aplikimet për pagën 40 mijë lekë/ Proce...

Nga dita e Martë nisin aplikimet e subjekteve dhe individët për të përfituar pagën prej 40 mijë lekësh të vënë në dispoz...

Pagesa dhe ushqime në shtëpi/ Ndihma për pensionis...

Në kushtet kur qeveria ka vendosur kufizim të lëvizjeve për të kontrolluar përhapjen e coronavirusit, paralelisht ka mir...

Lajm i mirë/ Rishfaqet dhia e egër, kamerat e kanë...

Kamerat kurth të vendosura nga Administrata e Zonave të Mbrojtura në Parkun e Shebenikut së fundmi kanë fotografuar edhe...

SHBA dhuron pajisje logjistike për Shqipërinë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara, nëpërmjet Zyrës së saj për Kontrollin e Eksportit dhe Sigurimin e Kufijve (EXBS), dhur...

Qytetarët dhe bizneset, gjithçka që duhet të dini ...

Përmes platformës “e-Albania” qytetarët dhe bizneset mund të pajisen me leje lëvizje dhe autorizim për ushtrim biznesi n...

21 masat që duhet t’i dini/ Nga pensionet në...

Masat e reja nga MSHMS për të parandaluar përhapjen e COVID-19: -Mbylljen për publikun deri në datën 3 prill 2020 të ...

Doni të blini makinë të përdorur? Ja si të verifik...

Ata që duan të blejnë një automjet të përdorur tashmë kanë mundësinë që të bëjnë vetë verifikimin e mjetit, prejardhjen ...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vj...

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

Shqipëria krijon hartat digjitale topografike

Pas tri dekadash Shqipëria ka krijuar për herë të parë hartat digjitale topografike të standardeve bashkëkohore, që i vi...

Perimet dhe qumështi dominojnë prodhimin bujqësor ...

Bujqësia shqiptare vazhdon të jetë sektori me peshën më të lartë në ekonominë shqiptare me rreth 19 për qind të totalit ...

Fondet e IPARD/ 57 milionë euro për fermerët, afat...

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural ka hapur më 30 Tetor thirrjen thirrja e dytë të programit IPARD ku janë vendo...

OBSH: Pse larja e duarve është më e rëndësishme se...

Dorashkat mund të japin ndjenjë të gabuar të sigurisë, për këtë shkak, larja e duarve është masë më e mirë parandaluese ...

Naimi prek qiellin! “Air Albania” vjen me tre dest...

Në datën 29 mars vjen dhe risia më e shumëpritur nga Air Albania: fluturime të reja drejt Italisë! Naimi, avioni më i ri...

Fondi në dispozicion/ 4 miliardë lekë për rrugët g...

Për vitin 2020 janë planifikuar 4 miliardë lekë për mirëmbajtjen e rrjetit rrugor kombëtar. Përmes këtyre investimeve...

‘Vend i parezistueshëm’, gazeta e njoh...

Media prestigjioze spanjolle El Pais, ka publikuar sot një artikull mbi vendit tonë me titull: Shqipëria, sekreti i fund...

Faqja e njohur e turizmit: Shqipëria, perla e Ball...

– Ndërsa udhëtimet drejt disa prej destinacioneve më të preferuara në juglindje të detit Mesdhe nuk janë më të sigurta, ...

Eurostat: Shqipëria e shtata në Europë për prodhim...

Shqipëria renditet e shtata në Europë për prodhimin e portokallëve në vitin 2018, duke u ngjitur një vend në renditje në...

Leje për mjet për punë në e-Albania, gjithçka që d...

Përmes portalit e-Albania u është dhënë sot përgjigje pyetjeve më të shpeshta nga qytetarët për lejet që nevojiten për m...

Bursa për studime mastër në SHBA, procedurat dhe s...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës pranon aplikime për vitin akademik 2021-2022 për Programin Fulbright për St...

Si të hapësh një biznes të ri online, falas dhe pa...

Prej fillimit të këtij viti qytetarët do të mund të marrin vetëm online 8 shërbime të ofruara në sportelet e Qendrës Kom...

Guriel Nasto, doktori me përkushtim brilant për të...

Doktor Guriel Nasto është një nga mjekët neonat në maternitetin “Koço Gliozheni” i cili spikat për devotshmërinë dhe pun...

Del lista e dytë e bizneseve që do të hapen më 27 ...

Publikohet lista me bllokun e dytë të bizneseve që rinisin punën më 27 prill. Me këtë listë rikthehen në punë mbi 27 ...

Lajm i mirë/ Taksat vjetore të makinave i paguan Q...

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor ka vendosur që të mbulojë taksën vjetore të viti 2020 për 7,2...

Erdhiii shkolla! Këto çanta nuk janë kineze, janë ...

Pushimeve verore po u vjen fundi dhe ata që po presin me padurim këto ditë janë nxënësit. Në shtator ata do të rikthehen...

Mësuesja shqiptare fut gjuhën shqipe në shkollat e...

Zyrafete Loshaj këshilltare për zhvillimin e shumëgjuhësisë në komunën e Linköpings në Suedi ka folur për ndihmën që ajo...

Bimët mjekësore/ Qeveria subvencionon fermerët der...

Deri në 1 milion lekë financon qeveria, për fermerët që mbjellin bimë mjekësore e aromatike në vlerën 200 000 lekë për h...

Udhëzim/ Si të aplikoni për të përfituar ndihmën f...

Drejtoria e Përgjtihshme e Tatimeve informon se aplikimi për plotësimin dhe dorëzimin e formularit për përfitim të ndihm...
25,654FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek