Furnizimi i tregut/ Në terminalet e portit të Durr...

Në terminalet e portit të Durrësit puna vijon, për përpunimin e anijeve të mallrave që mbërrijnë në port, si një ndër pi...

“Atij që blinte një libër i dhurohej edhe nj...

Ideja e përkujtimit të Ditës Botërore të librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte...

Nga 1 qershori hapen kufijtë tokësor për lëvizjen ...

Nga e hëna, 1 qershor Shqipëria do të hapë kufijtë tokësor me fqinjët për të gjithë shqiptarët, qofshin me pasaportë të ...

Festat e Fundvitit/ Siguria ushqimore, bllokohen m...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, (AKU) në kuadër të përmbushjes së misionit të tij, për garantimin e sigurisë ushqimore t...

Ndihmë juridike falas, 11 juristë iu përgjigjen qy...

Ministria e Drejtësisë, për të garantuar vazhdueshmërinë dhe fuqizimin e aksesit të qytetarëve në drejtësi, do të vijojë...

Arbëreshët bëhen bashkë për të ndihmuar Shqipërinë...

Kryetarët e 27 komunave Arbëreshe të Kalabrisë, kanë bërë këto ditë, një apel të veçantë për ndihmë ndaj banorëve të pre...

Agjencia Kombëtare e Barnave: Kujdes me përdorimin...

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore njoftoi sot profesionistët e shëndetit dhe pacientët për një shtim ...

Mënyrat natyrale dhe ushqimet e duhura për një gju...

Melatonina është një hormon që prodhohet nga truri për të rregulluar ciklet e gjumit dhe për t’i dhënë njeriut qetësi çd...

Mjedis, transport dhe energji/ Ballkani Perëndimor...

Bashkimi Evropian dhe donatorë të tjerë, kanë miratuar 194 milionë euro grante, për të financuar projekte të reja dixhit...

Artistja shqiptare fituese e çmimit Ndërkombëtar t...

Artes Ferruni është artistja shqiptare 25 vjeçare që po shpalos talentin e saj në regjizurë. Ajo është fituese e çmim...

Shqipëria, operacione për tërheqjen e shqiptarëve ...

Shqipëria do  të tërheqë shqiptarët që kanë mbetur jashtë territorit të vendit pas mbylljes së kufijve në kuadër të masa...

Vendimi/ Lehtësohen procedurat, raporti mjekësor t...

Marrja e një raporti mjekësor do jetë më e lehtë për qytetarët dhe do u kushojë më pak kohë. Një vendim i fundit i qever...

Pagesa dhe ushqime në shtëpi/ Ndihma për pensionis...

Në kushtet kur qeveria ka vendosur kufizim të lëvizjeve për të kontrolluar përhapjen e coronavirusit, paralelisht ka mir...

Grafika/ Fuqia e qëndrimit në shtëpi! Shpëto veten...

Zbatimi i vendimit për qëndrimin në shtëpi duhet ndjekur nga të gjithë, pasi  sjellja individuale është thelbësore në ku...

Lajm i mirë! Drejt shërimit pacienti i parë me kor...

Një lajm fantastik vjen nga ministria e Shëndetësisë. Pacienti i parë i infektuar me koronavirus në Shqipëri është drejt...

Miratohet lista e re/ Ja bizneset që do të lejohen...

Prej ditës së hënë zgjerohet gama e bizneseve që do të lejohen të ushtrojnë aktivitetin e tyre ekonomik. Ndërkohë që, kr...

Mësim nga shtëpia/ Nga java e ardhshme, leksione o...

Duke nisur nga jave e ardhshme, nga e hëna në të premte, në oraret e paradites do të transmetohen leksione edhe për arsi...

Lejedalje në e-Albania/ Ja si të aplikoni dhe gjit...

Përmes portalit e-Albania u është dhënë sot përgjigje pyetjeve më të shpeshta nga qytetarët për lejet që nevojiten për t...

Mjeku shqiptar në Greqi dhuron teste për Instituti...

Shumë mjekë shqiptarë gjatë kësaj periudhe kanë treguar humanizmin e tyre përtej profesionit, duke i ardhur në ndihmë ve...

Shifrat/ Kush janë 10 institucionet publike me më ...

Sektori publik i prodhimit dhe shërbimeve, regjistrojnë numrin më të lartë të të punësuarve. Por cilat janë institucione...

Ilaçi që ndihmon në luftën kundër koronavirusit, p...

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, Ilaçi i përdorur për artrit reumatoid dhe që po jep rezultate të mira në rast...

COVID-19/ 7 këshilla si të flasim me fëmijët

Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara, ka rekomanduar 7 këshilla si të flasim me fëmijët tanë në lidhje me COVID-...

Ja tre qytetet shqiptare që ofrojnë pagën më të la...

Qarqet e Tiranës, Fierit dhe Kukësit ofrojnë pagën më të lartë mesatare për një të punësuar në raport me qarqet e tjera ...

Ekspertët: Fëmijët kanë nevojë për lodra të thjesh...

Larg smartfonët dhe tabletët nga duart e fëmijëve tanë të vegjël! Sinjalizimi, edhe pse i mbështetur nga një studim shke...

Doktor Angjelini vjen sërish nga Amerika dhe vizit...

Doktor Angjelin Shtjefni është larguar prej vitit 1996 nga Shqipëria për në SHBA, por pushimet verore pelqen t'i kalojë ...

A e dini sa shtetas të huaj jetojnë dhe punojnë në...

Janë mbi 14 mijë të huaj, që kanë zgjedhur të jetojnë e të punojnë në Shqipëri. INSTAT raportoi se, në 2018, numri i të ...

Dita më pozitive në Shqipëri, shkon drejt zeros nu...

Shqipëria ka shënuar sot ditën e saj më të mirë, pasi rastet me COVID-19 po shkojnë drejt zeros. Ministria e Shëndetë...

Nga nesër ndryshon orari i punës për administratën...

Gjatë periudhës së gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19, orari i punës për nëpunësit civilë dhe punonjësit e ...

Njohja e patentave shqiptare në Greqi/ Gjithçka që...

Të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë drejt Greqisë apo marrin leje qendrimi në shtetin helen, nuk do të kenë më ne...

Me plis në kokë, 150 shqiptarë shërbejnë në Polici...

Në policinë e Nju Jorkut shërbejnë rreth 150 shqiptarë, të cilët kanë edhe shoqatën e tyre të quajtur “Illyria”. Të m...

New York Times: Shqipëria një ndër destinacionet m...

Prestigjiozja ‘The New York Times’ ka bërë një listë me rekomandime për lexuesit sa i përket 10 vendeve më të bukura që ...

Ja si përfitohet rimbursimi për mallrat në bagazhi...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve (DPT) njofton mbi mënyrën se si do të procedohet për rimbursimin e mallrave në bagaz...

Kush do të përfitojë apartament të ri dhe kush për...

Nga programi i rindërtimit të banesave pas tërmetit të 26 nëntorit, përfitues do të jenë individët dhe familjet, që kanë...

Në një javë, 55 mijë persona kanë hyrë në Shqipëri...

Policia Kufitare e Rinasit, ka marr masa për përballimin e fluksit në hyrje dhe për parandalimin dhe goditjen e paligjsh...

Pensionet për muajin maj, Posta Shqiptare jep njof...

Edhe pse ka nisur hapja e vendit pas izolimit dhe madje janë tashmë shumë zona të gjelbra, disa njësi shërbimi do të vij...

Nis puna për ndërtimin e Mozaikut të Traditës në S...

Fondi Shqiptar i Zhvillimit njofton në faqen e saj zyrtare se ka nisur puna për rivitalizimin e sheshit të Shirokës. Ky ...

SHBA japin 900 mijë dollarë shtesë në ndihmë të Sh...

SHBA ka alokuar një tjetër fond në ndihmë të Shqipërisë në betejën me COVID-19 Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t'i...

Lajm i mirë/ 7 të shëruar 24 orët e fundit, mes ty...

Edhe 2 mjekë të spitalit “Shefqet Ndroqi” janë të shëruar pas testimit konfirmues të kryer në laboratorin e Institutit t...

BE jep 180 milionë euro për Shqipërinë dhe 100 mil...

Ndihma të tjera propozohen nga Bashkimi Evropian për të mbështetur vendet e Ballkanit dhe disa vende fqinje të BE-së në ...

Masa drastike, ja shteti që ndalon duhanin edhe në...

Që nga 1 korriku, suedezët janë të ndaluar me ligj që të pijnë cigare në disa hapësira publike, përfshirë parqet e lojër...

E shtuna, dita e abetareve shqipe në Itali

Abetare, Fletore pune, Gjuha shqipe 2 dhe Gjuha shqipe 3. Rreth 4 mijë libra kanë mbërritur në Ambasadën e Shqipërisë ng...

‘Jemi me ju’/ SHBA: Do ndihmojmë me 10...

SHBA ka njoftuar se do të ndihmojë Shqipërinë financiarisht në këtë moment të vështirë, me koronavirusin. Njoftimi u ...

Shërbim online për pacientët kronikë

Mjekët specialistë të QSUT gjenerojnë recetën në sistemin eRx për të sëmurët kronikë. Në kuadër të situatës së krijua...

Unë, biri yt Kosovë

Po.al sjell për ju këtë poezi nga Ali Podrimja në 12 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Urime vëllezër. Jemi një. Unë ...

Çfarë janë panelet anti-diellore?! Energji elektri...

Po sikur panelet diellore të gjeneronin energji elektrike edhe gjatë natës, pa pasur nevojë për dritë? Do të duket si nj...

SHBA dhuron pajisje logjistike për Shqipërinë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara, nëpërmjet Zyrës së saj për Kontrollin e Eksportit dhe Sigurimin e Kufijve (EXBS), dhur...

Shifrat e 2019/ Sa u rri transporti i mallrave dhe...

Volumi i transportit të mallrave nga toka deti dhe ajri është rritur gjatë vitit 2019 në raport me një vit më parë...

Fondi në dispozicion/ 4 miliardë lekë për rrugët g...

Për vitin 2020 janë planifikuar 4 miliardë lekë për mirëmbajtjen e rrjetit rrugor kombëtar. Përmes këtyre investimeve...

Shtetet me pasaportat më të fuqishme në botë për 2...

Henley Passport Index ka radhitur pasaportat më të fuqishme të botës për vitin 2020. Radhitja u bë në bazë të numrit të ...

Turistët VIP, ja me sa u rriten flurimet me charte...

Fluturimet çarter të pasagjerëve në vendin tonë, u rritën me 10% gjatë vitit 2019. Mbi 324 mijë  turistë të huaj përd...

Paketa 370 milionë dollarë/ 100 mln për pagat e pu...

Qeveria ka prezantuar planin me 7 pika për të kapërcyer pasojat e masave kundër COVID-19. Referuar prezantimit të bërë n...

Lajm i mirë/ Më 17 shkurt, konferenca e donatorëve...

Më 17 shkurt do të zhvillohet konferenca e donatorëve për Shqiperinë, thote presidentja e Komisionit Europian Ursula Von...

Del lista e dytë e bizneseve që do të hapen më 27 ...

Publikohet lista me bllokun e dytë të bizneseve që rinisin punën më 27 prill. Me këtë listë rikthehen në punë mbi 27 ...

“Tirana, 100 Vjet Kryeqytet”/ Çelet ekspozita me d...

Dokumente origjinale, 12 vula fizike që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror, si dhe disa fotografi të ekspozuara nga Shoq...

Naimi prek qiellin! “Air Albania” vjen me tre dest...

Në datën 29 mars vjen dhe risia më e shumëpritur nga Air Albania: fluturime të reja drejt Italisë! Naimi, avioni më i ri...

Zyrat e aplikimit për karta ID, hapur edhe të shtu...

Zyrat e aplikimit për dokumente identiteti do të qëndrojnë të hapura edhe të shtunave, me qëllim që qytetarët dhe emigra...

Rindërtimi/ Vende të reja pune në administratë për...

Ministria e Shtetit për Rindërtim  ka shpallur thirrjen për 20 vende të reja vakante pune ku kërkohen specialistë nga fu...

Të diplomuarit për sociologji e psikologji, kontra...

Të gjithë ata që kanë përfunduar studimet në sociologji, psikologji, mësuesi për tre vite dhe më pas kanë bërë pedagogji...

5 mënyra praktike për fëmijët; si të mësojnë, argë...

Familjet në të gjithë botën po përpiqen të kuptojnë se si mund tia dalin mbanë të shkollojnë fëmijët e tyre në kushte sh...

Japonia jep 76.200 euro për spitaline Obstetrikë-G...

Ambasada e Japonisë dhe Spitali Universitar i Obstetrikë Gjinekologjisë “Koço Gliozheni nënshkruan sot kontratën e grant...
25,654FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek