Pagesa dhe ushqime në shtëpi/ Ndihma për pensionis...

Në kushtet kur qeveria ka vendosur kufizim të lëvizjeve për të kontrolluar përhapjen e coronavirusit, paralelisht ka mir...

Ilaçi që ndihmon në luftën kundër koronavirusit, p...

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, Ilaçi i përdorur për artrit reumatoid dhe që po jep rezultate të mira në rast...

Kanali i emergjencës, krijohet platforma e re që j...

Qeveria ka publikuar platformën online, për të adresuar problematikat e ndryshme gjatë periudhës së qëndrimit në shtëpi....

Rinas/ Nisin fluturimet me Austrinë, Italinë dhe G...

Tirana International Airport njoftoi sot se 3 fluturime janë konfirmuar vajtje-ardhje për ditën e nesërme drejt Austrisë...

Nga e hëna lejohet dalja e vetëm një familjari për...

Nga dita e hënë askush nuk do të dalë dot më në pazar pa marrë lejen në emër të familjes. Nga familja mund të marrë leje...

Shqipëria hapet komplet, nga 22 qershori rinisin f...

Duke nisur që nga data 22 qershor, ditën e hënë, rinisin fluturimet e rregullta ndërkombëtare për dhe nga Aeroporti Ndër...

Urdhri i ri/ Ja makinat që lejohen të qarkullojnë ...

Përmes një udhëzimi drejtuar drejtorive vendore të policisë, Policia e shtetit njofton masat kufizuese për lëvizjet me a...

SHBA falenderon publikisht mjekun shqiptar, fotoja...

Fotoja e mjekut shqiptar Sulejman Çela është shfaqur në ekranin gjigant në Times Square në New York në shenjë falenderim...

Nga nesër ndryshon orari i punës për administratën...

Gjatë periudhës së gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19, orari i punës për nëpunësit civilë dhe punonjësit e ...

Vendimi/ Dyfish page për të vetëpunësuarit dhe dyf...

Qeveria ka vendosur të mbështesë me një kuotë financiare në nivelin e dy pagave të vetëpunësuarit, ata që trajtohen  me ...

“E bukura e Evropës”/ Televizionit pub...

Programi i “Mare TV” këtë herë iu kushtua bregdetit shqiptar. “Bregdeti shqiptar, e fshehta e bukur e Europës”, një d...

Qarkullimi i makinave, kufijtë, plazhet…/ Merret v...

Kjo është java e fundit e kufizimeve në kuadër të masave kundër koronavirusit dhe më 1 qershor Shqipëria do hapet komple...

Qeveria: Në shtet apo privat, në fund të muajit do...

Qeveria lajmëroi sot të gjithë ata qytetarë që janë në shtëpi pas mbylljes së aktivitetit ekonomik, të rrinë të qetë dhe...

Doni të blini makinë të përdorur? Ja si të verifik...

Ata që duan të blejnë një automjet të përdorur tashmë kanë mundësinë që të bëjnë vetë verifikimin e mjetit, prejardhjen ...

1 427 punonjës me kontratë të përkohshme do punëso...

1 427 punonjës me kontratë të përkohshme do të punësohen gjatë vitit 2020, në administratën shtetërore. Qeveria ka bo...

Frymëzuese/ 29-vjeçarja shqiptare, pedagoge në Uni...

Majat në karrierën akademike mund t’i mbërrini edhe nëse bazat e formimit i keni marrë në vende si Kosova apo Shqipëria....

Karantina në shtëpi – Ja disa këshilla për ta përb...

Do ta keni më të lehtë të përballeni me karantinën nëse jeni të përgatitur për mundësinë e saj. Ja disa sugjerime dhe kë...

Si do funksionojë lëvizja nga 30 marsi/ Dy opsione...

Policia e Shtetit informon qytetarët se nga data 30 mars, lëvizja e këmbësorëve në zonat urbane do të bëhet përmes një l...

Qarkullimi vetëm në dy fasha oraresh, cilat biznes...

Personat që duhet të shkojnë në punë duke përdorur automjetet, do të kenë vetëm dy fasha oraresh që mund të levizin në q...

Qeveria shqiptare prezanton paketën e re: Ja kush ...

Qeveria prezantoi sot paketën e re të ndihmës financiare prej 70 milion dollarësh, e cila do të mbështesë 176 mijë bizne...

Nga nesër, 50 përqind më shumë internet falas! Zgj...

Duke nisur nga dita e nesërme, kompanitë telefonike do të ofrojnë 50 % më shumë internet falas për një periudhë 5 javore...

Të Martën, aplikimet për pagën 40 mijë lekë/ Proce...

Nga dita e Martë nisin aplikimet e subjekteve dhe individët për të përfituar pagën prej 40 mijë lekësh të vënë në dispoz...

Ndryshojnë oraret e shërbimeve, ja rregullat e rej...

Nga e hëna, 13 prill do të fillojë zgjatja e fashës orare dhe autorizimet për leje-dalje në pazar do të jenë 90 minuta: ...

Hapen 880 vende të lira pune në shtet, ja fushat q...

Plot 880 punonjës janë planifikuar për tu rekrutuar si pjesë e administratës shtetërore gjatë vitit 2020. Në mbledhje...

Shqipëria kalon provimin, Gjermania do të njohë pa...

Përparime në rrugën e procesit të njohjes së patentave shqiptare në Gjermani. Në një vizitë informative në Tiranë, dr...

Miratohet vendimi, Shqipëria heq vizat me një tjet...

Këshilli i Ministrave miratoi sot heqjen e vizave mes Shqipërisë dhe Bjellorusisë. Me propozimin e Kryeministrit dhe ...

Një tjetër qytet i madh del nga harta e koronaviru...

MInistria e Shëndetësisë bëri me dije sot se pothuajse 67 % personave që ishin infektuar me COVID-19 rezultojnë të shëru...

Rritja e pensioneve për 730 mijë të moshuar, ja sa...

Sipas vendimit të qeverisë, rreth 730 mijë pensionistë në mbarë vendin përfitojnë rritje pensioni me 2.8 %. Janë disa ka...

Shkollë në kushte shtëpie, ja linku ku duhet të dr...

Të hënën qeveria vendosi të pezullojë mësimin deri më 23 mars për shkak të përhapjes së koronavirusit. Ministria e Ar...

Udhëzim/ Si të aplikoni për të përfituar ndihmën f...

Drejtoria e Përgjtihshme e Tatimeve informon se aplikimi për plotësimin dhe dorëzimin e formularit për përfitim të ndihm...

Plani i qeverisë/ Ja kur do hapen dentistët, paruk...

Nga data 4 maj rritet harta e zonave të gjelbra me Tropojë, Rrogozinë, Peqin, Belsh, Cërrik, Gramsh, Ura Vajgurore, Kuco...

Projekti i Bankës Botërore, ja rruga e re që do nd...

Projekti i Bankës Botërore për rrugët lokale dhe urbane i cili po zbatohet përmes Fondit Shqiptar të Zhvillimit këtë her...

Kompania koreanojugore hap 1 mijë vende pune në Fi...

Kompania koreanojugore “Yura Corporation”, e cila nisi punimet për ndërtimin e fabrikës për prodhimin e pjesëve teknolog...

Pensionet për muajin maj, Posta Shqiptare jep njof...

Edhe pse ka nisur hapja e vendit pas izolimit dhe madje janë tashmë shumë zona të gjelbra, disa njësi shërbimi do të vij...

Kushton 3 mijë euro 1 kg, kjo është bima e rrallë ...

Rreth 3.000 Euro për një kilogram tartuf dhe në Shqipëri kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht. Tartufi shqiptar është...

Presidenti i SHBA nderon me medaljen e artë të eks...

Dario Toska është nxënësi shqiptar i cili për të dytën herë brenda një cikli shkollor është nderuar nga Presidenti i Sht...

Lajmi i mirë/ Shërohet një mjek, një infermier dhe...

Një mjek, një infermier si dhe 15 qytetarë të prekur nga Covid-19, janë shëruar, pasi testet e tyre rezultuan negative. ...

Vetëdeklarimi i lëvizjes me mjet për të shkuar në ...

Në bashkëpunim me Policinë e Shtetit dhe në kushtet e emergjencës COVID-19, DPSHTRR njofton të gjithë qytetarët/subjekte...

Miratohet shpërblimi për Vitin e Ri, ja sa lekë do...

Pensionistët e Shqipërisë do të përfitojnë edhe këtë fundvit shpërblim. Sipas informacionit zyrtar të qeverisë fondi ...

Tjetër sukses/ Arba Kokalari zgjedhet anëtare e de...

Në muajin maj erdhi lajmi se Arba Kokalari e cila jeton në Stockholm të Suedisë, është bërë kështu deputetja e parë me r...

Tetë bashkitë në Shqipëri që nuk kanë më asnjë ras...

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme ndërsa në tetë bashki si: Durrësi, Hasi, Kavaja, Vlora, P...

Miratohet lista e re/ Ja bizneset që do të lejohen...

Prej ditës së hënë zgjerohet gama e bizneseve që do të lejohen të ushtrojnë aktivitetin e tyre ekonomik. Ndërkohë që, kr...

Kuriozitet/ A e dini sa makina ka Shqipëria? Kush ...

Kryeqyteti mban numrin më të lartë të automjeteve në vend, duke pasur brenda tij 31 % të automjeteve që ndodhen në mbarë...

Nga Harvardi në Oxford/ Dy motrat shqiptare, kapin...

Dy motrat Detina dhe Argita Zalli në vitin 1999 emigruan si shumica e shqiptarëve duke shkuar në Angli. Binjaket nga ...

FOTO/ Shkurton 3 orë rrugë nga Tirana në Sarandë, ...

Në rrugën Kardhiq-Delvinë aktualisht është realizuar 90% e punës. Autoriteti Rrugor Shqiptar bën të ditur se, vazhdoj...

Vendimi/ S’keni nevojë më për autorizime për...

Nga dita e hënë, fasha orare e lëvizjes në "zonat e kuqe" është zgjatur deri në orën 21:00! Vendimi u bë i ditur nga ...

Ju kanë skaduar dokumentet e identifikimit? Ja çfa...

Aplikimi për tu paisur me karta identiteti apo pasaporta biometrike për 3 muajt e ardhshëm do të realizohet me fasha. ...

15-20 euro drejt Vjenës e Milanos/ Biletat e avion...

Muajt e fundit, çmimet e biletave ajrore janë ulur ndjeshëm dhe në Shqipëri. Hyrja e dy operatorëve të mëdhenj low cost,...

Lajmi i mirë/ Hapet fabrika e re e automobilëve në...

Një tjetër fabrike e madhe automobilash është hapur në Shqipëri, konkretisht në Bathore. Gjigandi japonez në këtë sek...

Në Shqipëri, më shumë të shëruar se të infektuar. ...

17 pacientë me Covid-19 janë shëruar në 24 orët e fundit duke e çuar numrin e të shëruarve në 182, ose 45 për qind e të ...

Akordohen 2.1 miliard lekë, rriten pensionet, ja k...

Nga sot ka nisur rritja e pensioneve për 669 500 qytetarë. Indeksimi ose rritja e tyre do të jetë në masën 2.3%, duke...

Lajmi i mirë/ Dy treguesit pozitivë që Shqipëria p...

Shqipëria duket se po shkon drejt fitores në betejën me koronavirusin, pasi sot u shënuan vetëm 4 raste të reja, numri m...

Njerëzit e punës/ Fermeri nga Cërriku kthen malin ...

Kujtim Sade nga fshati Selitë i Cërrikut ka historinë e shumë shqiptarëve të tjerë, që pas disa vitesh në emigracion rik...

“Të hënën nisin fluturimet”, MEPJ: Ja ku mund të k...

Për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19, dhe masave që shtetet kanë marrë për parandalimin e këtij virusi, duke bl...

Simboli i tavolinës, sekretet e pjekjes perfekte t...

Gjeli i pjekur zë fronin e gatimeve speciale të Vitit të Ri. Pjekja e tij kërkon mund, kohë por edhe mjeshtëri, të ci...

Faqja e njohur amerikane: Ja 10 vende përrallore n...

“10 vende përrallore për të cilat s’keni dëgjuar kurrë, në një shtet për të cilin mendoni rrallë” – kështu e ka titullua...

Rikthehet transporti publik, ja rregullat që duhet...

Një lajm i mirë për qytetarët dhe sektorin e transportit publik. Më 15 QERSHOR rifillon shërbimi i transport publik, ...

Policia gjermane i rinovon flotën FNSH-së, i dhuro...

Policia Federale e Gjermanisë i ka dhuruar Policisë së Shtetit 7 automjete të tipit Mercedes Benz Sprinter që kapin shif...

Merret vendimi/ Shqipëria do të hapë shkollat në s...

Këtë shtator Shqipëria do të hapë shkollat, edhe pse nuk është vendosur ende për datën e saktë. Vendimi është bërë i ...

Nga berberët, taksistët e hidraulikët te gomisteri...

Në mesin e javës së ardhshme qeveria do të miratojë Paketën e Zgjeruar të ndihmës ekonomike ku pritet që të përfshihen k...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek