FOTO/ Perla natyrore e Shqipërisë, 54 vite nga sh...

Sot, 54 vite nga shpallja e Thethit Park Kombëtar, zakonet, traditat, mitologjia me heronj dhe zana janë ato që ende e p...

Kampionati Evropian, vajzat shqiptare fitojnë dy m...

Loriana Kuka është një emër tjetër nga lista e gjatë e vajzave të Kosovës që na bëjnë krenar. Së fundmi, ajo fitoi medal...

Ja sa lekë rimbursohen nga shteti pacientët me COV...

Çdo pacient i infektuar me COVID-19 që ndiqet në banesë do të ketë mundësi që ilaçet t’i marrë me rimbursim. Pas vend...

Administrata/ 108 pozicione pune për studentët eks...

Administrata publike ka hapur thirrjet për të punësuar studentët ekselentë. Gjithsej janë 108 pozicione pune në 42 in...

Lajmi i mirë/ Rimbursohet 100% nga shteti paketa b...

Qeveria ka vendosur rimbursimin 100% të paketës bazë të trajtimit ambulator në banesë për personat e prekur nga COVID-19...

Shifrat e INSTAT/ Sa udhëtojnë shqiptarët? Destina...

Një shqiptar bën mesatarisht 2.3 udhëtime në vit. Në total janë kryer 5.3 milionë udhëtime brenda dhe jashtë Shqipërisë,...

Tre vendime me rëndësi/ Nga dyfishimi i ndihmës ek...

Qeveria do të dyfishojë ndihmën ekonomike për të gjitha familjet shqiptare për gjithë periudhën e pandemisë. Nga ana ...

Shifrat/ Si është rritur prodhimi dhe eksporti i r...

Vitet e fundit prodhimi i rrushit në vendin tonë është rritur në mënyrë të konsiderueshme nga 79 000 tonë në vitin 2000,...

Lulja e parë që prodhon energji nga dielli do të v...

Energjia diellore është tashmë një energji më e zgjuar. Imagjinoni një energji të pastër për shtëpinë, shkollën apo bizn...

Integrimi dhe rimëkëmbja ekonomike, BE jep 103,3 m...

Komisioni Europian miratoi një paketë prej 103,3 milionë eurosh për të mbështetur Shqipërinë. Programi i miratuar për...

Lëvizja gjatë natës, hapat që duhet të ndiqen nga ...

Të gjithë qytetarët dhe bizneset duhet të aplikojnë në e-Albania, për t’u pajisur me autorizime të posaçme për lëvizjet ...

Njih Shqipërinë/ Tregjas, aty ku ndërthuret e vjet...

Fshati Tragjas ndodhet në grykën midis malit të Shashicës dhe Karaburunit, duke u ngjitur për qafën e Llogorasë....

Lushnja dhe Fieri, eksporte bujqësore në 19 shtete...

Tregjet dhe qendrat frigoriferike të grumbullimit të produkteve bujqësore që janë ngritur me mbështetje financiare të pr...

Vendimi/ Hyn në fuqi ndihma financiare për çdo pun...

Vendimi i qeverisë për dhënien e ndihmës financiare prej 4 mijë lekësh për çdo të punësuar në ndërmarrjet e kategorizuar...

Lajm i mire/ Vaksina e Pfizer dhe BioNTech rezulto...

Një vaksinë Covid-19 që po zhvillohet nga Pfizer e SHBA dhe BioNTech e Gjermanisë është zbuluar të jetë më shumë se 90 p...

FOTO/ Nënë Hatixhja, artizania nga Shishtaveci që ...

Në historikun shqiptar të artizanatit, Kukësi zë një vend të veçantë për larmishmërinë e produkteve dhe uniticitetin e t...

Foto-Dokument/ Kola, shqiptari që fliste 18 gjuhe ...

Në vitet ’20 në Shqipëri do të vinte një mision amerikan që do të angazhohej për të kapërcyer pasojat e Luftës së Parë B...

Heronjtë e QSUT realizojnë me sukses ndërhyrjen e ...

Një lajm i mirë vjen nga QSUT. Një ndërhyrje e rrallë në veshka, e cila nuk u realizua dot në asnjë strukturë jopubli...

Selda, shqiptarja në Slloveni që ndihmon fëmijët t...

Selda Sukaj (Kocinaj), shqiptarja nga Durrësi që jeton në Celje të Sllovenisë është një aktiviste e njohur atje, moderat...

Shqipëria ngjit 30 vende në renditjen botërore të ...

Shqipëria është ngjitur me 30 vende në renditjen globale të qëndrueshmërisë energjetike. Këshilli Botëror i Energjisë...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja,...

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

Shqiptari Jim Memeti rizgjidhet kryetar bashkie në...

Shqiptari Jim Memeti është rizgjedhur në krye të bashkisë së qytezës së Dangedongut, në  Australi. Memeti ka fituar me n...

Lajmi i mirë/ Hapet fabrika e re e automobilëve në...

Një tjetër fabrike e madhe automobilash është hapur në Shqipëri, konkretisht në Bathore. Gjigandi japonez në këtë sek...

Superfruti shqiptar, 10 arsye pse boronicat janë s...

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes ...

Lajmi i mirë/ Nxirren nga kampi Al-Hol në Siri 4 f...

Një lajm shumë i mirë vjen nga Siria ku janë nxjerrë nga kampi i Al -Hol 4 fëmijë shqiptarë. dhe një grua në karrocë me ...

Njihuni me Anaidën, shqiptarja një ndër 10 sipërma...

Anaida Deti ka ardhur nga Shqipëria në Kanada para gati dy dekadash, si dentiste e diplomuar. Pas dhjetë vitesh punë sht...

Kompania private në Berat dhuron 75 mijë maska për...

Biznesmenët Gazmend Toska dhe Teuta Qose kanë dhuruare 75 mijë maska të ripërdorshme për organizatat jo qeveritare dhe p...

Jeni fermer? Ja hapat që duhet të ndiqni për të pë...

Çdo fermer që ka tokë, në pronësi apo me qira dhe që e punon atë është përfitues potencial i skemës, naftë falas për buj...

FOTO/ Sasi rekord këtë vit, mbi 1.7 milionë rasate...

Në Liqenin e Pogradecit ka nisur hedhja e rasatit të koranit. Sasia e rasatit të koranit këtë vit ka arritur shifra r...

Laboratori modern i DPA/ Ja si mund të aplikoni on...

Me rastin e ditës Europiane të Konservimit dhe Restaurimit Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave prezantoi risinë e re mbi...

BE sqaron: Nuk ka rikthim të vizave! Ja çfarë ësht...

Bashkimi Evropian ka rrëzuar disa raportime në media për rikthimin e vizave. Kjo gjë nuk është e vërtetë. Po çfarë është...

Sa do jetë rritja e pagave për 18 mijë punonjës në...

Nga vendimi i qeverisë për të rritur pagat përfitojnë mbi 18 mijë mjekë e infermierë dhe mbi 35 mijë mësues në të gjithë...

Vlerat e jashtëzakonshme për organizmin, pse duhet...

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk...

Nga korridori dixhital 5G, te heqja e kufijve/ 13 ...

Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës nënshkruan sot në Tiranë 13 marrëveshje bashkëpunimi në disa fusha, nisur nga bas...

Tetori rozë/ Mamografi falas pranë vendbanimit në ...

Muaji tetor njihet ndryshe edhe si muaji i ndërgjegjësimit ndaj kancerit të gjirit. Edhe në kushtet e pandemisë, me masa...

Qeveria shqiptare blen tekstet mësimore për shkoll...

Këshilli i Ministrave ka vendosur këtë të mërkurë që të japë një kontribut financiar prej 30 mijë eurosh për tekstet shk...

Qendra Historike e Shkodrës shpallet pasuri kultur...

Këshilli i Ministrave vendosi deklarimin pasuri kulturore të “Qendrës Historike” të qytetit të Shkodrës dhe përcaktimin ...

INSTAT: Ja profesionet ku gratë janë më të paguara...

Në profesione të caktuara si ligjvënës, nëpunës i lartë i administratës shtetërore dhe drejtorë ekzekutivë gratë rezulto...

FOTOT/ “Made in Albania”, fabrikë e re në Gramsh m...

Në Gramsh është hapur një fabrikë e prodhimit të Peletit Ushqimor që do të mbulojë 100% nevojat për rezervatet e peshkim...

Mbi 360 mijë vaksina falas/ Procesi nisi me mjekë ...

Programi i vaksinimit kundër gripit ka nisur sot si pjesë e planit të vjeshtë-dimrit të autoriteteve shëndetësore për të...

A e dini se gështenjat e Tropojës janë më të kërku...

Gështenjat e Tropojës janë të vetmet gështenja shqiptare që përmbushin plotësisht cilësinë e kërkuar për eksport në Ital...

FOTOT/ Produktet “Made in Albania”, rritet numri i...

Prodhimet me markën “Made in Albania” po zgjerohen gjithë e më shumë me gamën e tyre të llojshmërisë, por dhe hartën e v...

A e dini sa shtetas të huaj punojnë në Shqipëri? J...

Në një vit  janë pajisur me leje dhe vërtetime pune rreth 3,818 shtetas të huaj. Referuar të dhënave zyrtare të Agjencis...

Mbi 2 mijë të punësuar si rezultat i trajnimeve pr...

2000 persona janë punësuar si rezultat i trajnimeve të zhvilluara për rritje të kapaciteteve të tyre profesionale, nga t...

Shtohen 400 veterinerë të rinj/ Historia e Besmiri...

Besmir Binaj nga Tirana është një prej shumë të rinjve që i është bashkuar Shërbimit Veterinar Shtetëror, i cili ka hyrë...

Vera, mësuesja 75-vjeçare që nuk pranon pensionin,...

Mësuese Vera është e rrallë, mbi riskun për shëndetin, ajo ka vënë misionin për të edukuar. Vera ka zgjedhur të mos s...

Shqipëria siguron financimin për vaksinën anti-COV...

Qeveria shqiptare ka garantuar mbështetjen financiare për sigurimin e vaksinës antiCovid. Shqipëria është pjesë e mek...

VENDIMI/ Pagat e mjekëve dhe infermierëve do të rr...

Pagat e mjekëve dhe infermierëve në të gjithë vendi do të rriten me 40%. Duke nisur nga viti 2021 qeveria planifikon ...

“Akademi.al”/ 5 mijë video mësimore falas të përsh...

Përmes platformës “akademi.al” nxënësit kanë mundësi të ripërsërisin mësimin në kushte shtëpie por edhe të përvetësojnë ...

Mbështetje për bujqësinë/ IPARD II, thirrja e tret...

Këtë vit fermerët krahas fondeve që po marrin nga Skema Kombëtare e Mbështetjes për Bujqësinë 2020, përfitojnë financim ...

Siguria ushqimore për nxënësit, AKU kryen 1375 ins...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) me qëllim mbarëvajtjen e vitit shkollor 2020-2021, në garantim të sigurisë ushqimor...

Ku mund të punësoheni? Ja sektorët që ofrojnë më s...

Potencialet e sektorëve ekonomikë për të hapur vende të reja punë ndryshojnë në mënyrë të vazhdueshme në varësi të ecuri...

Procedurat e reja/ Ja si do të bëhet aplikimi për ...

Përmes një vendimi të miratuar më 2 shtator, Këshilli I Ministrave ka ndryshuar procedurën për pajisjen e qytetarëve me ...

Fshati i bukur Kaninë shpallet pasuri kulturore “Q...

Këshilli i Ministrave miratoi këtë të mërkurë deklarimin pasuri kulturore “Qendër Historike” të fshatit Kaninë si dhe pl...

Sociologët: Rikthimi në shkollë, ndikim pozitiv te...

Sociologu i mirënjohur, profesor Edmond Dragoti tha për Euronews Albania se vendimi për hapjen e shkollave do të ketë nj...

E para myslimane, Valentina Leskaj zgjidhet pjesë ...

Ambasada e Izraelit në Tiranë lajmëron sot me anë të një postimi në Facebook se Lëvizja kundër Anti-Semitizëm (CAM) njof...

Histori suksesi! Njihuni me Ferid Muradin, shqipta...

Ferid Muradi lindi më 14 shtator të vitit 1936 në Whiting, Indiana, ShBA, është studjues shqiptaro-amerikan i mjekësisë,...

FOTO/ Peshku endemik shqiptar, mbi 1.6 milionë ras...

Në Liqenin e Pogradecit ka nisur hedhja e rasatit të koranit. Për herë të parë këtë vit do të hidhen mbi 1.6 milion rasa...

Plazh në shtator, mbi 25 mijë shqiptarë të Kosovës...

Në Pikën e Kalimit Kufitar të Morinës edhe ne fundjavën e dytë të muajit shtator vijon të ketë fluks të shqiptarëve të K...

FOTOT/ Aktorja e njohur shqiptare në Zvicër dhuron...

Diaspora shqiptare ka qenë gjithmonë në mbështetje të vendlindjes. Aktorja e njohur shqiptare në Zvicër, Zhaklina Dhi...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek